Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.. 

Geçen haftanın sonunda 19.427 $ ‘a kadar yükseldikten sonra, Bitcoin’in (BTC) fiyatı bu hafta dört gün kayıp yaşadı ve OKEx BTC Endeksi fiyatına göre 18.000 $’ ın altına düştü. Bu haftaki düşüş muhtemelen haftalık grafikte düşüş eğilimi gösterecek ve Bitcoin’i orta vadeli bir düzeltme aşamasına gönderecek..

Vadeli işlem piyasasında, yeni üç aylık sözleşme BTCUSD0326 canlı yayınlanırken, önceki üç aylık sözleşme olan BTCUSD1225 iki haftalık sözleşme oldu. BTCUSD0326 şu anda endeks fiyatı üzerinden 450 $ veya kabaca% 2.50 prim ile 18.300 $ seviyelerinde işlem görüyor..

Geçen haftaki Vadeli İşlemler Cuma günkü makalesinde, bazı oranların orta seviyelere döndüğünü belirterek, perakende tüccarların fiyata karşı net bir tavrı olmadığını belirtmiştik. Göstergeler genellikle yükseliş duygusunun olmadığını gösteriyor.

Bu hafta, uzun / kısa oranı çok haftanın en düşük seviyesine geriledi ve açık faiz de Aralık ayında henüz görülmeyen yeni bir düşük seviyeye düştü. Çarşamba günü BTC marjı borç verme oranının hızlı yukarı hareketi, bazı tüccarların dibi tutmaya çalıştığını göstermesine rağmen, fiyat bugün tekrar düştü ve muhtemelen bazı uzun vadeli işlemlere hapsoldu..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD1225), 11 Aralık TSİ 08:00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin. 

BTC uzun / kısa oranı

Genel olarak, uzun / kısa oran, geçen haftanın sonunda 0,9’dan mevcut 0,8’e düşmeye devam etti. Çarşamba günkü fiyat düşüşünün bir noktasında, uzun / kısa oran hızlı bir yükselişe sahipti ve bu durum, bir dizi perakende tüccarın düşüşü satın almaya çalıştığını gösterdi. Ancak, oran daha sonra hızla geri çekildi ve bu tüccarların hızlı bir şekilde pozisyonlarını kapattığını gösterdi..

Mevcut uzun-kısa oran, haftalardaki en düşük noktasına geriledi ve perakende yatırımcılar arasında uzun süre devam etme konusunda net bir güvensizlik olduğunu gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 12/4 08:00 UTC – 12/11 08:00 UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Yeni üç aylık sözleşme bu hafta yürürlüğe girdiğinden ve son kullanma tarihinden çok uzak olduğundan, 450 $ ‘dan fazla veya% 2.6 prim tutar. Prim, hafta ortası olan 500 $ ‘dan düştü, ancak bu yine de piyasanın gelecek yıla olan güvenini gösteriyor..

Aynı zamanda, sürekli sözleşmeler için fonlama oranının bu haftanın çoğunda bastırıldığını ve piyasanın tam olarak yükselişe geçmediğini belirtmek isteriz..

Veri toplama zamanı: 12/4 08:00 UTC – 12/11 08:00 UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, geçen Cuma 1,26 milyar dolardan pazartesinin en yüksek seviyesi olan 1,33 milyar dolara yükselerek hızla mevcut 1,23 milyar dolara düştü..

Mevcut haliyle, 1 milyar doları aşan OI norm haline geldi. Bununla birlikte, mevcut OI, Aralık ayının başından bu yana en düşük seviyeye geriledi ve piyasa katılımcılarının alım satım yapma konusundaki istekliliğinin azaldığını gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 12/4 08:00 UTC – 12/11 08:00 UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, Çarşamba günkü düşüşün ardından 11.0’dan 16.0’ın üzerine yükselen alışılmadık derecede hızlı bir artış gösteriyor. Bu, spot kaldıraçlı piyasada, cari fiyatlarla hala çok karlı olmasalar da, dipten alım yapmaya çalışan tüccarların olduğunu gösteriyor..

Veri toplama zamanı: 12/4 08:00 UTC – 12/11 08:00 UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Bu haftaki art arda düşüşlerin ardından, piyasa iyimserliği darbe aldı. OKEx verileri, tüccarların düşük seviyelerden alım yapmaya çalıştığını gösterse de, mevcut fiyatlar çok fazla kar elde etmelerine izin vermiyor..

Haftalık grafikte, aşağı doğru yutan patern beklendiği gibi giderse, fiyatın Aralık ayının geri kalanı için 20.000 $ ‘ı yeniden kazanması zor olabilir. Endekste 17.550 ila 17.650 ABD Doları veya üç aylık sözleşmede 18.000 ila 18.150 ABD Doları arasındaki mevcut destek seviyesi çok önemlidir ve Bitcoin’in bu aşamada bir konsolidasyon aşamasına girip giremeyeceğini veya 16.500 $ seviyelerini test etmek için başka bir aşağı doğru kanal alıp alamayacağını belirleyecektir. Genel olarak mevcut eğilim iyimser değil.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me