En iyi 5 DeFi projesi görseli

Bitcoin (BTC), piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi ve en popüler olanı olsa da, muhtemelen son yıllarda kripto alanındaki en fazla yeniliği besleyen Ethereum ağıdır. Geliştirici dostu ortamı ve programlanabilir akıllı sözleşmeleri ile Ethereum ağı, dağıtılmış ağdan yararlanan ve birbirleriyle iletişim kurabilen merkezi olmayan uygulamaların veya DApp’lerin oluşturulmasını teşvik ederek tüm nişlerin oluşturulmasını teşvik eder..

Böyle bir niş, esas olarak finansal ürünler ve çözümler sunan Ethereum tabanlı DApp’lerden oluşan merkezi olmayan finanstır. Bu uygulamalar ve tokenları, birbirleriyle etkileşime girebilen (Ethereum ağında çalıştıkları sürece) bloklar olarak düşünülebilir ve varlıkların merkezi olmayan değişimi, borç verme ve ödünç alma ve oluşturma gibi finansal faaliyetleri kolaylaştırabilir. yeni, tokenize edilmiş türevler – hepsi herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan.

Son iki yılda alana giren birkaç DeFi merkezli proje gördük, ancak niş sektörde yaygın bir ilgi ve heyecan toplamaya yakın zamana kadar değildi. DeFi projelerinde kilitlenen toplam değer veya TVL, 12 ay içinde 600 milyon doların biraz altından bugünkü 2,16 milyar dolarlık nişe yükseldi..

Zaman içinde DeFi’de kilitlenen toplam değer (USD). Kaynak: DeFi Nabız

DeFi nişinin, merkez bankası gibi merkezi bir yapıya sahip olmayan finansal ürünlere ve hizmetlere nasıl odaklandığı göz önüne alındığında, denklemin bir tarafı, kullanıcıların likidite oluşturmak için kripto varlıklarını akıllı sözleşmelere yatırmalarına / kilitlemelerine bağlıdır..

Örneğin, bazı projeler, teminat kripto varlıkları (likidite sağlayıcıları tarafından yatırılan veya kilitlenen) karşılığında yerel jetonların verilmesini gerektirir. Bu belirteçler daha sonra tüm kullanıcılar arasında dolaştırılırken, likidite sağlayıcıları çeşitli ücretler veya faiz oranı varlıklarını platforma kilitli tutmanın kazançları.

Bu nedenle TVL rakamı, eterin (ETH) toplam değerini ve her protokolün akıllı sözleşmelerinde tutulan çeşitli Ethereum tabanlı tokenleri temsil eder ve büyümesinin, talebinin ve kullanımının bir ölçütü olarak hareket eder..

Bu makalede, TVL açısından en iyi beş DeFi projesini tanıtıyor ve bu trend manzarasını hızlıca anlamak isteyen okuyucular için işlevlerini ve özelliklerini açıklıyoruz..

1. Bileşik – Likidite havuzu yoluyla borç verme

USD’de kilitli toplam değer: 683.4 milyon dolar

Bileşikte 90 günde kilitlenen toplam değer (USD). Kaynak: DeFi Nabız

Bileşik, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir para piyasası protokolüdür. Borç verenlerin ve borç alanların herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan bir varlık havuzuyla etkileşime girmesine olanak tanır. Eşler arası kredilendirmenin aksine, Compound, varlıklarını yatıran ve karşılığında cToken alan kredi verenler tarafından finanse edilen bir likidite havuzuna sahiptir. Bu jetonlar faiz tahakkuk ettirir ve daha sonra teminat ve kar için kullanılabilir.

Borçlular ise bir teminat varlığı yatırarak likidite havuzundan desteklenen herhangi bir varlığı alabilirler. Krediler için geri ödeme tarihi veya vade gibi belirli koşullar yoktur, ancak borçlular yatırdıkları varlık için belirlenen teminat faktörü ile sınırlıdır. Örneğin, bir borçlu 100 ETH yatırırsa ve ETH için teminat faktörü% 70 ise, borçlu bu teminat karşılığında başka herhangi bir varlığı toplam değerinin% 70’ine kadar alabilir..

Borçlu ayrıca bir faiz oranı da öder, bu, borç verenler bu şekilde gelir tahakkuk eder ve bu oranlar, arz ve talebe göre her varlık için ayrı ayrı belirlenir.

Arz ve borçlanma oranlarını yansıtan bileşik piyasa. Kaynak: Bileşik

Bileşik, kısa süre önce DeFi’nin yeniden dirilişinin en önemli göstergesi olan COMP’ı piyasaya sürerken, lansmanda 100 doların altından 10 günden daha kısa bir sürede 372 dolara kadar meteorik bir artış gördü. Benzer şekilde, protokole bağlı toplam değer de 15 Haziran’da 100 milyon doların altından 700 milyon dolara yakın şu anki tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Bununla birlikte, COMP’un fiyatı o zamandan beri önemli ölçüde düzeldi ve şu anda 185 dolar civarında seyrediyor..

2. Maker – stablecoin yoluyla borç verme

ABD doları kilitli toplam değer: 629,3 milyon dolar

Maker’da 90 günde kilitlenen toplam değer (USD). Kaynak: DeFi Nabız

MakerDAO, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir özerk organizasyondur. Maker protokolünün işlevi, temel olarak, değeri algoritmik olarak ABD dolarına sabitlenmiş olan yerel stablecoin’i olan DAI’ye odaklanır. DAI, Tether (USDT) gibi USD’ye sabitlenmiş diğer stabilcoinlerle karşılaştırılabilir, ancak gerçek dolarlarla desteklendiğini iddia etmez..

Platformun ikinci belirteci, sahiplerine teminatlandırma oranı, istikrar ücretleri ve tasarruf oranları gibi yönetişim konularında oy kullanma hakkı veren MKR’dir. MKR, DAI’nın değerinin sabit kalmasını sağlamak için bazen bir dengeleme görevi görür..

ETH’yi veya Maker’ın DAI odaklı DApp Oasis tarafından desteklenen diğer varlıkları teminat olarak yatırarak, herhangi biri bir kredide DAI alabilir. Oasis’te DAI borçlanma için mevcut teminatlandırma oranı% 200’dür. Borçlunun ayrıca yinelenen bir istikrar ücreti ödemesi gerekecektir. Bu DAI daha sonra Compound gibi merkezi olmayan kredi platformlarında takas edilebilir, takas edilebilir ve ödünç verilebilir veya faiz kazanmak için Oasis’teki “Save” ürününe yatırılabilir..

% 200 teminatın yanı sıra, DAI’nin istikrarı da MKR tokenleri ile desteklenmektedir. Teminat varlıklarının değerinin önemli ölçüde düşmesi durumunda, teminatı artırmak ve DAI’nin fiyatını 1 $ sabitine geri getirmek için MKR jetonları piyasaya sürülür ve satılır..

Maker’ın en ilginç yönlerinden biri, tokenomikleri ve MKR ile DAI arasındaki ilişkidir. MKR, yönetişim belirteci olduğundan, MKR sahipleri varsayılan olarak projenin başarısına ve büyümesine yatırım yapar. Platformun tasarımına göre kararlarının kalitesi, MKR’nin fiyat hareketlerine yansıyor – büyümeyi teşvik eden kararlar, artan DAI üretimiyle sonuçlanıyor, bu da daha fazla istikrar ücreti tahakkuk ediyor ve bu da daha sonra piyasadan MKR jetonlarını satın almak için kullanılıyor. nihayetinde yanmak.

MKR tokenlerinin düzenli olarak yakılması, arzı azaltarak kaçınılmaz olarak fiyatlarını artırır ve böylece sahiplerini iyi yönetişimleri için ödüllendirir. Benzer şekilde, zayıf yönetişim kararları veya DAI’nin azalan teminatını dengelemek için MKR jetonlarının verilmesi, bu yanma oranını yavaşlatacak ve dolayısıyla MKR’nin fiyatını olumsuz yönde etkileyecektir..

Maker’ı kripto ve DeFi alanında öne çıkaran bu dinamik ve otomatikleştirilmiş, algoritma odaklı doğasıdır..

MKR, Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.798 $ ‘dan% -74 düşüşle 467 $ civarında işlem görüyor, ancak Mart 2020’nin düşüğü 168.36 $’ a göre% 176 artış gösterdi.

3. Synthetix – Merkezi olmayan türevler

USD’de kilitli toplam değer: 392 milyon dolar

Synthetix’te 90 gün içinde toplam değer kilitlendi (USD). Kaynak: DeFi Nabız

Havven’den yeniden markalanan Synthetix, merkezi olmayan bir türev platformu ve Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş bir borsadır. Kullanıcılar, blok zinciri tabanlı türevler olan Synth’ler oluşturmak için SNX tokenlerini kilitleyebilir veya hisseye katabilirler. Synth’ler, fiat para birimleri, dijital para birimleri, hisse senetleri, endeksler ve emtialar dahil olmak üzere gerçek dünya varlıklarının değerini takip eder.

Örneğin, 5.000 $ değerinde USD Synth (sUSD) ihraç etmek isteyen bir kullanıcı,% 800 değerinde SNX tokenlerini teminat olarak paylaşabilir – bu mevcut teminatlandırma oranıdır – yani 40.000 $. Bu Synth’ler daha sonra platformun merkezi olmayan borsasında kullanıcılar arasında serbestçe takas edilebilir ve sentetik altın (sXAU) gibi diğer Synth’leri satın almak için kullanılabilir ve bunlar SNX sahiplerine stake edilmiş tokenleri oranında dağıtılır..

Synthetix Borsasında sXAU / sUSD grafiği. Kaynak: Synthetix Değişimi

Yukarıdaki grafik, Synthetix Borsasındaki sXAU / sUSD piyasasını göstermektedir ve vurgulandığı gibi, herhangi bir ticaretin ücretleri, Exchange ücreti ve Ağ ücretine bölünmüştür ve bunlardan ilki, XAU Synth’leri yayınlayan SNX sahiplerine gitmektedir.

Takas ücretleri kazanmanın yanı sıra, kullanıcıların SNX’e sahip olmaları için en büyük teşvik, platformun büyümesinin bir sonucu olarak fiyatta büyüme şansıdır. Projeye kilitlenen SNX jetonlarının sayısı arttıkça, jetonlar piyasada azalır ve teorik olarak fiyatları yükselir..

Synth’lerin yaratılmasının uzun veya kısa olabileceği ve sUSD gibi uzun pozisyonları (temelin fiyatını doğrudan izledikleri için) ve “i” veya iUSD gibi ters Synth’leri ifade eden “s” varyantları ile uzun veya kısa olabileceği de unutulmamalıdır. kısa pozisyonlar (altta yatan fiyatı tersine takip ettikleri için). Bu uzun / kısa bölümler ve diğer faydalı istatistikler, Synthetix Dashboard. Yazım sırasında, SNX arzının% 78’inden fazlası platforma bağlanmış durumda..

SNX tokenleri şu anda 2.90 $ değerindedir. CoinGecko, Temmuz 2019’un kabaca 0,33 ABD doları olan fiyatına göre% 770’den fazla artış.

4. Dengeleyici – Merkezi olmayan algoritmik değişim

USD’de kilitli toplam değer: 161.6 milyon dolar

Dengeleyicide 90 gün içinde kilitlenen toplam değer (USD) Kaynak: DeFi Nabız

Mart 2020’de piyasaya sürülen Balancer, otomatik pazar oluşturma kavramını alıyor ve Ethereum ağını kullanarak kripto alanına uyguluyor..

Dengeleyici platformunda, likidite sağlayıcıları (yani sermaye sahipleri) varlıklarını kilitledikleri özel havuzlar oluştururlar (veya ortak havuzlara katkıda bulunurlar), havuzdaki her bir varlığın oranını (veya ağırlığını) tanımlar ve ticaret ücretlerini belirler. . Kullanıcılar en az iki ve en fazla sekiz farklı ERC-20 tokenini bir havuza kilitleyebilir. Bir havuzdaki her bir jetonun değeri fiyat artışı veya amortismanla değiştikçe, Balancer, havuzu önceden tanımlanmış oranlarına döndürmek için bunları üçüncü taraf tüccarlara satar veya satın alır. Bu süreçte, likidite sağlayıcısı, varsayılan olarak havuzu yeniden dengeleyen tüccarlar tarafından ödenen ücretleri kazanır..

Bir örnek, ağırlık bakımından her biri% 50 olarak ayarlanmış iki jetonlu, MKR ve DAI’li bir havuz olabilir. Bu, Dengeleyicinin havuzun toplam değerinin her zaman iki jeton arasında yarıya indirilmesini sağlayacağı anlamına gelir..

Dengeleyici halka açık havuzları tahsisatları ile birlikte. Kaynak: Dengeleyici Değişimi

Tahsis edilen jetonlardan herhangi birinin değeri büyür veya düşerse, tahsis yüzdesi doğal olarak dalgalanacaktır. Dengeleyici, aşırı tahsis edilmiş jetonu tüccarlara satarak veya tüccarlardan yetersiz tahsis edilmiş jetonu satın alarak devreye giriyor..

Dengeleyici, tüccarları havuzun likiditesini kullanarak alım satım yapmaya teşvik etmek için havuzdaki jeton çiftleri arasındaki takas fiyatlarını tanımlayarak bu “dengeyi” aktif olarak başarır..

Dengeleyici takas mekanizması. Kaynak: Dengeleyici Değişimi

Yukarıdaki ekran görüntüsü, KNC için 10.000 SNX token (daha önce tartışılan Synthetix platformuna özgü) satan bir tüccara otomatik olarak hesaplanan bir takas fiyatının (1 SNX = 1.13682 KNC) verildiği ve bu ticareti tamamlayabileceği Balancer’daki takas mekanizmasını yansıtır. protokol tarafından seçilen dört Dengeleyici havuzundan çeşitli tahsisler kullanarak.

İade açısından, sürekli dengeleme sürecinde üretilen tüm ücretler doğrudan likidite sağlayıcılarına gider. Bir likidite sağlayıcısı havuzdan çıktığında uygulanan bir çıkış ücreti de vardır. Bu çıkış ücreti, kalan likidite sağlayıcıları arasında bölünür ve bir kısmı da Balancer Labs’e gider.

Dengeleyici Yönetişim Jetonu, BAL, sahiplerinin protokolün yönetişim ve karar alma süreçlerine katılmasına olanak tanır. Likidite sağlayıcıları Dengeleyici için en önemli paydaşlar olarak kabul edildiğinden, proje, likidite sağlayıcılarının kilitli varlıklarının oranına göre BAL tokenleri kazandığı “Likidite Madenciliği” adını verdiği şeyi tanıtmaktadır..

Bir BAL, Dengeleyicinin tohum fonu serisi sırasında 0,60 $ değerindeydi ve şu anda 9,72 ABD doları.

5. Aave – Merkezi olmayan para piyasası

ABD doları kilitli toplam değer: 158,2 milyon dolar

Aave’de toplam değer kilitlendi (USD). Kaynak: DeFi Nabız

Compound ve Maker gibi, Kasım 2017’de başlayan ETHLend’den yeniden markalanan Aave, Ethereum ağında akıllı sözleşmeler kullanan başka bir merkezi olmayan kredi (veya para piyasası) platformudur. Borç verenler, likidite sağlamak için varlıklarını yatırabilir ve karşılığında faiz getiren ve bileşikleşmeye başlayan aToken’lar alabilir. Faizin jetonlarla aynı cüzdanda birikmesine izin vermek yerine, bu “faiz akışı” ayrıca ayrı olarak depolanacak farklı bir adrese yönlendirilebilir..

Öte yandan, borçlular, teminat değerlerinin% 75’ine kadar olan kredilerde teminat değerlerinin% 75’ine kadarını alabilecekleri aşırı teminatlı ve yetersiz teminatlı krediler alabilir veya genellikle gelişmiş doğaları nedeniyle geliştiriciler için ayrılan “flaş krediler” uygulayabilirler..

Mevduat ve borçlanma oranlarını yansıtan bir piyasa. Kaynak: Aave

Flaş krediler Aave’nin sunduğu daha ilginç teklifler. Basit bir ifadeyle, bir ani kredi teminatsızdır, bu da borçlunun krediyi almak için herhangi bir sermaye yatırması gerekmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, tüm işlem tamamlanmadan önce kredinin ek bir ücret ile tamamen iade edilmesi gerekir – tüm süreç, birden fazla akıllı sözleşmenin birlikte yürütülmesiyle aynı anda gerçekleşir..

Flash krediler, sermaye koymaya gerek kalmadan arbitraj fırsatlarından kar elde etmek için kullanılabilir. Örneğin, bir geliştirici, iki farklı platformdaki iki varlık arasındaki fiyat farkını görebilir, ancak bundan yararlanacak sermayesi yoktur. Geliştirici daha sonra bir jetonda bir kredi almak, başka bir jetonla takas etmek, yeni jetonu (jetonları) daha karlı borsada satmak, orijinal ödünç alınan jetona geri dönüştürmek ve küçük bir jetonla iade etmek için programlanmış bir flash kredi kullanabilir. akıllı sözleşmeleri kullanarak tek seferde ücret alın. Bu süreçte geliştirici, ikinci borsadaki fiyat farkından yararlanarak kazandıkları ekstra tokenleri ceplerine alır.

LEND, Aave’nin yerel belirtecidir ve sahiplerine daha düşük ücret alma hakkı verirken, ek yönetim haklarının yakında eklenmesi beklenmektedir. Yazım sırasında, LEND, Ağustos 2019’da tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0.0033 $ ‘dan% 5.500’ün üzerinde artışla 0.19 $’ dan işlem görüyor..

DeFi yutturmaca değer mi?

Bu 2 milyar $ ‘lık soruya cevap vermek zor, çünkü DeFi ile ilgili son zamanlardaki yutturmaca, COMP’un ani, spekülasyonla beslenen yükselişi üzerine yaptığı manşetlere bağlı. Altta yatan teknoloji ve bu projelerde kullanımı, finansın geleceğine ilişkin heyecan verici bir ön izleme sunarken, DeFi nişinin ana akım haline gelmeye ve tüm finansal ortamı değiştirmeye hazır olduğunu düşünmek fazlasıyla iyimser olacaktır..

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunu kısa ve öz bir şekilde son Tweet, aldatmacanın geçici doğasını ve oyunun doğasında var olan riskleri vurgulamak. Dengeleyici kesmek sadece geçen ay, bu risklerin ve nişin ana akım değerlendirmeye hazır hale gelmeden önce çok daha fazla stres testine ihtiyaç duyduğu gerçeğinin bir hatırlatıcısı olarak hizmet etmelidir..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından küratörlü haberler. OKEx Insights’ı takip edin Twitter ve Telgraf.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me