Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta bir roller coaster yolculuğuna çıktı. Geçen Pazartesi ile Pazar günü saat 04:00 arasında, Bitcoin fiyatı 9.900 $ ‘dan 12.100 $’ a yükseldi ve bu yıl için yeni bir yüksek belirledi. Bununla birlikte, piyasa daha sonra daha kötüye gitti ve Bitcoin 10.422 $ ‘a kadar düştü – OKEx Spot Fiyatına göre yarım saatte% 12’lik bir geri çekmeye tanık oldu. Önde gelen dijital para birimi o zamandan beri biraz toparlandı, ancak bu son fiyat hareketi daha fazla analizi hak ediyor.

Pazar günkü kazadan sonraki bir saat içinde, 1,1 milyar doların üzerinde Piyasadaki değerde pozisyon, çoğunlukla Bitcoin ve Ether’de tasfiye edildi. Bu, 12 Mart’tan bu yana en büyük tasfiye oldu, bu da uzun pozisyonlara sahip tüccarların aşırı kaldıraç kullandığını gösteriyor. Bu aşırı fiyat hareketleri aynı zamanda anormal fiyatlar bazı borsalarda. Ancak OKEx, fiyat hareketi boyunca sorunsuz çalışıyordu. Dahası, bir günlük 1.500 $ ‘lık işlem aralığı, Bitcoin’in kısa vadeli oynaklığında bir başka yükselişe yol açarak onu Mayıs ortası% 11.61 seviyelerine geri götürdü..

Bitcoin'in 7D volatilitesi (BVOL7D). Kaynak: TradingViewBitcoin’in 7D oynaklığı (BVOL7D). Kaynak: TradingView

Pazar günkü büyük düşüşe rağmen, Bitcoin 11.100 $ ‘a yükseldi ve haftalık bazda +% 11.67 kapattı. Dahası, dünyanın en büyük kripto varlığı Temmuz ayında% 24 arttı ve yılbaşından bugüne% 60 getiri sağladı..

Büyük sermayeli altcoinler açısından, geçen hafta en iyi performans gösteren,% 37,21 artışla XRP oldu. XRP, sekiz günlük bir pozitif ticaret seansı yakaladı ve büyük düşüşten önce haftalık% 50 getiri elde etti..

Geçen haftanın momentum oluşturucusu Ether (ETH) ise Pazar sabahının erken saatlerinde 30 dakika için 415 doların üzerine çıktı ve Ağustos 2018’den bu yana görülmeyen yeni bir rekor. Sonra% 20’nin üzerinde bir düşüşle 327,8 dolara düştü. . Ancak takip eden hızlı toparlanma, Ethereum coinin haftalık% 20.34 kazanç elde etmesine de izin verdi..

Litecoin (LTC) haftalık% 18.29 getiri elde ederken, BTC fork Bitcoin Cash (BCH) ve sonraki fork’u Bitcoin SV (BSV) yaklaşık% 15 arttı. Ancak Cardano’nun Ada’sı (ADA) son Shelley yükseltmesini tamamladıktan sonra ivme kaybetti ve geçen hafta% 7,24 düştü.

Başlıca kripto para birimlerinin haftalık getirileri 7 / 27–8 / 2. Kaynak: TradingViewBaşlıca kripto para birimlerinin haftalık getirileri 7 / 27–8 / 2. Kaynak: TradingView

Merkezi olmayan finans sektöründe pazar sıcaklığını koruyor. Geçen hafta birkaç DeFi projesi% 40’ın üzerinde artış gösterdi. Bunların arasında, yearn.finance’ın fiyatı hala 4.000 $ ‘ın üzerinde sabittir. Ve Bancor (BNT) V2 sürümü, ilk ticaret çifti LINK / BNT ile 1 Ağustos’ta yayına girdi..

DeFi’nin benimsenmesindeki bir artış, Ether talebini artırabilir ve bu da ETH’nin fiyatını ve genel kripto para piyasası coşkusunu artırabilir. Göre DeFiPulse, DeFi’de kilitlenen toplam değer, yılın başından bu yana yaklaşık% 800 büyüyen bir ölçü olan 4 milyar doları ilk kez aştı.

DeFi'de Kilitli Toplam Değer. Kaynak: DeFiPulseDeFi’de Kilitli Toplam Değer. Kaynak: DeFiPulse

Teknik Analiz

BTC haftalık grafiğinde, geçen haftanın şamdanının gövdesi, geçen Ağustos ayındaki yüksek seviyelerini hala kırmadı. Fiyat, 12.000 $ alanındaki zirvelere ulaştıktan sonra keskin bir şekilde düştü, bu da güçlü direnç ve bu seviyede satış baskısı olduğunu gösteriyor..

Genel yükseliş paterni net bir şekilde tahrip edilmemiş ve 10.700 dolarlık temel destek seviyesi hala devam ederken, kısa vadede bir miktar aşağı yönlü baskı görebiliriz..

OKEx BTC Spot Fiyatı 1W grafiği - 8/3. Kaynak: OKEx, TradingView OKEx BTC Spot Fiyatı 1W grafiği – 8/3. Kaynak: OKEx, TradingView

Buna karşılık, ETH daha güçlü bir eğilim sergiliyor. ETH / BTC, güçlü talep nedeniyle son zamanlarda yıllık en yüksek seviyelere ulaştı. İkisi arasındaki bir aylık korelasyon da bir ay öncesine göre% 79 rakamının oldukça altına,% 53’e düşüyor..

DeFi projelerinin daha fazla fırsat açmasıyla birlikte, mevcut ivmenin ETH’ye olan talebi artırmaya devam etme olasılığı güçlüdür..

Bitcoin fiyatının yüzdesi olarak Ether fiyatı. Kaynak: çarpıkBitcoin fiyatının yüzdesi olarak Ether fiyatı. Kaynak: çarpıklık

Bu hafta ileriye bakıyorum

Bu hafta piyasa yönünü etkileyen makro güncel olaylar, ABD-Çin ilişkileri ve koronavirüs salgın sayıları olmaya devam ediyor. Cuma günü yayınlanacak tarım dışı maaş bordroları raporu da kısa vadeli piyasalarda kargaşaya neden olabilir..

Kripto alanında, TRON Uniswap (TRX) 17 Ağustos’ta piyasaya sürülecek ve QTUM, sert çatala ve ağustos ayının sonunda stake etmeye başlayacak..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me