OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü: DEX hacimleri artıyor

BTC’nin fiyatındaki son düzeltmeye rağmen, merkezi olmayan finans piyasası bu hafta% 3 arttı ve kilitli toplam değeri 22.54 milyar $ ‘a ulaştı. Ek olarak, merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi% 8 arttı ve 2.01 milyar dolar oldu. Uniswap,% 38 pazar payı ile bu segmentteki liderliğini sürdürdü.

DeFi kredilendirme alanındaki toplam borçlanma hacmi, Compound’un bu sektördeki pazar hakimiyetini% 49 pay ile sürdürmesiyle% 8 arttı. Curve, en büyük likidite havuzu olarak liderliğini korudu – kilitli toplam değeri 1,13 milyar dolar ile haftalık% 38 artışla sonuçlandı.

DeFi’nin toplam borçlanma hacmi bu hafta ilk kez 4 milyar doları aştı. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

SushiSwap’in likidite genişletme programı

Merkezi olmayan borsa Uniswap’in önde gelen rakibi SushiSwap, en son yol haritasının yayınlanmasıyla bu yıl için güçlü hedeflerini ortaya koydu. Plan, SushiSwap’in çeşitli vizyonlarını kapsar – yani likidite genişlemesi, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik, topluluk yönetişimi ve daha fazlası.

Mirin

Mirin önerisi protokolün likiditesini 10x – 20x artırmayı amaçlayan SushiSwap’in önerilen yükseltmesinin temel bir bileşenidir. Bu, SushiSwap’in franchise havuzları adı verilen likidite havuzu genişletme programı ile sağlanabilir..

Franchise havuzları kavramı, merkezi ve ademi merkeziyetçi değişimleri entegre etme girişimidir. Franchise verilen havuzlar Ana Havuz ve Alt Havuzdan oluşur. Franchise havuzlarında, merkezi borsalar, kullanıcılarına SushiSwap likidite sağlayıcıları olma seçeneği sunabilir. Üçüncü taraf bir platforma yeni bir likidite çifti eklendiğinde, bir Alt Havuz oluşturulur ve SushiSwap’in genel likidite havuzu olan Ana Havuza eklenir..

Çift verim

Çifte getiri, SushiSwap’in likidite sağlayıcı genişletme programının bir başka önemli özelliğidir.

SushiSwap’in franchise havuz ortakları olarak, merkezi borsalarda listelenen Alt Havuz, SUSHI’nin getirilerini ve kendi yönetim jetonunu sunabilir. CEX’lerin yönetişim jetonları, mevcut kripto varlıklarından veya yeni basılan jetonlardan seçilebilir..

Örneğin, OKEx’in SushiSwap programında bir Alt Havuz olarak bir SUSHI / OKB likidite havuzu başlattığını hayal edin. Havuzdaki kullanıcılar, hem SUSHI hem de OKB’den getiri elde ederek getirilerini ikiye katlayabilirler.. [Bu sadece bir örnektir ve tanımlanmış bir plan olarak yorumlanmamalıdır.]

SushiSwap ve merkezi değişimler için bir kazan-kazan?

SushiSwap’in likidite sağlayıcı genişletme programı, rekabette bir adım önde olmak isteyen merkezi borsalar için çekici bir ürün olabilir..

Likidite madenciliğinin ve otomatik piyasa yapıcıların devreye girmesi, merkezi olmayan borsaların hızlı ticaret hacminde büyümesine yol açtı. DEX’lerden gelen şiddetli rekabetle başa çıkmak için CEX’ler, kripto tekliflerini çeşitlendirmek için DeFi protokolleriyle ortak olmaya başladı..

SushiSwap’in franchise havuzları, CEX’lerin kullanıcılarına yüksek faiz getiren tokenlar sunmaları için ağ geçidi görevi görüyor. Bir franchise havuz ortağı olarak, bir CEX, kullanıcılardan ekstra gelir kaynağı olarak% 0,05 ile% 10 arasında işlem ücreti alabilir. CEX’ler için işlem ücreti geliri, kullanıcıların fonlarını Alt Havuzdan çekmelerinden kaynaklanan likidite kaybına karşı bir koruma görevi görür. Ek olarak, SubPool’da sağlanan çifte getiri, borsadaki uzun vadeli HODLers için cazip bir stake etme seçeneği sunar..

Öte yandan SushiSwap, LP genişleme programı ile merkezi borsaların itibarını ve derin likiditesini artırabilir. SubPools’un çeşitli kripto borsalarında piyasaya sürülmesiyle, SushiSwap’in toplam likiditesinin kat kat artması bekleniyor..

Örneğin MainPool of SushiSwap’in 1 milyar dolarlık likiditeye sahip olduğunu varsayalım. SushiSwap, her biri 10 milyar dolarlık likiditeye sahip Alt Havuzları başlatmak için CEX A ve CEX B ile ortaklık kurarsa, SushiSwap’in toplam likiditesi büyük bir artış göstererek 21 milyar dolara çıkacaktır..

CEX’ler kullanıcıları için daha yüksek faizli tokenlar sunabilirken, SushiSwap’in ticaret çiftleri daha likit piyasalar için daha erişilebilir olacaktır. LP genişletme programı, hem SushiSwap hem de CEX’ler için karşılıklı olarak faydalı görünmektedir..

Rune ve Moonbeam aracılığıyla zincirler arası varlık transferleri

SushiSwap ayrıca birlikte çalışabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini daha da iyileştirmeyi planlıyor. Zincirler arası otomatik bir piyasa yapıcı, birden fazla blok zincirinde sorunsuz varlık aktarımlarına izin vererek SushiSwap’in birlikte çalışabilirliğini geliştirir. Merkezi olmayan borsa, THORChain’in Rune ve Polkadot’un Moonbeam ile bağlantı kurarak bu hedefe doğru çalışıyor..

Rune durumunda, bir Rune Köprüsü kullanıcıların varlıklarını doğrudan THORChain ve Ethereum’a aktarmalarına izin vermek için kullanılır. Zincirler arası varlık transferini kolaylaştırmak için, THORChain’deki varlıkları temsil etmek için Rune belirtecinin bir ERC-20 sürümü oluşturulur..

SushiSwap ayrıca ikinci katman ölçeklendirme çözümlerini benimseyerek ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi düşünüyor. Protokol şu anda yearn.finance ekosistemindeki merkezi olmayan uygulamalarla daha iyi iletişim kurmak için sıfır bilgi toplamalarını tercih ediyor..

Uniswap ile rekabet 2021’de devam edecek

Uniswap ve SushiSwap’i çevreleyen tartışmalar, özellikle yearn.finance kurucusu Andre Cronje’nin bir Blog yazısı rakiplerin kodlarını çatallamanın riskleri hakkında. Uniswap’in büyüme lideri Ashleigh Schap, geri döndü belirten o yearn.finance’ın SushiSwap birleşmesi Cronje’nin şikayetiyle çelişiyor. Uniswap’in mucidi Hayden Adams, o zaman iddia edildi yorumların tüm Uniswap ekibinin görüşünü temsil etmediğini.

Uniswap, kilitli toplam değer açısından SushiSwap’i geride bırakırken, SushiSwap’in en son yol haritası, DeFi yeniliği, topluluk yönetişimi ve protokolün ölçeklenebilirliğinde güçlü temellerin işaretlerini gösteriyor.. 

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me