Cuma Vadeli İşlemleri, OKEx’te üç aylık Bitcoin vadeli işlemlerinin haftalık incelemesidir.

Geçen hafta, Pazartesi sabahı erken saatlerde Bitcoin’in (BTC) – OKEx Üç Aylık Geleceğine (BTCUSD0925) göre – 12.426 $ ‘a kadar yükseldiğini gördü. Ancak, önde gelen dijital para birimi bu seviyeyi tutamadı ve toparlanmaya başlamadan önce Salı gecesi haftalık 11.327 $ ‘a düştü. Perşembe ve Cuma günleri de, DeFi protokolü Yam Finance ile ilgili gelişmeler nedeniyle fiyat dalgalanması yaşandı, ancak daha sonra 12.000 $ ‘a yakın mevcut seviyesine geri döndü..

Bu haftaki dalgalanmaya rağmen, BTC fiyatının genel modeli iyimserliği yansıtıyor. Kısa ve orta vadede konsolidasyonun devam etmesi bekleniyor. Tüccarların 12.500 $ ‘lık tarihsel baskı alanını göz önünde bulundurmaları muhtemeldir, çeyreklik gelecekteki fiyat ise spot fiyat üzerinden yaklaşık 280 $ (kabaca% 2.4) prime sahiptir.. 

OKEx ticaret verilerine bakıldığında, oranlar şu anda daha dengeli bir durumda ve herhangi bir ana yön sinyali göstermiyor. Bunun nedeni, piyasanın şu anda DeFi alanındaki gelişmelere odaklanmış olması da olabilir..

OKEx BTC Çeyrek Vadeli Vadeli İşlemleri 4h fiyat grafiği - 8/14OKEx BTC Üç Aylık Vadeli İşlemleri (BTCUSD0925) 4 saatlik grafik – 8/14. Kaynak: OKEx, TradingView

OKEx ticaret veri okumaları

Daha fazla göstergeyi keşfetmek için OKEx ticaret verileri sayfasını ziyaret edin

BTC uzun / kısa oranı

Bitcoin’in fiyatı Salı gecesi ile Çarşamba sabahı arasında hızla düştüğü için, uzun / kısa oran hızla 1,37’ye yükseldi, bu da piyasa katılımcılarının çok sayıda uzun pozisyon açtığını ve bunun sonucunda fiyatın çift dipli, tersine dönme modeli oluşturduğunu gösterdi. Bundan önce, oran 1.10 civarındaydı ve ardından fiyat 11.400 dolarlık destekten sıçradığında hızlı bir şekilde mevcut 1.13 seviyesine geri döndü.. 

Ters fiyat ile uzun / kısa oran arasındaki bu ilişki, son iki hafta içinde görülebilir, bu da perakende tüccarların fiyat artışlarını takip etmek yerine ucuz girişler peşinde koştuğunu gösterir..

Bitcoin uzun / kısa oranıVeri Toplama Zamanı: 8/7 4:00 am UTC – 8/14 4:00 am UTC

Uzun / kısa oran, uzun pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı ile kısa pozisyon açan kullanıcı sayısını karşılaştırır. Oran, tüm vadeli işlemlerden ve sürekli takaslardan derlenir ve bir kullanıcının uzun / kısa tarafı BTC’deki net pozisyonuna göre belirlenir..

Türev piyasasında uzun pozisyon açıldığında kısa pozisyon ile dengelenir. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır. Oran düşük olduğunda, daha fazla kişinin şort tuttuğunu gösterir..

BTC temeli

Bitcoin fiyatı geçen haftanın en yüksek seviyelerine ulaşamadığı için, OKEx Quarterly Future’ın BTC Temeli, geçen Cuma gününün 315 dolarının altında kaldı. Bununla birlikte, mevcut prim seviyeleri, bir boğa piyasasında normal beklenen aralıklarla uyumludur..

Bitcoin temel tablosuVeri Toplama Zamanı: 8/7 4:00 am UTC – 8/14 4:00 am UTC

Bu gösterge, çeyreklik vadeli işlem fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca baz farkını gösterir. Belirli bir zamanın temeli, üç aylık vadeli işlem fiyatı eksi spot endeks fiyatına eşittir..

Vadeli işlemlerin fiyatı, tüccarların Bitcoin fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Temel negatif olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir..

Üç aylık vadeli işlemlerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir. Temel yüksek olduğunda (pozitif veya negatif), bu, arbitraj için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Açık faiz ve işlem hacmi

Açık faiz, hafta ortası satış sırasında hızlı bir şekilde haftalık 1,28 milyar $ ‘a yükseldi, bu da boğaların düşüş sırasında büyük uzun pozisyonlar açtığı ve fiyatlar toparlandıkça pozisyonlarını düşürdüğü anlamına geliyor – OI şu anda 1,16 milyar $’ a düştü..

Genel olarak, OI geçen haftaya göre pek değişmedi. Pazar şimdilik daha dengeli bir oluşum içinde kalıyor ve alıcılar daha düşük fiyatlara adım atarken kendinden emin görünüyor.

Bitcoin açık faiz tablosuVeri Toplama Zamanı: 8/7 4:00 am UTC – 8/14 4:00 am UTC

Açık faiz, belirli bir günde kapatılmamış ödenmemiş vadeli işlemlerin / swapların toplam sayısıdır..

İşlem hacmi, belirli bir süre boyunca vadeli işlemlerin ve kalıcı swapların toplam işlem hacmidir..

2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır. İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya tasfiye edilmeye zorlandığını gösterebilir. Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

BTC marjı borç verme oranı

İlginç bir şekilde, marj ödünç verme oranı, uzun / kısa oran hareketinin tersi olan hafta ortasında fiyat düşüşünü takip etti. Bu aynı zamanda spot marj kredisi piyasasında bir risk iştahını da yansıtıyor olabilir. Oranın cari değeri geçen Cuma gününe benziyor ve 14 civarında seyrediyor. Mevcut piyasayı bir boğa piyasası olarak düşünürsek, bu değer hala normal aralıkta..

Bitcoin marjinal borç verme oranı tablosuVeri Toplama Zamanı: 8/7 4:00 am UTC – 8/14 4:00 am UTC

Teminat ödünç verme oranı, belirli bir süre boyunca USDT ödünç alan kullanıcılar ile USDT değerinde BTC ödünç alan kullanıcılar arasındaki oranı gösteren spot piyasa işlem verileridir..

Bu oran aynı zamanda tüccarların piyasa duyarlılığını incelemelerine yardımcı olur. Genel olarak, USDT ödünç alan tüccarlar BTC’yi satın almayı hedefler ve BTC’yi ödünç alanlar bunu kısaltmayı hedefler..

Teminat ödünç verme oranı yüksek olduğunda, piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Düşük olduğunda, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu oranın aşırı değerleri tarihsel olarak trendin tersine döndüğünü göstermiştir..

Tüccar içgörüsü

Robbie, OKEx Yatırım Analisti

Duyarlılık analizi açısından, açık faiz 1,1 milyar doların üzerinde yüksek bir seviyede kalıyor. Uzun / kısa oran değişikliği ile birlikte bir sonraki OI değişiminde piyasanın yönüne de dikkat ederek, hala açık uzun ürün teklifinde bulunan çok sayıda insan olup olmadığını tespit etmeliyiz..

Ayrıca şu anda merkezi olmayan finans projelerine enjekte edilen paranın Bitcoin’e geri dönüp dönmediğini görmek için de izlenebilir ve böyle bir eğilim varsa, Bitcoin’in yukarı doğru parçalanmasına yardımcı olması muhtemeldir..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me