ETH ve EOS seçenekleri resmi

Kısaca

  • Eter (ETH) seçenekleri Açık Faiz (OI), daha fazla türev tüccarının opsiyon yelpazesine atlamasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşıyor..

  • Risk yönetimi söz konusu olduğunda seçenekler daha iyi bir seçim olabilir.

  • Alım satım verileri, bazı opsiyon tacirlerinin daha yüksek fiyatlı daha uzun vadeli sözleşmeleri izlediğini gösteriyor vuruş, Haziran ayında sona eren sözleşmeler en popüler olanıdır.

Odaktaki ETH seçenekleri

ETH opsiyon piyasaları, ikinci en büyük kripto paranın risk duyarlılığı geçen ayın sonundan bu yana çoğunlukla olumlu kaldığından, son zamanlarda daha fazla ilgi görüyor. Skew’den elde edilen veriler, toplam ETH opsiyonu OI’nin – henüz kapatılmamış olan ödenmemiş opsiyon sözleşmelerinin toplam değeri – yaklaşık 150 milyon dolar olduğunu gösteriyor, bu yeni bir ATH, Haziran 2019’da yaklaşık 80 milyon dolarlık önceki rekoru kırdı..

Toplam ETH seçenekleri OI ATH’ye ulaşıyor. Kaynak: Eğim

ETH’nin geçtiğimiz aydaki güçlü performansı – özellikle Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans göstermesi – ETH türevleri ticaretine artan ilginin arkasındaki nedenlerden biri olabilir. 8 Haziran itibarıyla, ETH son 30 günde yüzde 15’in üzerinde yükselirken, BTC’nin değeri aynı dönemde yaklaşık yüzde 2 azaldı..

ETH, BTC’den daha iyi performans gösterdi; Kaynak: OKEx, TradingView

Opsiyonlar ve vadeli işlemler

Opsiyonlar ve vadeli işlemler, türevler alanında en yaygın olarak kullanılan iki tür enstrümandır. İki tür sözleşme bazı benzerlikleri paylaşabilirken, aralarındaki fark, bir ticaretin risk ve ödül profillerini önemli ölçüde etkileyebilir. Ticaretin hangi avantajları sağlayabileceğine daha yakından bakalım.

Yönetilebilir risk

Opsiyon sözleşmeleri, özellikle uzun bir perspektiften bakıldığında, vadeli işlemlerden daha az riskli olabilir. Bunun nedeni, opsiyonlarla tüccarların potansiyel zararı önceden bilmeleridir – bir sözleşme sona erdiğinde, tüccarlar üzerinde anlaşılan bir fiyattan alım veya satım seçeneğine sahiptir. Vadeli işlemlerde tüccarlar, dayanak varlığı vade bitiminde satın almak veya satmak zorunda oldukları için daha fazla risk alırlar – bu kazanç veya kayıp miktarı, dayanak varlığın fiyatına bağlıdır..

Daha kapsamlı

Seçenekler karmaşık olma itibarına sahip olabilir. Bununla birlikte, çok çeşitli fiyatlandırma modellerine sahip seçenekler, yetenekli yatırımcıların görüşlerinden ve inançlarından daha etkili ve kapsamlı bir şekilde yararlanmalarına olanak tanır. Bunun nedeni, temel varlığa ilişkin görüşler, dalgalanma ve zamanlama tahmini gibi faktörlerin hepsinin ticaret sonuçlarına yansıyabilmesidir..

Kaldıraçta esnek

Farklı kullanım fiyatı kombinasyonları (bir varlığın, örneğin ETH’nin gelecekte alınıp satılabileceği fiyat) ve son kullanma tarihleriyle, opsiyon sözleşmeleri, kaldıraç söz konusu olduğunda vadeli işlemlerden daha yüksek esneklik sağlar. Yatırımcılar, risk profillerine göre kaldıraçlarını kolaylıkla ayarlayabilirler. Vadeli işlemlerde, ancak, kaldıraç yalnızca marj gereksinimlerine bağlıdır..

Opsiyon ticareti veri analizi

Opsiyon verileri, tüccarların genel konumlandırma, açık faiz ve tüccarların grev fiyatlarını nasıl seçtikleri konusundaki değişikliklerden piyasa ve piyasa duyarlılığı hakkında değerli bilgiler elde etmelerini sağlar..

Mevcut ETH fiyatları 250 $ işaretinin altında kalırken, opsiyon tacirleri ne tür araçlar kullanıyor? Akıllarındaki zaman tahmini nedir? Volatilite bize ne söyleyebilir? Hadi bir bakalım.

Daha uzun vadeli sözleşmelere girerken daha fazla para

Daha uzun vadeli sözleşmelerin son zamanlarda piyasada daha fazla ilgi görmeye başladığını fark ettik. Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında sona eren sözleşmelerde OI geçen hafta gözle görülür şekilde arttı.

ETH seçenekleri Vade bitimine kadar OI. Kaynak: Eğim

Daha uzun vadeli sözleşmelerde artan OI, bazı tüccarların özellikle kısa vadeli bir perspektiften ETH’ye biraz muhafazakar bir yaklaşım benimsemeye başlayabileceğini gösteriyor..

Bunun nedeni, aynı kullanım fiyatı ile Haziran ayında sona eren sözleşmelerin, Aralık ayında sona eren sözleşmelere göre daha yüksek kaldıraç ve daha düşük maliyet sağlayabilmesidir. Bununla birlikte, bazı tüccarlar bir ETH ticaretine girmek için daha yüksek bir prim ödemeye daha açık görünüyor..

Daha uzun vadeli opsiyonlardaki OI artışının, diğer strateji kurulumlarının veya diğer kısa vadeli opsiyonların korunmasının bir parçası olabileceğini de belirtmek gerekir..

ETH opsiyonları grev fiyatları ikiye bölünmüş duyarlılığı ortaya koyuyor

Opsiyon tüccarlarının kullanım fiyatını nasıl seçtikleri, bakmaya değer başka bir bilgi olabilir. Skew’den elde edilen veriler, OI’nin çoğunun 220 dolar ve 280 dolarlık bir ihtarla sözleşmelere yoğunlaştığını gösteriyor.

ETH seçenekleri İhtar ile OI; Kaynak: Eğim

Bir çağrı perspektifinden, bir yatırımcı daha az riske maruz kalmak istiyorsa, bir ETH çağrısı seçeneği belirleyebilir – yatırımcı belirli bir tarihte ETH satın alma hakkına sahipse – kullanım fiyatı ETH’nin mevcut spot fiyatı veya altında. Bu arada, daha yüksek risk almak isteyen bir tüccar, ETH’nin spot fiyatının üzerinde bir işlem fiyatını tercih edebilir..

Bir satış perspektifinden – yatırımcı belirli bir tarihte ETH satma hakkına sahipse – spot fiyatta veya üzerinde bir satım opsiyonu kullanım fiyatı, spot fiyatın altındaki bir kullanım fiyatından daha ihtiyatlıdır..

Skew’in verilerine göre, 220 dolar ve 280 dolar, ETH opsiyon piyasalarındaki en popüler işlem fiyatları iken, şu anki spot fiyat baskı zamanında 240 dolar civarında. Bir çağrı açısından bakıldığında, 220 ABD doları, spot fiyatın altında olduğu için muhafazakar bir seçimdir, yani bu sözleşmeler zaten Parada (ITM) – bu sözleşmelerin kaldıraç oranı ve fiyat dalgalanması nispeten daha küçüktür.

Bununla birlikte, 280 dolarlık grevli çağrılar, bu sözleşmeler hala Para Dışında olduğundan, ETH’de daha fazla yükseliş gösteren tüccarlar için görünüyor (OTM), ihtarın mevcut spot fiyatından daha yüksek olması.

Bir bakış açısına göre, ETH fiyatlarında düşüş gösteren tüccarlar için 280 dolarlık bir işlem fiyatı daha muhafazakar bir seçim gibi görünüyor. Daha agresif ETH ayıları, daha yüksek kaldıraç oranına sahip oldukları ve potansiyel olarak daha yüksek getirilere sahip olabilecekleri için 220 dolarlık grevle satım alabilirdi..

Son kullanma tarihi ve kullanım fiyatı verileri bize, ETH opsiyon tüccarlarının a) daha yüksek bir prime sahip olsa bile ETH’de daha uzun vadeli kurulumları düşünmeye başladığını ve b) ETH fiyatlarına ilişkin bölünmüş bir görüşe sahip olduklarını söylüyor gibi görünüyor. 220 ve 280 grev fiyatlarındaki OI miktarı çok yakındı.

Kripto opsiyon pazarı genişliyor

Geleneksel finans dünyasında opsiyonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Kripto türevleri alanının hızlı büyümesiyle, tüccarlar ve yatırımcılar artık kripto opsiyon ticaretinde temel varlıkların artan seçiminden yararlanabiliyor..

OKEx’in kendi opsiyon teklifleri hızla büyüyor – geçen hafta ETHUSD opsiyon ticaretini başlattık. EOS yakında takip edecek ve OKEx’in EOSUSD opsiyon piyasası bu ayın sonunda açılacak.

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me