OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans dünyasının haftalık incelemesidir.

DeFi pazarı anlık görüntüsü

Merkezi olmayan finans piyasası, DeFi ürünlerinde kilitlenen toplam değer 9,4 milyar dolardan 11,1 milyar dolara yükselirken bu hafta pozitif ivmesini sürdürdü. Uniswap, kilitlenen USD değerine göre bu hafta% 20 pazar payı ile pazar lideri konumunu korudu. Merkezi olmayan borsa aynı zamanda en büyük likidite havuzuna sahipti ve tüm DEX’lerdeki işlem hacminin% 54’üne hakim oldu..

Merkezi olmayan kredilendirme alanında, Compound, Aave’nin yerini alarak pazar payını% 48’e çıkardı..

DeFi dünyasındaki temel ölçümler, DEX’ler için haftalık ortalama işlem hacmi dışında bu hafta pozitif büyüme yaşamaya devam etti. Kaynaklar: DeFi Nabız ve DeBank

Merkezi olmayan döviz hacmi, Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi

Eylül, merkezi olmayan borsalar için patlayıcı bir ay oldu ve DEX’ler işlem hacminde 22,57 milyar dolarlık bir kayda değer kaydetti. Bu rakam Haziran hacmine göre neredeyse 14 kat arttı.

Likidite madenciliği ateşi, Uniswap, Curve ve Dengeleyici için kullanıcı talebinde bir artışa neden oldu. Bu platformlar, Eylül ayında dört ay önceki% 40’a kıyasla yaklaşık% 90’lık bir pazar hakimiyetine sahip..

Uniswap’in merkezi olmayan borsalar arasındaki pazar hakimiyeti, Mayıs’tan Eylül’e kadar büyüdü. Kaynak: Dune Analytics, OKEx Insights

Çalınan KuCoin fonlarının merkezi borsalarda aklanması zor

Merkezi olmayan borsaların doğasında olan düzenleme eksikliği, merkezi dijital varlık değişiminin hacklenmesinin ardından ana aşamaya geldi. KuCoin, kripto para birimlerinde tahmini 279 milyon dolar kaybetti. Bilgisayar korsanları, çok çeşitli farklı kripto para birimlerini çaldı – bunların 150’si ERC-20 tokeniydi, örneğin SNX ve Ethereum tabanlı USDT. 

Çalınan kripto para birimlerinin aklanması, bir dizi CEX’in sahip olduğu merkezi borsaları kullanmaya çalışırken zor oluyor. dondurulmuş para çekme işlemleri ve kara listeye alınmış adresler.

Ek olarak, BTC gibi gerçekten merkezi olmayan kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında, birçok ERC-20 jetonu sansüre dirençli değildir. Bu, jetonun ihraççı tarafından herhangi bir zamanda dondurulabileceği anlamına gelir. KuCoin hacklenmesi durumunda Tether, dondurulmuş İhtiyati tedbir olarak 20 milyon USDT. Diğer çeşitli projeler de akıllı sözleşmelerini duraklattı veya geri aldı – KuCoin’in çalınan varlıklarından bazılarını almasına yardımcı oldu.

Bilgisayar korsanları, çalınan jetonları aklamak için DEX’lere başvuruyor

Merkezileştirilmiş borsalar yoluyla fon aklama yapmak zor olduğu için, KuCoin hackerları o zamandan beri çalınan jetonları ETH karşılığında sattıkları merkezi olmayan borsalar aracılığıyla çalınan varlıklarını aklamaya çalıştılar.. Balina Uyarısına Göre, Bilgisayar korsanları, bir dizi dört işlemle Uniswap’e en az 1,2 milyon dolar değerinde SNX token aktardı..

Bilgisayar korsanları, çalınan SNX jetonlarını Uniswap’e aktardı. Kaynak: Balina Uyarısı

Bilgisayar korsanları, çalınan paralarını iki nedenden ötürü ETH ile değiştirdiler: Ether sansüre dayanıklıdır ve itibari para birimlerine kolayca dönüştürülebilir. Sansüre dirençli bir kripto para birimi olan ETH’nin donma riski yoktur ve binlerce ticaret çiftleri çok sayıda kripto para birimi borsasında.

DEX’ler FATF’ın kırmızı bayrakları altında

Merkezi olmayan borsalar, Mali Eylem Görev Gücü tarafından belirlenen kara para aklama faaliyetlerine açıktır. FATF kısa süre önce bir bildiri kara para aklama ve terörün finansmanı için kırmızı bayrak göstergeleri. Rapor, çalınan fonlarla bağlantılı adreslerden fonların alınmasının kara para aklama için bir uyarı işareti olduğunu belirtti..

DEX’ler üzerinde yapılan işlemler blok zincirinde halka açık olsa da, hackerlar DEX’leri kimlik doğrulama eksikliğinden dolayı çalınan fonlarını aklamak için çekici buluyor. 30 Eylül itibariyle, KuCoin’in hackinden çalınan 17 milyon dolarlık token, DEX’ler ve DEX toplayıcılarında satıldı. Çalınan fonlar çoğunlukla aklanmış Uniswap (9,4 milyon dolar) ve Kyber Network (4,1 milyon dolar) aracılığıyla.

FATF tarafından belirtildiği gibi, 24 saatlik bir süre içinde olduğu gibi hızlı bir şekilde arka arkaya birden fazla yüksek değerli işlem yapmak, kara para aklama için başka bir kırmızı bayraktır.. Veri Etherscan, bilgisayar korsanlarının aklanmış 28 Eylül’de Uniswap aracılığıyla çalınan fonlar. Daha sonra neredeyse 2.000 ETH transfer ettiler..

Hackerlar Uniswap’te çalınan fonları akladılar ve 28 Eylül’de büyük miktarlarda ETH transfer ettiler. Kaynak: Whale Alert, Etherscan, OKEx Insights

Merkezi olmayan platformun kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası olarak çalıştığını tespit eden 2018’deki dönüm noktası EtherDelta kararına rağmen, DEX’ler söz konusu olduğunda gözle görülür bir düzenleme eksikliği var. Uniswap ve Kyber Network aracılığıyla toplu para aklama, şüphesiz dünya çapındaki düzenleyicilerin dikkatini çekecektir. Ne tür geriye dönük eylemlerin gerçekleşeceği görülecek..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me