facebook terazisi novi

Facebook’un önerilen blockchain tabanlı ödeme sistemi, Terazi burcu, 27 Mayıs 2020’de dijital cüzdanı Calibra’dan Novi’ye değiştirildiğinde bir kez daha geniş ilgi gördü. resmi duyuru, “Novi” adı, “yeni” için Latince “novus” ve “yol” için “yol” sözcüklerinden ilham almıştır.

Novi, bağımsız bir uygulama, Facebook Messenger ve WhatsApp aracılığıyla sınır ötesi para transferini kolaylaştırmayı amaçlayan henüz piyasaya sürülmemiş bir dijital cüzdandır. Facebook’a göre, tüm Novi kullanıcıları, devlet tarafından verilmiş bir kimliğin kanıtı sağlanarak doğrulanmalıdır..

Facebook lansmanını yaptığında ilk Terazi teknik raporu 18 Haziran 2019’da, blok zinciri ve kripto para birimi topluluğunun bir kısmı, Libra’nın dijital para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini sağlayacak en umut verici proje olduğuna inanıyordu. Diğerleri, merkezileştirme ve mahremiyetle ilgili endişeleri gerekçe göstererek projeyi eleştirdiler. İlk tanıtım belgesinin yayınlanmasından neredeyse bir yıl sonra, Libra hala piyasaya sürülmedi ve ekip, ikinci bir versiyon için teknik inceleme.

OKEx Insights, iki teknik incelemeyi derinlemesine inceliyor ve her iki sürümde açıklanan para birimleri ve uyum prosedürleri arasındaki önemli farkları vurguluyor. Ayrıca Libra’nın "bankasız" ve ödeme sisteminin arkasındaki örgütün en son durumu, Libra Derneği.

Terazi, birinci versiyon: parasal egemenlikle ilgili endişeler

İlk Terazi teknik incelemesinde, "Terazi parası" istikrarlı bir dijital kripto para birimi olarak tanımlandı. Beyaz kitap, Libra’nın banka mevduatları ve saygın merkez bankalarının para birimlerindeki kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük oynaklığı olan varlıklarla desteklendiğini iddia etti. Bu, Libra’nın tek bir para birimine sabitlenmeyeceği anlamına geliyordu. Temel varlığın değeri hareket ettikçe, bir Libra madeni paranın diğer para birimlerindeki değeri de dalgalanacaktır..

Beyaz kitapta belirtildiği gibi, Libra madeni paranın değerini destekleyen varlıklar, yatırım dereceli kredi derecelendirmelerine sahip küresel bir saklama ağının elinde bulunan Libra Rezervi tarafından tutulacaktı. Bununla birlikte, Libra Rezervindeki varlıkların bileşimi belirtilmedi.

Libra para birimi kavramının ortaya çıkışı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde derhal düzenleyici incelemeye girdi. Düzenleyiciler, farklı ulusların parasal egemenliğini tehdit etme potansiyelini vurguladılar.

Nobel ödüllü ekonomist Friedrich Hayek, kitabında Paranın Denasyonalizasyonu kavramını önerdi “Paranın Denasyonlaştırılması: Tartışmanın İyileştirilmesi”1976’da. Bu kavram, para basımının yalnızca hükümet ve merkez bankaları tarafından kontrol edilmediğine dair bir vizyonu savunuyordu. Bunun yerine, özel kurumlar yenilik yapmaya ve kendi para birimlerini çıkarmaya teşvik edilir, böylece para basım süreci devlet dışı hale getirilir..

Facebook’un muazzam müşteri tabanı, Libra’yı paranın vatandaşlıktan çıkarılmasını sağlamak için umut verici bir aday haline getiriyor. 2020’nin ilk çeyreği itibarıyla Facebook’un aylık 2,6 milyar aktif kullanıcısı var – bunların çoğu Asya-Pasifik’ten ve Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın geri kalanından geliyor. Facebook’un yan kuruluşları olan WhatsApp ve Instagram, 1,5 milyar ve bir milyar sırasıyla kullanıcılar.

facebook aylık aktif kullanıcılarFacebook aylık aktif kullanıcıları. Kaynak: Facebook 2020 Q1 Kazanç Raporu

Küresel olarak çeşitli liderler, Libra’nın itibari para birimlerinin ikamesi olarak etkisiyle ilgili endişelerini dile getirdiler..

Geçen yıl ilk teknik incelemenin yayınlanmasının hemen ardından, ABD Başkanı Donald Trump belirtilen Facebook’un Libra’sının çok az güvenilirliği olduğu ve sosyal medya devinin Libra’yı başlatmak istiyorsa mevcut bankacılık düzenlemelerine uyması gerektiği. Aynı sıralarda, Maxine Waters, Yönetim Kurulu Başkanı House Finansal Hizmetler Komitesi ve Facebook’un Terazisine şüpheci, eleştirildi ABD dolarını zayıflatmayı amaçlayan yeni bir küresel finansal sistem yaratma hırsı.

https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1149472284702208000?lang=en

ABD hükümeti, Facebook’un Terazisinin getirdiği parasal egemenliğe yönelik potansiyel tehdidi vurgulamakta yalnız değil. İlk Libra teknik incelemesinin piyasaya sürülmesinden sonra, Çin Halk Bankası (PBoC) Araştırma Müdürü Wang Xin, ifade Bir etkinlik sırasında Terazi ile ilgili endişeleri Pekin Üniversitesi Dijital Finans Enstitüsü. Xin sordu:

“Libra, sınır ötesi ödemeler için yaygın olarak kullanılıyorsa, para işlevi görebilir ve para politikası, finansal istikrar ve uluslararası para sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir mi?”

Facebook’un Libra’sının Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) bir bütün olarak gelişimini hızlandırdığına inanılıyor. Uzmanlar ayrıca, Libra tarafından teşvik edilen CBDC’lerin hızlı gelişimini, kripto para birimlerindeki kurumsal çıkarları artıran nedenlerden biri olarak gösteriyor. PwC Küresel Kripto Lideri Henri Arslanian, OKEx Insights ile kripto para birimlerine kurumsal ilgiyle ilgili tahminini paylaştı:

“Önümüzdeki aylarda kripto varlıklarına olan kurumsal ilginin artmasını bekliyorum. Bu, yalnızca CBDC’lerden Libra’ya kadar makro gelişmelerden değil, aynı zamanda düzenleyici açıklık ve en iyi uygulamaların benimsenmesi gibi önemli hususlardan da kaynaklanıyor. “

Yine, ilk Libra teknik raporu, düşük volatiliteli varlıklardan oluşan bir sepetle desteklenen tek bir dijital kripto para birimi önermişti. Bu, düzenleyiciler arasında parasal egemenliğin yanı sıra kara para aklama gibi potansiyel yasa dışı kullanımlarla ilgili endişeleri uyandırdı..

Düzenleyici endişeleri gidermek için, 2020 Nisan ayının ortalarında Libra ekibi, hem sistemin tasarımında hem de uyumluluk uygulamalarında değişikliklerle birlikte teknik incelemesinin yeni bir versiyonunu piyasaya sürdü..

Libra, sürüm iki: tek para birimindeki sabit paralar

Libra’nın teknik incelemesinin ikinci versiyonu projeyi, her iki tek para birimine sahip stablecoin ve çok para birimine sahip Libra Coin içeren bir “küresel ödeme sistemi” olarak tanımlıyor.

Beyaz kağıt, “paylaşılan temel endişenin, ağın önemli bir ölçeğe ulaşması ve büyük miktarda yurt içi ödemelerin yapılması durumunda çoklu para birimine sahip Libra Coin’nin (≋LBR) parasal egemenliğe ve para politikasına müdahale etme potansiyeli olduğunu kabul ediyor ≋ LBR. ”

Sonuç olarak, Libra ekibi, ≋LBR’ye ek olarak tek para birimindeki sabit paraların dahil edilmesini önerdi. Stabilcoinler başlangıçta USD, EUR, GBP ve SGD olarak belirtilecektir. Ayrıca, ≋LBR, tek para birimindeki sabit paralardan ayrı bir dijital varlık olarak önerilmemektedir. Aksine, Libra ağında bulunan bazı tek para birimindeki sabit paraların dijital bir bileşiğidir..

Parasal egemenliği tehdit etme konusundaki endişeleri hafifletmek için, en son teknik rapor, CBDC’lerin gelişimini de kabul etti ve bunların Libra ağına doğrudan entegre edilebileceğini vurguladı. Merkez bankaları USD, EUR veya GBP cinsinden ifade edilen bir CBDC geliştirirse, beyaz kitap CBDC’nin Libra’nın karşılık gelen tek para birimi stablecoininin yerini alabileceğini belirtiyor. Ayrıca, Libra Rezervindeki varlıkların para birimi bileşimi, olağanüstü tek para birimindeki sabit paraların bileşimiyle eşleşecektir. Bunun, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’nun Faiz oranı ve kredi risklerini azaltan (FINMA) ödeme sistemi lisansı.

Yeni teknik rapor, tek para birimindeki sabit paraların yanı sıra, ≋LBR’nin tasarımı hakkında daha fazla netlik sağlamaya çalışıyor. ≋LBR, tarafından sağlanan Özel Çekme Hakları (SDR) gibi sabit nominal ağırlıklarda tanımlanacaktır. Uluslararası Para Fonu (IMF). Libra Rezervi tarafından tutulan varlıklar için, en son teknik rapor, Rezerv’in çok kısa vadeli devlet tahvillerinde en az yüzde 80’i tutacağını ve kalan yüzde 20’nin nakit olarak tutulacağını – bir gecede yatırım yapan para piyasası fonlarına süpürülerek kısa vadeli devlet tahvillerinde.

Libra ekibi ayrıca, FINMA’nın rehberliğinde merkez bankaları ve uluslararası kuruluşların sepet kompozisyonunun denetimini ve kontrolünü memnuniyetle karşıladığını belirtti..

Ancak, Libra’nın ikinci teknik incelemesinin yayınlanmasından sonra soruların kaldığı görülüyor. Kongre Üyesi Sylvia Garcia Veriliş Libra ekibinin hala bir kripto para birimi geliştirme niyetini ve Libra’nın küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisiyle ilgili endişelerini belirtmediğini belirten 16 Nisan’da yayımlandığı gün bir açıklama.

Garcia, 2019 sonbaharında bir tasarının sponsorluğunu üstlendi, “H.R.5197 – Yönetilen Stablecoinler, 2019 Menkul Kıymetler Yasasıdır“, Stabilcoinlerin menkul kıymetler olarak sınıflandırılması gerektiğini ve dolayısıyla şu anki menkul kıymetler kanunlarına tabi olması gerektiğini belirtir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). Yasallaştırılırsa, fatura Libra’nın önerilen tek para birimindeki sabit paraları için geçerli olabilir.

Bilhassa, Libra’nın teknik incelemesinin ikinci versiyonu, tek bir küresel para biriminin orijinal vizyonunu kaybetti. Makale, Libra madalyonunun fiat para birimlerine bir iltifat olduğunu, ancak bunun yerine geçmediğini vurguluyor – açıkça düzenleyici endişeleri hafifletmeye çalışıyor. Tek para birimindeki sabit paraların benimsenmesi, düzenleyicilerin çeşitli yetki alanlarındaki sabit paraları nasıl sınıflandırdıklarına bağlı olacaktır..

Libra’nın tasarımının yanı sıra, ikinci teknik incelemede ortaya konan gelişmiş müşteri tanıma (KYC) prosedürleri de onu orijinal teknik incelemeden ayırır..

Libra KYC

İlk Libra teknik raporu, Libra Blok Zinciri ve Libra Rezervini “yönetecek” olan “bağımsız, kar amacı gütmeyen bir üyelik organizasyonu” olarak adlandırılan Libra Derneği’ni tanıttı. Dernek ayrıca Libra Rezervindeki varlık sepetinin bileşimsel değişikliğine ilişkin politika ve prosedürlerin oluşturulmasından sorumlu olarak tanımlandı. Bununla birlikte, ilk beyaz bültende somut uyum prosedürleri yazılmamıştır. Bu, düzenleyiciler arasında, orijinal adı Calibra cüzdanı aracılığıyla Libra madeni parasının kara para aklama veya terör finansmanı için bir araç olarak kullanılabileceği konusunda yaygın endişelere yol açtı..

İkinci Terazi teknik raporu, geçerli yasaları ve düzenlemeleri ele alarak uyuma doğru büyük bir adım attı. İkinci beyaz kitap, hükümetler arası kara para aklama ve terörün finansmanı düzenleyicisi tarafından belirlenen standartlara dayalı olarak uyum ve güvenlik programları hakkında ayrıntılı bir öneri ortaya koymaktadır. Mali Eylem Görev Gücü (FATF). En son teknik incelemede ortaya konan teklif, Libra ağındaki dört katılımcı kategorisi için yönergeler sağlar:

  • Belirlenmiş bayiler
  • Düzenlenmiş sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler)
  • Sertifikalı VASP’ler
  • Barındırılmamış cüzdan

FATF tabanlı uyumluluk

İkinci Libra teknik incelemesinde belirtildiği gibi, önerilen uyum programı, VASP’lerin FATF standartlarına uyması için hem genel hem de özel gereksinimleri listelemiştir. Önerilen FATF tabanlı uyum programı, düzenlenmiş ve onaylanmış VASP’leri kapsayacak şekilde genişletildi.

Düzenlenmiş VASP’ler

Belirtildiği gibi FATF kılavuzu, VASP’ler, bir sanal varlığın ihracı, teklifi veya satışı ile ilgili dijital varlık değişimlerini, cüzdan sağlayıcılarını ve finansal hizmet sağlayıcılarını içerir..

"Düzenlenmiş VASP’ler" FATF üyesi bir yargı alanında bir VASP olarak kayıtlı veya lisanslı olanlara atıfta bulunun.

En son Libra teknik incelemesinde belirtildiği gibi, Libra ağında “düzenlenmiş bir VASP” olmayı amaçlayan kuruluşların FATF kaydının kanıtını sunması ve Libra Birliği’ne risk temelli yasal uyum programlarını göstermesi gerekecektir..

Başarılı bir doğrulamadan sonra, düzenlenmiş VASP’lerin ağ üzerinde işlem yapmadan ve bakiye limitleri olmadan işlem yapmalarına izin verilir. Rapor ayrıca, düzenlenmiş VASP’lerin durumunun yıllık olarak yeniden sertifikalandırılması gerektiğini belirtmektedir..

Sertifikalı VASP’ler

Teknik incelemeye göre, “onaylı bir VASP”, düzenlenmiş bir VASP olarak nitelendirilmeyen ancak Libra Birliği tarafından belirlenen standartlara göre onaylanmış bir VASP’yi ifade eder. En yüksek düzeyde sertifikalı VASP’lerin hem Libra Birliği hem de FATF yönergelerinin gereksinimlerini karşılaması beklenmektedir..

Düzenlenmiş VASPS gibi sertifikalı VASP’lerin, işlem ve adres bakiye limitleri olmadan Libra ağında işlem yapmalarına izin verilir. Ayrıca, düzenlenmiş VASP’ler gibi, yıllık yeniden sertifikalandırma gerektirirler.

Blok zinciri dışı seyahat kuralları

Libra Derneği, ikinci teknik incelemesinde, düzenlenmiş ve sertifikalı VASP’lerle uyumluluğu kolaylaştırmak için blok zinciri dışı bir protokol geliştireceğini belirtti. Bu protokol, seyahat kurallarına ve kayıt tutma gereksinimlerine uymak için VASP’ler tarafından bilgi alışverişini kolaylaştıracaktır..

Libra Derneği, durum izleme için düzenlenmiş ve sertifikalı VASP’lerin genel bir dizinini de tutacağını söylüyor..

Uyumluluk yönetimi firmasının CEO’su Matthew Unger iComply, OKEx Insights’a, Libra’nın önerilen uyum programındaki düzenlenmiş ve sertifikalı VASP’lerin rollerinin gerçekten de FATF’nin seyahat kuralı gereksinimlerini karşılayabileceğini söyledi:

“Libra’nın ilk aşamasında, şimdi Novi [sic], FATF seyahat kuralıyla ilgili herhangi bir sorunları olursa şaşırırdım. Novi’nin yapısı, vakfın faal üyeleri tarafından paylaşılan bir ağı yöneten tek bir finans kuruluşudur..

Seyahat kuralının önemli bir bileşeni, müşterileri adına bir VASP’den başka bir VASP’ye para transferidir. Novi durumunda, yalnızca bir VASP vardır ve tüm fonlar her zaman bu ağda kalır. Şu anda, ağa girip çıkmanın tek yolu, düzenlemeye tabi ödeme işleyicileri gibi görünüyor. “

FATF tabanlı olmayan uyumluluk

En son Libra teknik incelemesinde de FATF yönergelerine dayalı olmayan uyum kriterleri listelenmiştir. Diğer kriterler, belirlenmiş bayiler ve barındırılmamış cüzdanlar için geçerlidir..

Belirlenmiş bayiler

En son Libra teknik incelemesine göre, belirlenmiş bayiler, Libra ağında Libra jetonları satın alma veya satma hakkına sahip kuruluşlardır. Libra Derneği tarafından belirlenen giriş standardını karşılıyorlarsa, Libra ağında işlem yapmadan işlem yapabilirler ve bakiye limitlerini adresleyebilirler..

Libra Derneği, yaptırım taramaları yapacağını, lehtar sahiplerini kontrol edeceğini ve genellikle Libra ödeme sisteminde belirlenen bayiler üzerinde durum tespiti yapacağını belirtmektedir..

En son Libra teknik raporuna göre, Libra ağı tarafından basılan Libra paralarını dağıtmak için tek kanal, düzenlenmiş belirlenmiş bayilerdir. Açıklandığı gibi, belirlenmiş bayiler, Libra coinlerini borsalara alıp satan kuruluşlar olacak ve tezgah üstü (OTC) son kullanıcılar için Libra madeni paralarının likiditesini kolaylaştırmak için masalar.

Barındırılmamış cüzdanlar

Libra Derneği, son beyaz bültende finansal katılımın önemini defalarca kabul ediyor. Böylece proje, yukarıda açıklanan kategorilere uymayan diğer tüm kullanıcıların Libra ağını kullanması için bir yol yarattı. Bireyler ve varlıklar Libra ağını sözde barındırılmamış cüzdanlar aracılığıyla kullanabilir..

Ancak, bu kullanıcılar bazı kısıtlamalara tabidir: Libra protokolü, barındırılmayan her cüzdan adresi için bir işlem limiti ve maksimum adres bakiyesi uygulayacaktır. Barındırılmamış cüzdanların, belirlenen sınırların ötesinde işlem yapmak istiyorlarsa, düzenlenmiş veya onaylanmış VASP’lerle çalışması gerekir..

Ya vergilendirme?

Tek para birimindeki sabit paraların ve gelişmiş KYC prosedürlerinin getirilmesine rağmen, ikinci Libra teknik raporu herhangi bir girişimde bulunmaz vergilendirme sorunlarını çözmek veya Libra ağının gizlilik endişelerini gidermek için.

LibraGBP gibi tek para birimindeki sabit paralar için, değer GBP cinsinden dalgalanıyorsa, bu, vergilendirilebilir sermaye kazançları ve kayıpları potansiyelini belirlemek için ek karmaşıklığa yol açacaktır – bu da LibraGBP’nin yaygın olarak benimsenmesini engelleyebilir..

İşletmeler ve müşteriler kendi ülkelerinin fiat para biriminden farklı olan Libra sabit paralarında işlem yaptıklarında işler daha karmaşık hale gelebilir.. Robert Sharpe hukuk firmasının Clifford Şansı OKEx Insights’ta işlem yapan müşteriler ve işletmeler için vergi yükümlülükleri hakkında yorum yaptı "yerli olmayan" Libra stablecoins:

“Yerel olmayan LBR stablecoin’lerle işlem yapan tüketiciler ve işletmeler (örneğin EURLibra’da işlem yapan Birleşik Krallık kullanıcıları) ayrıca vergi yükümlülükleri ve vergi raporlama yükümlülükleriyle karşı karşıya. Yerel olmayan bir LBR kullandıklarında, tüketici veya işletmenin kendi para biriminde ifade edilen sermaye kazanç / zararını hesaplaması gerekecektir..

Bu kullanıcının toplam kazancının / kaybının genellikle hesaplanması ve vergi dairesine bildirilmesi gerekir ve bir kazanç varsa, o zaman kullanıcının genellikle vergi ödemesi gerekir. Bu, çoğu ülkenin sermaye kazancı vergisi kuralları döviz kazançları için bir muafiyet içerdiğinden (ancak kripto para kazançları nadiren muaf tutulduğundan), kullanıcının doğrudan dövizle işlem yapmış olmasından genellikle daha kötü bir vergi sonucu olacaktır. “

≋LBR için, ≋LBR’nin değeri zaman içinde herhangi bir para birimine karşı dalgalanacağından, ≋LBR’deki her işlem bir sermaye kazancı veya kaybına neden olur – bu aynı zamanda Bitcoin ve ABD Sharpe gibi bazı yargı bölgelerinde bulunan diğer kripto doğruluklar için de geçerlidir. ≋LBR’de işlem yapmanın vergi yükümlülükleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir:

“Kullanıcılar için en önemli vergi sorunu, çok para birimine sahip bir LBR’nin kullanıcının kendi para birimine göre değerinin dalgalanması, yani kullandıklarında genellikle bir sermaye kazancı veya kaybı meydana geleceği anlamına geliyor. Bir Birleşik Krallık kullanıcısı 10 GBP’ye çok para birimli bir LBR satın alırsa, ancak LBR’yi birkaç hafta sonra harcadığında, çoklu para birimindeki LBR 12 GBP değerindeyse, kullanıcı potansiyel olarak vergilendirilebilir sermaye kazancı olan 2 GBP’dir.

Kullanıcıların, yaptıkları her işlemde sermaye kazançlarını / zararlarını takip etmeleri gerekecektir, bu da en kötü ihtimalle potansiyel bir vergi maliyeti ve en azından bir uyum sorunu anlamına gelir.."

Gizlilik sorunları devam ediyor

Libra’nın vergilendirme yükümlülüklerindeki belirsizliğin yanı sıra, Facebook’un kötü şöhretli geçmiş gizlilik skandalları, Libra ağı başlatılmadan önce başka bir zorluk teşkil ediyor.

İkinci Libra teknik raporu, sunulan para birimleri ve ağ katılımcılarının rolü hakkında netlik sağlarken, iComply’s Unger, projenin gizlilikle ilgili diğer mevcut düzenleyici zorlukların üstesinden gelmesi gerektiğine inanıyor:

“Projenin başka düzenleyici zorlukları da var – en önemlisi, Facebook’un kullanıcı tanımlama ve güçlü istemci kimlik doğrulaması konusundaki sicili berbat..

Bir tahmin, Facebook hesaplarının yüzde 25’ine kadar sahte olduğunu ve bunun düzenlenmiş bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak hizmet etmek için korkunç bir temel olduğunu ileri sürdü. Facebook, son 4 yılda bir grup kimlik ve KYC sağlayıcısı satın almış olsa da, tüm bu şirketler tek yetkili iş akışlarıyla sınırlıydı..

Facebook, kullanıcı gizliliğini, güvenliğini ve kimliğini iyileştirmenin bir yolunu bulana kadar – muhtemelen bu proje yeni kullanıcılar edinmekten daha fazla halkla ilişkiler başlığı görmeye devam edecek. “

Facebook’un öncekileriyle gizlilik skandalları, güvenilir bir dijital kimlik sistemi oluşturmak Libra ağında zor olabilir – Libra ağı farklı katılımcı kategorileri içerdiğinden. OKEx Insights’a yaptığı açıklamada, işletme müdürü Hans Lombardo Engelleme, Açık kimlik standartlarının ve Libra ekibinin bilmesi gereken temel düzenleyici alanların önemini kabul etti:

“W3C’nin DID protokolünde görüldüğü gibi, Web 3.0 için gerekli olan güvenli etkileşimi elde etmek için açık kimlik standardının önemli olduğuna her zaman inandık. Bununla birlikte, dijital kimlik standardının, özerklik seviyesine ve sıfır bilgi yeteneklerine yaklaşarak, kullanıcı ile kimlik ve veriler üzerinde kontrol sağlaması çok önemlidir..

Düzenlemelerle ilgili olarak, veri gizliliği haklarını gerektiren GDPR gibi rejimler ile FATF tarafından öne sürülen rejimler arasında, yani dijital varlıkların ticareti ve aktarımı konusunda ‘seyahat kuralı’ ve şeffaflık arasında bir çatışma var. Bu, kullanıcı ticaret yapma ve gönderme özgürlüğüne sahip olduğu sürece, kullanıcı merkezli bir kimlik standardıyla hala uyumludur. & varlıkları almak. “

Bankasız Bankacılık

Libra’nin teknik incelemesinin hem birinci hem de ikinci versiyonları, banka hesabı olmayanlara ulaşmak ve finansal katılımı kolaylaştırmak için aynı vizyonu paylaşıyor. İkinci versiyonda, Libra ekibi bu hedefe ulaşmak için iki araç listeledi: ≋LBR ve barındırılmamış cüzdanlar.

En son Libra teknik incelemesinde belirtildiği gibi, ≋LBR, Libra ağında tek para birimine sahip bir stabilcoin bulunmayan ülkeler için nötr ve düşük volatiliteli bir varlık olarak hizmet edebilir. Libra ekibi, ≋LBR’nin, kullanıcıların mal ve hizmet satın almak için ≋LBR’yi yerel para birimine dönüştürebildiği sınır ötesi işlemlerde bir ödeme parası olarak kullanılabileceğini iddia ediyor..

Libra ekibi, düzenlenmiş veya sertifikalı VASP’lere erişimi olmayan, bankasız ve banka dışı nüfuslara doğrudan erişim sağlamak için barındırılmamış cüzdanlar getirdi..

Şu anda var 1.7 milyar dünya çapında bankasız bireyler. Bankasız nüfus atıfta bir finans kurumu tarafından veya bir mobil para sağlayıcısı aracılığıyla sağlanan finansal hizmetlere erişimi olmayanlara.

Bir ders çalışma Oxford Economics ve San Francisco merkezli FinTech projesi tarafından Kasım 2019’da yayınlanan Juvo, bankasız nüfusun getirdiği potansiyel ekonomik büyümeyi kabul etti. Çalışma, banka dışı nüfusun ihtiyaçlarını belirleyip çözerek, küresel hanehalkı tasarruflarının 512 milyar dolarlık potansiyel artışı ve GSYİH’de ortalama yüzde altı artışla birlikte küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 250 milyar dolar artmasının beklendiğini gösterdi. düşük gelirli ülkelerde kişi başına.

bankasız haritaMali hizmetlere erişimi olmayan yetişkin nüfusun oranı. Kaynak: Oxford Economics

Bankasız nüfus sorunu, bir milyar 2018 itibariyle resmi kimlik kanıtı olmayan kişiler. Özellikle kayıt dışı nüfus yoğun konsantre Sahra altı Afrika ve Güney Asya’da. Böylesi bir küresel kimlik açığı, birçok düşük ve orta gelirli ülkede iyi işleyen sivil kayıt (CR) sistemlerinin olmaması ile açıklanmaktadır. Bu kötü işleyen bilgisayarlı radyografi sistemleri, doğum, ölümler, evlilikler ve diğer yaşam olayları ile ilgili uygun kayıtları tutmaz.

kayıtsız nüfusBölgelere Göre Kayıt Dışı Nüfus. Kaynak: ID4D Global Veri Kümesi (2018)

Bankasız nüfus, cep telefonlarının ve internetin potansiyel olarak benimsenmesinden dolayı muazzam büyüme fırsatları sunmaktadır. Banka hesabı olmayanların cep telefonu ve internet, finansal hizmetlere erişimini sağlıyor. İstatistikler Groupe Speciale Mobile Association (GSMA), Sahra altı Afrika bölgeleri için cep telefonu penetrasyon oranının 2019’da yalnızca yüzde 45 olduğunu vurguladı – bu, küresel ortalama olan yüzde 67’den çok daha düşük..

GSMA raporuna göre, bu oranın 2025 yılına kadar yüzde 50,2’ye yükselmesi bekleniyor. GSMA raporuna göre, 4G bağlantılarının 2019’da yüzde 10’dan 2025’te tahmin edilen yüzde 27’ye kadar, Sarahan altı Afrika’daki büyümenin temel kaynağı olması bekleniyor..

internet penetrasyonu2019’da benzersiz mobil abonelerin penetrasyon oranı. Kaynak: GSMA

İnternet penetrasyonu için GSMA, Sahra altı Afrika bölgesinin 2019’da yüzde 26’dan 2025’te yüzde 39’a büyümesini bekliyor. Sahra altı Afrika bölgesindeki mobil internet kullanıcılarının ulaşmak 2025’e kadar 483 milyon. Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi için internet penetrasyon oranının 2019’da yüzde 41’den 2025’te yüzde 50’ye çıkması bekleniyor..

Mobil ve internet penetrasyonundaki muazzam büyüme potansiyeli ve yetişkinlerin yüzde 63’ünün bankasız olmasıyla birlikte, Sahra altı Afrika’nın Libra’nın “bankasızlara ulaşması” için temel bölge olduğu görülüyor.

internet penetrasyonuBölgelere Göre İnternet Kullanıcı Penetrasyonu. Kaynak: GSMA

Terazi de Facebook içindir

Libra’nın bankasızlara ulaşma konusundaki muazzam potansiyelinin yanı sıra, Libra Coin, Facebook’un devasa Reklam işini artırmak için bir araç olarak görülebilir. Facebook’un 27 Mayıs 2020’de düzenlenen yıllık hissedarlar toplantısında, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dedim Libra, Facebook e-ticaret ekosisteminde hızlı ve sorunsuz ödemeleri mümkün kılmak için çok önemlidir.

Bu yılın 1. çeyreği itibarıyla reklam geliri hesaplar Facebook’un toplam gelirinin yüzde 98’i – onu internet devinin iş modelinin çekirdeği yapıyor.

Reklamlar işi, işletmelerin reklamlar için hedefledikleri fiyattan teklif verebilecekleri bir açık artırma modelidir. Bu, Facebook’un işletmelerin Facebook reklamlarının açık artırmasına katılmaları için mümkün olan en düşük fiyatı sunabileceği anlamına gelir..

CEO, Libra piyasaya sürüldüğünde, kullanıcıların Facebook’taki bir reklama tıklayıp doğrudan Libra Coin ile ilgili ürün ve hizmetleri satın alabileceğini açıkladı. Zuckerberg, Libra’nın entegrasyonunun para birimi dönüştürme maliyetlerini düşürmesini ve işletmeleri reklamlarda daha yüksek teklif vermeye teşvik etmesini ve bunun da Facebook’un gelirini artırmasını beklediğini de belirtti..

Libra’nın piyasaya sürülmesi, sosyal medya devinin özellikle Sahra altı Afrika gibi “bankasız bölgelerdeki” reklam gelirini artırabilir. Facebook’un “dünyanın geri kalanındaki” (ABD ve Kanada dışında, Avrupa ve Asya Pasifik dışında) kullanıcılardan elde ettiği mevcut reklam geliri, 2020 Q1 itibariyle Facebook kullanıcılarının coğrafyaya göre toplam reklam gelirinin yalnızca yüzde dokuzunu oluşturuyor.

Facebook’un Libra Coin’nin piyasaya sürülmesinin Afrika ve Güney Asya’daki bankasız nüfuslara finansal erişim sağlayabileceği iddiası göz önüne alındığında, Libra potansiyel olarak ABD, Kanada ve Avrupa’nın reklamcılıktaki gelir payı hakimiyetini düşürebilir..

facebook kazançları 2020 ç12020 Q1 itibariyle Facebook kullanıcı coğrafyasına göre reklam geliri. Kaynak: Facebook 2020 Q1 Kazanç Raporu

Libra Derneği’nin önündeki yol

Haziran 2019’da kuruluşundan bu yana, Libra Derneği üyelik bileşiminde birkaç önemli değişiklik yaşadı. Ekim 2019’da PayPal’ın ilk resmi geri çekilmesinin ardından, Mastercard, Visa, Mercado Pago, Booking Holdings, eBay ve Stripe takip edilen takım. Bu ödemelerin ve e-ticaret devlerinin kaybı, Libra Birliği tüzüğünü imzalayan sadece 21 şirketten ayrıldı.

Para çekme dalgası 2020’de Vodafone ile devam etti çekildiğini duyurdu Ocak ayında Libra Association’dan kendi mobil ödeme platformuna odaklanma niyetini gerekçe göstererek. Libra Derneği o zamandan beri yerleşik Dijital ticaret platformu Shopify, Şubat 2020’de. Heifer International ve Checkout.com, derneğe Nisan 2020’de katıldı. Temasek, Paradigm ve Slow Ventures, Terazi Derneği’nin Mayıs 2020’de yaptığı son eklemelerdir. 27 üye bugüne kadar.

Terazi Derneği de yakın zamanda görevlendirilmiş CEO’su olarak Stuart Levey. Levey, ABD Hazine Bakanlığı yetkilisiydi ve 2012’den beri HSBC Holdings Plc’de baş hukuk sorumlusu olarak görev yapıyor..

Yeni beyaz kitabın yayınlandığı gün, Terazi Derneği de yayınladığını duyurdu. başlatıldı FINMA ile bir ödeme sistemi lisans uygulaması.

Terazi: Alternatif veya geleneksel finans?

İkinci Terazi teknik raporu, Libra’nın orijinal hırsı olan basit bir küresel para birimi için dikkate değer fedakarlıklar yaptı. Parasal egemenlik ve finansal istikrarla ilgili endişeleriyle, Libra ekibi Libra ağında birkaç tek para birimine sahip stabilcoin ihraç etmeyi planlıyor..

Teknik raporun ikinci versiyonunda da belirtildiği gibi, “Libra ağı, küresel olarak erişilebilir ve düşük maliyetli bir ödeme sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır – yerel para birimlerinin yerine geçmeyen bir tamamlayıcıdır.”

Bu aynı zamanda Libra hayatta kalmak istiyorsa, alternatif olarak hizmet etmek yerine uluslararası finans sisteminin bir parçası olması gerektiği anlamına gelir. CoinDesk köşe yazarı Frances Coppola, paylaşılan Terazi’nin ancak hükümet benzeri bir proje haline gelirse başarılı olabileceğini belirten yakın tarihli bir makale makalesinde düşünceleri:

“Babil Kulesi projesi bitti. Terazi, hükümetlerin talep ettiği her şeye uyacak ve karşılığında mevcut uluslararası finansal sisteme dahil edilecektir..

Libra’nın teslimiyetinden çıkarılacak ders, hükümet otoritesine gerçekten meydan okumak istiyorsanız, kendinizi mevcut sisteme bağlamamanızdır. Buna bir alternatif oluşturuyorsunuz ve onu sonuna kadar savunuyorsunuz. “

En son Libra teknik incelemesinin Nisan ayında piyasaya sürülmesinden sonra, Attack of the 50-Foot Blockchain’in yazarı David Gerard, tÖld medbena Facebook Libra’nın orijinal vizyonunun gerçeğe dönüştürülemeyeceği:

“Libra için orijinal vizyon, yasal olmayan, özel para kripto hayalleri olan bir vizyondu. Bu asla uçmayacaktı. Facebook gerçek, dokunulabilir bir şirkettir. İnsanların özel bilgilerini kötüye kullanabilirsiniz, ancak hükümetler parayı çok ciddiye alıyor. “

Bununla birlikte, yeni Libra whitepaper’ında verilen tavizlere rağmen, Libra projesinin “kitlesel evlat edinme” hedefini belirttiği şu an için hala yaşıyor. Libra Derneği üyelerinden biri, Bison Trails CEO’su Joe Lallouz, inanıyor Libra’nın teknik incelemesinin ikinci versiyonunun Libra’nın hedeflerine “bir adım daha yakın” olduğu:

“Kitlesel olarak benimsenme hedefine ulaşmak için en önemli şey, projeyi kapıdan çıkarıp ona en çok ihtiyaç duyan insanların ellerine teslim etmektir.”

1 Haziran’da Bloomberg ile yayınlanan yakın tarihli bir röportajda, Andreessen Horowitz’in genel ortağı Katie Haun, iddialar Facebook’un Terazisi yeni bir internet parası çağı temsil ediyor ve durumu diğer benzer projelerin takip etmesi için bir emsal teşkil ediyor:

“İnternet parası kategorisinin hâlâ ilk sıralarındayız. Son derece erken vuruşlar. İnternetin ilk çevirmeli bağlantı günlerini düşünün. Facebook Libra harika bir teknolojik atılım gerçekleştirdi, ancak henüz prime time için hazır değil, ancak oraya varıyor. Ve hazır olup performans gösterene kadar bunu halkın eline veremezsiniz. “

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me