Kripto Staking ve DeFi Borç Verme

COVID-19 salgınının küresel ekonomi üzerinde derin bir etkisi oldu. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS39 ekonomide merkez bankası politika faizlerini izleyen), 29 tanesinde oranlarını düşürmek virüs Ocak 2020’de yayılmaya başladığından beri.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası faiz oranlarını düşürürken sıfıra Mart ayında, dünya çapında devlet tahvillerinin vade getirileri hızla düştü ve birkaçı resmi olarak negatif faiz oranı Aralık.

Küresel ilgiMerkez bankalarının cari faiz oranları. Kaynak: küresel oranlar, OKEx

Düşen verim, arayanları büyük ölçüde etkiler pasif gelir tasarruf yoluyla, çünkü bankalarda park sermayesi fazla teslim etmiyor dönüş yolunda. Normalde tasarruf sahipleri satın alır tahviller, tasarruf hesaplarına para yatırmak veya doğrudan faiz için borç para vermek. Bununla birlikte, geleneksel fırsatların azalmasıyla birlikte, kripto alanı uygulanabilir alternatiflerle ortaya çıkma potansiyeline sahiptir, çekiş kazanır ve genel olarak dijital varlıkların daha geniş bir şekilde benimsenmesini teşvik eder..

Bu parçada OKEx Insights, pasif geri dönüşler arayan yeni kullanıcıları potansiyel olarak çekebilecek ve blockchain tabanlı dijital varlıklar ve finansal sistemler için küresel kabulü artırabilecek teklifler olarak kripto kredisi ve stake etmeyi tanıtıyor..

Kripto alanında pasif gelir fırsatları

Bitcoin (BTC) kavramını popüler hale getirdi kendi bankan olmak. BTC, dijital varlıkların bu şekilde tanınmasının yolunu açarken, diğer, daha yeni protokoller kripto kullanım durumlarını çeşitlendirmeyi ve tüm ekosistemleri kolaylaştırmayı başardı. Bunlardan biri merkezi olmayan finans (DeFi) üzerine inşa edilmiş alan Ethereum (ETH) ağ.

DeFi, esasen halka açık blok zincirleri üzerine inşa edilmiş geniş bir finansal uygulama kategorisini temsil eder. Geleneksel bankacılık kanallarına ihtiyaç duymadan (çoğunlukla) bireylere finansal erişim sağlamak için protokolleri, belirteçleri ve akıllı sözleşmeleri birleştirir..

DeFi alanında şu anda sunulan hizmetlerden bazıları ödeme işleme, saklama hizmetleri, teminatlı krediler ve borç verme / borç almayı içerir. Bu finansal hizmetlerin ve ürünlerin merkezi olmayan doğası göz önüne alındığında, izinsiz (herkes kullanabilir), şeffaf ve sansüre dirençli olmayı hedefliyor. Blockchain teknolojisinin ve akıllı sözleşmelerin kullanılması, karşı taraf riskini de önemli ölçüde azaltır..

DeFi ekosisteminde kripto varlıklarınızı ödünç vermek, pasif gelir için madeni paralarınızı ve jetonlarınızı kullanmanın en basit yollarından biri olsa da, stake etme, özellikle teknoloji meraklısı ve kullandıkları blockchain ağlarının bakımına katılmak isteyenler için başka bir yöntemdir..

Stake etme işlem doğrulamasına aktif olarak katılma sürecidir. Proof-of-Stake (PoS) blok zinciri. Tipik olanın aksine Proof-of-Work (PoW) protokolü (Bitcoin’ler gibi), bir PoS konsensüs mekanizmasında, belirli bir kripto para biriminin minimum gerekli bakiyesine sahip olanlar işlemleri doğrulayabilir ve bunu yaptıkları için ödüller kazanabilirler..

Halen, göre Staking Ödülleri veriler, 100 milyon $ ‘ın üzerinde bir ağ değeriyle stake etmeyi destekleyen 14 PoS protokolü vardır..

DeFi kredisi açıkladı

Geleneksel finansta olduğu gibi, borç verme, kripto alanında pasif olarak kazanmanın en basit yöntemi olmaya devam ediyor. Borç vermeyi ve borçlanmayı destekleyen DeFi hizmetleri, yatırımcıların cüzdanlarında hareketsiz bırakmak yerine dijital varlıklarından yararlanarak istikrarlı getiri elde etmelerine olanak tanır..

Nasıl çalıştığını deFiDeFi nasıl çalışır? Kaynak: FT

Tarafından sağlanan istatistiklere göre DeFi Nabız, DeFi uygulamalarında kilitli veya tutulan toplam değer şu anda 1,01 milyar dolardır ve bunun 769,9 milyon doları veya yüzde 75’inden fazlası borç verme hizmetlerinde kilitlidir.

DeFi'de kilitlenen değerKredi uygulamalarında toplam değer (USD) kilitlendi. Kaynak: DeFi Nabız

Yapıcı, Ethereum ağındaki lider kredi platformu, DeFi kredilerinde kilitlenen toplam değerin yaklaşık yüzde 70’ini temsil ediyor. MakerDAO akıllı sözleşmesi, kullanıcıların 1,50 dolarlık ETH’ye karşılık teminat olarak 1 dolara sabitlenmiş bir stabilcoin olan DAI’yi ödünç almalarına izin veriyor. Maker’ın sistemi buna Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP) diyor. Kullanıcılar ayrıca DAI’larını yatırabilir ve DAI Tasarruf Oranı’nı (DSR), adı verilen ayrı bir hizmeti kullanarak kazanabilirler. Oasis Save.

Maker, özellikle 1 DAI = 1 $ sabitleme işlevini sürdürdüğü için mekaniği açısından benzersiz olsa da, diğer merkezi olmayan borç verme platformları Bileşik Borç verenlerin sermayeleri bir havuza girer girmez faiz kazanmaya başladıkları daha geleneksel deneyimlere izin verin.

Çoğu platformda, borç verme ve alma oranları, arz ve talebe göre algoritmik olarak belirlenir. Havuzdaki büyük miktarda fon ödünç verildiğinde, faiz oranları buna göre yükselir, böylece kredi talebini azaltır ve havuzu yenilemek için kullanıcı mevduatlarını çeker. Aksine, fon kullanımı azaldığında, talebi canlandırmak için faiz oranı düşürülecektir..

borç verme oranları DeFi8 Haziran itibarıyla belirli DeFi platformları için borç verme faiz oranları Kaynak: Defirate

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, büyük hacimli DeFi borç verme platformları, Bitcoin ve Ethereum (ETH) oynaklıkları nedeniyle. Yazma sırasında en yüksek oran yüzde 8,58 civarında iken, son zamanlarda DeFi faiz oranlarında genel bir düşüş yaşandı..

Sadece son çeyrek, Fulcrum, örneğin, faiz oranı teklif ediyordu Yüzde 14.33 DAI kredilerinde, Compound aynı şekilde yaklaşık yüzde 8,5 teklif veriyordu. Faiz artışı, büyük ölçekli borçlanmanın ve bunun sonucunda ortaya çıkan fon kıtlığının bir sonucuydu..

Şu anda, en yüksek getirili DeFi ödünç verme protokolü Nuo, USD Coin (USDC) için yıllık yüzde 8,58 teklif ediyor. Bu arada, DAI kredileri Fulcrum’dan en yüksek getiriyi elde ediyor. dYdX.

DeFi kredilendirme projeleri, geleneksel bankacılık oranlarına kıyasla, özellikle gelişmiş ülkeler için çok daha yüksek pasif gelir getirisi sunmaktadır. Ancak, benimsenmesi beklenmeden önce aşılması ve gerçekleştirilmesi gereken benzersiz zorlukları ve fırsatlarından yoksun değiller..

DeFi kredisi için zorluklar ve fırsatlar

DeFi projeleri çekici pasif gelir akışları sunsa da sıvı eksikliğikimlik ve henüz güvenlik açısından savaşa tam olarak hazır değiller. Gibi protokoller lendf.me ve bZx son zamanlarda ciddi güvenlik ihlallerine maruz kalmıştır, piyasa güvenini azaltmak.

Dahası, DeFi projeleri giriş engellerinden yoksun değildir – kullanıcılar önce desteklenen bir kripto para birimi satın alın, merkezi olmayan, yalnızca kripto platformlarını kullanmadan önce genellikle geleneksel bir banka hesabı ve bir borsa kullanmak.

Ancak, son zamanlarda dalgalanma dünya çapındaki finansal ve jeopolitik krizler tarafından yönlendirilen stabilcoinlerde, dijital varlıklara doğru bir kayma olduğunu gösterir. potansiyel gerçekleşti. Bu sürücünün yan ürünü, stabilcoinlerle bağlantılı pasif gelir fırsatlarına olan ilgidir ve bu da kullanıcıları DeFi hizmetlerine ve ürünlerine getirebilir..

Nihayetinde, dijital bir ekonomiye doğru ilerledikçe, DeFi ürünlerinin kullanıcıları çekmesi ve dünya çapında kripto kabul ve benimseme oranlarını potansiyel olarak iyileştirmesi muhtemeldir..

Pasif gelir olarak ödülleri stake etme

Stake etme, kripto alanında pasif gelir için bir başka popüler yoldur. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, bu yılın ilerleyen günlerinde bir proof-of-stake protokolüne geçerken, bu yöntem daha fazla dikkat çekecek..

Bir PoS blok zincirinde stake etme ödülleri / kazançları kazanmak için yapmanız gerekenler "bahis" jetonlarınızı (genellikle herhangi bir miktar) ya cüzdanınıza kilitleyerek ya da bir stake etmeyi destekleyen borsa. Madeni paralarınızı stake ederek, blok doğrulamasına katılırsınız (benzer şekilde madenciler Bitcoin için yapar) ve ödül olarak hissenizin belirli bir yüzdesini kazanın.

ETH’nin PoS’a geçişi çok beklenirken, ilk 30 kripto para birimi, EOS, Tezos (XTZ) gibi stake etme ödüllerini zaten destekleyen birkaç blok zinciri içeriyor., Evren (ATOM) ve Kısa çizgi (DASH).

Marketcaps'ı stake etmeHisse senedi piyasası değeri & Staking Değerinde Kilitli. Kaynak: Staking Ödülleri

Stake etme işleminin DeFi ürünlerinden ne kadar eski olduğu göz önüne alındığında, toplam stake piyasa değeri 18.5 milyar $ ‘ın üzerindedir ve 4 Haziran itibarıyla 9.9 milyar $’ ın üzerinde stake tutulmuştur. Staking Ödülleri veri. Bu, DeFi’de kilitlenen değerden yaklaşık 10 kat daha fazladır. 1,01 milyar $ yazarken.

Bununla birlikte, stake etme ödülleri söz konusu olduğunda, farklı jetonlar, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi farklı getiriler sunar..

stake etme ödülleri oranlarıSeçilmiş PoS stake etme ödülleri. Kaynak: Staking Ödülleri

İlk bakışta, stake etme ödülleri, DeFi borç verme oranlarına kıyasla çok çekici görünüyor. Ancak, özellikle fiyat açısından çok değişken olan koinleri stake edeceğiniz ve hatta ödülleriniz bu paralarda ödeneceği ve bir piyasa kayması durumunda daha fazla risk ekleyeceği için, işin doğasında olan riskler vardır..

Dahası, yeni madeni paralar basıldıkça, arzları azalır, bu da enflasyonla sonuçlanır ve bu da aldığınız fiili getirileri etkiler (yukarıdaki grafikte ayarlanmış getirilerle yansıtılır).

Daha büyük piyasa limitleri ve düşük volatilite ile koinleri yatırmak daha güvenli olsa da, getirileri genellikle küçük limitlerden çok daha düşüktür, ancak daha risklidir – aşağıda tartışılan senaryolarda gösterildiği gibi..

En popüler stake jetonlarının performansına genel bakış

Geçen yılki performanslarını incelemek için en popüler kripto paralardan bazılarına daha yakından baktık. İadeler, yılda 365 dönem ile günlük bileşik hesaplamaya göre hesaplanır.

Tezos, 5,7 yıllık yüzde getiri (APY) tutarında bir stake ödül oranına sahiptir. Bir yıl önce XTZ’nin fiyatı 1.58 dolardı. Bir yatırımcı XTZ’ye 1.000 $ koyarsa, 630.99 XTZ token satın almış olur. Bir yıl sonra, APY’ye göre, yatırımcının cüzdanındaki jeton sayısı 667,89 olacak – XTZ’nin fiyatı 2,69 $ ‘a yükseldiğinden 1,799,54 $ değerinde.

Bu rakamlarla yatırımcı, yıllık yüzde 79,9’luk bir kâra bakıyor olacak. Bununla birlikte, Ekim 2019 civarında pazarın düştüğü bir dönem vardı ve bu yatırımcının XTZ hisselerinin toplam değeri sadece 488,38 $ idi – 511,62 $ kaybetmek zorunda kaldılar..

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi, token fiyatındaki değişiklikler bu yatırımın tüm getirisini belirler. Stake etme işleminden elde edilen kazançlar, bileşik faiz nedeniyle yalnızca yatırımın son aşamalarında görünecektir..

XTZ performansıXTZ hissesinin 1 yıllık net karı. Kaynak: OKEx

Öte yandan, IOST gibi bazı jetonların çok yüksek bahis ödülleri vardır. IOST, yüzde 10,35 APY sunuyor, ancak oldukça değişken ve geçen yıl içinde keskin bir şekilde değer kaybetti.

Bir yatırımcı bir yıl önce 1.000 $ koyduysa, IOST’un fiyatı 0.013688 $ iken, 73.057 IOST token alacaktı. Bir yıl sonra, jeton sayısı 80.999’a kadar birikmiş olacaktı, ancak IOST fiyatı 0.004458 $ ‘a düştüğü için yalnızca 361.09 $ değerinde olacaktı..

Bu senaryo, stake etme ödülleri yüzdesi çok yüksek ve cazip olmasına rağmen, yatırımcı için yüzde 64’lük bir net yıllık zarara işaret ediyor..

IOST performans stake etmeIOST hissesinin 1 yıllık net karı. Kaynak: OKEx

Yukarıdaki örnekler, doğasında var olan riskleri gösterirken, pasif gelir arayanlar için stake etme cazip olmaya devam ediyor ve Daha kolay bunu hisse senedi temettüleriyle karşılaştırabilecek kripto dışı kullanıcılara açıklamak.

Diğer tarafda, eleştirmenler stake etmenin, teşvik ettiği için piyasa likiditesini düşürdüğüne inanmak "kilitleme" daha sonra piyasadan alınan ve DeFi’nin bir parçası olan merkezi olmayan uygulamaların kullanımını engelleyebilen madeni paralar.

Önümüzdeki yol, Ethereum ve artan inceleme

Stake etme ve DeFi için bir sonraki büyük dönüm noktası, Ethereum’un yaklaşmakta olan yükseltmesidir. PoS protokolleri zaten bir test ağında yayında ve Ethereum 2.0 doğrulayıcılar bekleyebilir 4,6 ile 10,3 APY arasında kazanın stake etme ödülleri olarak.

ETH Denge geçmişiTestnet’te Ethereum 2.0 stake etme ödülleri. Kaynak: Beaconcha.in

Bununla birlikte, Ethereum 2.0 için, bir doğrulayıcı düğüm veya hisseyi çalıştırmak için en az 32 ETH tutmanız gerekir. Bu nedenle, ağın PoS’ye geçmesi beklentisiyle ETH birikimine artan bir ilgi gözlemliyoruz..

Dijital Rönesans Vakfı’nın Kurucu Ortağı Cao Yin, ağın PoS’ye geçişleri ve bunun ETH’nin fiyatı üzerindeki etkisi hakkındaki iyimserliğini dile getirdi. OKEx Insights’a şunları söyledi:

“Stake etme, Ethereum’un fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Tezos gibi büyük Staking projelerinin fiyat açısından çok iyi performans gösterdiğini gördük. Staking mekanizması, dolaşımdaki büyük miktarda jetonu azaltır.

Birkaç milyon ETH’nin, piyasadaki arz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak çeşitli stake etme düğümlerine kilitleneceğini tahmin ediyoruz. Arz-talep ekonomisinin en basit terimleriyle, arzın düşmesi ve talebin artmasıyla birlikte, ETH’nin fiyatı yükselmelidir. “

ETH stake desteğinin getirilmesiyle, yatırımcılar en kazançlı yöntemi seçme seçeneğine sahip olduklarından, DeFi kredilendirme ve stake getirileri arasında artan rekabet göreceğiz..

Bununla birlikte, bu ek görünürlük ve dikkat, yasal kısıtlamaları da hızlandırabilir. Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu düzenleyicisi (CFTC) uyardı geçmişte PoS tokenleri ABD’deki menkul kıymetler gibi değerlendirilebiliyordu..

Jason Williams, Morgan Creek Digital’in ortağı, OKEx Insights’a yaptığı yorumlarda böyle bir olasılığa değindi. Stake etme riskini, ilk para teklifi (ICO) balonu düzenleyici baskı karşısında patlayan:

“PoS tokenleri menkul kıymetler gibi ele alınırsa, CFTC benimseme sürecini tarihsel olarak önemli ölçüde değiştirdiğimiz gibi bir ICO 2.0 olayı yaratır. POS jetonları kayıtlı menkul kıymetler olarak değerlendirilirse ve bu testten sağ çıkarsa, bunları muhasebe ve vergi perspektifinden DRIP’ler (Temettü yeniden yatırım planları) yaptığımız gibi ele alabiliriz. “

Staking’in ana akım kullanıcıları çekme potansiyeli göz önüne alındığında, Proof of Stake Alliance (POSA) alıyor proaktif önlemler düzenleyicilerin fenomen hakkında uygun şekilde bilgilendirilmesini ve eğitilmesini sağlamak. POSA, alanı etkileyen standartlar ve kurallar üzerinde karşılıklı bir anlaşmaya varmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile açık bir diyalog kurmayı hedefliyor. Başarılı olursa, iki varlık arasındaki diyaloglar somut kurallarla sonuçlanabilir, büyüme ve kripto para birimlerinin ve bunlarla ilişkili ekosistemlerin daha geniş bir şekilde benimsenmesinin önünü açabilir..

Sorumluluk Reddi: Bu materyal, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemlerine girişmek için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlıklar ticareti önemli risk içerir ve yatırdığınız sermayenin kaybına neden olabilir. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız.

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me