Temel çıkarımlar

  • Faiz oranı ve kredi piyasaları, tüm kripto para ekosistemini tamamlamak için bulmacanın son parçası olabilir.
  • Faiz oranı türevleri, özellikle borsalar için kripto endüstrisi için bir sonraki sınır olabilir.
  • Stake getirileri, belirli bir belirtecin riskini ve oynaklığını ölçen ölçütlerden biri olabilir.

Genel Bakış

Kripto ödünç verme ve stake etme, bugünlerde daha fazla piyasa ilgisini çekiyor. DeFi’nin ve ürünün hızlı büyümesi sayesinde yenilik kripto borsalarından ve cüzdanlarından, daha fazla kripto piyasası katılımcısı artık portföylerini bu tür ürünlerle veya kazanmak stake etme, biriktirme ve borç verme yoluyla pasif gelir.

Kripto alanının bu bölümü hala yeşil olabilir ve daha geniş bir şekilde benimsenmesinin erken aşamasında olabilir. Yine de, nihayetinde, bu sektör daha geniş kripto alanının en kritik bölümlerinden birine dönüşebilir ve piyasalara bazı hayati bilgiler sağlayabilir ve bu da faiz oranlarıdır..

Piyasa katılımcıları, geleneksel piyasalarda yaptığımıza benzer şekilde, faiz oranlarına göre madeni paralar ve tokenler için daha kesin bir değerleme ve değerlendirme yapabilirler. Bir şirketin veya bir ülkenin faiz oranları, finansal sağlığının hayati bir göstergesidir.

Ürün geliştiricileri ayrıca faiz oranlarına dayalı yeni türev ürünler oluşturabilirler, örneğin, EOSStake oranı veya sabit gelirli piyasalarda yaygın olarak işlem gören gibi faiz oranı takası.

Bu makale, kripto faiz oranı alanının ilk aşamasını ve daha geniş kripto para birimi alanının bu alt sektörünün bize ne söyleyebileceğini keşfedecek. Ayrıca, kriptoda olgunlaşmış faiz oranı piyasalarının ticaretin geleceğini nasıl şekillendirebileceğini de öngöreceğiz..

Kripto stake etme getirisi

Kripto para birimiyle faiz kazanma kavramı son yıllara kadar gelişmedi ve stake etme, faiz getirmenin yollarından biridir ve yatırımcılar için ekstra gelir sağlayabilir. 2019, stake etmek için sağlam bir yıldı ve bu eğilim, Mart ayındaki piyasa çöküşünden önce de devam etti. Şimdi, stake etme pazarının kademeli olarak toparlandığını görüyoruz.

Şekil 1: Stake etme piyasası değeri, küresel kripto piyasası değeri ve USD stake etme durumunda kilitlenmiş durumda

Kaynak: Staking Ödülleri

Yatırımcılar, bir varlığın PoS ağına katkıda bulunarak, blok zincirinin verimliliğini artırarak cazip getiri elde edebilseler de, buradaki getiri çeşitli olabilir..

Şekil 2: Yıllıklandırılmış stake ödülleri Sharpe oranları ile karşılaştırılır

Kaynak: Staking Ödülleri; Messari

İlginç bir şekilde, genellikle nispeten zayıf Sharpe oranlarına sahip daha yüksek getirili varlıkların olduğunu görebiliriz, bu da varlığın kendisinin daha düşük riske uyarlanmış getiriye sahip olduğu anlamına gelir. Örneğin, stake etme verimi KAYIP birçok yatırımcı için cazip olabilecek% 10.41’e ulaştı. Ancak, hem 30 günlük hem de 1 yıllık Sharpe oranları KAYIP olumsuzdu. Ders kitabında, yatırım getirisi risksiz orandan düşük olduğunda bir Sharpe oranı negatiftir. Nispeten, XTZ şundan çok daha düşük bir ödül oranı (% 5,72) sunar KAYIP, ama ikisi de XTZSharpe oranları en azından pozitifti.

Elbette, enflasyon oranı, bu belirtecin fiyat oynaklığı gibi diğer faktörler getiri ve getiriyi etkileyebilir. Yatırımcılar ayrıca piyasa koşullarını da dikkate almak isteyebilir.

Kredi piyasaları

Kripto kredisi oldukça ilgi gören bir diğer alan. Yine yatırımcılar, getirilerin hizmet sağlayıcılar arasında büyük ölçüde farklı olabileceğini görebilir ve aşağıda pek çok örnekten sadece biri yer almaktadır..

Şekil 3: Çeşitli platformlarda ETH ve BTC’nin yıllık faiz oranı

Kaynak: Loanscan

Üstelik bu faiz oranları dalgalıydı. Piyasa koşullarına göre zaman zaman değiştikleri anlamına gelir. Bu değişiklikler bazen dalgalı olabilir, hatta uçucu olabilir.

Şekil 4: Farklı platformlarda ETH ve DAI’nin yıllıklandırılmış faiz oranı (22 Nisan 2020 YTD)

Kaynak: Loanscan

Kripto para biriminin geleneksel varlıklara kıyasla nispeten değişken bir varlık sınıfı olarak kaldığı göz önüne alındığında, piyasanın gelecekte bu oran dalgalanmalarını görmeye devam edebileceğine inanıyoruz (ancak sıvı yağ ulaştı Amerikan Doları 0 önce BTC). Bununla birlikte, uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, borç verme piyasası olgunlaşmaya ve kripto yatırımına katılanları artırmaya devam ederken, piyasa bu dalgalanmaların kademeli olarak yavaşlamasını bekleyebilir..

İleriye bakmak

Kripto kredi pazarı, kripto para birimi alanında en hızlı büyüyen alanlardan biri oldu. Raporlar Credmark, tüm kripto borç verme endüstrisinin 4Ç19’da% 52 genişlediğini ve aktif borcun 2019’da% 474 arttığını gösteriyor..

Aynı zamanda analistler inanmak Çok çeşitli PoS blok zinciri projelerinin piyasaya çıkması ve ilgili altyapının hızla genişlemesi beklendiğinden, stake etme pazarının güçlü performansının 2020’ye kadar taşıyabileceği.

Faiz oranı ve kredi piyasalarının daha geniş kripto para birimi alanı için bir oyun değiştirici olabileceğini öngörüyoruz; etkisi birden çok katmanda olabilir.

  • Daha iyi fiyat keşfi – Geleneksel finans dünyasında, borç ve kredi piyasaları, menkul kıymetler üzerindeki fiyat keşfini etkileyen temel mikro faktörlerden bazılarıdır. Daha düşük kredi notuna sahip bir şirket, daha yüksek temerrüt riski nedeniyle genellikle yalnızca yüksek getirili tahvil ihraç edebilir. Yatırımcılar, şirkete bir değer biçme söz konusu olduğunda bu faktörü dikkate alabilirler. Başka bir deyişle, bu ekstra bilgi, şirketin fiyat keşfini daha da geliştirebilir. Aynı fikir kripto alanına da satın alınabilir. Kriptoda kredi ve faiz oranı piyasalarını olgunlaştırdıysak, faiz oranları yatırımcılara madeni para / token fiyatlandırma konusunda tam bir resim sağlayabilir..
  • Faiz oranı türevleri – Borsalar, kripto faiz oranlarına dayalı olarak yeni tür türev ürünler geliştirebilir. Bu tür ürünler, yatırımcıların PoS protokolü dahilinde riskten korunmalarına veya riske maruz kalmalarına olanak tanır ve tasarruf sahiplerinin faiz oranı değişikliklerine karşı korunmalarına yardımcı olabilir..
  • Kripto alanını tamamlayın – Kredi piyasası, modern finansal sistemin en kritik unsurlarından biri olmuştur ve hala bugündür. Kriptodaki sofistike bir kredi piyasası, bir varlık sınıfı veya tüm ekosistem ne olursa olsun, kripto para biriminin gelecekteki büyümesini garanti edebilecek kripto resmini tamamlamak için bulmacanın son parçası olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me