Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Bitcoin, son birkaç gün içinde kalıcı bir düşüş yaşadı ve bugün UTC saatiyle 01:00 civarında 28.792 $ ‘a kadar düştü ve yeni yıldan bu yana kazancının çoğunu geri aldı. OKEx BTC Endeksi fiyatına göre, önde gelen dijital para birimi, 7 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.998 $ ‘a ulaştığı için değerinin yaklaşık% 45’ini kaybetti.. 

Geçen haftanın Vadeli İşlemleri Cuma günü, piyasa katılımcıları arasında ihtiyatlı olduklarını gözlemledik ve bu haftaki OKEx vadeli işlem verileri, boğaların Salı günü Bitcoin’in 38.000 $ ‘ın üzerine çıkmamasının ardından uzun pozisyonlarını kapatmaya başladığını gösteriyor. Büyük piyasa satışları Cuma sabahına kadar müteakip düşüşlere neden oldu..

Benzer şekilde, BTC çeyrek vadeli vadeli işlemlerinin primi, Salı gününün en yüksek seviyesi olan% 6’dan mevcut% 3’e daraldı ve bu da piyasanın yükseliş hissinin zayıfladığını gösterdi. BTC’nin OKEx’e olan açık ilgisi de iki hafta içinde yeni bir düşük olan 2 milyar doların altında seyrediyor ve aşırı ısınan piyasa hissiyatının soğumaya başladığını doğruluyor..

Yazım sırasında, Mart ayı sonunda sona eren üç aylık BTCUSD0326 sözleşmesi, endeks fiyatı üzerinden 1.000 $ veya% 3.2 prim ile 31.000 $ seviyelerinde işlem görüyor.. 

OKEx BTC üç aylık vadeli işlemler (BTCUSD0326), 22 Ocak TSİ 06.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin. 

BTC uzun / kısa oranı

Bitcoin 34.000 $ ‘a yükseldi ve Pazar ile Salı arasında 38.000 $’ a yükseldi ve uzun / kısa oranı 1.40’tan 1.80’e yükseltti. Fiyat daha sonra daha düşük bir yüksek bastı ve hızla düşmeye başlarken, uzun / kısa oran takip edilmedi ve bu da bazı perakende tüccarların tuzağa düşebileceğini gösterdi..

Ancak Salı gününden sonra, uzun / kısa oran fiyata paralel olarak düştü ve piyasa duyarlılığı boğaları ya uzun pozisyonlarını kapatmaya ya da hedge etmeye zorladı..

Boğalar tarafından kullanılan ortalama marj hala yüksek ve BTC En İyi Tüccar Ortalama Kullanılan Marj göstergesi, dünkü fiyat düzeltmesi sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan% 40’a yükseldi..

Veri toplama zamanı: 1/15 6:00 am UTC – 1/22 6:00 am UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık vadeli işlemler için primler bu hafta dalgalıydı. Erken toparlanma sırasında, prim% 5,3’ten% 6,3’e yükseldi, ancak en son düzeltme onu% 3’e düşürdü. Yaklaşık% 3,2’lik mevcut prim, geçen haftaya kıyasla yukarıda belirtilen yükseliş hissiyatının zayıflamasını yansıtıyor..

Ayrıca, fonlama oranları bir kez daha piyasanın dönüşlerinin etkili bir öncü göstergesi haline geldi. Salı günü, fonlama oranları yaklaşık% 0,2 gibi yüksek bir seviyeye çıkarıldı, ancak fiyat 38.000 $ ‘ın üzerinde kalamadı. Bu, uzun pozisyonların kapanmasına ve buna karşılık fiyatın düşmesine neden oldu.

Veri toplama zamanı: 1/15 6:00 am UTC – 1/22 6:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir..

Açık faiz ve işlem hacmi

Üç aylık primlerin yanı sıra, açık faiz Salı gününden sonra keskin bir düşüş gösterdi. OI, üç günde 2.41 milyar $ ‘dan 1.93 milyar $’ a geriledi ve boğaların güven eksikliği nedeniyle pozisyonlarını kapatmaya devam ettiği gerçeğini doğruladı..

Mevcut 2 milyar doların altındaki OI, iki hafta önceki haline geri döndü. Bu tur boğalar için bir yenilgi ile sona erdi gibi görünüyor ve OI toparlanmaya başladığında burada fiyat konsolidasyonu görmemiz muhtemeldir..

Veri toplama zamanı: 1/15 6:00 am UTC – 1/22 6:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı hafta boyunca 21 ila 28 aralığında kaldı. Ancak, fiyat düşüşünün ardından oran hafta ortasının en düşük seviyesine geri döndü ve bu da spot tüccarların kaldıraç oranlarını düşürdüğünü gösteriyor. Piyasa güveni, son geri çekilmeden açıkça bir darbe aldı.

Veri toplama zamanı: 1/15 6:00 am UTC – 1/22 6:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüleri

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Piyasa duyarlılığı, Salı gününden sonra daha da kötüye gitti. Kısa vadeli beklentilere olan güven eksikliği nedeniyle uzun pozisyonların kapatıldığını fark ettik..

Son birkaç aydaki aşırı kazançlar da kar almayı teşvik etti ve şimdi fiyat 35.000 $ ‘ın altına düştüğü için Bitcoin boğalarının güçlü bir iyileşme için çok mücadele etmesi gerekecek..

Dahuzi, TradingView’de Crypto Trader

Bitcoin hala çift dipli bir desen basma riski altında olabilir. Endeks fiyatına göre 28.000 ila 29.000 ABD Doları veya üç aylık gelecekteki grafikte 29.000 ila 30.000 ABD Doları, bu geri çekilme turunda dip noktaları oluşturabilir. Orta vadeli beklentiler hala yükselmeye devam ediyor.

OKEx BTC üç aylık vadeli işlemler (BTCUSD0326), 4h. Kaynak: TradingView

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me