Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta 7.000 ila 7.300 dolar gibi dar bir aralıkta çalışıyor. 20 Nisan Pazartesi günü Bitcoin takip etti keskin bir düşüş ham petrol ve ABD borsalarında. Daha sonra 6.700 $ fiyatına yakın bir dip buldu ve Çarşamba günü hafifçe toparlandı..

Ancak Perşembe günü öğleden sonra, Bitcoin hızlı bir yükselişe başladı ve en yüksek fiyat 7,200 $ ‘lık baskı seviyesini büyük hacimli olarak kırdı. OKEx Üç Aylık Gelecek (BTCUSD0626) fiyatı 7.800 $ civarında gerçekleşti. BTC, basın zamanında 7.500 dolar civarında işlem görüyor.

50 günlük hareketli ortalamayı 7.150 $ ‘a yakın ve 7.300 $ civarındaki basınç seviyesini kırdıktan sonra, BTC 12 Mart’taki çöküşten bu yana en yüksek fiyatına hızla yükseldi. Şu anda 7,650 dolar civarında erken ağır ticaret bölgesinin altında sıkışmış durumda..

OKEx ticaret verilerine bakıldığında, Perşembe günkü rallinin ardından birçok gösterge tersine döndü. BTC’nin Uzun / Kısa Oranı tekrar 1.0’ın üzerine çıktı.

BTC Üç Aylık geleceğin primi, spot fiyat üzerinden negatiften pozitife dönüyor. Ancak, Açık Faiz (OI) gün içinde önemli ölçüde düştü. Pazar, yarılanmadan önce beklediğimiz gibi hala sıcak değil.

OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0626) 1D grafik. Kaynak: OKEx

50 günlük / 100 günlük hareketli ortalama – Kırmızı / Sarı

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin.

BTC Uzun / Kısa Oranı

BTC Uzun / Kısa oranı Perşembe gününden önce kademeli olarak düşerek 1,2’den 0,9’a düştü. Ardından Perşembe günkü rallisi ile birlikte hızla 1,25’e yükseldi..

Bu, şu anda kısa pozisyonlardan daha fazla kişinin uzun pozisyonlarda bulunduğunu gösteriyor. Oran, bu ayın zirvesine yakın, ancak Şubat ayının 2.5’in üzerindeki zirvesine kıyasla hala düşük. Piyasa yukarı yönlü ivmeyi koruyabilirse, sayının artması için çok yer var.

Veri Toplama Zamanı: 4/17 12:00 a.m. – 4/24 12:00 a.m. (UTC)

Uzun / Kısa Oranı, belirli bir süre boyunca uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısının kısa pozisyon açmaya oranını gösterir. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve kalıcı takaslardan derlenir. Bir kullanıcının uzun / kısa tarafı, BTC’deki net pozisyonlarına göre belirlenir..

Türev piyasasında, ne zaman açılan uzun bir pozisyon varsa, onu dengelemek için açılan bir açık pozisyon da olmalıdır. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC Temeli

BTC Temeli, Perşembe günü piyasa güvenindeki bazı belirsizliği yansıtan, Perşembe günü 400 $ ‘ın üzerine çıkmasına rağmen, 0 $ ile 8 $’ ın üzerine çıkmayı başardı..

Perşembe gününden önce, BTC Temeli haftanın büyük bir kısmında negatif bölgedeydi. Vadeli işlem piyasaları, yarılanmadan önce beklendiği kadar iyimserlik göstermiyor.

Veri Toplama Zamanı: 4/17 12:00 a.m. – 4/24 12:00 a.m. (UTC)

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların dayanak varlığın, bu durumda Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Temel olumlu olduğunda, piyasanın iyimser olduğunu gösterir.

Temel negatif olduğunda, genel piyasanın kötümser olduğunu gösterir. Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), arbitraj için daha fazla alan olduğu anlamına gelir..

Açık Faiz ve işlem hacmi

Açık Faiz (OI), Perşembe günkü rallisinden önce haftalık en yüksek seviyesi olan 5.51 milyon sözleşmeye ulaştı. Ardından% 7,5 düşüşle yaklaşık 4,93 milyon sözleşmeye (1 sözleşme = 100 $) düştü. Kısa pozisyonların bir kısmının tasfiye edildiğini veya kapandığını ve çok fazla uzun pozisyonun piyasaya koşmadığını gösterir. Bu değişiklik, boğaların fiyat artışı sırasında kar elde ettiklerini ve pozisyonlarını kapattıklarını gösteren geçen haftaya çok benziyor..

Veri Toplama Zamanı: 4/17 12:00 a.m. – 4/24 12:00 a.m. (UTC)

Açık faiz, ödenmemiş vadeli işlemlerin / takasların toplam sayısıdır. İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir. Şimdiye kadar, OI 4,77 milyon sözleşmeye düştü.

BTC Teminat Borç Verme Oranı

BTC Marjin Borç Verme Oranı Perşembe günü büyük bir yükseliş trendi başladı. Oran, 12 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 0,3’ten 0,63’e sıçradı. Bu, BTC’yi ödünç alan kullanıcı sayısının önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor, çünkü BTC borçlanma genellikle kısa pozisyonlar açmayı hedefliyor..

Veri Toplama Zamanı: 4/17 12:00 a.m. – 4/24 12:00 a.m. (UTC)

Marj Borç Verme Oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir. Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC satın almayı hedefliyor ve BTC ödünç almak, temel madeni parayı kısaltmayı hedefliyor..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Marj ödünç verme oranı düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı sayıları, tarihsel olarak bir tersine dönme zamanına işaret etmiştir..

Tüccar içgörüsü

Xuanhaimmoer, TradingView Yazar

Bitcoin grafiği için günlük çerçevede, boğaların gerçekten hakim olduğunu görüyoruz. Ancak boğaların Bitcoin’in fiyatını büyütmesi için ne kadar güce ihtiyacı var? Bitcoin’in günlük grafiğindeki MA (20) hala yükseliyor ve fiyatın yükselmesi için iyi bir destek..

1D BTC / USD grafiği. Kaynak: TradingView

İki gün önce fiyat üzerinde Sabah Yıldızı-Ters Şamdan Deseni formunu gördük. Günlük çerçevedeki MA (200) hedefi, Bitcoin için hala 7,900 $ ‘dan çekici bir hedef..

Dün, Bitcoin muazzam işlem hacmiyle üçgen modelinden çıktı. Bu, daha yüksek seviyelere gelen boğaların temeli olacak. Ve bir düzeltme veya patlama ilerlemeden önce Bitcoin’in 7,900 $ ‘a ulaşacağına inanıyorum..

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Perşembe günkü rallinin ardından, BTC fiyatında bir başka keskin düşüş riski büyük ölçüde azaldı. Bir konsolidasyon döneminden sonra başka bir yükseliş görme olasılığımız yüksek. 4 saatlik seviye yükselen bir düzende konsolide edilirken, 1 saatlik seviye iyi bir yukarı doğru ivme gösteriyor..

Dünün 7.810 $ ‘lık en yüksek seviyesi 12 Mart çöküşü 7,970 $’ dan başlayan seviyeye çok yakın. Kısa vadeli destek 7.400 dolara oturuyor – bu destek geçerli olduğu sürece, BTC muhtemelen 7.970 doları yeniden test edecek. Piyasa duyarlılığı hala sıcak değil, ancak yarılanmaya sadece 20 günden az kaldığı için BTC’de kısa devre yapmak iyi bir fikir olmayabilir..

Feragatname: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında esas alınmamalı ve yatırım işlemlerinde bulunma tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me