Vadeli İşlemler Cuma, en yüksek hacimli ürünümüz olan OKEx’teki üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Geçen ay ve çeyrek kapanırken, Bitcoin’in (BTC) Kasım 2018’den bu yana en kötü aylık performans. Mart 2020, Bitcoin’in iki yıldaki en kötü Mart performansı olduğunu da kanıtladı.

Önde gelen kripto para birimi, OKEx’in BTC üç aylık vadeli işlem fiyatı başına aylık yüzde 26,56 düşüşle madalyonun art arda üçüncü çeyrek kaybına işaret ediyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Bitcoin ilk olarak 6,932 $ ‘a yükseldi, ardından 30 Mart’ta 7 günün en düşük seviyesi olan 5,802 $’ a geriledi ve 3 Nisan’da 7,327 $ ‘a yükseldi. Bitcoin şu anda işlem görüyor. Basın zamanında yaklaşık 6.900 dolar.

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0626) Saatlik Grafik. Kaynak: OKEx

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla gösterge keşfetmek için OKEx ticaret verilerini ziyaret edin.

BTC Uzun / Kısa Oranı

Geçtiğimiz yedi gün boyunca, Uzun / Kısa Oranı, Cuma gününün en yüksek seviyesinden kademeli olarak düşerek 0,67 ile 0,97 aralığında kaldı ve şu anda 0,96 civarında seyrediyor, bu da şort satıcılarının hala uzun satışların önünde olduğu anlamına geliyor. Geçmiş verilerle karşılaştırıldığında, mevcut sayı düşük.

Veri Toplama Zamanı: 3/27 8:00 a.m. to 4/3 8:00 a.m. (UTC)

Uzun / Kısa Oranı, belirli bir süre boyunca uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısının kısa pozisyon açmaya oranını gösterir. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve kalıcı takaslardan derlenir. Bir kullanıcının uzun / kısa tarafı, BTC’deki net pozisyonlarına göre belirlenir..

Türev piyasasında, ne zaman açılan uzun bir pozisyon varsa, onu dengelemek için açılan bir açık pozisyon da olmalıdır. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

Geçen hafta, üç aylık vadeli işlemler temeli 2 Nisan Perşembe gününe kadar sürekli olarak negatifti. Negatif prim geçen hafta sonu 80 $ ‘ın üzerine çıktı. Şu anda 20 $ pozitif prim gösteren üç aylık sözleşmelerde pozitif prim görmeyeli uzun zaman oldu. Bu gerçek, piyasa güveninde bir iyileşmenin göstergesidir.

Veri Toplama Zamanı: 3/27 8:00 – 4/3 8:00 (UTC)

Bu gösterge, çeyreklik gelecek fiyatı, spot endeks fiyatını ve ayrıca temel farkı gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların dayanak varlığın, bu durumda Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Temel olumlu olduğunda, piyasanın iyimser olduğunu gösterir. Temel negatif olduğunda, genel piyasanın kötümser olduğunu gösterir. Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla alan olduğu anlamına gelir..

Açık Faiz ve İşlem Hacmi

Açık Faiz (OI) 28 Mart Cumartesi günü 4,5 milyar ile 4 milyara geriledi. OI, basın zamanında, kabaca geçen Cuma ile aynı seviyede, 4.06 milyar ile düşük bir seviyede kaldı. Yoğun ticaret dönemleri, OI’de bir düşüşle birlikte Perşembe ve Cuma günleriydi. Geçmiş verilerle karşılaştırıldığında, mevcut OI düşük.

Veri Toplama Zamanı: 3/27 8:00 a.m. to 4/3 8:00 a.m. (UTC)

Açık faiz, ödenmemiş vadeli işlemlerin / takasların toplam sayısıdır. İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

Alıcı Hacmi Al / Sat

Geçtiğimiz yedi gün içinde satış hacmi (Satış Taker Hacmi) ilk iki günde biraz yükseldi ve Perşembe günü aktif alım hacmi ortaya çıktı. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi bugün hala aktif alım hacmini görebiliriz..

Veri Toplama Zamanı: 3/27 8:00 a.m. to 4/3 8:00 a.m. (UTC)

Alıcı, Piyasa emirleri olarak da bilinen hemen yerine getirilen işlemlere atıfta bulunur. Bu, bir işlem emir defterine belirli bir fiyatla girdiğinde ve eşleşmesini beklediğinde Limit emirlerine atıfta bulunmak için kullanılan bir terim olan Maker’a aykırıdır.. 

Alım Taker Hacmi, girişi gösteren belirli bir süre boyunca aktif satın alma hacmidir. Satış alıcı hacmi: belirli bir süre boyunca aktif satış hacmi, çıkışı gösteren.

Alım hacminin yüksek olması piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Satış hacmi yüksek olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Genel olarak, perakende tüccarları daha fazla alıcı sipariş verme eğilimindedir. Alım ve satım hacmi, perakende tüccarların piyasa tahminlerinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir..

Tüccarların görüşleri

Xuanhaimmoer, TradingView Yazar

Bugün, 3 Nisan, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ederken boğaların saldırganlığını hala görüyorum. Dün, 6,950 dolarlık bölge muhtemelen boğaları çok ileri gitmeye çalıştıklarında geri çevirdi. Ayıların tepkisi Bitcoin’in fiyatını hemen 6.650 dolara itti..

Yine de, büyük çerçevelerdeki sinyaller hala boğaları destekliyor ve bugün 7.000 $ ‘lık psikolojik bölgenin üzerine çıkmaya devam ediyorlar..

Bitcoin 7.000 dolarlık bölgeyi mükemmel ve eksiksiz bir şekilde geçerse, fiyat 7.500-7.900 dolar hedefine yaklaşacaktır. Ancak, ayılar boğaları bastırırsa, Bitcoin’i 5.800-6.100 $ arasında görme olasılığımız yüksek..

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bitcoin’in fiyatı Perşembe günü 7.000 doların üzerine çıktı, ancak 7.200 dolarlık güçlü direnç seviyesini kıramadı. 7.000 $ ‘ın üzerinde çok fazla satış baskısıyla, bir kopuşu taklit etmek kolaydır. Bitcoin’in fiyatı arka arkaya 7.000 doları üç kez test etti, ancak başaramadı, bu yüzden körü körüne yukarı doğru kovalamaktan kaçınmalıyız..

Ancak mini döngüdeki yükseliş paterni bitmedi. Kısa satış, 7.200 $ civarında düşüş eğilimi gösteren açık işaretler olduğunda bir seçenektir..

Geriye dönüp bakıldığında, Nisan, son dokuz yılda dokuzdan yedisine yükselen BTC için olumlu bir getiri ayı olma eğilimindedir. Bitcoin’in bu yıl bu modeli izleyip izlemeyeceğini görmek gerçekten ilginç..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıkların ticareti, önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me