CME’nin Ether vadeli işlemlerinin lansmanına ve bunun ETH fiyatı üzerindeki potansiyel etkisine daha yakından bir bakış

7 Şubat 2021’de Chicago Mercantile Exchange’de başlatılan Ether vadeli işlemleri. Merakla beklenen enstrüman, yerleşik, dünyaca ünlü bir borsadan gelen Ethereum ağının yerel madeni parası için türünün ilk örneğidir..

Bu OKEx Insights raporunda, CME’nin yeni ürününü ve ETH pazarı için etkilerini inceliyoruz. Bunu yaparken, son ETH fiyat hareketini analiz ediyor ve CME Bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinden önce, sırasında ve sonrasında BTC’nin fiyat geçmişiyle karşılaştırıyoruz – çünkü ikincisindeki önceki eğilimler gelecekteki potansiyel ETH fiyat hareketlerine biraz ışık tutabilir..

Ama önce hızlı bir not – bugünün kripto para birimi sektörü 2017’nin sonlarından farklı. Bu nedenle, BTC’nin fiyat geçmişinin ETH’nin kendi yörüngesine bilgi verebileceği güvenilirlik görülecek..

CME Ether vadeli işlemlerine daha yakından bakış

CME’nin ETH vadeli işlemleri, Ethereum’un yerel madeni parasının fiyatına dayalı yeni bir nakit ödemeli finansal araçtır. Ürün kodu altında ticaret yapıyorlar "ETH" 23:00 – 22:00 UTC, Pazar – Cuma arası. Her sözleşme 50 ETH içindir ve CME CF Ether-Dolar Referans Oranına göre cari USD / ETH fiyatı üzerinden kote edilir. Daha da önemlisi, sözleşmeler ilgili sözleşme ayının son Cuma günü sona erecektir..

CME, dünyanın en büyük türev borsasıdır. Rutin olarak günlük hacimleri görüyor ve on milyarlarca dolara açık faiz. OKEx ve diğer ticaret mekanları bir süredir kendi ETH vadeli işlem sözleşmelerini sunarken, CME’nin geleneksel pazarlarda taşıdığı etki, Ethereum’u yeni bir yatırımcı sınıfına meşrulaştırmak için kesinlikle çok şey yapıyor..

CME duyurusundan bu yana ETH pazar hakimiyeti arttı

CME’nin 16 Aralık’ta ETH vadeli işlemlerini açıklamasından bu yana geçen haftalarda, ETH’nin fiyatı 662 $ ‘dan tüm zamanların en yüksek seviyesi 1.825 $’ a yükseldi. Bununla birlikte, hemen hemen her büyük kripto para birimi, aynı dönemde kendi başına önemli fiyat artışları yaşadı. Bu nedenle, yeni enstrümanın halihazırda Ethereum’un yerel varlığının fiyatı üzerindeki gerçek etkisini ölçmek zordur..

Bununla birlikte, toplam kripto para birimi piyasa değeri ile BTC ve ETH’ninki arasındaki karşılaştırmalar, CME’nin onaylanmasının orantılı olarak daha fazla ETH satın almayı teşvik ettiğini gösteriyor. İlk duyuru ile 7 Şubat’taki lansman arasındaki yüzde kazançlar açısından, ETH hem daha geniş pazarı hem de BTC’yi geride bıraktı..

16 Aralık’ta 67 milyar doların biraz üzerinde olan ETH piyasa değeri, ETH vadeli işlemlerinin hayata geçirilmesiyle birlikte yaklaşık% 186,5’lik bir artışla 192 milyar doların üzerine çıktı. Aynı dönemde, BTC pazarı 365 milyar dolardan 725 milyar dolara çıktı – kabaca% 98.6’lık bir artış. Genel kripto para piyasası 574.1 milyar dolardan 1.2 trilyon dolara veya yaklaşık% 110’a yükseldi..

ETH piyasa değeri, CME’nin ETH vadeli işlemlerini açıklamasından bu yana yaklaşık% 186,5 arttı. Kaynak: CoinGecko

ETH’nin sektörün geri kalanına karşı yükselen pazar hakimiyeti, CME’nin duyurusunu takiben ETH için özel bir coşku olduğunu gösteriyor. 16 Aralık’ta tüm kripto para birimi endüstrisinin% 11.64’ünü oluşturan ETH’nin toplam pazar payı, 5 Şubat’ta% 17.5’in üzerine çıktı. TradingView.

"Bu sefer farklı"

ETH vadeli işlemlerinin yayınlanmaya başlamasıyla ilgili olarak, birçok gözlemci BTC’nin CME’deki ilk çıkışının en coşkulu Ethereans’ına hatırlatmak için hızlı davrandı. 31 Ekim 2017’de benzer şekilde hiper kripto para birimi türevinin duyurulmasının ardından, BTC / USD fiyatı yaklaşık 6.500 $ ‘dan yükseldi..

CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin başlamasından bir gün önce, 16 Aralık’ta 20.000 doların biraz altına düştü. Bir yıl süren ayı piyasası, hemen ardından BTC fiyatlarını Aralık 2018’e kadar yaklaşık 3.220 $ ‘a düşürdü..

BTC fiyatı Aralık 2017 ile Aralık 2018 arasında yaklaşık% 83 düştü. Kaynak: CoinGecko

2017’nin sonundaki BTC gibi, ETH de CME vadeli işlemlerinin lansmanından hemen önceki günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, her iki olayı çevreleyen daha geniş bağlam tamamen farklıdır. BTC vadeli işlemleri, birkaç ay süren parabolik kazançların ardından işlem görmeye başladı. Önde gelen kripto para birimi, BTC vadeli işlemlerinin başlamasından neredeyse bir yıl önce 4 Ocak 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı. Aralık ayına gelindiğinde, kısmen ilk madeni para teklif çılgınlığı tarafından yönlendirilen tam gelişmiş bir spekülatif çılgınlık piyasayı sardı. Blockchain ile ilgili herhangi bir şey alma aşırı yatırımcı ilgisi. Yutturmaca, BTC fiyatını 2013’ün sonlarında belirlenen 1.130 dolarlık yüksek seviyenin üzerine% 1.600’ün üzerinde itti. Geriye dönüp bakıldığında, bir hava üfleme tepesi kaçınılmazdı.

Buna karşılık, ETH vadeli işlemleri, birçok kişinin çok aylık bir boğa piyasasının başlangıcı olduğuna inandığı bir dönemde hayata geçti. CME bu hafta enstrümanı piyasaya sürdüğünde, ETH fiyatı geçtiğimiz günlerde aştı önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi 1.450 dolar civarında. Nitekim, lansmandan sonraki günlerde, piyasa değerine göre ikinci sıradaki dijital para birimi yükselişini sürdürdü ve 10 Şubat’ta 1.825 doların üzerine yeni bir zirveye ulaştı..

ETH durumunda, CME lansmanının getirdiği meşruiyet, tüm zamanların en yüksek seviyesinden son zamanlarda yükselişi tamamlayabilir. Yıllar boyunca bir pazarın zirvesinin altında işlem yaptıktan sonra, yeni zirveler genellikle genişletilmiş bir düzeltmeden ziyade daha fazla artıya yol açar..  

Kripto para birimi endüstrisi 2021’de daha olgunlaştı

Devam eden ETH’nin yükselişini destekleyen durum, kripto para piyasasının 2021’de artan olgunluğudur. 2017 boğa koşusu perakende odaklıydı. Buna karşılık, kanıtlar bugün BTC ve ETH’ye artan kurumsal ilgiyi gösteriyor.

En büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, son aylarda büyük miktarlarda ETH satın alıyor. Şirket, 10 Şubat’ta yönetim açıklaması altındaki varlıklarında duyuruldu 5,4 milyar dolarlık ETH holdingi.

Tahsis, 1,79 milyar $ ‘dan% 200’den fazla bir artışı temsil ediyor beyan CME, ETH vadeli işlem sözleşmelerini açıkladığı gün. Kurumsal dostu yatırım şirketi, artan satın alımlarını Şubat ayı raporunda destekledi detaylandırma Ethereum’un müşterilere sunduğu değer önerisi.

Analistler, merkezi olmayan finansın potansiyelinin kurumsal ETH yatırımcılarını da çekebileceğine inanıyor. Protokole özgü istismarlar ve akıllı sözleşme güvenlik açıkları, gezegenin en büyük para yöneticilerine girişin önünde bir engel oluşturmaya devam ederken, bazı yorumcular inanmak kurumların hala yüksek riskli sektörün büyümesinden yararlanmanın bir yolu olarak ETH’ye yatırım yaptığını.

CME vadeli işlemleri ETH fiyatını nasıl etkileyebilir?

Nakit olarak ödenmesine ve el değiştirmesi için herhangi bir gerçek ETH gerektirmemesine rağmen, Ether vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi, Ethereum’u çevreleyen yükseliş hissini tamamlayıcı görünüyor. Yeni ürünün çok yıllık bir ayı piyasasını tetiklemesi pek olası olmasa da, sözleşmelerin daha kısa zaman dilimlerinde ETH fiyatını etkileyebileceğini gösteren kanıtlar var..

Vadeli işlem sözleşmelerinin uygulamaya konulması, kötümserlerin fiyat amortismanı üzerine bahse girmelerine izin vererek, temel varlık üzerinde aşağı yönlü fiyat baskısı yaratır. Çok sayıda çalışma var Keşfedildi spot BTC fiyatı ile vadeli işlem ticareti arasındaki ilişki. Hatta bazıları CME’nin Bitcoin vadeli işlem teklifinin kısmen, kontrol BTC’nin fiyatı.

CME’nin yeni ETH ürünü gibi, borsanın BTC vadeli işlemleri de ilgili sözleşme ayının son Cuma günü sona eriyor. BTC ve diğer pazarların analizi notlar Vadeli işlemlerin sona erme tarihlerinde artan hacim ve oynaklık.

Equities.com sonuçlandırır bu satışlar genellikle sözleşmenin sona ermesinden önce gelir ve BTC fiyatı genellikle hemen takip eden 24 saat içinde toparlanır. Benzer şekilde, 2019 bildiri Arcane Research tarafından, vade bitimine kadar geçen günlerde hacim ve oynaklıktaki artışların yanı sıra ortalama BTC fiyatında% 2,27 düşüş gözlemledi. Bu tür değişen piyasa ölçütlerinin olası nedenleri, en büyük piyasa katılımcılarının fiyatı olumlu yönde değiştirme çabalarıyla birlikte, vade bitimine yaklaştıkça tüccarların pozisyonlarının aniden yeniden karıştırılmasıdır..

BTC vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesine kadar geçen süreçte olduğu gibi, CME’nin yeni Ether türevi şimdiden ETH’nin fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip görünüyor. Grayscale’in artan ETH tahsisi ile kanıtlandığı üzere, gezegenin en büyük ticaret merkezlerinden birinin kabulü daha fazla kurumsal satın almayı teşvik etti..

Bununla birlikte, ilgili piyasa döngülerinin tamamen farklı aşamalarında meydana gelen, vadeli işlemlerin başlatılmasının ardından uzun süreli bir ETH satışının gerçekleşmesi olası görünmüyor. Ethereum’a duyulan coşku – kısmen desteklediği büyüyen DeFi sektörünün ve kısmen de yükselen BTC fiyat hareketinin neden olduğu – artıyor gibi görünüyor, ancak 2017’nin sonundaki ateş perdesine yakın değil..

Ticaretin ilk haftasının sonunda, CME’nin BTC vadeli işlemlerinin sona ermesini çevreleyen trendlerden elde edilen bu gözlemlerin ETH fiyatı için geçerli olup olmayacağını belirlemek için henüz çok erken. Bununla birlikte, BTC’nin vadeli işlem vadelerini çevreleyen daha geleneksel piyasalarla aynı genel eğilimleri sergilediği göz önüne alındığında, ETH’nin benzer şekilde davranacağı sonucuna varmak doğru olabilir. Ayın son Cuma gününden önceki günler, en önde gelen altcoin’i aktif olarak ticaret yapanlar için kesinlikle izlenmesi gereken günler olacaktır..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me