Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.. 

Vadeli İşlemler Cuma görüntüsü

Bu hafta Bitcoin’in 18.000 $ ‘dan kalktığını ve 20.000 $’ lık önemli psikolojik engeli başarıyla aştığını gördü. Önde gelen dijital para birimi şu anda üç gündür 20.000 $ ‘ın üzerinde işlem görüyor ve OKEx BTC Endeks fiyatına göre 17 Aralık’ta 23.769 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi..

Bitcoin’in son fiyat hareketi, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden 900 milyar dolarlık teşvik paketi civarında olumlu beklentilerle de bağlantılı. Dahası, üç büyük ABD hisse senedi endeksi de dün tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kapandığından, bu ataletin Bitcoin’i gelecek yıla doğru yükselen bir yörüngede tutacak bir dalgalanma etkisine sahip olmasını bekleyebiliriz..

Bu arada, bu olumlu duygu, üç aylık kontrat olan BTCUSD0326’nın şu anda endeks fiyatının üzerinde 1.100 $ – veya kabaca% 4.70 – primle 24.200 $ seviyelerinde işlem gördüğü vadeli işlemler piyasasına da yansıyor..

Geçen hafta Cuma günü Vadeli İşlemlerde, BTC marjı borç verme oranının tüccarların dibi yakalama girişimlerini nasıl gösterdiğini kaydettik. Bu hafta, hem uzun / kısa oran hem de açık faiz fiyatla birlikte yükseldikçe stratejinin işe yaradığını gördük. Perakendeci tüccarların pazardan emin oldukları gerçeği açıktır, ancak kısa vadede hızlı bir geri çekilmeyi tetikleyebilecek aşırı kaldıraç kullanımına ilişkin endişeler vardır..

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlem Sözleşmeleri (BTCUSD0326), 18 Aralık TSİ 08:00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC uzun / kısa oranı

Geçtiğimiz hafta boyunca Bitcoin, fiyatın sorunsuz bir şekilde 18.000 $ ‘dan 23.000 $’ a çıkmasıyla büyük bir geri çekilme görmedi. Uzun / kısa oran aynı eğilimi takip etti ve geçen Cuma günü 0,8’den şu anki 1,15’e yükseldi..

Aynı zamanda, kalıcı sözleşmeler için fonlama oranlarının bir süredir yüksek olduğunu belirterek, uzun süre devam etmek için kaldıraçlı olan ve bu fiyat hareketinden kârlı olan tüccarlar olduğunu belirttik..

1,1’in üzerinde olan mevcut uzun-kısa oran, piyasanın yükseliş hissini yansıtan Eylül ortasından bu yana en yüksek seviyededir..

Veri toplama zamanı: 12/11 06:00 UTC – 12/18 06:00 UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık vadeli işlemlerin primi, Bitcoin’in rallisi sırasında hızla genişledi ve geçen Cuma günü 480 $ veya% 2.6’dan mevcut 1.100 $ veya% 4.7’ye yükseldi. Bu, pazarın gelecek çeyreğin sonunda en az 1.100 $ ‘lık bir artış beklediği anlamına geliyor..

Bu yüksek prim aynı zamanda arbitrajcılar için fırsatlar yaratır ve arbitrajın açık pozisyonları daha da artırarak popüler bir strateji haline gelmesini bekleyebiliriz..

Veri toplama zamanı: 12/11 06:00 UTC – 12/18 06:00 UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Bitcoin’in son rallisi ile açık faiz de oldukça hızlı bir şekilde birikerek geçen Cuma 1,23 milyar dolardan dün 1,52 milyar dolara yükseldi..

Bu yüksek seviyeli açık ilgi artık norm haline geliyor ve piyasa risk bilincine varana kadar daha da büyümesini bekleyebiliriz..

Veri toplama zamanı: 12/11 06:00 UTC – 12/18 06:00 UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

Teminat ödünç verme oranı son yedi gündür 13-18 aralığında seyrediyor ve bu hafta fiyatla artmadı. Bu model, tüccarların geçen haftaki kaldıraçtan karlı olduktan sonra kaldıraç oranını artırmaya devam etmediklerini gösteriyor. Bununla birlikte, oranın mevcut seviyesi nispeten sağlıklıdır ve mevcut yükseliş hissini yansıtır..

Veri toplama zamanı: 12/11 06:00 UTC – 12/18 06:00 UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Yaklaşan teşvik faturası nedeniyle tüm varlık fiyatlarının yakın vadede artması muhtemeldir. Dahası, Bitcoin kurumsal yatırımcılardan gelen yüksek talep nedeniyle güçlü temeller göstermeye devam ediyor..

Bu son ralli organik satın alma tarafından yönlendirildi ve 20.000 $ ‘ın ihlal edilmesinden bu yana perakende yatırımcıların hızlı bir şekilde akını bekleyebiliriz..

Bitcoin fiyatı bilinmeyen bölgelere girerken direnç seviyelerinin belirlenmesi daha zor olsa da, tüccarların aşırı ısınmış piyasa koşullarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Orta vadeli fiyat görünümü olumlu kalsa da, 19.700 ila 20.000 ABD Doları seviyelerinin yeniden test edilmesi henüz göz ardı edilemez..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me