Kalıcı olmayan zararın açıklaması ve DeFi protokollerine likidite sağlarken nasıl çalıştığı

DeFi veya ademi merkeziyetçi finans, 2019’dan beri kriptoda moda bir kelime haline geldi, ancak DeFi protokolleri ve platformları popülaritesini artırdıkça 2020’de önemli bir konu haline geldi. Ethereum blok zinciri tarafından yönlendirilen ekosistem, daha büyük kripto alanında perakende ilgisini canlandırmada da çok önemli bir rol oynadı. Aslında, geleneksel bankacılık kurumları bile artık kabul etmek DeFi’nin potansiyeli, DeFi protokollerine bağlı varlıkların değerinin son 12 ayda 1,2 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıktığını gördük..

DeFi alanına biraz aşina olanlar bile, DeFi protokolleri aracılığıyla pasif gelir veya getiri elde etmek için likidite sağlama kavramının farkında olabilir. DeFi’deki sözde verim tarımı – likidite madenciliği olarak da adlandırılır – otomatik piyasa yapıcı protokoller tarafından yönetilen pazar patlamasının merkezinde yer aldı. Uniswap, SushiSwap ve Balancer gibi projeler, merkezi olmayan değişimler olarak bilinir ve bu tür AMM protokollerine güvenirler. Platformları, yatırımcıların tokenleri tamamen merkezi olmayan ve sorunsuz bir şekilde kolayca takas etmelerine olanak tanır.

Bu, likidite sağlayıcıları olarak bilinen, yani belirli kripto varlıklarını platforma yatıran ve böylelikle diğer varlıkların takas edilmesi için likidite sağlayan kullanıcılar tarafından mümkün kılınmıştır. LP’ler, varlıklarını yatırmaya veya kilitlemeye teşvik edilir, çünkü tüccarlar tarafından verilen platformda token takas ederek elde edilen işlem ücretlerini alırlar. LP’lerin bakış açısından – tokenlerini DeFi protokolüne kilitleyenler – kazandıkları işlem ücretleri bir getiri gibidir. Verimin değeri, protokolün kullanımına ve hacmine bağlı olduğu için dalgalanır..

Bu makalede, likidite sağlamanın nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak incelemeyeceğiz, ancak daha fazla bilgi edinmek için lütfen OKEx Earn ile pasif gelir elde etme kılavuzumuza bakın. Burada, AMM’lere halihazırda likidite sağlayan veya bunu yapmayı düşünen kullanıcılar için kavramak için önemli olan kalıcı zarar kavramını açıklayacağız..

Ancak bu kavramı anlamak için, AMM protokollerindeki likidite havuzlarının nasıl çalıştığına dair bir genel bakışa sahip olmamız gerekir..

AMM likidite havuzları nasıl çalışır?

AMM destekli bir protokolün kullanıcılarının tokenleri takas edebilmesi için, kullanabilecekleri likidite havuzlarının olması gerekir. Örneğin, bir tüccar USDT için 1 ETH satmak istiyorsa, 1 ETH’yi alıp 1.000 USDT verebilen bir likidite havuzunun olması gerekir (basitlik adına, diyelim ki 1 ETH 1.000 USDT ile ticaret yapıyor ve biz yapmayız) Ücretleri dikkate almayın) ve bunun tersi de geçerlidir. Ticaret hacimleri arttıkça, bu tür likidite ihtiyacı da artıyor ve işte burada LP arayanlar devreye giriyor. Bu kullanıcılar bir çiftin iki dijital para birimini – bu durumda, ETH ve USDT – protokole yatırabilirler. genellikle 50/50 olan önceden belirlenmiş bir oranda ilgili havuz (lar).

Örneğin, 10 ETH’ye sahip bir LP, 50/50 oranlı bir ETH / USDT havuzuna likidite eklemek isterse, 10 ETH ve 10.000 USDT yatırması gerekecektir (hala 1 ETH = 1.000 USDT olduğu varsayılmaktadır). Taahhüt ettikleri havuzda toplam 100.000 USDT değerinde varlığa (50 ETH ve 50.000 USDT) sahipse, payları 20.000 USDT / 100.000 USDT x 100 =% 20’ye eşit olacaktır..

LP’nin belirli bir havuzdaki payının yüzdesinin not edilmesi önemlidir, çünkü LP varlıklarını bir akıllı sözleşme yoluyla havuza taahhüt ettiğinde veya yatırdığında, otomatik olarak LP jetonları verilecektir. Bu belirteçler, LP’ye havuzdaki paylarını herhangi bir zamanda geri çekme hakkı verir – yukarıdaki örneğimizde havuzun% 20’si.

Kalıcı olmayan kayıp kavramı burada devreye giriyor. LP’ler havuzdaki paylarına hak kazandıklarından ve belirli sayıda token olmadığından, yatırılan varlıklarının fiyatı önemli ölçüde artarsa, başka bir risk katmanına – kalıcı kayıp – maruz kalırlar..

Kalıcı olmayan kaybı hesaplamak

Örneğimizde, 1 ETH’nin fiyatı o sırada 1.000 USDT idi, ancak fiyatın ikiye katlandığını ve 1 ETH’nin 2.000 USDT karşılığında işlem görmeye başladığını varsayalım. Havuz algoritmik olarak ayarlandığından, varlıkları yönetmek için bir formül kullanır. En temel ve en yaygın kullanılanı, sabit ürün formülü, DEX platformu Uniswap tarafından popüler hale getirildi.

Basit bir ifadeyle, formül aşağıdaki gibidir: ETH likiditesi x token likiditesi = sabit ürün

Yukarıdaki örneğimizdeki rakamları (50 ETH ve 50,000 USDT) kullanmak bize şunu sağlar: 50 x 50.000 = 2.500.000

Aynı şekilde havuzdaki ETH fiyatı da şu formülle elde edilebilir: token likiditesi / ETH likiditesi = ETH fiyatı

Örnek rakamlarımızı uygulamak bize şunları kazandırır: 50.000 / 50 = 1.000 USDT (yani, 1 ETH’nin fiyatı).

Şimdi, ETH’nin fiyatı 2.000 USDT’ye değiştiğinde, havuzda tutulan ETH ve USDT oranını belirlemek için bu formülleri kullanabiliriz:

  • ETH likiditesi = karekök (sabit ürün / ETH fiyatı)
  • Token likiditesi = karekök (sabit ürün x ETH fiyatı)

Buradaki örneğimizdeki verileri, ETH başına 2.000 USDT’lik yeni fiyatla birlikte uygulamak bize şunları kazandırır:

  • ETH likiditesi = karekök (2.500.000 / 2.000) = ~ 35.355 ETH
  • Token likiditesi = karekök (2.500.000 x 2.000) = ~ 70.710.6 USDT

Bunun doğruluğunu, 2.500.000’lik aynı sabit ürüne ulaşmak için ilk denklemi (ETH likiditesi x belirteç likiditesi = sabit ürün) kullanarak teyit edebiliriz: 35.355 x 70.710.6 = ~ 2.500.000 (yani yukarıdaki orijinal sabit ürünümüzle aynı).

Bu nedenle, fiyat değişikliğinden sonra, diğer tüm faktörlerin sabit kaldığını varsayarsak, havuz, orijinal 50 ETH ve 50.000 USDT’ye kıyasla kabaca 35 ETH ve 70.710 USDT’ye sahip olacaktır..

Şu anda LP varlıklarını havuzdan çekmek isterse, LP tokenlerini sahip oldukları% 20’lik payla değiştirecekler. Havuzdaki her bir varlığın güncellenmiş tutarlarından paylarını alarak, 7 ETH (yani, 35 ETH’nin% 20’si) ve 14.142 USDT (yani, 70.710 USDT’nin% 20’si) alacaklar..

Şimdi, çekilen varlıkların toplam değeri şuna eşittir: (7 ETH x 2.000 USDT) + 14.142 USDT = 28.124 USDT.

Bununla birlikte, kullanıcı sadece 10 ETH ve 10.000 USDT’lerini elinde tutsaydı, bu varlıkları bir DeFi protokolüne yatırmak yerine, aslında daha fazlasını kazanacaklardı. ETH’nin 1.000 USDT’den 2.000 USDT’ye iki katına çıktığını varsayarsak, kullanıcının yatırılmamış varlıkları 30.000 USDT olarak değerlenirdi: (10 ETH x 2.000 USDT) + 10.000 USDT = 30.000 USDT.

AMM platformlarının varlık oranlarını yönetme biçimi nedeniyle ortaya çıkabilecek 1.876 USDT’lik bu fark, kalıcı kayıp olarak bilinen şeydir..

Sonuç

Örneğimizde, LP, bir DeFi protokolüne likidite sağlama sürecinde yaklaşık 2.000 USDT kaybedecek. Bu sürece kalıcı kayıp denmesine rağmen, terim biraz yanıltıcıdır. Süreksiz kaybın anlamı aslında gerçekleşmemiş kayıp kavramına çok benzer. Kayıp teoride tersine dönebilir (LP varlıklarını geri çekmezse ve ETH fiyatı orijinal seviyelere dönerse), ancak bunun olacağına dair bir garanti yok.

Dahası, LP bir protokolden likiditeyi çektiğinde, geçici kayıp gerçekten kalıcı hale gelir. Bir LP’nin süreksiz bir kayıp yaşadığı ve ardından varlıklarını geri çektiği bir durumda, protokollere likidite sağlamanın tek iyi yanı, LP’nin varlıkları orada yatırılırken topladığı alım satım ücretleridir. Bununla birlikte, değişken koşullarda, özellikle bir boğa koşusu sırasında, tek başına ücretlerin farkı karşılaması olası değildir..

Öte yandan, havuza yatırıldığı andan itibaren ETH’nin fiyatındaki bir düşüş, ek ETH sağlayacak ve böylece likidite sağlayıcısının ETH tutma oranını artıracaktır. Kalıcı olmayan zararın nasıl çalıştığı göz önüne alındığında, bir ayı piyasası sırasında likidite sağlamak ve bir boğa piyasası sırasında basitçe değişken varlıkları tutmak, dikkate alınması gereken stratejilerdir..

Merkezi olmayan bir borsa kullanmak veya likidite sağlamakla ilgileniyorsanız, OKExChain’de OKEx Swap ve Farm DApp’leri keşfederek başlayabilirsiniz..

DeFi’ye girmeye hazır değil misiniz? Kripto ticaretinin nasıl çalıştığını öğrenerek başlayın ve OKEx’te işlem yapmaya başlayın – yeni kullanıcılar kripto satın almak, yatırmak ve ticaret yapmak için ödüller kazanabilir.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me