Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin (BTC), Ekim ayının başından bu yana altı haftalık kazanımlarla altı yeşil mum yayınladı. Önde gelen dijital para birimi bu sabah yine güç kazanıyordu ve OKEx BTC Endeksi’ne göre – Ocak 2018’in ikinci haftasından bu yana en yüksek fiyatı olan 16.490 $ ‘a ulaştı. Şu anda OKEx Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD1225) 300 $ primle işlem görüyor, veya endeks fiyatı üzerinden% 1,8.

Geçen haftaki Vadeli İşlemler Cuma makalesinde, OKEx ticaret verilerinin piyasanın kısa vadeli fiyat değerlenmesine yönelik eğilimini nasıl yansıttığını kaydettik. Bu haftanın verileri çoğunlukla perakende tüccarların fiyat artışını takip etmekte tereddüt ettiğini gösteriyor..

BTC uzun / kısa oranı genellikle durgun bir spot marj borç verme oranıyla fiyat hareketine karşı çıktı. Aynı zamanda, çeyreklik vadeli işlem primi seviyesi yüzde cinsinden düştü ve piyasa katılımcıları, tüm zamanların en yüksek seviyelerini belirleyen açık ilgi konusunda temkinli davrandılar..

Bununla birlikte, tüm ticaret verileri aşırı ısınma koşullarını yansıtmadığından, perakende korkularına rağmen Bitcoin’in hala yükselmesi için yer var. Fiyat 16.000 dolarlık direnç seviyesini kırabilirse, yükseliş ivmesini sürdürebilir ve perakende yatırımcılar muhtemelen FOMO’nun pozisyonlarına girebilir..

Üç aylık Bitcoin vadeli işlemleri - 11/13OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD1225), 13 Kasım TSİ 06.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Hafta boyunca uzun / kısa oran büyük ölçüde fiyatın tersi yönde hareket ediyordu. Üç aylık vadeli işlem fiyatı 15.200 $ ‘dan 16.600 $’ a yükseldiğinden, oran Pazarın en yüksek seviyesi 1.09’dan şu anki 0.85’e düştü..

Özellikle, uzun / kısa oran, fiyattaki her geri çekilme ile hızlı bir şekilde geri döndü, bu da perakende tüccarların düşüşlerde uzun pozisyonlar açtığını, ancak fiyatın artmasıyla onları hızla kapattığını gösteriyor.

Altı haftalık kazançların ardından, tüccarların fiyat rallisini takip etmeye devam etmekteki tereddütleri anlaşılabilir..

Ek olarak, BTC sürekli swaplarının fonlama oranları da aşırı ısınmaz, bu da perakende yatırımcıların geri çekilme risklerine karşı dikkatli olduklarını gösterir..

Bitcoin uzun kısa oranıVeri Toplama Zamanı: 11/6 6:00 am UTC – 11/13 6:00 am UTC

Uzun / kısa oranı, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Fiyat yükselirken, 300 $ ‘lık mevcut BTC tabanı geçen Cuma günüyle aynı çizgide, ancak yüzde olarak, prim aslında düştü. Primdeki istikrar, piyasanın şu anda aşırı heyecanlanmadığını da gösteriyor. Bununla birlikte, mevcut temel hala sağlıklı ve yükseliş piyasası hissiyatını yansıtıyor.

BTC temeliVeri Toplama Zamanı: 11/6 6:00 am UTC – 11/13 6:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, Çarşamba günü yaklaşık 1 milyar dolardan bu sabah 1,2 milyar dolara yükselmeye başladı. Tüm borsalardaki toplam açık faiz de bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 6,1 milyar dolara ulaştı. çarpıklıktan gelen veriler.

Aşırı açık faiz tarihsel olarak artan riski gösterirken, bu yılki fiyat artışı daha çok kurumsal paranın gelmesinin bir sonucudur ve bu yüksek açık faizin norm haline gelip gelmeyeceğini görmek için daha fazla zamana ihtiyacımız var..

Açık faiz ve BTC hacmi - 11/13Veri Toplama Zamanı: 11/6 6:00 am UTC – 11/13 6:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı kredileri hafta boyunca çok dalgalanmadı ve 9,5 ile 11,5 arasında değişti, bu da piyasanın FOMO modunda olmadığını gösteriyor. Spot piyasada bir başka kaldıraçlanma turu, perakende tüccarların devreye girdiğini gösterebilir, ancak mevcut kaldıraç sağlıklı seviyelerde kalmaktadır..

Marj borç verme oranı tablosu - 11/13Veri Toplama Zamanı: 11/6 6:00 am UTC – 11/13 6:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefler ve BTC ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Hunain Naseer, OKEx Kıdemli Editörü

Kasım 2017 ve Ocak 2018’de oluşan büyük aylık direnç seviyelerini aştığı için Kasım, Bitcoin için kilit bir ay oldu. geçen aydan beri konsolidasyon yolu.

Bu hafta incelenen vadeli işlem verileri, perakende yatırımcıların büyük bir düzeltme beklemesine karşın küçük düşüşler ve yükselişler arasında küçük karlar aramaya devam ettikleri için bu uyarıyı yansıtıyor. Bununla birlikte, BTC 16.000 $ civarında güçlü bir destek oluşturmayı başarırsa, 2017 ATH’ye giden yolu nispeten netleşecek ve perakende tüccarlarının FOMO’yu makul hacimlerle piyasaya girerek fiyatı daha da yükseltmesi muhtemeldir.

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

BTC’nin fiyatı, 15.800 dolarlık direnci aştı – veya üç aylık vadeli işlemlerde 16.100 dolar – piyasadaki yükseliş güvenini daha da artırdı. Ancak, bu sabah çok fazla ses artışı yapılmadı, bu da bazı endişeleri artırabilir.. 

Üç aylık vadeli işlemlerde gün içi destek yaklaşık 16.100 – veya 16.400 $ ‘dır. Kısa vadeli ralli paterni devam ederse, küçük bir geri çekilme bu destek seviyesini bozmayacaktır. Aksine, destek tutamazsa, düzeltme önemli ölçüde genişleyecektir. Düşük destek 15.400 $ ‘dır.

Şu anki rekor yüksek açık faiz piyasayı açıkça endişelendiriyor, ancak spot piyasadaki güçlü alım fiyatları destekleyebilir.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me