Giriş

Orijinal yazar : Jack Purdy

İnsanlar tartışmayı sever. Bizim doğamızda var.

İnsan deneyiminin herhangi bir yönünü ele alırsanız, bu konuda hemfikir olmayan iki kişi bulabilirsiniz. Bu hiçbir yerde kimin güce sahip olması gerektiğini, sistemde kimin değişiklik yapacağını ve kararların nihayetinde nasıl alındığını tartıştığımız yönetişim alanında daha yaygın değildir. Yönetişimin sahip olduğu etkinin büyüklüğü göz önüne alındığında, bunun nasıl oldukça tartışmalı bir konu haline geldiğini görmek kolaydır..

Şimdi, tartışmaların çoğunun küresel olarak erişilebilir platformlarda gerçekleştiği, güçlü fikirlere (ve egolara) sahip, son derece zeki insanlarla dolu yeni oluşmakta olan bir endüstri hayal edin. Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle bu endüstriyi yönetmekle ilgili olduğu için tartışma sıkıntısı yok. Kripto’ya hoş geldiniz.

Kripto yönetişimi, bir protokolün kurallarını değiştirmeye yönelik kararlar almak için nasıl koordine ettiğimize dair tartışmaları içerir. Bu, basit yükseltmelerden fikir birliği mekanizmasını değiştirmeye ve blok ödülleri tahsis etmeye kadar her şeyi içerebilir. Birkaç isim vermek gerekirse, düğüm operatörleri, ağ sağlayıcıları (madenciler), çekirdek geliştiriciler, kullanıcılar, spekülatörler, borsalar ve blok kaşifleri gibi birçok paydaş grubunu içerir. Bunlar, sık sık birbirleriyle çatışan çeşitli teşviklere sahip çeşitli gruplardır. Örneğin, düğüm operatörleri tam bir düğümü çalıştırma maliyetlerini azaltmak için blok boyutunu düşük tutmak isterken, madencilerin blok boyutunu artırmak için teşvikleri vardır, böylece her blok daha fazla işlem ve dolayısıyla daha fazla işlem ücreti içerir..

Bir blok zincirinin ne olduğunu, değerlerini ve ilkelerini ve zaman içinde nasıl geliştiğini tanımlayan, bu paydaş grupları arasındaki etkileşimlerdir. Bu yönetişim süreci, bir ağı çevreleyen yarattığımız hayali gerçekliği şekillendirir ve bir kripto varlığın değeri burada yatar. sosyal katman.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çeşitli düşündürücü teoriler yaratan kripton ağlarını doğru yönetmenin doğru yolu konusunda önemli miktarda tartışma oldu. Tartışmanın çoğunun yanlış yönlendirildiğine inanıyorum çünkü “kripto”, kapsayıcı fikirleri uygulamak için çok genel bir terimdir.. Jill Carlson açıklıyor iyi:

Çoğu zaman yatırımcılar, bitcoin, petrocoin veya filecoin hakkında konuşuyor olsalar da, hepsi “kripto” oldukları için aynı önceleri ve buluşsal yöntemleri uygulamaya çalışırlar. Bu, aynı temel analizi altın piyasalarına, onaylanmış Venezuela borç piyasalarına ve 2008 dolaylarında Dropbox’ın halka arz öncesi değerlemesine uygulamaya benzer..

Aynı şekilde, bu varlıklar için aynı temel analizi uygulamamalıyız, tüm kripto varlıkların yönetimini aynı şekilde analiz etmemeliyiz. Nasıl yönetilmesi gerektiğini düşünmek için neyin yönetildiğini daha doğru bir şekilde tanımlamamız gerekir. Bu analizde, temel katman protokollerini, daha yukarıdakilerden ayıracağım. teknoloji yığını. İlki yerleşik bir ulus gibi yönetilmeli, ikincisi ise erken bir başlangıç ​​aşamasındadır..

Başlangıç ​​Yaklaşımı

“Hızlı hareket etmek, daha fazla şey inşa etmemizi ve daha hızlı öğrenmemizi sağlıyor. Ancak, çoğu şirket büyüdükçe, çok yavaş hareket ederek fırsatları kaybetmekten çok hata yapmaktan korktukları için çok yavaşlıyorlar. Bir sözümüz var: “Hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırın.” Fikir, eğer hiçbir şeyi kırmazsanız, muhtemelen yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur “- Mark Zuckerberg, Halka Arz İzahnamesi 2012

Zuck, bu yönetişim teorisini şu anda meşhur olan “hızlı hareket edin ve işleri bozun” mantığında özetliyor. Erken aşamada, kullanıcıya dönük uygulamalara bakarken, müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermeniz gerekir. Bu, değişen ihtiyaçları karşılamak için hızlı bir şekilde yineleme yeteneği gerektirir. Çok hızlı hareket ederseniz ve bir hata varsa, ağda muazzam bir değer olmadığı için bu dünyanın sonu değildir. Tamir et ve devam et. Önemli olan, risklerin düşük olmasıdır, bu nedenle bir şeyler ters giderse ciddi sonuçları olmaz. Başarısızlık, büyük kişisel kayıplara veya bir daha işe yarayan fikre olan inancın tamamen kaybolmasına neden olmaz.

Şimdi bu yönetişim kriptoda nasıl görünecek? Muhtemelen iyi yağlanmış özerk bir organizasyon gibi çalışacaktır. Bu yönetim tarzına hitap eden bir kripto ağına iyi bir örnek Decred’tir. (Not: Decred’in para olarak kullanılmayı amaçladığı göz önüne alındığında, bu model onlar için mantıklıysa biraz şüpheliyim, ancak genel bir model olsa da daha yinelemeli yönetişim için etkili olabileceğine inanıyorum). Decred, DCR sahiplerinin bilet almak için tokenleri stake ederek yönetişim sürecine katılmalarına izin vermek için zincir üzerinde oylamayı kullanır. Bu, paydaşların gelişmeyi desteklemek için hazine fonlarının nasıl harcanacağı veya fikir birliği değişikliklerinin bir hard fork aracılığıyla uygulanmasının gerekip gerekmediği gibi konularda oy kullanmalarına olanak tanır.. Yer tutucu en iyi özetledi – “Decred’ın öldürücü özelliği iyi yönetişimdir ve iyi yönetişim sayesinde istediğiniz her özelliğe sahip olabilirsiniz.” Bu düşünce, tüketici ihtiyaçlarına ayak uydurmak ve ilgisizliğe yavaş bir düşüşü önlemek için gereken gerekli yeniliği sağlar..

“Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır”, Facebook’u zorlu bir başlangıçtan tek boynuzlu ata dönüştürmeyi başardı, ancak ölçeğe ulaştıklarında ve 2 milyar insanla ilgili verilere sahip olduklarında bu mantra artık uygun değildi. Bu kadar çok insan risk altındayken, bir şeyleri kırmak artık amaç değil, hatta bu konuda kabul edilebilir. Aksine amaç, sistemi güvende tutmak olmalı ve ne yazık ki Facebook bu konuda başarısız oldu milyonlarca veriyi açığa çıkarmak.

Bu, bizi erken başlangıç ​​yaklaşımımızla tamamen çelişen bir sonraki yaklaşımımıza getiriyor..

Ulus-Devlet Yaklaşımı

“Sosyalizmi yeniden icat etmeliyiz. Sovyetler Birliği’nde gördüğümüz türden bir sosyalizm olamaz, ancak rekabet yerine işbirliği üzerine inşa edilen yeni sistemler geliştirdikçe ortaya çıkacaktır. ” – Hugo Chavez’den Dünya Sosyal Forumu 2005’e

Ocak 2005’te Hugo Chavez, Venezuela’yı yeniden şekillendirme misyonuna girişiyordu. O ay o toprak reformu geçti hükümetin 6 milyon dönümlük özel mülke el koymasına izin veriyor. İki yıl sonra hükümet sonuncuyu devraldı özel olarak işletilen petrol sahası, ile kısa bir süre sonra takip eden bankalar. Alınan sert önlemler hiçbir şekilde burada bitmiyor ve bugüne kadar da devam ediyor..

Bu örnek siyasi bir açıklama yapmak değil, sadece bir hükümet kanıtlanmamış ve büyük ölçüde deneysel olan hızlı değişiklikler yapmaya çalıştığında neler olabileceğini göstermek içindir. Bu oldukça basitleştirilmiş bir örnektir ve işin içinde çok sayıda faktör vardır, ancak bu, bu tür bir yönetişimin risklerini göstermekten alıkoymamalıdır. Bu eylemlerin sonuçları yaygın olarak bilinmekte ve aşağıdaki grafikte kanıtlanmaktadır..

Kaynak: IMF

Yönetilen temel kişiler, şirket, protokol vb. Açısından yüksek riskler olduğunda, kararların ve değişikliklerin yapılma şekli, yönetilenlerin güvenliği ve emniyeti için optimize edilmelidir.. Artık rakipleri geride bırakmak için yenilik yapmanın nedeni değil çünkü hayatta kalmak, kazanmanın tek yoludur..

Bunu kripto para birimine uygulamak, Bitcoin gibi temel katman protokolleri, güvenliğe zarar verecek şekilde hızlı hareket etmeyi göze alamaz. Burada güvenliğe atıfta bulunduğumda, Bitcoin sahiplerinin refahını korumaktan bahsediyorum. Bu, yalnızca protokolün bozulmamasını sağlamak değil, aynı zamanda sansür direncini sürdürmek, bu sahipleri güvende tutan güveni en aza indirilmiş özellikler anlamına gelir.. İşlem hızındaki veya ücretlerdeki 10 kat iyileştirme, güvenlikte% 1’lik bir düşüşe değmez. Kritik bir hata istismar edilirse veya bir kullanıcının fonlarına el konulursa, insanların sadece Bitcoin’e değil, merkezi olmayan bir parayı çevreleyen kendilerine anlattıkları tüm hikayeye olan güvenini yeniden kazanmak inanılmaz derecede zor olacaktır.. Bunun nedeni, Bitcoin gibi teknolojinin, Lindy Effect, gelecekteki yaşam beklentisinin mevcut yaşıyla orantılı olduğu yerde. Bu nedenle, ne kadar uzun süre hayatta kalırsa, o kadar uzun süre hayatta kalacağı tahmin edilmektedir. Başarısız olursa, sadece başladığı yerden başlamakla kalmaz, rakipleri (yani fiat) artık daha fazla Lindy olduğu için geride kalır..

Bitcoin’i yükseltme işleminin yavaş olmasıyla hayal kırıklığına uğramak kolay olsa da, önemli değerin en üstte olduğu temel katman protokollerini değiştirirken çok dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Bitcoin gibi değerli ağların ulusal hükümetler gibi yönetilmesi gerekiyor, burada adaletsiz kanunları reddetmek yerine adil kanunlar çıkarmak daha önemli. Bir kripto ağında ne kadar aktif yönetişim varsa, onunla ve tümüyle etkileşim kurmak için o kadar çok güven gerekir. varoluş nedeni Merkezi olmayan bir para biriminin kullanılması, başkalarına olan güveni en aza indirmektir. Bitcoin geliştiricisi Matt Corallo devletler:

Bitcoin’in birçok özelliği arasında, güvenilmezliği veya çalıştırdığınız açık kaynaklı yazılım dışında hiçbir şeye güvenmeden Bitcoin kullanma yeteneği, açık ara kraldır. Daha spesifik olarak, Bitcoin’e olan ilgi neredeyse yalnızca bazı üçüncü taraflara veya üçüncü tarafların birleşimine güvenme ihtiyacından kaçınma arzusundan kaynaklanıyor gibi görünmektedir..

Bu, üzerine inşa edilen değerli dapp’lerin beklendiği diğer temel katman protokolleri için geçerlidir. Aynı şekilde, işini yöneten yasaların herhangi bir zamanda değişme eğiliminde olduğu bir ülkeye dahil edilmekte tereddüt edilir, kuralların zararlı bir şekilde değişmeyeceğine dair güven gerektiren bir protokolün üzerine dapp’ler oluşturmak konusunda ihtiyatlı olunmalıdır.. Bu, elma ile elma karşılaştırması olmasa da, hat üzerinde önemli bir değerin olduğu yüksek riskli durumların, yönetilenler için riski azaltmak için daha kemikleşmiş bir yönetişim yapısı gerektirdiği gerçeğinin altını çizmekte faydalı olduğuna inanıyorum.

Sonuç

Çoğu zaman kripto para biriminde tekerleği yeniden icat ettiğimize inanmak isteriz. Buna göre, şeyleri tanımlamak için benzersiz bir buluşsal yöntem ve terminoloji buluyoruz. Bazı durumlarda bu doğru olsa da, çoğu zaman sadece eski fikirleri bu yeni paradigmaya uyacak şekilde yeniden tasarlıyoruz. Geçmişten çok şey öğrenebileceğimiz bu alanlardan birinin yönetişim olduğuna inanıyorum. Binlerce yıldır insanlar, ulus devletler, şirketler ve diğer sosyal gruplar şeklinde paylaşılan hedefler etrafında koordinasyon sağlamak için kendilerini farklı gruplar halinde örgütlüyorlar. Zamanla, kendimizi bu gruplar halinde organize etmenin ve onları yönetmenin yeni yollarını geliştirmenin bir sonucu olarak yaşam standardımızı geliştirdik. Bununla birlikte, bu cephedeki yenilik, hattaki yüksek riskler nedeniyle alternatif yaklaşımları test etmedeki zorluk (haklı olarak öyle) nedeniyle yavaş olmuştur..

Bu, kripton ağlarından neden bu kadar etkilendiğimin büyük bir kısmı. Katılımcıları nasıl teşvik ettiğimizi değiştirerek insan davranışını organize etmenin yaratıcı yeni yollarını denemek için bize bir sanal alan sağlıyorlar. Farklı kripto projelerinin başarısızlıklarını ve başarılarını dikkatlice inceleyerek, yönetişim hakkında daha fazla şey öğrenebileceğimize ve bundan daha hızlı bir şekilde mümkün olabileceğine inanıyorum. Harika bir benzetme onları şununla karşılaştırmaktır: petri kapları, Daha küçük zincirlerde farklı fikirleri test edebileceğimiz ve sonuçlara göre bitleri ve parçaları daha yerleşik zincirlerde uygulamaya başladık..

Bu, siyah beyaz bir yaklaşım olmamalı, daha çok ağdaki değer miktarına ve gereken güven minimizasyonuna dayalı bir spektrum olmalıdır.. Bir ucunda yavaşça yinelenmesi gereken, her ne pahasına olursa olsun güvenliği koruyan Bitcoin’e sahipsiniz ve diğer yandan yeni modellerin etkinliğini test edebilen ve bunları yavaş yavaş teknoloji yığınına dahil etmeye çalışan deneysel petri kaplarına sahipsiniz. Lindy Etkisi.

Sonuç olarak, kripto yönetişimi hakkında kapsayıcı “yasalar” yapmak yerine inanıyorum. Szabo Yasası, daha incelikli bir yaklaşım benimsememiz gerekiyor. Buradaki umudum, kritik görev temel katmanının yönetimini daha uygulamaya özgü kripto projelerinden gelen protokollerden ayırmaya başlamaktı. Kripton ağlarının yönetilmesi gereken yolları daha da açıklamak için konu hakkındaki düşüncelerimi genişletmeyi dört gözle bekliyorum..

Yeniden basıldı: https://medium.com/messaricrypto/crypto-governance-the-startup-vs-nation-state-approach-d36df341878a?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me