Market Watch Weekly, her hafta kripto piyasalarının ve gelişmelerin bir incelemesidir..

Geçtiğimiz hafta Bitcoin için tarihi geçti, çünkü fiyatı tüm borsalardaki 20.000 $ işaretini başarıyla aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi. Pazar günü Bitcoin, OKEx BTC Endeksi fiyatına göre lider dijital para birimine haftalık% 24 getiri sağlayan 24.302 $ ile şimdiye kadarki en yüksek fiyatını açıkladı..

Piyasa, yılın en aktif işlem dönemine giriyor

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, hacim hızla artıyor. BTC vadeli işlemlerinin haftalık toplam hacmi, türev borsalarında 270 milyar doları buldu ve bu da piyasaların son derece aktif durumunu gösteriyor..

BTC vadeli işlemleri – Toplu günlük hacimler. Kaynak: çarpıklık

Aynı zamanda, açık faiz Cumartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,9 milyar dolara ulaştı ve OKEx, tüm borsaları 1,6 milyar dolarlık OI ile yönetti. 8.8 milyar $ ‘lık mevcut OI de geçen haftaya göre% 22 arttı.

BTC vadeli işlemleri – Toplu açık faiz. Kaynak: çarpık

Bitcoin fiyatlarındaki paralel artış ve ticaret ateşi ile BTC sürekli takas piyasa fiyatı endeks fiyatını aştı ve fonlama oranları Kasım ayının son haftasından sonra başka bir zirveye ulaştı. Aşırı fonlama oranları, piyasada yükselen kaldıraç oranını gösteriyor.

BTC sürekli takas fonlama oranları. Kaynak: çarpık

Üstelik, üç aylık vadeli işlemler ve opsiyonlar için ödeme tarihi bu Cuma günü yaklaştığından, Bitcoin’in önümüzdeki günlerde daha fazla dalgalanma görmesini bekliyoruz. Çok sayıda süresi dolan seçenek, fiyatın yükselmesine neden olabilir. "Maksimum Ağrı," bu, en açık sözleşmeli satış ve çağrılara sahip kullanım fiyatıdır ve vade bitiminde en fazla sayıda opsiyon sahibi için mali kayba neden olacaktır. CoinOptionsTrack verilerine göre Max Pain fiyatı şu anda 23.750 $ civarında seyrediyor..

25 Aralık’ta sona eren opsiyon sözleşmeleri için Max Pain. Kaynak: CoinOptionsTrack

Kurumsal yatırımcılar büyük hamleyi kaçırdı

CME en son (15 Aralık itibariyle) Bitcoin vadeli işlemlerini yayınladı konum verileri 19 Aralık’ta sona erdi. Bu raporlama dönemi, Bitcoin’in 20.000 $ ‘lık tarihi çıkışını tamamlamadan hemen önce sona erdi ve böylece hızlanan yükseliş piyasasına yanıt olarak çeşitli hesapların pozisyonlarını sundu..

Açık faiz, son üç raporlama döneminde 11.750’den 11.370’e düşerek tutarlı bir şekilde düşmüştür. Bu, kurumsal yatırımcıların kar elde ettiğini ve son ralliyi büyük ölçüde kaçırdıklarını göstermeye devam ediyor..

Varlık yöneticilerinin uzun pozisyonları 544’ten 492’ye düşerken, kısa pozisyonlar 11’den 26’ya yükseldi, bu da piyasanın yukarı doğru kırılmasının yanlış değerlendirildiğini gösteriyor. Kaldıraçlı fonların uzun pozisyonları 4.365’den 3.946’ya gerilerken, kısa pozisyonlar eş zamanlı olarak 9.354’ten 8.702’ye geriledi. Her iki yöndeki pozisyon indirimleri de fiyatlardaki artışı tahmin edemediklerini gösteriyor..

Raporlanamayan hesaplar da raporlama döneminde kısa pozisyonlarda bir artış gördü, ancak yine de son derece yüksek bir uzun-kısa oranını korudu. Uzun pozisyonlar 3.403’ten 3.134’e düşerken, kısa pozisyonlar 506’dan 606’ya yükseldi..

CME Bitcoin vadeli işlem verileri – Raporlanamayan, uzun ve şort sayısı. Kaynak: Quandl

PoW coinleri piyasadan daha iyi performans gösterdi

Geçen haftaki büyük altcoin getirilerine bakıldığında, iş kanıtı koinleri genellikle Bitcoin’deki keskin yükselişten yararlanarak diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi. Bunlar arasında Litecoin, Bitcoin Cash’ten (BCH)% 33.79’luk bir getiri ile birlikte haftalık% 44.23’lük bir getiri bildirdi..

Ether (ETH) bu hafta% 9,99 yükselirken, BTC’ye karşı fiyatı düşmeye devam etti. Özellikle, türevlerin güç merkezi CME Group, başlatmak için ayarla Önümüzdeki yıl 8 Şubat’ta Ether vadeli işlemleri. Bitcoin gündemde kalmaya devam ederken, alt sezonun yapımı zaman alabilir..

Başlıca kripto para birimlerinin haftalık getirileri, 12 / 14–12 / 20. Kaynak: TradingView

DeFi’de kilitlenen toplam değer 20 milyar doları aştı

DeFi sektöründe, kilitlenen toplam değer geçen Cumartesi ilk kez 20 milyar dolara ulaştı ve bu, DeFi’deki patlamanın 2021’e kadar devam edeceğini gösteriyor..

DeFi’de kilitlenen toplam değer. Kaynak: DeBank

Getiriler açısından, Synthetix (SNX) geçen hafta Coinbase’in listelemesi nedeniyle% 31.37 arttı. Ve merkezi olmayan borsaların yerel tokenleri, SushiSwap (SUSHI) ve Uniswap (UNI) sırasıyla% 19.47 ve% 17.44 artarak diğer sektörlerden daha iyi performans gösterdi. Öte yandan, yearn.finance (YFI), genel pazara kıyasla iyi bir performans göstermedi ve hafta boyunca yalnızca% 1,85 hasılat elde etti..

Geçen hafta DeFi’de öne çıkan bir diğer özellik ise The Graph (GRT) oldu. Proje, blok zinciri ağındaki verileri sorgulayan ve depolayan merkezi olmayan bir veri indeksleme protokolüdür. GRT’nin fiyatı bir ay önceki halka açık satış fiyatından 25 kat artarak 0,78 dolara yükseldi.

Başlıca DeFi tokenlerinin haftalık getirileri, 12 / 14–12 / 20. Kaynak: TradingView

Bu hafta ileriye bakıyorum

Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler bugün yaklaşık 900 milyar dolar değerinde yeni bir koronavirüs yardım anlaşması üzerinde anlaşmaya vardılar. Bu sözde nedenlerden biri olabilir "Noel Baba Rallisi" riskli varlıklar için.

Aşı resmi olarak dağıtılmaya başladıkça ekonomik durumun kademeli olarak iyileşmesi muhtemeldir. Ancak salgın tarafından sert bir şekilde etkilenen ABD GSYİH’si 2020’de% 5 oranında keskin bir şekilde küçülecek. Bu yıl, ekonomi 2009 mali krizinde olduğundan daha da kötüleşmeye hazırlanıyor..

Bir FactSet anketine göre, pazar artık S&P 500 Endeksi gelecek yılın sonunda 4.000 puana ulaşacak. Büyük yatırım bankaları da tahminlerini açıkladılar ve JPMorgan Chase en iyimser olan 4,400 hedefini verdi. Goldman Sachs 4.300 hedef seviyesi verdi. Bununla birlikte, son 15 yılın istatistiklerinden, piyasa analistlerinin genellikle iyimser tarafta olduğu görülüyor..

Son olarak, Federal Rezerv Bilançosunun toplam varlıkları 30 trilyon doları aştı. Bu yıl risk varlık fiyatlarındaki genel artış, büyük ölçüde Federal Rezerv’in varlık alımlarına ve son derece düşük faiz oranlarına bağlı. 2021’de güvenli bir çıkış yapmanın yolu, sonraki piyasa ilgisinin odak noktası olacak ve para politikasındaki herhangi bir değişiklik, piyasa üzerinde baskı oluşturabilir..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me