Algoritmik stabilcoinlerin ve değişen modellerinin performansının pazar incelemesi

Algoritmik sabit paralar, özellikle DeFi patlaması ve bunun sonucunda otomatik para piyasalarının ve blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilen finansal protokollerin popülerliği nedeniyle son zamanlarda çok fazla ilgi görüyor..

Bununla birlikte, stabilcoin alanına ilişkin en son derinlemesine analizimizde tartıştığımız gibi, mevcut çözümler ideal olmaktan uzaktır ve algoritmik modeller kağıt üzerinde sağlam görünse de, pratikte henüz kanıtlanmamıştır..

Bu piyasa yorumunda, bu tür birkaç stabilcoinin son performanslarına daha yakından bakacağız ve kriptosfere fiyat istikrarı getirmedeki başarıları veya eksiklikleri hakkında yorum yapacağız..

Rebase modelini kullanan sabit paralar

Yukarıda atıfta bulunulan derinlemesine özelliğimizde açıklandığı gibi, kullanıcı cüzdanlarındaki token bakiyelerini ayarlayarak, stabilcoins yeniden kredilendirme, sahiplerin her zaman tüm piyasa kapitalizasyonunun aynı yüzde payını korumasını sağlar..

Ampleforth (AMPL), özellikle bu modeli kullanan başka kayda değer projeler olmadığından, böyle bir stabilcoinin iyi bir örneğidir. Bir zamanlar son derece popüler olan bir DeFi projesi olan YAM Finance, son zamanlarda engelli rebase özelliği.

Geri ödeme modelinin ardından, AMPL’nin arzı, hacim ağırlıklı ortalama fiyata veya VWAP’a göre 24 saatte bir ayarlanır ve bunu yaparak protokol, tokeni 1 $ ‘lık sabit bir fiyatta tutmaya çalışır..

Bununla birlikte, AMPL’nin son 90 gün içindeki fiyat performansının gözden geçirilmesi, 0,75 ila 1,70 dolar arasında dalgalanmalar olduğunu gösteriyor. Bu dalgalanmalar, ideal olmasa da, kısa bir süre 2 $ ‘ın üzerinde işlem yaptığı Temmuz 2020’deki performansıyla karşılaştırıldığında AMPL’nin istikrarında bir iyileşme gösteriyor.

AMPL’ye sahip kullanıcılar hala bakiyelerinin değerinde değişikliklere maruz kalırken, deflasyon, enflasyon ve talepteki olay kaynaklı artışlar gibi çeşitli aşamalardaki arz değişikliklerine dikkat ederek bu oynaklığı daha da azaltabilirler..

Son 90 günlük AMPL fiyatı. Kaynak: CoinGecko

AMPL, bugün piyasadaki en istikrarlı algoritmik stabilcoinlerden biridir ve hala rebase modelini kullanmaktadır..

Çok jetonlu model kullanan sabit paralar

Seigniorage Shares olarak da bilinen çoklu token modelinde, bir kullanıcının cüzdanındaki gerçek token sayısı fiyat değişikliklerine yanıt olarak değişmez. Bunun yerine, fiyat istikrarı mekanizması, likidite sağlayıcılarını ve borç verenleri fiyatı desteklemeye teşvik eden ikincil belirteçlere aktarılır..

Basis Cash, bu modeli kullanan bir stablecoin’dir ve yaklaşık iki aydır faaliyet göstermektedir. Protokolünde üç tür jeton bulunur: bir stabilcoin (BAC), bir temettü jetonu (BAS) ve bir tahvil jetonu (BAB). BAC’nin fiyatı 1 $ ‘dan düşük olduğunda, BAB, BAC’yi indirimli olarak yok ederek elde edilir ve BAC’nin fiyatı 1 $’ dan yüksek olduğunda, BAB, BAC ile bire bir oranında değiştirilir. Ek olarak, tüm tahvillerin itfa edilmesi durumunda BAS sahipleri, BAC’nin fiyatı 1 dolardan yüksek olduğunda ek BAC alabilir..

BAC, BAS ve BAB’nin güncel fiyatı. Kaynak: Temel Nakit

Basis Cash’in böylesine karmaşık bir mekanizma üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, BAC’nin son 30 gün içindeki fiyat performansını incelerken, 10 günden fazla bir süredir 1 dolarlık fiyat sabitlemesini kaybettiğini görüyoruz. BAC şu anda 0,60 doların altında çalışıyor ve güçlü bir toparlanma belirtisi göstermiyor..

Bu durumun nedeni, BAC fiyatının 1 doların altına düşmesinden sonra ortaya çıkan büyük borç ihracı olabilir. Büyük bir tahvil ihracı, itfa için daha uzun bekleme süreleri anlamına gelir ve bu da stabilcoin’in aşırı deflasyonuna yol açar..

Sonuçta, bu, BAC’nin düşük fiyatının daha fazla BAB’nin indirimli olarak değiştirilmesi gerektiği anlamına geldiği ve BAC’nin fiyatı üzerinde daha fazla baskı oluşturduğu bir döngü haline gelir..

Temel Nakit henüz tam bir döngüden geçmedi ve mekanizmasının dayanıklılığını göstermek için daha fazla zamana ihtiyacı var. Gelecekte bir noktada enflasyonist aşamaya yeniden girmesi mümkün olsa da, şu anda zor görünüyor.

Son 90 gündeki BAC fiyatı. Kaynak: CoinGecko

Basis Cash’in kopyası olan Basis Coin daha da hızlı çöküyor. Bu protokoldeki stabilcoin, BCC, 20 Ocak itibariyle 0.11 $ ‘dan çalışıyor ve 24 saatten fazla bir süredir 1 $ civarında stabilize olmadı. BCC, fiyat istikrarı sağlamada açıkça başarısız oldu ve devasa tahvil itfalarının baskısı altında kalıyor, bu da yakın zamanda 1 $ ‘lık sabitlemeye geri dönme ihtimalini düşük hale getiriyor..

2 Ocak’tan 20 Ocak’a kadar logaritmik BCC fiyat grafiği. Kaynak: CoinGecko

Başka bir algoritmik stabilcoin protokolü olan Boş Set Dollar (ESD), bir "kupon" protokol borcunu finanse etmek için mekanizma. Kuponlar ESD yakılarak satın alınır, bu da sözleşmeli bir tedarikle sonuçlanır. Kuponlar daha sonra protokol enflasyonist bir aşamaya girdiğinde ESD için kullanılabilir.

ESD, sekiz saatlik bir döngüyü bir "çağ," Bu, toplam dolaşımdaki token sayısının daha kısa bir döngüde ayarlandığı anlamına gelir. Borç, bir "çağ" biter ve hacim ağırlıklı ortalama veya VWAP, fiyat 1 doların altına düşer. Bu nedenle, ESD fiyatı birden fazla için çapanın altına düşerse "çağlar," borç büyür ve bu arada "kupon" İnsanları satın almaya çekmek için indirim artar. Ek olarak, ESD, kuponların 90’da sona ereceği borca ​​bir vade süresi ekler. "çağlar," 30 güne eşittir.

ESD, kağıt üzerinde, AMPL ve BAS üzerinde birçok iyileştirme yapmış olsa da, son 30 gün içindeki fiyatına baktığımızda, şu anki 0.51 $ ‘lık fiyatının 1 $’ lık sabit fiyattan çok uzak olduğunu açıkça görebiliyoruz. Teorik olarak, ESD fiyatlarının toparlanıp toplanmayacağı, çok sayıda tahvilin vadesinin dolduğu noktaya bağlı olacaktır. Şimdilik ESD’nin de kendini kanıtlaması için zamana ihtiyacı var.

Son 30 günlük ESD fiyatı. Kaynak: CoinGecko

Bir ESD kopyası olan Dynamic Set Dollar (DSD), kuponların vadesinin uzatılması ve token genişletmelerinin ve daralmaların azaltılması gibi bazı açılardan farklılık gösterir. DSD de son iki hafta içinde deflasyonist bir aşamaya girdi, ancak şu anki 0,65 $ ‘lık fiyat ESD’den daha sert görünüyor..

Son 14 gün içindeki DSD fiyatı. Kaynak: CoinGecko

Kısmen teminatlandırılmış bir model kullanan sabit paralar

Yaklaşık bir ay önce piyasaya sürülen FRAX, kısmen teminatlandırılmış bir stabilcoin ve dünyanın ilk fraksiyonel-algoritmik stabilcoinidir. Herkes iki jeton sağlayarak FRAX oluşturabilir: bir teminat jetonu (USDT ve USDC oluşum aşamasında desteklenir) ve bir yönetim jetonu, FXS. Mevcut teminat oranı% 82,25’tir, bu da 1 FRAX’ın 0,8225 $ değerinde USDT veya USDC ve 0,1775 $ değerinde FXS ile basılabileceği anlamına gelir..

Teorik olarak, 1 FRAX 1 $ ‘ın altında olduğunda, arbitrajcılar FRAX satın alacak ve bunu USDC ve FXS’yi paraya çevirmek ve FXS satışından kar elde etmek için kullanacaktır. FRAX alımlarına olan talep, döviz kurunun tekrar 1 $ ‘a ulaşmasına izin verecektir. 1 FRAX, 1 $ ‘ın üzerinde olduğunda, arbitrajcılar, USDC ve FXS ile FRAX darp edecek ve ardından FRAX’ı kârla satacaktır. Bu satış baskısı, döviz kurunu 1 dolara geri çekecek.

Bununla birlikte, FRAX hala çok erken aşamalarda ve büyük miktarlarda FXS token satılırken deflasyonist aşamayı hafifletmek için kullanılan tahviller hala piyasaya sürülmedi. Bununla birlikte, protokol geçen ay çok istikrarlı ve FRAX’ın fiyatı 1 $ ‘a sıkı sıkıya bağlı. Buna ek olarak, FRAX’ın piyasa büyüklüğü yavaş büyüyor ve FRAX’ın toplam ihracı 26 milyonu aşmadı. Teminat oranı daha da düşürüldüğünde ve toplam ihraçının daha da genişleyip genişlemediğini hala görmemiz gerekiyor..

FRAX lansmanından bu yana fiyatı. Kaynak: Frax Finans

Algoritmik stabilcoinlerin kanıtlaması gereken çok şey var

Yukarıda bahsedilen tüm algoritmik stabilcoinleri inceledikten sonra, teşvik olarak tahvil ve temettü kullanımının bir dereceye kadar işe yaradığını görebiliriz. Bununla birlikte, bu modellerde kesinlikle spekülatif, yüksek riskli bir unsur var..

Algoritmik stabilcoinler, teminat geri ödemeli stabilcoinlerden daha ölçeklenebilir olmayı hedeflerken, son piyasa performansları, pratikte her zaman iyi çalışmadıklarını ve 1 $ ‘lık soft peg’e sıkı sıkıya bağlı kalmak için daha fazla zaman ve piyasa olgunluğuna ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

Her şeye rağmen, DeFi patlamasının ve blok zinciri destekli finansal çözümlere doğru genel bir kaymanın, gelecekte olumlu sonuçlar ve daha iyi, daha sağlam protokoller vermesi muhtemel olan inovasyonu ve deneyi teşvik ettiği açıktır. O zamana kadar, fiat teminatlı stablecoinler popüler kalmaya devam edecek.

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me