OKEx’te kalıcı takas ticareti yapmaya başlamak için bilmeniz gereken her şey

Vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi kalıcı takaslar, bir tür kripto para birimi türevleridir. Vadeli işlem sözleşmelerine çok benzer olsalar da, swaplar vadeli işlemlerden iki ana yönden farklılık gösterir, bu da onları benzersiz araçlar haline getirir ve kripto ticaret alanında oldukça popüler hale getirir..

Bu makalede, kalıcı takaslarla ilgili en yaygın soruları ele alacağız, ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını ve OKEx kalıcı takaslarının bazı ayrıntılarını ele alacağız..

Ticarette yeniyseniz, derinlemesine kripto para birimi alım satım kılavuzumuzu faydalı bulabilirsiniz. Ayrıca OKEx’e kaydolabilir ve 10 $ değerinde BTC’yi ücretsiz alın ticarete başlamak.

Sürekli takaslar nasıl çalışır??

Sürekli takaslar, esas olarak, tüccarların temel bir varlık üzerinde uzun veya kısa pozisyonlar almasına izin verdikleri vadeli işlem sözleşmeleri gibidir. Vadeli işlemler gibi, takas da yatırımcılara kaldıraç kullanma ve dayanak varlığa fiilen sahip olmak veya onu muhafaza etmek zorunda kalmadan sözleşmeler yapma yeteneği gibi ek esneklik sağlar..

Bununla birlikte, vadeli işlemler ve swaplar arasındaki tek büyük fark, vade bitimidir. Vadeli işlem sözleşmelerinin sona erme tarihlerinin önceden belirlenmiş olduğu durumlarda, tüccarların kayıpları karşılamaya ve tasfiyeleri önlemeye yetecek kadar marjı olduğu sürece teorik olarak sürekli takaslar süresiz olarak devam edebilir..

Vadeli işlemler ve swaplar arasındaki ikinci fark, sürekli swap fiyatlarını dengede tutmak için gerekli olan fonlama ücretleridir. Vadeli işlemlerin önceden belirlenmiş bir vade tarihi olduğundan, vade yaklaşırken fiyatları otomatik olarak temeldeki spot fiyatına yakınlaşır. Böyle bir mekanizma olmadan, sürekli takaslar, temeldeki spot fiyatından önemli ölçüde farklılaşabilir..

Finansman oranı ve ücretleri

Swaplardaki bu boşluk, esasen karşı denge görevi gören ve piyasanın daha az popüler olan tarafını teşvik eden fonlama ücretleriyle doldurulur. Bu ücretler, sürekli bir takas sözleşmesi ile sözleşmenin izlediği varlığın spot fiyatı arasındaki fiyat farkı karşılaştırılarak hesaplanan fonlama oranına dayanmaktadır..

Örneğin, kalıcı bir takas sözleşmesi, temeldeki spot fiyatın üzerinde işlem yapıyorsa, fonlama oranı pozitif hale gelir, bu da uzun pozisyon sahiplerinin, pozisyonlarını açık tuttukları sürece kısa pozisyon sahiplerine bir fonlama ücreti ödemeleri gerektiği anlamına gelir. Benzer şekilde, takas, temeldeki spot fiyatından daha düşük fiyatlandırıldığında, fonlama oranı negatif olur ve kısa pozisyon sahipleri uzun pozisyon sahiplerine bir ücret öder..

Böyle bir mekanizmanın yokluğunda, tüccarların sürekli bir takasın yörüngesine karşı çıkan eğilime ve açık pozisyonlara karşı gitmeleri için bir teşvik olmayacaktır – ne de bir takas, izlemesi gereken temel varlığa sabitlenmeyecektir..

OKEx kalıcı takas

Dünya lideri bir kripto borsası olan OKEx, kripto para vadeli işlemleri, opsiyonlar ve kalıcı takaslar dahil olmak üzere piyasadaki en likit türev ürünlerinden bazılarını sunmaktadır..

Şu anda OKEx, BTC, ETH, LTC ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri için hem jeton marjlı hem de USDT marjlı kalıcı takaslar sunmaktadır. Tüccarlar ayrıca OKEx kalıcı takas pozisyon katmanlarına bağlı olarak 125x’e kadar kaldıraç kullanabilir. Genel olarak, işlem gören sözleşmelerin sayısı ne kadar yüksekse, tüccarlar için mevcut kaldıraç o kadar düşük olur..

Benzer şekilde, kaldıraç kullanımıyla, yatırımcıların minimum başlangıç ​​marj oranına ve bakım marj oranına dikkat etmeleri gerekir; bunların her ikisi de yukarıda bağlantısı verilen pozisyon katmanları sayfasında listelenmiştir. Özetle, birincisi, mevcut maksimum kaldıraçla bir pozisyon açmak için gereken minimum tutardır, ikincisi ise tam ve / veya kısmi tasfiyeleri önlemek için gereken minimum tutardır..

Güvenilir bir ticaret deneyimi sağlamak için, OKEx kalıcı swapları ayrıca referans için bir işaret fiyatı kullanır ve temel endekslere dayanan bu fiyat, kullanıcıların gerçekleşmemiş karlarını ve zararlarını hesaplamak için kullanılan şeydir. Bu referans fiyatın amacı, oldukça değişken piyasa koşullarında gereksiz tasfiye senaryolarından kaçınmaktır..

Son olarak, OKEx kalıcı takas işlemleri genellikle günlük olarak yapılır, ancak Birleşik Hesap özelliğinin getirilmesiyle platform, kalıcı takaslar, vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri için gerçek zamanlı uzlaşmayı uygulamaya başladı..

OKEx’te takas ticareti de işlem ücretlerine neden olur ve kullanıcıların daha fazla bilgi edinmek için işlem ücretleri açıklayıcımızı incelemeleri önerilir..

Özet

 • Sürekli takaslar, son kullanma tarihi veya teslimatı olmaması dışında bir tür vadeli işlemdir ve teorik olarak süresiz olarak açık kalabilir..
 • Kalıcı swapları dayanak fiyatına yakın tutmak için benzersiz bir fonlama ücreti mekanizması kullanılır..
 • Bir swap spot fiyatın üzerinde işlem yaparsa, fonlama ücreti pozitiftir ve uzun pozisyon sahipleri tarafından kısa pozisyon sahiplerine ödenir..
 • Bir swap spot fiyatın altında işlem yaparsa, fonlama ücreti negatiftir ve kısa pozisyon sahipleri tarafından uzun pozisyon sahiplerine ödenir..
 • OKEx, ticaret için BTC, ETH, LTC ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli kalıcı takaslar sunar.
 • OKEx kullanıcıları, takas ticareti yaparken 125x’e kadar kaldıraç kullanabilir ve pozisyon katmanları sayfasındaki ilgili minimum marj oranlarına ve bakım marj oranlarına bakabilir..
 • OKEx swapları için fonlama ücretleri her sekiz saatte bir geçerlidir ve uzun ve kısa pozisyonlara sahip tüccarlar arasında değiştirilir..
 • OKEx’e Birleşik Hesap özelliğinin getirilmesiyle birlikte, tüm takas, vadeli işlemler ve opsiyonlar için gerçek zamanlı uzlaştırma devreye sokuluyor..
 • Swap ticareti için geçerli alım satım ücretleri burada incelenebilir.
 • OKEx tüccarı değil misiniz? Sürekli takas ve diğer sektör lideri türevlerin alım satımına başlamak için bugün kaydolun.

  OKEx’i takip edin

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me