Makroekonominin yanı sıra büyük kripto para birimlerini de kapsayan, geçen ay piyasaları yönlendiren faktörlerin ve piyasa performansının bir özeti

OKEx’in en iyileri

OKEx Perspektifleri

OKEx Teknikleri

OKEx Quant

OKEx Stratejisi

OKEx Etkinliği & Ürün:% s

Kripto Piyasası Özeti

Ocak ayı, durgun ve işkence gören 4Ç19’un ardından altı ay içinde daha geniş kripto alanı için en iyi performans gösteren aylardan biri oldu. The OKEx’in BTCUSD Endeksi Ocak ayında% 29.85 arttı Aralık ayındaki% 5 düşüşün ardından, son çeyrekte% 10’luk bir düşüşün ardından geldi. Piyasalar, yaklaşan Bitcoin blok ödül yarılanmasına odaklanmaya devam etti. OKEx Quant işaret etti daha önce, Ocak yarıya indirilen bir kurulum için ideal giriş noktalarından biri olabilirken, bu piyasa döngüsünün 2022’ye kadar tamamlanması beklenmiyor.

Öte yandan, hisse senetleri ve emtialar üzerindeki makro belirsizlikler aşağı çekmeye devam etti; Güvenli limanlar için artan talep, Bitcoin fiyatlarına ve daha geniş kripto piyasasına fayda sağlamaya devam edebilir..

Fiyat artışına rağmen BTC, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ayın başında% 68,21’den ay sonunda% 66,02’ye geriledi.. Buna karşılık, toplam eski bitcoin piyasa değeri bu dönemde 60,41 milyar ABD dolarından 89,2 milyar ABD dolarına yükseldi..

Bitcoin’in şu ana kadarki piyasa hakimiyeti bu yılın başından bu yana yumuşak olmasına rağmen, mevcut rakam hala% 50’nin altındaki 2019’un düşük seviyelerinden önemli ölçüde daha yüksek. Bununla birlikte, son Bitcoin piyasasındaki hakimiyet düşüşü, sermayenin bir kısmının önde gelen kripto para biriminden uzaklaştığını ve altcoin alanına doğru ilerlediğini gösterebilir. Bu kısmen nedenini açıklayabilir ETH Ocak ayında% 40’tan fazla yükseldi. EOS % 62 yükseldi.

İleriye bakıldığında, koronavirüs salgınının durumu hem geleneksel hem de kripto varlıklar için baskın faktör olmaya devam edebilir. Ödül yarılanmasının yükseliş beklentilerinin yanı sıra güvenli liman ihtiyaçları, en azından kısa / orta vadeli perspektif için Bitcoin fiyatları ile yüksek korelasyonlar göstermeye devam edebilir. Aynı zamanda, kripto gözlemcileri, kripto alanı içindeki sermaye akışı hakkında bir ipucu sağlayabilecek bitcoin / altcoin piyasası hakimiyet rakamlarını yakından takip etmek istiyor..

Şekil 1: Ocak Ayındaki Başlıca Kripto Para Birimlerinin Metrikleri (Kaynak: Messari.io; Coin360)

Orta Büyüklükler Altcoin Rallisine liderlik etti

Başlıca altcoinler, Ocak ayında pratikte güçlü performanslar sergiledi BSV ve BCH. Ancak OKEx Teknikleri açıkladı MVRV oranını analiz ederek aşırı alım durumu ve BSV Genesis Hard Fork’dan önce fiyatlar 300 seviyelerini sağlam bir şekilde koruyamayabilir. O zamandan beri, BSVDalgalanması arttı ve fiyat 240’a kadar düştü.

Şekil 2: Ocak Ayındaki Altcoin Performansları (Kaynak: Coin360)

Ayrıca, orta boy altcoinlerin küçük ve büyük harflere göre üstün performansını da vurgulamak istiyoruz. Şekil 3, Fundstrat’ın kripto kapitalizasyon ağırlıklı endekslerinin aylık performansını göstermektedir. Piyasa değeri ve likidite açısından ilk 11 ila 50 dijital para birimini izleyen FS Crypto 40 Endeksi (turuncu çizgi) Ocak ayında% 46 yükseldi. Buna karşılık, FS Crypto 10 Endeksi – büyük harfli endeks (mavi çizgi) yalnızca% 36 artarken BTC aynı dönemde% 34 değer katan.

Şekil 3: Ocak Ayındaki Altcoin Performansları (Kaynak: Tradingview)

Düşük değerlemenin orta büyüklükteki güçlü performansların arkasındaki nedenlerden biri olabileceğine inanıyoruz. Gibi simgeler VB, XLM, ve ADA 2019’un sonlarında yıllık en düşük seviyelerine ulaştı ya da düşüşe geçti ve bu, değer odaklı yatırımcıların bazılarını düşüşü satın almaya çekebilir. Bununla birlikte, bitcoin ödül yarılanma olayı yaklaşırken, piyasalar sermayenin bir kısmının yeniden tahsis edildiğini görmeyi bekleyebilir. BTC ve belki de bu yılın ilk çeyreğindeki diğer büyük harfli isimler.

Ocak Ayında Kripto Haberleri Öne Çıkıyor

 • Kripto piyasası katılımcıları, Facebook’un 2020’de Libra’yı piyasaya sürmesini beklemiyor. Blok. Firma, risk sermayeleri, finansal hizmetler ve dijital varlıklar endüstrisinden piyasa uzmanlarıyla röportaj yaptı ve katılımcıların yarısından fazlası piyasanın bu yıl içinde Libra lansmanını görmeyeceğine inanıyor..
 • Yatırım bankacılığı devi JP Morgan, bitcoin’in gerçek değerinin piyasa fiyatının altında kaldığına inanıyor. JPM Küresel Pazar Stratejisi Genel Müdürü Nikolaos Panigirtzoglou, dedim, Bitcoin, zirvesinden neredeyse% 40 düşerken, gerçek değer yaklaşık% 10 arttı. Ayrıca, “boşluk henüz tam olarak kapanmadı, bu da bazı olumsuz risklerin kaldığını gösteriyor.” Dedi.
 • Tesla’nın CEO’su Elon Musk, kripto’nun birincil kullanımını işlemlerde görmedi. Yakın zamanda dijital ses dosyası, Musk, “Yasal ile yasadışı arasında bir köprünüz olmalı. Bu yüzden, kripto paranın nakit yerine geçmesi için etkili olduğunu düşünüyorum. ” Ancak Musk, Satoshi’nin teknik incelemesinin “oldukça zeki” olduğunu kabul ederek “ne burada ne de orada Bitcoin’de” olduğunu da ekledi.
 • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, 2020’de halka açılacak daha fazla kripto ve blok zinciri şirketi olacağına ve Ripple’ın bunlardan biri olabileceğine inanıyor. Davos’ta, Garlinghouse’un dedim, “Biz ilk olmayacağız ve son da olmayacağız, ancak lider tarafta olmamızı bekliyorum.”
 • Politika yapıcılar artık merkez bankası dijital para birimini ve potansiyel faydalarını anlamak için daha fazla araca sahip. Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankalarıyla birlikte geliştirilen bir CBDC araç setini tanıttı ve dünya çapındaki politika yapıcılara CBDC’yi benimsemeye kapsamlı bir bakış sağlamayı amaçladı. Öte yandan, BoE, BoJ, BoC, Riksbank ve SNB, CBDC’ler için araştırmalarında ekip oluşturduklarını açıkladı..

Bitcoin, Temmuz Ayından Beri En İyi Aylık Performansı Gösterdi

Tarihsel veriler, Ocak ayının bitcoin için yumuşak bir ay olduğunu gösterse de, önde gelen kripto para birimi, geleneksel dünyadan kripto alanına kadar varlıklar arasında hüküm sürüyor. Yarılanmanın Bitcoin üzerindeki risk iştahını güçlendirebileceğini ve bu riske karşı duyarlılığın, yarılanmaya yaklaştıkça fiyatı daha da yansıtabileceğini umuyoruz..

Önceki yayınımızda <Bitcoin’in Mevsimselliği>, OKEx Perspectives, bitcoin’in en iyi aylık ortalama performansının çoğunlukla Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştiğine dikkat çekti. Yaklaşan yarılanma Mayıs ayında gerçekleşecek olsa da, piyasa önümüzdeki aylarda bitcoin’in oynaklığının artmasını bekleyebilir ve yarılanma ve etrafında oluşan beklentilerle daha da artabilir..

Ayrıca şu anda tanıdık olan konuşmalarla ilgili manşetleri ve olayları da izlemeye devam edeceğiz: Koronavirüs salgını, küresel ticaret gerilimleri, jeopolitik belirsizlikler ve merkez bankalarının politika ayarları.

Şekil 4: OKEx BTCUSD Endeksi Aylık Performansı (Kaynak: OKEx) Şekil 5: OKEx BTCUSD Aylık Aralığı (Kaynak: OKEx) Şekil 6: Bitcoin-Gold / SPX Gerçekleşen Korelasyon (Kaynak: Skew) Şekil 7: Bitcoin-Gold / SPX Gerçekleşen Korelasyon (Kaynak: Skew)

Başlıca Altcoinler ve Bitcoin Arasındaki Korelasyonda Karışık Değişim

Başlıca altcoinler ile bitcoin arasındaki korelasyonlardaki değişiklikler açısından bazı karışık eylemler gördük. ETH Korelasyon Ocak ayının başlarında zirveye çıkmış gibi görünse de, en çok BTC ile ilişkili altcoinlerden biri olarak kaldı ve yumuşak kalmaya devam etti. Diğer yandan, XTZBitcoin ile olan korelasyonunun Ocak ayında 0,3’ün altına bir düşüş daha var ve yıllık en düşük seviyeye ulaştı. Bundan bahsetmeye değer BTC-ETCkorelasyon bu dönemde önemli ölçüde düştü. Benzer bir dalgalanma da görülüyor BSV.

Şekil 8: Bitcoin’in Başlıca Altcoinler ile İlişkisi (Kaynak: Coinmetrics.io)

Bitcoin Şubat Görünümü: Yavaş yavaş Ekim Zirvesine Doğru

Mevcut bitcoin’in ralli ivmesi bozulmamış gibi görünüyor ve bu hareket Şubat ayı başlarında ticarete taşınacak gibi görünüyor. Ancak, fiyat yükselmeden önce boğaların mola verebileceğine dair işaretler vardı..

 • BTCUSDT haftalık Bollinger bantlarının üst sınırına ulaştı ve fiyatın 9800 ila 10000 seviyelerinde konsolidasyona ihtiyaç duyabileceğinin sinyalini verdi.
 • Haftalık RSI aşırı alım bölgesine yaklaşıyor, bu mevcut rallinin bir başka göstergesi olabilir, ancak süre kısa olabilir, ancak duraklama ihtiyacı olabilir..
 • Bununla birlikte, haftalık MACD’nin yükseliş eğilimi genişliyor gibi görünüyor. Pozitif bölgeye daha ileri bir hamle, yükselişin zarar görmediği anlamına gelebilir..
 • 9960, parite Ekim’in yükseği 10500 olan başarılı bir şekilde geri gelirse bir sonraki seviye olabilirse Şubat ayında izlenecek ilk seviye olacak..

Şekil 9: BTCUSDT Haftalık Grafik (Kaynak: OKEx; Tradingview)

Altcoin Stratejisi: XRP’ye Dönme Zamanı?

Ripple’ın ödeme jetonunun fiyatı XRP yakında duvara çarpabilir. Şekil 10 şunu göstermektedir: XRPUSDT üçgen bir desen oluşturuyor ve üçgenin üst direnç seviyelerine yaklaşıyor.

 • Momentum göstergelerinden üçü, yukarı yönlü momentum hala çoğunlukla bozulmamış olsa da, paritenin zaten aşırı satın alınmış olabileceğini gösteriyor..
 • Ripple’ın International Money Express ile ortaklığı ve yeni BitMEX sürekli takas listesi gibi yükseliş temellerine rağmen, parite önce 200 günlük hareketli ortalamanın düşük desteğini ve üçgenin daha düşük desteğini daha yükseğe çıkmadan önce yeniden test edebilir..
 • 0.25 alanına yakın olan 200 günlük hareketli ortalama, izlenecek ilk seviye olabilir. Üçgenin alt desteği 0.24 seviyelerine yakın olacaktır..

Şekil 10: XRPUSDT Günlük Grafik (Kaynak: OKEx; Tradingview)

OKEx’i takip edin:

Steemit: https://steemit.com/@okex-official

Web sitesi: https://www.okex.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me