Bitcoin’in en son geri çekilmesine, buna yol açan etkenlere ve balinaların perakende tüccarlardan nasıl satın alındığına dair bir inceleme.

Bitcoin fiyatları üç günde% 27.88 düştü, en büyük kırmızı mum 11 Ocak 2021’de görüldü ve geleneksel medya buna ayı piyasasının başlangıcı demeye başladı. Ancak gerçekte, Bitcoin’in geçen Cuma günkü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.998 $ ‘dan dünün 30.287 $’ a düştüğü – OKEx BTC Endeksi fiyatına göre – sadece 30.000 $ seviyelerinde işlem görürken 2 Ocak gibi yakın zamanda elde edilen kazançlar geri çekildi..

Bu arada, dün öğleden sonra Avrupa saatinden bu yana yenilenen bir satın alma eylemi gördük ve önde gelen dijital para birimi şu anda yaklaşık 33.000 $ seviyelerinde, bu da YTD kazançlarını yaklaşık% 15’e koyuyor..

Bu piyasa yorumunda, Bitcoin’in son fiyat hareketlerine daha fazla bağlam vereceğiz ve makroekonomik faktörlerden nasıl etkilendiklerini ve genel olarak tüccarlar için ne anlama geldiklerini tartışacağız..

Pazartesi günkü% 30’a yakın geri çekilmeye rağmen Bitcoin hala yeşil renkte. Kaynak: OKEx

Bitcoin’in bu yılki geri çekilmeleri muhtemelen daha az dramatik olacak

Dünkü keskin düzelme, türev piyasası için bir felaketti, Pazartesi günü 2,5 milyar dolarlık pozisyon tasfiye edildi. bybt verileri. Bu rakam, 3 Ocak’ta 1,74 milyar dolarlık tasfiyeyi ve 25 Kasım’da 1,87 milyar doları aşıyor ve fiyatın doğrudan etkisi olsa da, bu aynı zamanda oynaklığın son artışını da yansıtıyor.

Tasfiyeler Pazartesi günü bir rekor daha yükseldi. Kaynak: bybt

Aralık ayına girerken dalgalanma yukarı doğru bir aşamaya girmiş olsa da, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi 2017’den hala uzak. Ortalama olarak, 2017 boğa koşusu sırasında birkaç haftada bir yaklaşık% 35’lik çökmeler meydana gelirken, Bitcoin’in 60 günlük oynaklığı Haziran 2020’den bu yana uzun bir süre boyunca% 4’ü aşmadı..

Bitcoin’in 60 günlük oynaklığı Haziran 2020’den bu yana% 4’ün altında kaldı. Kaynak: Coin Metrikleri

Geçen yıl daha fazla kurumsal yatırımcı kripto piyasasına girdikçe, oynaklığın azaldığına şahit oluyoruz ve bu yılki geri çekilmelerin önceki boğa koşusuna kıyasla çok daha az dramatik olması çok muhtemel..

Borsalardaki teknik aksaklıklar fiyatı daha da aşağı çekti

ABD tarafından düzenlenen kripto borsası Coinbase başka bir acı çekti teknik arıza dünkü satış sırasında. Birçok kullanıcı bildirildi satın alma emirlerini yerine getirememe. Bu arada, Amerika’nın en büyük ikinci kripto borsası olan Kraken de karşılaşılan sorunlar. Birkaç Bitcoin türev piyasası, endeks bileşenleri olarak her iki borsadaki verileri kullandığından, bu, vadeli işlemlerde ve takaslarda daha fazla likidasyona yol açtı..

ABD’deki yüksek talep nedeniyle önceki Coinbase primleri Pazartesi günkü geri çekilme sırasında ortadan kalktı. Teknik aksaklık nedeniyle Coinbase’in spot fiyatı, OKEx’e kıyasla bir noktada yaklaşık 1.000 $ ‘lık negatif prime sahipti..

Coinbase, teknik aksaklık nedeniyle 1.000 doların üzerinde negatif prim gördü. Kaynak: TradingView

Bitcoin’in düşüşü geleneksel pazarlardan etkilendi

Günün her saati Bitcoin ticareti, onu pazarın hafta sonu boyunca değişen risk iştahına yanıt veren lider bir gösterge haline getiriyor. Bitcoin’deki düşüş, diğer riskli varlıkların yanı sıra faiz getirmeyen varlıklardaki düşüşle paraleldir..

ABD borsası, Bitcoin ile aynı trendde olan tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Pazartesi günü beş işlem gününde ilk kez düştü. Petrol fiyatları da dört günlük galibiyet serisini durdururken, spot altın fiyatı altı haftanın en düşük seviyesine geriledi..

Bu geri çekilmelerin nedeni, Demokratların iki Georgia Senatosu sandalyesi kazandıktan sonra ABD’nin 10 yıllık hazine getirisindeki yükseliş. Getiri, geçen Cuma önemli% 1 bariyerini kırdı ve Haziran ayından bu yana en büyük haftalık artışını kaydettikten sonra% 1.15’in üzerine çıktı. Tahvil piyasası, Demokratik kontrollü bir Kongre’nin maliye politikasını daha da rahatlatarak enflasyon beklentilerini artıracağı korkusunun ortasında da baskı altında..

Piyasa şu anda daha yüksek getiriler ve bunun sonucunda likiditede bir azalma konusunda endişeli. Büyüme hisse senetlerinin, dolar cinsinden borçlanma maliyeti ile daha fazla kısıtlanması muhtemeldir ve bu, son zamanlarda Pazartesi günü% 7,8 düşen Tesla gibi büyük teknoloji hisse senetleri ile daha uyumlu hareket ettiği için Bitcoin’i etkiler..

Yükselen hazine getirisi ve dolar endeksi, riskli varlıklardaki yükseliş trendini bastırdı. Kaynak: CNBC

Ayrıca emtia ile negatif korelasyon gösteren dolar endeksi de geçen hafta yükseldi ve daha önce aşırı ısınan piyasaları yumuşattı. Pazartesi günkü satışın sadece gecikmiş olduğu söylenebilir "sağlıklı düzeltme" Mart ayından bu yana yükselen varlık fiyatları giderek spekülatif hale geldi..

Birden fazla gösterge aşırı ısınan duyguyu yansıtıyordu

Aşırı ısınan piyasa duyarlılığı, Bitcoin yeni zirveler yapmaya devam ettikçe daha belirgin hale geldi. Sürekli takasların fonlama oranları geçen hafta yükseldi ve geçmiş dalgalanmalara kıyasla önemli ölçüde daha yüksekti. Bu eğilim, piyasanın aşırı kaldıraçlı olduğunu ve tüccarların bahis yönlerinde çok tutarlı olduğunu gösteriyor..

2021’de iki aşırı yüksek fonlama dönemi, aşırı ısınmış bir piyasayı ve geri çekilme riskini gösterir. Kaynak: bybt

Düzeltilmiş SOPR (yani, harcanan çıktı kar oranı), gerçek satış / satın alma işlemlerinin daha doğru bir sinyalini sağlar. Bu gösterge, sıfırlama noktasından üç aylık bir rallinin ardından 2017’de zirveye ulaştı. Mevcut durum benzer ve gösterge, uzun vadeli beklentiler yükselişe devam etse de, herhangi bir zamanda kar elde edilebileceğini gösteriyor..

Zincir üzerindeki veriler, piyasanın kar getiren satış baskısı altında olduğunu gösteriyor. Kaynak: Glassnode

Zayıf eller balinalara Bitcoin sattı

Bu yükseliş döngüsündeki ilk büyük değişim tamamlandı ve alana yeni gelenler için ortalama giriş maliyeti daha yüksek. Zayıf eller aşağıya inerken acilen satılırken, uzun vadeli yükseliş gösteren yatırımcılar alım yapmaya devam etti. Bakiyesi 1.000 BTC’nin üzerinde olan adres sayısının artmaya devam ettiğini ve en son geri çekilmeden etkilenmediğini görüyoruz..

Balinalar son geri çekilmeden etkilenmedi ve Bitcoin biriktirmeye devam ediyor. Kaynak: Glassnode

OKEx tüccarı değil misiniz? Ticarete nasıl başlayacağınızı öğrenin!

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me