Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir..

Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığına dair haberler çıktığından beri Bitcoin 40.000 USDT’nin altına düşmedi. Geçtiğimiz hafta, piyasa lideri Pazartesi sabahı UTC saatinde 4.000 USDT veya% 8 düzeltme yaparak yükselişe geçerek Çarşamba akşamı tüm zamanların en yüksek seviyesi 52.618 USDT olarak belirledi. Daha sonra OKEx BTC Endeksi fiyatına göre yaklaşık 52.000 USDT seviyesinde dolaşan bir konsolidasyon aşamasına girdi.. 

Bitcoin’in hakimiyeti Çarşamba gününden sonra azalmaya başladı, bu arada borsa yerel tokenleri genellikle üç gün boyunca arttı. Piyasa, Bitcoin arasında dönüşümlü oyunlar gördü ve OKB ve OKT tarafından temsil edilen yerel tokenleri değiştirdi..

Bu haftaki OKEx vadeli işlem verileri, Pazartesi günkü hızlı düşüşün, uzun ürünlerin teslim olmasına ve ardından fiyatların yeniden yükselmesine neden olduğunu gösteriyor. Ancak, Çarşamba günü yeni zirveler yaptıktan sonra, düşen uzun / kısa oran ve çeyreklik vadeli işlem primine de yansıyan ihtiyat, piyasaya geri döndü.. 

Yazım sırasında, Mart ayı sonunda sona eren üç aylık BTCUSD0326 sözleşmesi, endeks fiyatı üzerinden 2.700 $ veya% 5.2 primle 52.000 $ seviyelerinde işlem görüyor.. 

OKEx BTC üç aylık vadeli işlemler (BTCUSD0326), 22 Ocak TSİ 06.00 itibariyle. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin. 

BTC uzun / kısa oranı

Pazartesi sabahı yaşanan düşüş, uzun / kısa oranın hızla 1,6’dan 1,2’ye düşmesine neden oldu ve birçok tüccar düşerken uzun pozisyonları kapattı. Fiyat daha sonra yerinde 50.000 USDT’nin üzerine çıktı..

İlginç bir şekilde, fiyat 50.000 USDT sınırının üzerinde durduktan sonra, uzun / kısa oran hızla düştü ve bu da piyasanın büyük bir artış beklemediğini gösterdi. Son iki günde, oran 1,3 ile 1,5 arasında değişti ve net bir eğilim yok.

Veri toplama zamanı: 2/12 06:00 UTC – 2/19 6:00 AM UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Üç aylık vadeli işlemler için primler bu hafta dalgalıydı. Pazartesi günkü düşüş, primi% 5,8’lik yüksek seviyeden% 3,8’e düşürdü. Ve Çarşamba günü fiyatlar yeni rekorlar kırınca prim yine% 5,8’e geriledi. Bu, piyasanın iniş ve çıkışları takip etme konusundaki davranışını yansıtır..

Özellikle, Çarşamba gününün yeni zirvelerine, sürekli swaplarda son derece yüksek finansman oranları eşlik etti (BTCUSD için% 0.26 ve BTCUSDT için% 0.13). Ardından piyasa, düşen fonlama oranlarıyla bir konsolidasyon aşamasına girdi.

Mevcut üç aylık vadeli işlem primi% 4.8 ve% 0.1’den az fonlama oranları sağlıklıdır ve Bitcoin muhtemelen yakın gelecekte önceki yüksek seviyesini yeniden test edecektir..

Veri toplama zamanı: 2/12 06:00 UTC – 2/19 6:00 AM UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir..

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.8 milyar $ ‘a ulaştı, ancak ardından kademeli olarak 2.6 milyar $ civarında mevcut seviyelere indi. Yüksek fonlama oranları, bazı uzun firmaları kârda pozisyonlarını kapatmaya zorladı, ancak OI, yakın gelecekte fiyatla birlikte benzeri görülmemiş seviyelere geri dönebilir..

Veri toplama zamanı: 2/12 06:00 UTC – 2/19 6:00 AM UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

BTC marjı borç verme oranı, Bitcoin 50.000 USDT işaretini geçtikten sonra 15.3’ten 11.5’e düştükten sonra hızlı bir düşüş gördü. Bu, spot kaldıraçlı piyasada kar elde edildiğini gösterir.

Veri toplama zamanı: 2/12 06:00 UTC – 2/19 6:00 AM UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir.. 

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüleri

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Yaklaşık 52.000 USDT’lik mevcut fiyat, fiyatı daha da yukarı çekmek için daha fazla yeni paraya ihtiyaç duyuyor. Piyasa katılımcıları da olası risklerin farkında ve son günlerde piyasadan bir miktar kar elde ettiler. Bununla birlikte, MicroStrategy’nin daha fazla Bitcoin satın almak için 150 milyon dolarlık ek bir seçenekle birlikte 900 milyon dolarlık dönüştürülebilir borç çıkarması gibi haberler piyasayı yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Bitcoin’e kısaltmak hala riskli bir teklif.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me