Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Kripto para piyasası, genel olarak piyasalarla ilgili dış faktörler ve çevredeki drama nedeniyle geçen hafta dalgalı bir seyir izledi. Wall Street Bahisleri. Hareket, bazı hisse senetlerinin fiyatta değer kazanmasına neden olurken, aynı zamanda borsaya genel bir istikrarsızlık getirdi ve mavi çiplerin düşmesine neden oldu.

WSB fenomeni, ünlü meme madeni para DOGE’nin iki gün içinde% 1000’in üzerinde fırlamasına neden olduğu için kripto para piyasalarında da gezinmeyi başardı. Ayrıca Cuma günü Elon Musk Twitter biyografisini şu şekilde değiştirdi: "#bitcoin," Bitcoin’in fiyatını birkaç saat içinde% 20 artırıyor. Bununla birlikte, pazar lideri neredeyse tamamını geri verdi. "Elon mitingi" hafta sonu kazançlar.

Haftalık olarak, Bitcoin yaklaşık 10.000 USDT’lik büyük bir dalgalanma yaşadı ve uzun bir üst gölge yazdırarak haftayı OKEx spot fiyatına göre% 2,58’lik bir kazançla kapattı. Bitcoin, Pazartesi günkü mütevazı bir sıçrama sonrasında şu anda 34.600 USDT seviyesinde işlem görüyor..

Mevcut fiyat hareketi, özellikle üç aylık sözleşme primi ile – piyasanın Mart sonu iyimserliğinin bir göstergesi – Ocak ortasındaki% 6 seviyesinden% 4 düşüşle, Cuma günkü yutturmacanın çok kısa ömürlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca Cuma günü Elon’un tweet’inden sonra Grayscale Bitcoin Trust’ın priminin negatife döndüğünü fark ettik, bu daha önce görülmemiş bir fenomen..

OKEx BTC üç aylık vadeli işlemler primi, 1/11 – 2/1. Kaynak: OKEx

XRP, pazarın en önemli özelliği haline geliyor

Başlıca altcoinler genellikle geçen hafta Bitcoin’den düşük performans gösterdi. Ethereum (ETH), hafta ortasında bir noktada 1.475 USDT’ye ulaşırken, hafta boyunca% 9,54 düşüşle 1.300 USDT’ye geriledi. Polkadot (DOT), Chainlink (LINK) ve Litecoin (LTC) de yaklaşık% 10’luk benzer düşüşler gördü.. 

DOGE dışında, kuruluş karşıtı ateşin arkasında keskin bir şekilde yükselen bir başka altcoin XRP’dir. Madeni para geçen hafta% 74 arttı ve yükseliş eğilimi Pazartesi günü hız kesmeden devam etti ve% 30 daha yükselerek 0,65 USDT’ye ulaştı.. 

Başlıca altcoinlerin haftalık getirileri, 1/25 – 1/31. Kaynak: TradingView

Altcoin Sezon Endeksi Geçen hafta 50’yi aştı ve o zamandan beri düzeltilmiş olmasına rağmen, endeks yeni kısa vadeli yükseklere ayarlanmış gibi görünüyor. DeFi belirteçlerindeki artış, bu davranışın ana nedenidir. 

Altcoin Sezon Endeksi Ocak ayında yükseldi. Kaynak: blockchaincenter.net

İzinsiz ticaret, DeFi’yi Robinhood’dan farklı kılar

Robinhood hafta boyunca normal ticareti defalarca durdurduğundan, izinsiz ve güvenilir DeFi protokolleri benimsenme hızının arttığını görebilir. Bu tür izin verilen platformlardan herhangi bir büyük geçiş, DeFi alanını daha da artırabilir..

Bitcoin’in yan aşamalarında, bir dizi DeFi jetonu, özellikle merkezi olmayan borsalar sektöründe, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Uniswap (UNI), geçen hafta 20 USDT işaretini bir noktada kırdı ve haftalık% 37.59 kazançla kapattı. 1INCH, hafta sonu 5.55 USDT’ye bir artış daha gördü – ortaya çıkan DEX, Ocak ayının en düşük seviyesi olan 1 USDT’den% 500 arttı. Öte yandan Tokenlon (LON), 22 Aralık’taki 1 USDT liste fiyatından 10 kat bir getiri ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10 USDT’ye ulaştı..

Önemli DeFi tokenlerinin haftalık iadeleri, 1/25 – 1/31. Kaynak: TradingView

DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 39,84 milyar dolara ulaştı. DeBank. Bireysel TVL’lere göre, borç verme protokolü Maker (MKR) 4,7 milyar dolar değerinde listenin başında yer alırken, onu 3,4 milyar dolarlık Uniswap izledi.. 

DeFi’de kilitlenen toplam değer. Kaynak: DeBank

Kurumlar 6.000 $ ‘lık geri çekilme için iyi hazırlanmıştı

CME, en son (26 Ocak itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini güncelledi konum verileri Bu raporlama döneminde, Bitcoin 6.000 $ ‘lık keskin bir geri çekilme gördü ve bir anda, toparlanmadan önce 30.000 $ işaretinin altına düştü.. 

Bu süre zarfında, açık faiz 11.945’ten 10.787’ye düştü ve art arda iki haftalık düşüşün ardından, OI şu anda bir ay önce belirlenen 15 haftanın en düşük seviyesine geri döndü..

En önemlisi, varlık yöneticisi hesapları uzun pozisyonlarının 18 haftanın en düşük seviyesi olan 639’dan 308’e düştüğünü gördü. Kısa pozisyonlar 123’ten 225’e neredeyse iki katına çıkarken, geçen yıl 18 Ağustos haftasından bu yana yeni bir zirveye ulaştı..

Kaldıraçlı fon hesapları da uzun pozisyonlarının 3.911’den 3.605’e düştüğünü, kısa pozisyonların ise 9.119’dan 7.991’e düştüğünü gördü. Her iki yöndeki bu azalma, fon yöneticilerinin de endişesini gösteriyor. Genel olarak, kurumlar kısa pozisyonlarını daha da artırdılar ve bu da perakende yatırımcılar için alarm vermelidir..

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Varlık yöneticisi hesaplarının sayısı, uzunlar ve şortlar. Kaynak: Quandl

Bu hafta ileriye bakıyorum

Geçen Cuma itibariyle, S’nin% 70’inden fazlası&P listesinde yer alan şirketlerin kazançları, 2020’nin dördüncü çeyreği için piyasa beklentilerini aştı, ancak geçen hafta ABD’deki üç büyük hisse senedi endeksi, 11 büyük S ile düşüş yaşadı.&P sektörleri daha düşük kapanıyor. Cboe Volatilite Endeksi, VIX, Çarşamba günü keskin bir artış gösterdi ve yaklaşık üç aylık üçgen konsolidasyon aralığından çıktı, bu da risk varlıklarının fiyatlarını zayıflattı..

Teknik olarak, özellikle S için önemli olacaktır.&P önümüzdeki hafta 50 günlük hareketli ortalamayı tutacak. Endeks bu seviyeyi tutamazsa, piyasa kesin bir düzeltme dönemine girecek ve bu da muhtemelen Bitcoin fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır..

S&VIX düşüş trend çizgisini kırarken P Endeksi düştü. Kaynak: TradingView

Kripto alanında CME, 8 Şubat’ta ETH vadeli işlemlerini başlatacak. Üç yıl önce CME, son Bitcoin boğa piyasasının zirvesine denk gelen bir BTC vadeli işlem sözleşmesi başlattı. Yatırımcıların, vadeli işlemlerin lansman sonrasında nasıl performans gösterdiğine dikkat etmeleri önerilir..

Şu anda, CME’nin BTC açık faiz değeri 1,59 milyar dolara ulaştı ve tüm borsalarda üçüncü sırada yer aldı. çarpıklık verileri, kurumsal ilginin yaygınlığını gösteren.

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me