Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Geçtiğimiz yedi gün içinde, Bitcoin (BTC) fiyatı iki farklı işlem aralığına bölündü. 6 Nisan’da, ABD hisse senetlerindeki keskin bir yükselişin ardından OKEx’in üç aylık BTC vadeli işlemlerinin fiyatı başına 7.100 dolarlık önceki direnç seviyesini aştı..

Bitcoin, son dört gündür dar 7.100-7.500 $ aralığında konsolidasyon bölgesinde çalışıyor, ancak ticaret hacimlerindeki düşüş hala boğalar için bir endişe kaynağı..

OKEx ticaret verilerine baktığımızda, daha fazla piyasa sinyali bulabiliriz. Üç aylık vadeli işlemler pozitif primler göstermeye devam ettiğinden, açığa satış duyarlılığı 6 Nisan’dan bu yana azaldı.

Ayrıca, kredilendirme marjı oranı, Mart ortasındaki kazadan bu yana en yüksek rakam olan 0,76’ya yükseldi ve bu, kısa vadede açığa satış tutkusunun yorgunluğunu açıkça gösteriyor..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0626) Saatlik Grafik. Kaynak: OKEx

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC Uzun / Kısa Oranı

BTC Uzun / Kısa oranı 0,8 ila 1,07 aralığında kaldı. Geçen hafta sonu 1.0’ın üzerinde kısa bir süre oldu, 12 Mart’taki çöküşün ardından nadir görülen bir durum, bu da piyasa güveninde bir toparlanmaya işaret ediyor. Oran şu anda BTC ticareti konsolidasyon aralığında olduğunda normal bir sayı olan 0,9 civarında çalışıyor..

Veri Toplama Zamanı: 4/3 12:00 a.m. – 4/10 12:00 a.m. (UTC)

Uzun / Kısa Oranı, belirli bir süre boyunca uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısının kısa pozisyon açmaya oranını gösterir. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve kalıcı takaslardan derlenir. Bir kullanıcının uzun / kısa tarafı, BTC’deki net pozisyonlarına göre belirlenir..

Türev piyasasında, ne zaman açılan uzun bir pozisyon varsa, onu dengelemek için açılan bir açık pozisyon da olmalıdır. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

Bitcoin fiyatının 6 Nisan’da 7.100 dolarlık direnci kırmasının ardından BTC Temeli hızla yaklaşık 60 dolara tırmandı. Pozitif prim, piyasa güvenindeki güçlenmeyi yansıtan dört gündür yürürlükte kaldı. Üç aylık vadeli işlemler şu anda 45 $ prim gösteriyor.

Veri Toplama Zamanı: 4/3 12:00 a.m. – 4/10 12:00 a.m. (UTC)

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların dayanak varlığın, bu durumda Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Temel olumlu olduğunda, piyasanın iyimser olduğunu gösterir. Temel negatif olduğunda, genel piyasanın kötümser olduğunu gösterir. Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), arbitraj için daha fazla alan olduğu anlamına gelir..

Açık Faiz ve işlem hacmi

Açık Faiz (OI), geçen Cuma günkü 4.02 milyar kontrattan mevcut 4.69 milyar kontrata (1 kontrat = 10 $) yükseliyor. Yoğun ticaret dönemleri 6 Nisan Pazartesi ve 9 Nisan Perşembe günleriydi ve buna bir OI birikimi eşlik ediyordu..

Veri sağlayıcısına göre, mevcut OI, Şubat ayının en yüksek seviyesi olan 12,3 milyar sözleşmesinin çok altında olsa da, OKEx haftanın ortasında BTC OI’de Bitmex’i geçti. Eğim. OKEx, Bitmex’in 0,60 milyar dolarına karşılık OI’de 0,62 milyar dolar bildirdi.

Veri Toplama Zamanı: 4/3 12:00 a.m. – 4/10 12:00 a.m. (UTC)

Açık faiz, ödenmemiş vadeli işlemlerin / takasların toplam sayısıdır. İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC Teminat Borç Verme Oranı

Son yedi gün boyunca, BTC Teminat Borç Verme Oranı 3 Nisan’ın en düşük seviyesi olan 0,4’ten şu anki 0,76 seviyesine yükseldi. 0,76’nın Mart ortasındaki kazadan bu yana en yüksek rakam olduğunu ve bu da açığa satışın yorgunluğunu açıkça göstermektedir..

Veri Toplama Zamanı: 4/3 12:00 a.m. – 4/10 12:00 a.m. (UTC)

Marj Borç Verme Oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir. Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefliyor ve BTC ödünç almak, temel madeni parayı kısaltmayı hedefliyor..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Marj ödünç verme oranı düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı sayıları, tarihsel olarak bir tersine dönme zamanına işaret etmiştir..

Tüccarların görüşleri

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Piyasa duyarlılığı ısınıyor, ancak genellikle piyasanın tersi yönünde olan perakende yatırımcıların iyimserliğine karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Temel bir perspektiften pek bir gelişme görmedim. Ve hacimde bir yükselişin olmaması, çoğu zaman kayda değer bir fiyat düşüşüyle ​​sonuçlanıyor.

7.050 doların altına düşüş, fiyatı 6.700 dolara yakın değerli destek bölgesine geri itebilir. Fiyat hala 7.100 $ ‘ın üzerinde tutabilirse, 8.000 $’ a doğru başka bir artış görebiliriz..

Xuanhaimmoer, TradingView Yazar

Piyasa, 7.300 – 7.400 $ eşiğini aşmaya çalışırken temkinli davranıyor. Boğalar direnişi geçmeye çalışıyor, ancak zayıflık belirtileri oluşmaya başlıyor. Ayılar, 7.000 $ ‘a keskin bir satış olduğunda her an ortaya çıkacak. Bu alan kırılırsa, boğalar güçlerini yeniden düşünmek zorunda kalacak, ayılar bunalacaktır..

Bitcoin’in fiyatı, 7.000 $ ‘lık psikolojik fiyatı aşamazsa büyük bir düşüşe şahit olacak. Ve bir satış gerçekleşirse hedef fiyat noktası 6.500 $ olacaktır. Boğalar hedefi 7.000 $ ‘da başarıyla savunursa, fiyat muhtemelen 7.600-7.900 $’ a ulaşacaktır..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me