Opsiyon ticaretinin temellerini, temel şartları ve avantajları öğrenin

Türevler ticareti, profesyonel tüccarlar için popüler bir riskten korunma ve arbitraj aracı olarak kripto alanında yükselişte. Bu kazançlı pazara dalmaya hevesliyseniz ve opsiyon ticaretinin temel kavramları, temel şartları ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyorsanız, doğru yere geldiniz..

Lansman yaparken OKEx Seçenekleri yakında, Bu makaleyi, seçeneklerle ilgili tüm temel bilgileri kavramanız için hazırladık. Tüm doğru yanıtları aldığınızda ödüller kazanabileceğiniz için sondaki testi * kaçırmayın!

* Dönem: 12–19 Aralık 2019 (UTC)

Seçenekler nelerdir?

Opsiyonlar, alıcılara belirli bir dönem içinde önceden belirlenmiş bir fiyattan dayanak bir varlığı alma veya satma hakkı veren ancak bir yükümlülük olmayan sözleşmelerdir..

Yalnızca iki tür seçenek vardır:, arama seçeneği ve koy seçeneği.

Bir dayanak varlığın fiyatının yükselmek, satın al telefon etmek seçenek. Fiyat yükseldikten sonra varlığı önceden belirlediğiniz fiyattan piyasa fiyatının altında satın alabilirsiniz..

Aksine, fiyatın artmasını bekliyorsanız düşürmek, satın al koy seçeneği. Fiyat düştükten sonra varlığınızı piyasa fiyatından daha yüksek olan önceden belirlenmiş fiyatınızdan satabilirsiniz..

Bir alıcı dönem içinde bir opsiyonu kullanmak istediğinde, satıcının bunu alıcıya satması gerekir. Ve alıcı bunu kullanmamayı seçtiğinde, satıcının bu durumda hiçbir şey ödemesine gerek kalmaz..

Aşağıda opsiyon ticaretinin tüm temel şartlarını açıklayacağız.

Opsiyon ticaretinde temel terimler:

Dayanak varlık: Emtiaları, finansal varlıkları, faiz oranlarını ve bileşik endeksleri kapsayan, bir türevin dayandığı alım satım için bir varlık. Bitcoin opsiyonlarının altında yatan varlık BTC / USD endeksidir..

Arama seçeneği: Hamiline, belirli bir süre içerisinde önceden belirlenmiş bir fiyattan bir varlığı satın alma hakkı verir..

Koy seçeneği: Hamiline, belirli bir süre içerisinde önceden belirlenmiş bir fiyattan bir varlığı satma hakkı verir..

Son kullanma tarihi: Opsiyonun sona erdiği tarih.

Opsiyon primi: Bir opsiyon sözleşmesi için alıcı tarafından ödenen fiyat. Piyasa oynaklığı arttıkça artar.

Kullanım fiyatı (veya kullanım fiyatı): Alıcının, sırasıyla bir alım veya satım opsiyonunu kullanırken dayanak bir varlığı satın alabileceği veya satabileceği fiyat.

Avrupa Seçeneği: Yalnızca sona erme tarihinde icra edilebilecek bir sözleşme türü. (OKEx Seçenekleri Avrupa seçenekleridir).

Amerikan Seçeneği: Son kullanma tarihinden önce herhangi bir zamanda uygulanabilecek bir sözleşme türü.

Kısmi tasfiye: Alıcıların uzun pozisyonda kalması için herhangi bir marj gerekli değildir. Böylece teminat yetersizliğinden dolayı kısmi tasfiye oluşmayacaktır. Bir sözleşmeyi yerine getirme yükümlülükleri nedeniyle yalnızca opsiyon satıcıları bir marj ödemek zorundadır. Bir satıcının hesap bakiyesi, piyasa dalgalanması nedeniyle sürdürme marjı seviyesinin altına düştüğünde, kısmi likidasyon tetiklenecektir..

Sözleşme adlandırma: Her opsiyon sözleşmesi, “dayanak varlık – vade tarihi – kullanım fiyatı – sözleşme türü (alım / satım)” sırasına göre adlandırılır. Örneğin, “BTCUSD-190830–10000-C”, bunun 30 Ağustos 2019’da sona eren ve kullanım fiyatı 10.000 ABD Doları olan bir BTC opsiyon sözleşmesi olduğu ve bunun bir alım opsiyonu olduğu anlamına gelir.

OKEx seçenekleri nasıl takas edilir?

OKEx BTC / USD opsiyon sözleşmesi BTC’de yapıldı (ve daha fazla kripto para birimi temelindeki sözleşmeler yakında gelecek). Her opsiyon sözleşmesinin nominal değeri 0,1 BTC’dir.

Başlamak için tüccarlar şunlardan birini yapabilir:

 1. Bir alım veya satım opsiyonu satın almak için bir opsiyon primi ödeyin – opsiyon sözleşmesinin sona ermesinin ardından dayanak varlığın alım veya satım fiyatlarını sabitlemek için; veya
 2. Bir opsiyon sözleşmesi satmak – Opsiyon primini hemen kazanmak ve vade sonunda kararlaştırılan sayıda dayanak varlıkları sabit fiyatlarla satın alma veya satma yükümlülüğünü yerine getirmek.

Hem alıcı hem de satıcı açık pozisyonları kapatabilir, hak ve yükümlülüklerini peşinen serbest bırakabilir. Kapalı opsiyon pozisyonlarının karları, günlük uzlaşmadan sonra transfer edilebilir..

Opsiyon ticaretinin faydaları

Ticaret seçenekleri, genel yatırım portföyünüze daha fazla değer katar ve aşağıdaki avantajlardan yararlanmanızı sağlar:

 1. Tasarruf

  Seçenekler kaldıraç sağlar. Tüccarlar, spot piyasada satın almaya kıyasla, dayanak varlığın benzer bir değerini çok daha az fonla satın alabilirler..

 2. Azaltılmış Risk

  Alıcılar herhangi bir pozisyon marjı ödemek zorunda olmadığından, opsiyon alıcılarının maksimum kaybı opsiyon primidir. Ayrıca, dayanak varlık fiyatlarındaki dalgalanmalardan korunarak spot piyasada riske maruz kalmanın azaltılmasına yardımcı olabilir..

 3. Daha esnek

  Yatırımcılar, kripto piyasasının gelecekteki trendinden% 100 emin olmadıklarında, önce bir opsiyon sözleşmesi satın almak için az miktarda fon tahsis edebilirler ki bu sadece çok az risk içerir.

Uzun vadeli, uzun vadeli, kısa vadeli ve kısa vadeli olmak üzere opsiyon ticaretinde uygulayabileceğiniz dört tür strateji vardır. Yatırımcılar, temel varlıkların hareketinin yanı sıra zaman ve oynaklığa bağlı olarak opsiyon ticareti yapabilirler ve farklı yatırım stratejileriyle daha fazla getiri elde edebilirler..

OKEx Seçeneklerinin Temelleri (BTC / USD seçeneklerini örnek olarak alın):

OKEx’i takip edin:

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Web sitesi: https://www.okex.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me