Getiri çiftçileri rakiplere doğru ilerledikçe baskı Uniswap ve topluluk yönetimi üzerinde – Crypto Market Update

Uniswap’ta likidite madenciliği dün sona erdi. Önde gelen merkezi olmayan borsada kilitlenen toplam değer 14 Kasım’da 3.068 milyar dolarla zirve yaptı ve madencilik ödüllerinin dağıtımının sonunda 2.718 milyar dolara düştü. Daha sonra hızla yarı yarıya düşerek, 18 Kasım’da 1,452 milyar dolara geriledi. DeFi Pulse verileri

Uniswap’ta teşvikler kuruduğu için, verim çiftçileri likidite sağlamak için daha verimli yerler arıyorlar. Birincil rakip SushiSwap, 8 Kasım’da 24 milyon dolardan şu anki 1.027 milyar dolara yükselen TVL’si ile en büyük yararlanıcı oldu. Diğer merkezi olmayan borsaların tümü, Curve ve Dengeleyici gibi hızlı TVL büyümesi gördü..

Uniswap’taki TVL, SushiSwap’te yükselirken düştü. Kaynak: DeFi Nabız

Uniswap’in likidite madenciliğinin durdurulması için net bir zaman çizelgesi olduğundan, bu, birincil rakibinin likidite çekmek için iyi hazırlanmasına izin verdi. SushiSwap, dün ETH / USDT, ETH / USDC, ETH / DAI ve ETH / WBTC dahil olmak üzere, Uniswap ile tam olarak aynı havuzları başlattı. Aynı zamanda bir "Göç" Uniswap’ten tek tıklamayla likidite transferini kolaylaştırmak için arayüz – sektördeki birçok kişi buna ikinci bir vampir saldırısı diyor.

Daha önce, SushiSwap likidite madenciliği için 10 kat SUSHI ödülü sağlayarak bir heyecan yarattı ve 12 Eylül’de zirvede 1.43 milyar dolar likidite elde etti. Aynı zamanda, Uniswap’in likiditesi 1.82 milyar dolardan 400 milyon dolara düştü. Bununla birlikte, Uniswap’in 16 Eylül’de UNI jetonunu piyasaya sürmesi durumu tersine çevirdi ve SushiSwap’in TVL’sinin hızla düşmesine neden oldu.

SushiSwap daha sonra yerel token arzını 250 milyon token ile sınırlamaya ve günlük emisyonları azaltmaya karar verdi, bu da bazı çiftçilerin azalan verim nedeniyle vazgeçmesine neden oldu. Ayrıca, kısa vadeli satış baskısını azaltmak için madencilik ödüllerinin üçte ikisi için altı aylık bir kilitlenme süresi belirledi. Ayrıca SushiSwap, Uniswap’in hedef iş modelini uyguladı – yani, alıcı ücretlerinin altıda birinin (veya toplam işlem hacminin% 0,05’i) xSUSHI stakerlarına dağıtılması. Bu önlemler, Uniswap’in teşvikleri sona ermeden önce SUSHI’nin fiyatı için yenilenen piyasa beklentilerine yol açtı. Uzun bir düşüşün ardından, SUSHI’nin fiyatı Kasım ayında% 90’ın üzerinde arttı.

Uzun bir düşüşün ardından SUSHI’nin fiyatı dibe vurdu. Kaynak: TradingView

Likidite SushiSwap’e kaymış olsa da, Uniswap gerçek işlem hacmi açısından hala çok daha yüksek. İkincisinin likidite madenciliğinin sonu, en üst merkezi olmayan borsa olarak konumunu mutlaka tehlikeye atmayabilir. Web sitesine göre Kripto Ücretleri, SushiSwap’in şu anki yedi günlük ortalama ücretleri 125.876 $ ‘dır ve bu Uniswap’ın yalnızca% 16’sıdır. Daha da önemlisi, kullanıcı sayısı büyük ölçüde değişir. Son 24 saatte Uniswap’te 25.000’den fazla kullanıcı varken, SushiSwap yalnızca 607 kişiyi çekti. 

Merkezi olmayan borsalar için teşvik sisteminin önemi son iki ayda açıkça görülebilir, ancak mevcut kullanıcıların davranışları SushiSwap’in önündeki en büyük engeldir – çoğu kullanıcı bir DEX’te token takas ettiğinde akla gelen ilk isim hala Uniswap’tır..

Uniswap hala en popüler merkezi olmayan borsadır. Kaynak: DeBank

Bununla birlikte, Uniswap’in avantajını korumak için derhal harekete geçmesi gerekebilir – öncelikle topluluk yönetişiminin zorlukları söz konusu olduğunda. Uniswap’in topluluğu tartışma UNI ödüllerini, oluşum aşamasının% 50’si olan likidite sağlayıcıları için aylık 5 milyon UNI jetonu oranında azaltılmış bir oranda devam ettirmek için bir teşvik planı. 

Belki de en büyük sorun, Uniswap’in bir teklif sunma ve çoğunluğun çok yüksek olması için gereksinimleri belirlemesidir. Şu anda bir teklif sunması için 10 milyon UNI ve önümüzdeki yedi gün içinde bunu başarıyla geçmek için 40 milyon UNI gerekiyor. Önceki iki teklif kabul edilmedi. 

İkinci sorun, jeton sahipleri arasındaki çıkar tutarsızlığıdır. Daha fazla emisyon UNI’nin fiyatını düşürebileceğinden, bir perakende sahibi olarak likidite madenciliğine devam etmek için oy kullanmanın açık bir nedeni yoktur. Ancak ekipler ve erken yatırımcılar bunu yapmaya daha istekli olabilir. 

Üçüncü konu zamanı içerir. Plan, karmaşık bir süreç ve oylama gerektiriyor ve yeni bir likidite madenciliği turunun resmen başlatılması için 4 Aralık kadar geç olabilir. Bariz hız ve hareketlilik sorunları şu anda Uniswap’i engelliyor ve bunun rekabet karşısında büyümesini daha da engelleyip engellemeyeceği görülmeye devam ediyor..

Uniswap’in önerilen zaman çizelgesi ve yönetim süreci haftalar sürebilir. Kaynak: gov.uniswap.org

Topluluk yönetişimi genellikle kripto projeleri için ideal olarak kabul edilirken, hala çok erken aşamalarındadır. OKEx Insights, önümüzdeki haftalarda Uniswap ve SushiSwap arasındaki savaşı takip etmeye devam edecek.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me