Bitcoin’in son rallisi sırasında piyasa davranışını ve eğilimlerini değerlendirmek için OKEx BTC / USDT ticaret verilerini analiz eden orijinal bir araştırma raporu.

OKEx Insights tarafından yazıldı | Kaiko tarafından desteklenmektedir

Aşağıdaki raporun bir PDF’si bu sayfanın altına eklenmiştir, böylece okuyucular rahatça görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilir..

Tüm aksiliklere, küresel şoklara, aksamalara ve krizlere rağmen, sona yaklaşırken 2020, kripto para birimleri ve Bitcoin için harika bir yıl olacak şekilde şekilleniyor ve ikincisini eski zirvelerine doğru itiyor – sadece çok uzak görünen bir olasılık aylar önce.

Bitcoin yükseldiğinde, piyasa daha önceki, uzun süredir çekilmiş düşüş eğilimlerini unutmaya meyillidir ve BTC / USDT grafiğinde bin dolarlık bir mum göründüğü kadar hızlı bir şekilde manik coşkuya dönüşür. Bitcoin’in yükseldiğini görmek heyecan verici olsa da, piyasa davranışına karşı fiyat hareketini analiz etmek, piyasa katılımcılarının çeşitli fiyat aralıklarına, dalgalanmalara ve geri çekilmelere nasıl gittiğine veya tepki verdiğine dair bir şekilde anlamlı bir resim çizmeye yardımcı olabilir..

Bu rapor için, blok zinciri veri firması Kaiko ile bir kez daha işbirliği yaptık ve Ağustos ve Kasım 2020 arasında OKEx’te BTC / USDT pazarından gelen verileri analiz ettik. Buradaki odağımız, hem miktarlara hem de ticaret yönlerine göre ticaret verilerini filtrelemek ve gruplamak olacak. (ister satıyor ister satın alıyorlar). Bu tür alım satımları fiyata göre grafiklendirerek, Bitcoin’in Kasım ayı sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken çeşitli piyasa segmentlerinin nasıl davrandığını değerlendirmeyi amaçlıyoruz..

Ancak gerçek analize geçmeden önce, metodolojiyi tanıtacağız ve herhangi bir piyasada ticaret yönünü belirlemede karşılaşılan zorlukları vurgulayacağız. Buradaki tartışma, sipariş defterlerinin, yapıcıların ve alıcıların ve teklifler ve taleplerin anlaşılmasını gerektirir – tüm kavramlar, alım satımla ilgili derinlemesine kılavuzumuzda ele alınmıştır..

Metodoloji

OKEx gibi yüksek hacimli bir borsadaki tek bir pazar bile bir günde yüz binlerce işlem gerçekleştirebildiğinden, herhangi bir sindirilebilir analiz, aksi takdirde gömülü olan içgörüleri ortaya çıkarmak için amaçlı veri filtrelemeye ihtiyaç duyar. Bu rapor için, 1 Ağustos – 30 Kasım 2020 arasında OKEx BTC / USDT piyasasından günlük ticaret verileri topladık..

Ticaret aralıkları ve piyasa personeli

Bu veriler, BTC / USDT piyasasında gerçekleştirilen günlük işlemlerin sayısına, bunların miktarlarına, yönlerine ve günlük hacim ağırlıklı ortalama BTC fiyatına odaklandı. Bununla birlikte, böyle bir veri kümesi milyonlarca değer içerdiğinden, bu işlemleri miktar bazlı aralıklara göre daha da gruplandırdık. Bu aralıklar, bu verilerin görsel temsilini basitleştirmenin yanı sıra, piyasa katılımcılarının tanımlayıcı kategorileri olarak da hizmet eder..

OKEx BTC / USDT piyasasındaki tüm günlük işlemler bu nedenle beş aralıkta gruplandırıldı: 0,5 BTC altındaki işlemler, 0,5 ila 2 BTC, 2 ila 5 BTC, 5 ila 10 BTC ve son olarak 10 BTC ve üstü işlemler. Bu aralıklar büyük ölçüde keyfi olmakla birlikte, genellikle perakende tüccarlar, profesyonel tüccarlar, büyük tüccarlar / balinalar ve kurumlar gibi yerleşik piyasa kişilikleriyle aynı hizadadırlar..

Perakende tüccarlar tipik olarak spekülatörler, günlük tüccarlar ve küçük yatırımcıları içerir. Belirlemenin aksine, genellikle piyasa eğilimlerini takip ettikleri görülür. Öte yandan, profesyonel tüccarlar genellikle bir yaşam için ticaret yaparlar ve teknik analiz ve algoritmik ticaret dahil olmak üzere gelişmiş ticaret teknikleri ve araçları kullanırlar..

Büyük tüccarlar, balinalar ve kurumlar arasında ayrım yapmak, bu tüccarlar için katı eşikler olmadığından daha zordur. Tipik olarak, bir balina, aynı anda çok sayıda satarak piyasa değerlemelerini hareket ettirmek için yeterli madeni para tutan bir varlıktır. Tek bir balina günde birkaç 100.000 $ ‘lık işlem gerçekleştirebilirken, sadece yaklaşık 100.000 $’ lık işlem sermayesi olan büyük bir tüccar teorik olarak aynısını yapabilir. Aynı şey, büyük miktarda alım ve satım yaptığı bilinen kurumlar için de geçerlidir – ancak bu ticaretler balinalara da atfedilebilir. Bu nedenle, bu piyasa katılımcılarını tartışırken, analizimiz belirli niteliklerden kaçınıyor.

Bununla birlikte, bu veri setindeki boşlukları ve ilgili varsayımları kabul etmek de önemlidir. İlk olarak, bu veriler yalnızca bir borsayı ve tek bir pazarı kapsar ve OKEx, sektördeki en büyüklerden biri olmasına rağmen, tüm alanı temsil etmez..

İkinci olarak, 5 veya 10 BTC’nin üzerindeki tüm alım satımların balina veya kurum olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu varsayabilirken, balinaların ve kurumların yalnızca bu eşiklerin üzerinde ticaret yaptığını varsayamayız. Aslında, piyasa likiditesini ve dolayısıyla piyasa fiyatını etkilememek için büyük alım satımları daha küçük partiler halinde gerçekleştirmek onların çıkarına olacaktır..

Üçüncüsü, bu veriler genellikle büyük işlemler için kullanılan tezgah üstü hizmetleri hesaba katmaz. Bu hizmetler, ana (yani daha büyük) siparişleri yerine getirmek için genellikle günler arasında birden fazla sözde alt sipariş verir, bu da bu alım satımları doğru bir şekilde tanımlamayı veya ilişkilendirmeyi zorlaştırır..

Kripto borsalarında ticaret yönünü belirleme

Sık sık şöyle ifadelerle karşılaşsak da "artan kurumsal satın alma" veya "büyük satış" Genel piyasa tartışmaları sırasında, gerçekte, tüm alış ve satışların bir karşı tarafı vardır. Bu olamayacağı anlamına gelir "artan kurumsal satın alma" satıcılar olmadan da olamaz "büyük satış" alıcılar olmadan. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir borsada, bir jeton veya jeton satın aldığınız her zaman, başka biri onu satar ve bunun tersi de geçerlidir..

Böyle bir senaryoda, herhangi bir ticaret nasıl alış veya satış olarak etiketlenebilir? Pazarın satın alma veya satmaya meyilli olup olmadığını nasıl belirleyebiliriz? Yapıcı ve alıcı kavramının devreye girdiği yer burasıdır..

Özetle, üreticiler, alıcılar tarafından doldurulmak üzere emir defterinde bulunan limit emirleri koyarak herhangi bir pazara likidite katarlar. Bu arada, alıcılar, doldurulduğunda, limit emirlerini (daha önce üreticiler tarafından verilen) emir defterinden kaldıran ve böylece likiditeyi azaltan piyasa emirleri verirler..

Herhangi bir ticaretin yönünü belirlemek için kullanılan ortak bir konvansiyon, bunu alıcının bakış açısından ele almaktır. Bir alıcı, daha sonra bir üreticinin limitli alış emriyle doldurulan bir piyasa satış emri verirse, bu işlem bir satış işlemi olarak kabul edilir. Benzer şekilde, bir alıcı bir piyasa satın alma emri verirse ve bu daha sonra mevcut bir limit satış emriyle doldurulursa, işlem bir satın alma olarak sayılır.

Bu rapor için veri ortağımız Kaiko, kendi çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bir makaleye sahiptir. kripto para birimi ticaret verilerini normalleştirme, OKEx BTC / USDT piyasasında günlük satış ve satın alma işlemlerinin sayısını belirlemek için onların taker_side_sell değişkenini kullanırız.

Verileri görselleştirme

Tutara dayalı aralıklar halinde gruplandırılan ve ticaret yönü verileriyle daha fazla filtrelenen günlük ticaret verilerimizle, bu verileri görselleştirmeye doğru ilerledik. Bu süreci basitleştirmek için günlük alım satım işlemlerinin yüzdelerini hesaplamaya ve net farklarını hesaplamaya karar verdik..

Bir sonraki adım, BTC’nin fiyatı değerlendikçe piyasa davranışının nasıl değiştiğini görmek için bu değerleri Bitcoin’in fiyatına göre grafiklendirmeyi içeriyordu. Toplam değerleri dikkate aldığımız için, işlem sayısına karşılık gelen günlük fiyat değişimini doğru bir şekilde yansıtmak için hacim ağırlıklı ortalama fiyatı veya bir varlığın gün boyunca işlem yaptığı ortalama fiyatı ölçmenin bir yolu olan VWAP’ı seçtik..

Aşağıdaki grafiklerin bazılarında okuyucular, satın alma ve satma işlemlerinin yüzdesi ile birlikte her gün için Bitcoin’in fiyatını görebilecekler. İkinci bir grafik seti daha sonra günlük olarak alım satım alım satım işlemleri arasındaki net farkı gösterecek ve gruplandırılmış kategorilerimizin her birine ait piyasa katılımcılarının değişen duyarlılığını daha doğru bir şekilde temsil edecektir..

Ek olarak, başka bir kritik bakış açısı eklemek için, Bitcoin’in bu dönemde yaklaşık 10.000 $ ‘dan yaklaşık 20.000 $’ a yükselen fiyat ilerlemesini takip eden grafik setlerine bakacağız ve ne olursa olsun, günlük net alımın (veya satışın) bu aralıklarda fiyatla nasıl değiştiğine dikkat edeceğiz. kronolojik tarihlerin.

Son olarak, sonuç olarak, bu veri kümelerinden bazı temel bulguları bir tablo formatında birbirleriyle karşılaştırarak vurgulayacağız – analizimizden çıkardığımız içgörüleri perspektife yerleştireceğiz..

0,5 BTC’nin altındaki işlemler – Perakende tüccarlar

Beklendiği gibi 0,5 BTC’nin altındaki işlemler OKEx BTC / USDT piyasasındaki en büyük günlük işlem hacmini temsil ediyordu. BTC 10.000 $ olarak fiyatlandırılırsa, bu işlemler 10 $ (0.001 BTC) ile 5.000 $ (0.5 BTC) arasında herhangi bir yerde değerlenebilir. Temel bir destek seviyesi olarak psikolojik önemi ve bu raporda analiz edilen süre bu seviye civarında BTC ticareti ile başladığı için bu rapor için referans fiyat olarak 10.000 $ / BTC alıyoruz..

Bu verilerin tamamına baktığımızda, 1 Ağustos ile 30 Kasım arasında 122 günümüz var. Her gün için alım ve satım işlemlerinin sayısını (yukarıda açıklanan yönteme göre) karşılaştırırken, bu aralıktaki tüccarların bu 122 günden 65 gün boyunca veya% 53,28’inde net satıcı olduklarını öğrendik. Bu, 65 günde, alım satım işlemlerinin, satın alma işlemlerine kıyasla sayısının daha yüksek olduğu ve 57 günde alış işlemlerinin baskın olduğu anlamına gelir..

Satışların günlük yüzdesi VWAP’a karşı 0 ile 0,5 BTC arasında satılır ve satın alınır. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Hacim ağırlıklı ortalama fiyata göre alım satım işlemlerinin yüzdesini gösteren günlük bir grafik (yukarıda), bu aralıktaki (0,5 ve altı) alıcıların ve satıcıların satışa biraz eğilimli olsa da büyük ölçüde dengeli olduğunu göstermektedir. Daha spesifik eğilimleri belirlemek için şimdi fiyata karşı net yüzde farkına bakacağız..

VWAP’a karşı 0 ile 0,5 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki grafik, hacim ağırlıklı ortalama fiyatla karşılaştırıldığında günlük bazda alış (pozitif değerler) veya satış (negatif değerler) arasındaki net yüzde farkını göstermektedir..

Burada, bu aralıktaki tüccarların çoğunlukla Bitcoin, Ağustos ayında 11.000 $ ve üzerinde işlem gördüğünde (% 0.00’ın altındaki değerlerin hakimiyeti ile gösterilmiştir), muhtemelen 10.000 $ ‘a doğru bir düzeltme beklediğinde satış yaptıklarını görebiliriz. Bu, Bitcoin’in 10.000 $ seviyelerine düştüğü Eylül ayından itibaren net satın almaya (% 0.00’ın üzerindeki değerler) doğru kaymada görüldü..

Bu satın alma, BTC 11.000 $ ‘ın üzerinde, 13.000 $’ a kadar işlem gördüğü için tekrar bir arka koltuk aldı ve bu noktada tekrar yükseldi. Bununla birlikte, satın alma ilgisi büyük ölçüde 15.000 $ civarında zirveye ulaştı, bunun ardından perakende tüccarlar görünüşe göre kararsız davrandılar, çoğunlukla Şükran Günü çöküşü sırasında (26 Kasım’da ve civarında) satış yaptılar ve geri dönüşte temkinli bir şekilde satın aldılar..

Aşağıdaki grafikte, artan VWAP değerlerine karşı aynı günlük net yüzde farkını görüyoruz – basitçe, seçtiğimiz zaman diliminde en düşükten en yükseğe VWAP değerleri. Bu grafik, kronolojiden bağımsız olarak bu kategorideki tüccarların fiyat değişikliklerine nasıl tepki verdiğini gösteriyor..

Artan VWAP’a karşı 0 ile 0,5 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Bir kez daha, satın alma işlemlerinin çoğunun 10.000 $ seviyelerinde olduğunu, satışların çoğunun 11.000 $ ile 13.000 $ arasında olduğunu görüyoruz, ardından 15.000 $ seviyelerine kadar daha fazla alım görüyoruz. Bundan sonra, perakende tüccarlar pazarın yönü konusunda kararsız göründüler, ancak düşüşte satış yaparak ve geri kazanımlar satın alarak trendi izlediler..

Çeşitliliği göz önüne alındığında, bu aralık spekülatörler, günlük tüccarlar ve geçici yatırımcılar dahil olmak üzere en büyük piyasa katılımcılarını temsil etmektedir. Verilerimiz, Ağustos ayında perakende tüccarlarının fiyatın uzun süre 11.000 $ ‘ın üzerinde kalmasını beklemediklerini ve bu seviyenin altında alım yapma fırsatları aradıklarını gösteriyor. Ancak Eylül düşüşünden sonra, fiyat artışını takip ediyorlar ve çoğu günlerde net alıcı oldular – tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar..

0,5 ile 2 BTC arasında ticaret – Profesyonel tüccarlar

0,5 ile 2 BTC arasındaki işlemler, günlük olarak ikinci en büyük hacmi temsil eder. BTC 10.000 $ olarak fiyatlandırılırsa, bu işlemler 5.000 $ (0.5 BTC) ile 20.000 $ (2 BTC) arasında herhangi bir yerde değerlenebilir. Amaçlarımız için, bu aralığı profesyonel tüccarlara bağlıyoruz.

1 Ağustos ve 30 Kasım arasındaki 122 güne bakıldığında, bu aralıktaki tüccarlar 80 gün boyunca veya zamanın% 65,57’sinde net satıcılardı (perakende aralığı için% 53,28’e kıyasla). Ayrıca, perakende tüccarlar çoğunlukla Eylül’den itibaren net alım yaparken (yani, ayın alım ağırlıklı gün sayısı daha yüksekti), bu aralıktaki profesyonel tüccarlar yalnızca Ekim ve Kasım aylarında net alıcı oldu..

Satışların günlük yüzdesi VWAP’a karşı 0,5 ile 2 BTC arasında satılır ve satın alınır. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Bu kategorideki günlük satışların ve satın almaların (yüzde cinsinden) VWAP’ye karşı görsel temsili, perakende aralığında görülen daha dengeli trendle karşılaştırıldığında satışa yönelik bir önyargı göstermektedir..

VWAP’a karşı 0,5 ile 2 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

VWAP ile karşılaştırıldığında net yüzde farkı, fiyat 11.000 $ seviyelerinden 10.000 $ seviyelerine düştüğü ve ardından toparlandığı için Ağustos ve Eylül boyunca baskın satış baskısını da vurguluyor. Duyarlılıktaki değişim, fiyatın 11.500 $ ‘ı aşması nedeniyle yalnızca Ekim ayında geldi, ardından profesyonel tüccarlar, özellikle Kasım ayında, çoğunlukla alım tarafında yer aldı..

İlk büyük alım zirveleri 18 Ekim ve 21 Ekim’de görülürken (11.500 $ ve 12.500 $ ‘a karşılık gelir), benzer satış hareketi 1–2 Kasım ve 10 Kasım’da görüldü (13.500 $ ve 15.300 $ seviyelerine karşılık gelir). Ancak, bu aralıktaki satın almanın çoğu 15.000 $ fiyat seviyesinden sonra başladı ve Şükran Günü kazası haricinde çoğu zaman tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar devam etti..

Artan VWAP’a karşı 0,5 ile 2 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Artan VWAP değerlerine göre hesaplanan net yüzde farkı, çoğunlukla yaklaşık 12.000 $ ‘a kadar satış faaliyeti, 13.000 $ seviyelerinde alım faizi, ardından 15.500 $’ a kadar satış ve ardından 16.000 $ sonrası satın almaya doğru büyük bir değişim gösterir..

Bu aralık (0,5 ila 2 BTC), nispeten daha büyük işlemlerin başlangıcını temsil eder ve muhtemelen algoritmik ticaretin yanı sıra teknik analiz ve grafik tekniklerini kullanan profesyonel tüccarları da içerir. Bu, buradaki kalıbı bir şekilde açıklayabilir, çünkü 2017’nin en yüksek seviyesi ile 2018’in en düşük seviyesi arasında çekilen bir Fibonacci düzelmesi, aşağıda gösterildiği gibi 0,5, 0,618 ve 0,786 Fibonacci seviyelerine karşılık gelen fiyat seviyeleri olarak 12.000, 13.000 ve 16.000 $ gösteriyor..

OKEx BTC / USDT günlük grafik 0.5, 0.618 ve 0.786 Fibonacci geri çekilme seviyelerini gösteriyor. Kaynak: TradingView

2 ila 5 BTC arasında ticaret – Büyük tüccarlar ve balinalar

Bu aralıktaki işlemler, BTC 10.000 ABD Doları olarak fiyatlandırılırsa, 20.000 ABD Doları (2 BTC) ile 50.000 ABD Doları (5 BTC) arasında herhangi bir yerde değerlenir. Bu rakamlar balinaların göstergesi olmasa da – milyonlarca dolar değerinde BTC’ye sahip olmayan tüccarlar da bu alım satımları yapabildiğinden – büyük tüccarları ve balinaları katılımcı olarak değerlendirmeye başlayabileceğimiz eşiği işaret ediyorlar..

İlginç bir şekilde, 1 Ağustos ile 30 Kasım arasındaki 122 günün bu veri setinde, tüccarlar 86 günde veya zamanın% 73,50’sinde net satıcılardı. Dahası, Ekim ve Kasım aylarında net alıcı olan profesyonel tüccarların aksine, bu aralıktaki tüccarlar tüm süreç boyunca net satıcılardı..

Satışların günlük% ‘si VWAP’a karşı 2 ila 5 BTC arasında satıyor ve satın alıyor. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki yüzde değerleri grafiğimiz, bazı istisnalar dışında, bu aralıktaki satış işlemlerinin dönemin büyük bölümünde alım işlemlerini geride bıraktığını göstermektedir. Özellikle, Bitcoin’in 11.500 doların altında işlem gördüğü dönemde daha dengeli bir yaklaşım görülebilir..

VWAP’a karşı 2 ila 5 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki net yüzde farkı tablosu, 11.500 dolar seviyelerinde satın alma ilgisini gösteriyor (Ekim ortasında en yüksek zirve bu seviyede kaydedildi), ardından 15.000 dolar geliyor. Özellikle, 15.000 $ ‘dan sonra, satış baskısı bu aralıkta yalnızca yoğunlaştı ve çoğu satış işlemi 21 Kasım’dan 30 Kasım’a kadar, genellikle fiyat yükseldikçe kaydedildi..

Artan VWAP’a karşı 2 ile 5 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yükselen VWAP grafiğine karşı net yüzde, 15.000 $ sonrası ve özellikle 18.000 $ ‘dan sonra, tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar kayda değer satış ile gözlemlerimizi daha da doğruluyor..

Bu model, büyük tüccarların ve muhtemelen balinaların ne kadar düşük seviyelerden satın aldığını ve özellikle tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın, perakende ve profesyonel tüccarlar satın alırken satmış gibi göründükleri yolda kar almaya karar verdiklerini gösterir..

5 ila 10 BTC arasında ticaret – Büyük tüccarlar ve balinalar, devam ediyor

Bu aralıktaki işlemler, Bitcoin 10.000 $ ‘dan fiyatlandırılırsa 50.000 $’ dan (5 BTC) 100.000 $ ‘a (10 BTC) çıkarken, bu segment bir öncekiyle (2-5 BTC) örtüşüyor, çünkü her ikisi de büyük tüccarları ve balinaları içeriyor..

Benzerlikleri, 1 Ağustos ve 30 Kasım arasındaki bu aralığın% 85 veya% 72,65 (önceki aralığın% 86 veya% 73,50’sine kıyasla) olan net satış günlerine de yansıdı. Benzer şekilde, önceki aralıkta olduğu gibi, buradaki tüccarlar da ağustos ayından kasım ayına kadar net satıcı olarak kaldı..

Satışların günlük% ‘si VWAP’a karşı 5 ila 10 BTC arasında satıyor ve satın alıyor. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Bu kategorideki günlük alım ve satım yüzdeleri de bir önceki kategoriye çok benziyor, çoğunlukla net satışa doğru eğiliyor ve Eylül ve Ekim ortası arasında bir süre ara veriliyor. Bununla birlikte, burada ilginç bir gözlem, 24 Kasım’da net bir satın alma zirvesi olup, bu da günün 1.000 $ + mumuna karşılık gelir..

VWAP’a karşı 5 ila 10 BTC arasındaki satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki net yüzde tablosu, 24 Kasım ve 26-29 Kasım tarihlerinde (25 Kasım ve 30 Kasım hariç) bu kategorideki satın alma faaliyetini göstererek, son uca yakın bu eğilimi daha da vurgulamaktadır. Önceki aralık (2-5 BTC) için net yüzde fark grafiğine baktığımızda, bu günlerde benzer satın alma etkinliği görmüyoruz..

Özellikle, bu satın alma aktivitesi sadece 24 Kasım’daki yeşil mumla değil, aynı zamanda 27 Kasım’da 16.000 $ civarında bulunan dip ve aşağıda gösterildiği gibi sonraki fiyat tersine de karşılık geliyor..

24 Kasım ve 26-29 Kasım tarihlerini vurgulayan OKEx BTC / USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Bu eğilimi daha fazla analiz etmeden önce, son kategorimizi, hangi grupların 10 BTC ve üzerinde işlem yaptığını tartışmak yerinde olacaktır. Şimdilik, mevcut aralığın son grafiği, yükselen VWAP ile karşılaştırıldığında net yüzdedir..

Artan VWAP’a karşı 5 ile 10 BTC arasında satış ve satın alma işlemlerinin günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Bu grafik, üç önemli istisna dışında bu aralıktaki satış eğilimini vurgulamaktadır: bu aralıktaki tüccarlar Bitcoin’i 11.500 $, 15.500 $ ve 18.500 $ fiyatlarından satın aldıklarında. Bununla birlikte, bu aralıktaki satın alma faaliyetinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın arttığı, daha önce bahsedilen trendi yeniden gözden geçireceğiz..

10 BTC ve üzeri işlemler – Kurumlar

Son kategorimiz, Bitcoin 10.000 $ ‘dan işlem yaptığında 100.000 $’ dan başlayan 10 BTC ve üzeri işlemlerden oluşuyor. Bu ticaretlerin büyüklüğü göz önüne alındığında, girişte vurgulanan çekincelere rağmen balinalara ve kurumlara atfedilebilirler..

Bu veri seti, aynı zamanda, 10 BTC veya daha fazla gerçek günlük işlemlerin düşük sayısı göz önüne alındığında, hacim olarak en küçük olanıdır. Bununla birlikte, bu aralığın net satış günlerine hızlı bir bakış, 122 günün sadece 64’ünde veya satış işlemlerinin hakim olduğu% 54,70 ile daha dengeli bir eğilim gösterir..

Ayrıca, önceki tüm kategorilerin aksine, bu grupta hiçbir ay aşırı satış baskısı görülmemektedir. Aslında, son iki kategoriden farklı olarak, bu kategorinin Ekim ayında net bir satın alma trendi vardı..

VWAP’a karşı 10 BTC ve üzeri satışların ve satın almaların günlük yüzdesi. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki grafikte gösterilen günlük yüzdeler, her iki tarafta da aşırılıklarla dengeli bir yaklaşım göstermektedir. Bununla birlikte, bu değerler aynı zamanda bu aralığın kaçınılmaz olarak sınırlı örnek büyüklüğünün bir sonucudur..

VWAP’a karşı 10 BTC ve daha fazla satış ve satın alma arasındaki günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Yukarıdaki net yüzde farkı tablosu, Bitcoin 10.000 ila 11.500 dolar arasında işlem gördüğü için satın almanın büyük çoğunluğunun Eylül ortası ile Ekim sonu arasında gerçekleşmesiyle daha net bir eğilim gösteriyor..

15.500 dolar civarında alım ilgisi varken, bunu satış baskısı takip etti. Bununla birlikte, bir kez daha, bundan önceki kategori gibi, 24 Kasım, 26 Kasım ve 29 Kasım’da net pozitif alım görüyoruz..

Yükselen VWAP’a karşı 10 BTC ve üzeri satış ve satın alma işlemlerinde günlük net% farkı. Kaynak: Kaiko ve OKEx

Son olarak, net yüzde farkı grafiğine karşı yükselen VWAP, bu aralıktaki tüccarların daha düşük fiyatlardan (yani 12.000 $ ‘ın altında) satın almayı ve ardından fiyat artışı sırasında satış yapmayı tercih ettiklerini doğruluyor – özellikle Ralli.

İşleri perspektife oturtmak

Yukarıdaki kapsamlı tartışma ilginç içgörüleri vurgulamakla birlikte, şimdi erişilebilirlik ve çok yönlü bir bakış açısı için aşağıdaki temel bulguların bazılarını özetleyeceğiz..

Aşağıdaki tablo, yüzde değerinin yanındaki artı (alış) veya eksi (satış) sembolüyle gösterilen her ayın hakim eğilimini vurgulamaktadır. Son sütun, 1 Ağustos ile 30 Kasım arasındaki 122 günlük sürenin tamamı için aynı rakama sahiptir..

Ticaret aralığı Ağustos Eylül Ekim Kasım Dönem için toplam
0 ve 0,5 BTC -% 80.65 +% 56,67 +% 58.06 +% 53,33 -% 53,28
0,5 ve 2 BTC -% 90,32 -% 93,33 +% 58.06 +% 63,33 -% 65,57
2 ve 5 BTC -% 93,55 -% 76,67 -% 54,84 -% 56,67 -% 73.50
5 ve 10 BTC -% 90,32 -% 73,33 -% 58.06 -% 56,67 -% 72,65
10 BTC veya üzeri -% 67,74 % 50.00 +% 58.06 -% 56,67 -% 54,70

Her işlem aralığı için her aya karşı net alım veya satım davranışı. Kaynak: OKEx

Yukarıdaki tablo, tüm işlem aralıklarında Ağustos ayı boyunca yüksek net satışı göstermektedir. Bu, Ağustos’un neredeyse 12 ay sonra Bitcoin’in 11.000 $ fiyat aralığına ilk kez girdiği gerçeğiyle açıklanabilir – ve tüccarlar kar almaya istekliydi..

Eylül, çoğunlukla Bitcoin’in tekrar 10.000 $ ‘a düşmesi ve ardından 10.000 ila 11.000 $ arasındaki konsolidasyonla işaretlendi. Bu ay perakende alımları görmemize rağmen, diğer tüm aralıklar yine net satıcılardı – 10 BTC veya üzeri aralıktaki tüccarlar hariç..

Ekim, Bitcoin’i yaklaşık 10.500 dolardan 13.500 dolara çıkaran başka bir ralli oldu. Perakende trader’ların bu koşuya katılmaları beklenirken, aynı zamanda profesyonel tüccarları da etkiledi. Büyük tüccarlar ve balinalar net satıcı olarak kalsa da, Ekim ayındaki satışları önceki aylar kadar aşırı olmadı. Özellikle, 10 BTC veya üzeri aralıktaki tüccarlar da Ekim ayında net alıcı oldu..

Son olarak, Kasım ayında hem perakende hem de profesyonel tüccarlar ralliyi satın almaya devam ederken, büyük tüccarlar, balinalar ve muhtemelen kurumlar kar elde etti. Bu davranış, Bitcoin’in 25 Kasım’da 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesini test etme konusundaki ilk başarısız girişimi ile açıklanabilir, bu da ani bir düşüşe ve Şükran Günü’nde çökmeye neden oldu. Buradaki psikolojik direnç ve risk yönetimine duyulan ihtiyaç, perakende ve profesyonel tüccarlar umutlu kalmaya devam ederken balinaları ve kurumları bu seviyelerde konumlarını gevşetmeye sevk etmiş olabilir..

Bunu perspektif haline getirmek için, Kasım ayının son haftasını ve aralıklarımızdaki tüccarların o günlerde net alım veya satım yapıp yapmadığını ele alacağız..

Ticaret aralığı 24 Kasım 25 Kasım 26 Kasım 27 Kasım 28 Kasım 29 Kasım 30 Kasım
0 ve 0,5 BTC Satış Satın alma Satış Satın alma Satın alma Satın alma Satın alma
0,5 ve 2 BTC Satın alma Satın alma Satış Satın alma Satın alma Satın alma Satış
2 ve 5 BTC Satış Satış Satış Satış Satın alma Satış Satış
5 ve 10 BTC Satın alma Satış Satın alma Satın alma Satın alma Satın alma Satış
10 BTC veya üzeri Satın alma Satış Satın alma Satış Nötr Satın alma Satış

Kasım 2020’nin son haftasında her bir işlem aralığı için net alım veya satım davranışı. Kaynak: OKEx

Bu tablo, BTC 30 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, perakende tüccarların çoğunluğu dışındaki herkesin nasıl kar elde ettiğini göstermektedir. Ancak, en yüksek nispi kar elde etme faaliyeti 2 ila 5 BTC ticareti aralığında görülmüştür. Daha önce tartışıldığı gibi, bu aralıktaki tüccarlar çoğunlukla Bitcoin’i 11.500 doların altında satın aldı ve BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar değer kazanmasıyla kar elde ediyorlardı. Şükran Günü çökmesinin ardından iyileşme başladığında, 28 Kasım’da yalnızca daha fazla alım satım gerçekleştirmiş görünüyorlar..

Benzer şekilde, balinalar ve kurumsal tüccarlar dışındaki tüm tüccar şahsiyetleri, fiyatın 19.000 $ ‘dan 16.000 $’ a düştüğü 26 Kasım’daki Şükran Günü kazasında panik satıyordu. Bu, büyük balinaların ve kurumların BTC’yi göreceli olarak ne kadar aktif olarak satın aldığını gösteriyor "ucuz" fiyat düştüğü sırada herkes tarafından satılıyordu.

Sonuç

Görünüşe göre perakende tüccarlar Bitcoin’in fiyat rallisini – fiyat yükseldikçe satın alırken – 11.000 $ seviyesinden OKEx’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.850 $ ‘a kadar takip ediyor gibi görünüyor. Profesyonel tüccarlar da daha sonra mitinge katılırken, büyük tüccarlar (ve muhtemelen balinalar), satışa yönelik bazı önyargılara rağmen, kurumlar (ve muhtemelen balinalar) bir miktar dengeli kaldıkça kar elde etmiş gibi görünüyor..

Kasım ayının son haftasının hızlı bir analizi de balinaların ve kurumların Şükran Günü fiyat düşüşünü satın aldığını ve ardından bir fiyat toparlanmasının geldiğini gösteriyor..

Genel olarak, Bitcoin’i yaklaşık 10.000 $ seviyelerinde biriktiren büyük tüccarlar, balinalar ve kurumlar bu ralli sırasında kar almaya karar verirken, perakende tüccarlar çoğunlukla fiyat artışı sırasında pozisyonlarına eklemeye devam ediyor gibi görünüyor. Bunun sonucu, perakende yatırımcıların kısa ve orta vadede tuzağa düşmesi olabilir – BTC şu anda 19.000 $ ‘ın altında işlem görüyor – ancak genel piyasa duyarlılığının nasıl yükselişe geçtiği göz önüne alındığında, kayıpları kısa ömürlü olabilir..

Bitcoin boğa koşusunu çevreleyen tüm hype ve çılgınlıkla, bu raporda tartışılan veriler, büyük tüccarların, balinaların ve kurumların düşük alım ve yüksek satış işinde olduklarını hatırlatıyor. Yeni zirvelerde jeton almaya devam etmek ve onları daha da pahalı hale getirmek onların çıkarına değil. Sonuçta, verilerin gösterdiği gibi, piyasayı yönlendirmeye, perakende tüccarları panik içinde sarsmaya ve nispeten ucuz madeni para satın alma fırsatlarından yararlanmaya çalışıyorlar. Perakende tüccarlar ve aradaki herkes için seçim iki seçenek arasında görünüyor: gelgitte yüzmek veya ona karşı yüzmek.

Bu analizi yararlı bulduysanız, aşağıdaki bu raporun PDF sürümünü görüntüleyebilir, indirebilir ve paylaşabilirsiniz:

Tam Ekran Görüntüle

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me