OKEx Insights, tokenize edilmiş BTC için ortaya çıkan iştahın yanı sıra doğal riskleri derinlemesine inceliyor.

Bu yıl kripto para birimi endüstrisinde en hızlı büyüyen nişlerden biri, tokenize edilmiş BTC’dir. Yatırımcılar, milyarlarca dolar değerinde BTC’nin rakipsiz likiditesini farklı blok zincirlerinde kullanmakta giderek daha fazla değer buluyor. Sarılmış Bitcoin (WBTC), renBTC, sBTC, tBTC ve diğerleri gibi çözümler, sahiplerin daha hızlı işlem sürelerinden ve merkezi olmayan finansmanın pasif gelir yaratma potansiyelinden yararlanırken hakim dijital varlığın fiyatına maruz kalmasını sağlar..

En gelişmiş DeFi ekosistemine ev sahipliği yapan Ethereum, hem tokenize edilmiş BTC projeleri hem de kullanıcıları için tercih edilen blok zinciri haline geldi. 2020’nin başında, ağda yaklaşık 1.110 BTC tokenize edildi. Bugün Ethereum, yaklaşık 153.000 BTC’yi temsil eden ERC-20 jetonları. Mevcut BTC fiyatlarında toplam değerleri 2,3 milyar doların üzerindedir..   

Bu büyümenin çoğunu sağlayan şey, DeFi’ye olan ilginin artması. Bu yıl, merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen toplam değerin önemli ölçüde arttığını gördü. Bu Mart ayında endüstri çapındaki çöküşten kurtulan DeFi’deki TVL, Mayıs ayının sonlarında ikinci kez 1 milyar doları geçti. 26 Ekim’e gelindiğinde rakam şu şekilde duruyordu: neredeyse 12,5 milyar dolar.

Tokenize Bitcoin dağıtımıTokenize Bitcoin’in dağıtımı, en iyi DeFi projelerine kilitlendi. Kaynak: Catallact

Bu makalede OKEx Insights, Ethereum blok zincirinde BTC’nin büyümesini, tam olarak tokenize edilmiş BTC’nin ne olduğunu açıklayarak ve bir kullanıcının neden BTC’lerinin değerini başka bir blok zincirine getirmek isteyebileceğini araştırarak değerlendiriyor. Daha sonra, BTC’yi ve aralarındaki değiş tokuşları tokenize eden en büyük projelerden bazılarına bakacağız. Son olarak, BTC’yi tokenize etme ve merkezi olmayan finans uygulamaları ile entegre etme ile ilgili genel risk tartışmasıyla sonuçlandırıyoruz..

Tokenize Bitcoin nedir?

Kripto para birimi endüstrisinin deyimiyle, bir "madeni para" bir blok zincirine özgü bir dijital para birimini ifade eder. BTC, Bitcoin ağına özgüdür. Ether (ETH), Ethereum ağına özgüdür.

Bu arada, bir "jeton" üzerinde çalıştığı blockchain ağına özgü olmayan bir kripto para birimidir. Örneğin Ethereum ağı birçok token barındırır. Bunlar arasında Compound’un COMP belirteci, Uniswap’in UNI belirteci ve hatta OKEx’in OKB belirteci bulunur.

"Tokenizasyon" Belirtilen blok zincirindeki belirli bir blok zincirine özgü olmayan bir varlığı bir belirteç olarak temsil etme sürecini ifade eder. İtibari para birimleri, değerli metaller ve hatta sanat eserleri gibi varlıklar, farklı blok zinciri ağlarında belirtildi. BTC de var.

Genel olarak, tokenleştirme süreci, yerel olmayan varlığı tutan ve ilgili blok zincirinde gerekli sayıda tokenı basan bir bakıcıyı içerir. Bir varlığı temsil eden her bir belirteç, söz konusu varlığın en azından aynı değeriyle desteklenmelidir. Bu nedenle kullanıcılar, temsil ettiği gerçek varlık için tokenize edilmiş varlığı yakarak kullanabilir. En az 1: 1 oranında bir destekle, her bir jetonun değeri, en azından gerçek varlığın cari piyasa değerine eşit kalır..

BTC tokenleştirme hizmetleri sağlayan protokoller, tipik olarak BTC veya diğer teminatları merkezi bir emanetçi, sanal makine veya akıllı sözleşme ile tutar. Muhafazanın doğası, yeni BTC destekli tokenlerin basılma sürecini belirler. Farklı çözümler, kullanıcılara kendi risklerinin yanı sıra avantajları ve dezavantajları da sunar..

Sahipler, basıldıktan sonra, çeşitli DeFi protokolleri ile etkileşime girmek için tokenize BTC’lerini kullanabilirler. Ayrıca, ikincil piyasalarda da ticaret yapabilirler – halihazırda elinde olmayanlar için BTC fiyatına maruz kalmanın ek bir yolunu sağlar.. 

Neden Bitcoin’i tokenize etmelisiniz??

BTC, açık ara en köklü dijital para birimidir. Başlangıcından yaklaşık 12 yıl sonra, neredeyse tüm önlemlerle sektöre liderlik ediyor. 240 milyar dolarlık piyasa değeri, 60’ın üzerinde% tüm kripto para piyasası. Bu arada, ağın hash döküntüsü, genel güvenliğinin bir ölçüsü, cüceye devam ediyor diğer tüm dijital para birimlerinin toplamı.

Bitcoin’in tarihi sicili, sağlam güvenlik modeli ve nispeten büyük piyasa değeri, BTC’yi birçok yatırımcı için nispeten istikrarlı bir tutuş haline getiriyor. Ek olarak, ağın basit işlevselliği, karşılaştığı teknik riskleri azaltır. Bu faktörler, şiddetle savunulan 21 milyon BTC’lik arz sınırıyla birleştiğinde, onu bugün kripto para birimi endüstrisinde bir değer deposu için en güçlü aday haline getiriyor. MicroStrategy, Square ve diğerleri gibi halka açık şirketlerin bilançolarına yakın zamanda BTC’nin eklenmesi bunun bir kanıtıdır..

Bununla birlikte, ağın kendi sınırlamaları vardır. İşlemler, diğer blockchain ağlarına kıyasla yavaştır. Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresi ve göreceli teknik karmaşıklık eksikliği aslında ağın genel güvenliğini güçlendirirken, bu faktörler, kullanıcıları diğer blok zinciri ağlarına çeken DeFi uygulamaları gibi bazı uygulamalar için BTC kullanmanın çekiciliğini sınırlar..

Bununla mücadele etmek için bazı geliştiriciler kararlıdır akıllı sözleşme işlevselliği getiriyor Bitcoin ağına. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelere bağlı çoğu proje diğer blokzincirleri tercih eder. Daha hızlı işlem süreleri, daha çeşitli programlama seçenekleri ve en büyük geliştirici topluluğu, Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar geliştirenler için gidilecek ağ haline geldi. Bu nedenle, ağ en geniş ve canlı DeFi sektörüne sahiptir. Bu nedenle, Ethereum’un desteklediği tokenize edilmiş BTC sayısı açısından lider olduğunu görmek şaşırtıcı değildir..

Merkezi olmayan bir uygulama veri toplayıcısı olan DappRadar’da OpenData lideri Ilya Abugov, OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Ethereum DeFi ekosistemi, kullanıcıların sermayelerini çalıştırmalarına olanak tanır ve DeFi’de bulunan getirilere rakip olan BTC sahipleri için çok fazla seçenek yoktur.."

Tokenize edilmiş BTC projelerinin arkasındaki geliştiriciler, kripto para biriminin muazzam likiditesini, kripto para birimi endüstrisine girmek için mutlaka yeni sermaye gerektirmeden, merkezi olmayan finansın genişlemesini teşvik etmek için bir fırsat olarak görüyorlar. BTC’nin likiditesine dokunulmadan, sektördeki büyüme, DeFi uygulamalarının inşa edildiği çok daha küçük ağların piyasa kapitalizasyonlarının boyutuyla sınırlıdır..

Bugün kilitlenmiş toplam değeri yaklaşık 11,5 milyar dolar olan merkezi olmayan finans, geleneksel finansal hizmetler endüstrisinin hala küçük bir bölümünü temsil ediyor. 26,5 trilyon doları aşması bekleniyor DeFi nişinin boyutu ve yaşı göz önüne alındığında, BTC likiditesini emmek, sektöre, henüz kripto para birimi endüstrisine henüz dikkat etmeyen finans sektöründeki kişilere daha fazla meşruiyet kazandıracaktır..

Ethereum’daki tokenize edilmiş BTC sayısı, BTC likiditesini diğer blok zincirlerine getirmek için halihazırda önemli bir talep olduğunu gösteriyor. Altı ay önce ağdaki 2.700 jetona şimdi 150.000’in üzerine çıktı..

Ren Project’in işletme sorumlusu Michael Burgess, BTC’nin hızlı büyümesini DeFi’nin kendi genişlemesine bağlayarak OKEx Insights’a şunları söyledi:

"Bireyler, BTC’ye maruz kalmayı ilk kez sürdürürken, eşzamanlı olarak varlığın üzerinde izinsiz bir şekilde cazip getiri elde edebilir. Bu özellik kombinasyonu ve yaz boyunca tarımsal üretim çılgınlığı, gördüğümüz büyümeye yol açtı.."

Benzer şekilde, Keep Network’te iş geliştirme ve strateji başkanı Carolyn Reckhow, Ethereum ağında BTC kullanımını doğal olarak görüyor – özellikle DeFi’de pasif gelir getirici fırsatların çoğalması göz önüne alındığında:

"Bitcoin her zaman orijinal ‘merkezi olmayan finans’ olacaktır. Aynı zamanda 2020, ekosistem büyüdükçe Ethereum DeFi’de kazanmak için yeni fırsatlar sundu. BTC sahiplerinin değerleri ve öncelikleriyle tutarlı bir şekilde katılmak istemeleri mantıklıdır.."

Ethereum’da Bitcoin: En büyük projeler

Sarılmış Bitcoin (WBTC)

2019’un başlarında Kyber, Ren ve BitGo tarafından mevcut projeler tarafından başlatılan Wrapped Bitcoin (WBTC), bugün BTC’yi tokenize eden en köklü projedir. Ethereum’da şu anda 123.000’den fazla WBTC var. İtibari para cinsinden, yazının yazıldığı sırada toplam değer 1,9 milyar dolara yakın..

WBTC, BTC madeni paralarının depolanmasının yanı sıra WBTC’nin daha sonra basılması ve yakılmasını denetlemek için merkezi bir emanetçiye güveniyor. Kullanıcılar WBTC’yi basmak istediklerinde, bunu projenin tüccarlarından biri aracılığıyla yaparlar. Tüccar, talebi gözaltına alınan BTC sayısına göre WBTC’yi daraltan bekçiye iletir. Bireysel tüccarlar ve sorumlular, genellikle DAO olarak adlandırılan, projenin merkezi olmayan özerk organizasyonu tarafından onaylanır..

Açıkça merkezi bir uygulama olmasına rağmen, WBTC olabildiğince fazla şeffaflık sağlamaya çalışmaktadır. Kullanıcılar görüntüleyebilir gözaltı adresleri hangi fonların tutulduğu ve bunları basılan WBTC sayısı Ethereum ağında. Hem Bitcoin hem de Ethereum blok zincirlerinin kamusal doğası sayesinde, dolaşımdaki WBTC’nin tam rezervlerini kanıtlamak çok kolaydır..

WBTC web sitesine göre şu anda 26 tüccar var. Bunlar Maker, Ren, Set Protocol ve Aave gibi büyük DeFi projelerini içerir. Bu arada, platformun DAO’sunun 17 üyesi var. Merkezi olmayan finansa aşina olanlar, DAO üyeleri arasında bulunan Gnosis, OmiseGO, bZx ve Kyber gibi isimleri tanıyacaklardır..

Kullanıcıların BTC’sini projenin tek sorumlusu olarak korumak BitGo’dur. Tek bir emanetçiye güvenmek bazı okuyucular için alarm zilleri çalsa da, şirket sektördeki en önde gelen emanetçilerden biridir. Güney Dakota’daki Bankacılık Bölümü tarafından düzenlenir ve bir 100 milyon dolarlık sigorta Lloyd’s of London’ın politikası.

Kimlik bilgilerine rağmen, BitGo hala güvenilir bir üçüncü tarafı temsil ediyor. Sektördeki birçok kişi için bu, kripto para biriminin ahlakı ile çelişiyor. Aynı şekilde, WBTC’yi basmadan önce kimliğini açıklamayı gerektiren Müşterinizi Tanıyın kontrolleri gibi kara para aklamayı önleme düzenlemelerine uyma yükümlülüğü de vardır. Bu nedenlerden ötürü, diğer projeler BTC’yi Ethereum ağına daha güveni en aza indirilmiş bir şekilde getirmeye çalıştı..

RenBTC

Ethereum’da BTC’yi simgeleyen ikinci en büyük proje, Ren Sanal Makinesi (RenVM) tarafından desteklenmektedir. Oluşturduğu BTC destekli jetonlar, renBTC jetonları olarak bilinir. Ethereum’da şu anda 25.000’den fazla renBTC veya yaklaşık 320 milyon dolar değerinde.

RenVM, Darknodes olarak bilinen bir makine ağıdır. Sanal makine, kullanıcıların BTC göndermesi gereken tek seferlik bir BTC para yatırma adresi oluşturarak kullanıcılar için saklama görevi görür. Bu adresin özel anahtarı, düğümlerden bile tamamen gizli tutulur. İşlem onaylandıktan sonra, RenVM, desteklenen DeFi uygulamalarıyla kullanım için uygun sayıda renBTC’yi daraltır..

İzinsiz bir ağ olarak herkes bir RenVM Darknode’u çalıştırabilir. Bununla birlikte, kayıt, operatörlerin 100.000 REN tokenine sahip olmasını gerektirir. Bu, bir kullanıcının sanal makinenin işleyişini kendi lehine oynamak için kontrol ettiği Darknode’larla ağı aşamamasını sağlar. Darknode operatörleri, RenVM kullananlardan alınan işlem ücretlerinin bir kısmı ile dürüstçe katılmaya teşvik edilir..

Kullanıcıların AML ve KYC düzenleme gereksinimlerine uymasını gerektiren WBTC’nin aksine, renBTC – ve ona güç veren sanal makine – gizliliğe odaklanır. Tüm işlemlerin – girdiler, çıktılar ve durum – Darknode operatörleri de dahil olmak üzere tüm katılımcılardan gizli tutulmasını sağlamak için çeşitli kriptografik teknikler kullanır. Ana hatlarıyla belirtildiği gibi projenin dokümantasyonu, RenVM, bu gizlilik odaklı işlevselliği elde etmek için Shamir’in Gizli Paylaşımını, zkSNARK’ları ve güvenli bir çok partili hesaplama protokolünü içerir..

RenVM, diğer blok zincirlerine BTC likiditesi getirmenin daha güveni en aza indirilmiş ve özel bir yol olmasının yanı sıra, ek avantajlar da sunuyor. Birincisi, bir araya getirilebilirliği, DeFi projelerinin kendi uygulamalarına blok zincirler arası çalışabilirlik eklemesine izin vererek daha yumuşak bir kullanıcı deneyimi sağlar. Ren’in baş işletme sorumlusu Michael Burgess, OKEx Insights’a bunun kripto para birimi endüstrisinin daha geniş büyümesini nasıl etkileyebileceğini söyledi:

"RenVM diğer blok zincirlerine genişledikçe, kullanıcılar yerel varlıklarla (BTC gibi) etkileşime girebilecek ve dApp’lerin hangi temel L1’de olduğunu bilemeyecekler – ki bu, bizim görüşümüze göre, birlikte çalışabilirliği ana akıma taşıyacak ve üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır. ekosistemin kullanıcı deneyimi ve ardından benimsenmesi."

Ek olarak, tamamen protokol tabanlı olduğundan, RenVM kullanarak varlıkların basılması, köprü oluşturduğu blok zincirler üzerindeki işlemleri onaylamak için gerekenden biraz daha fazla zaman gerektirir. Bu, merkezi yetkilendirme gerektiren sistemlerden çok daha hızlı hale getirir.

Burgess yorumladı:

"Başka hiçbir sarılmış varlık mekanizması, Ethereum’a bu kadar hızlı ve sermaye açısından verimli bir şekilde gidip gelemez. Diğer tüm değişkenler, bu düzeyde akışkanlığı ve sermaye verimliliğini önleyen UX engellerine sahiptir.."

Şu anda renBTC belirteçlerinden 6 kat daha fazla WBTC belirteci varŞu anda renBTC belirteçlerinden 6 kat daha fazla WBTC belirteci var. Kaynak: Catallact

Ağın TBTC’sini koruyun

WBTC ve renBTC, BTC’nin likiditesini genişleyen ademi merkeziyetçi finans sektörüne getirmeye yönelik tek çaba değil. Huobi’nin HBTC’si ve Tokenlon’un imBTC’si, WBTC’ye benzer şekilde merkezi saklama hizmetlerine güvenirken, diğerleri daha geniş kripto para birimi endüstrisinin ahlakına daha uygun bir şekilde Ethereum’da BTC’yi temsil etmeye çalışıyor..

Bunların arasında Keep Network’ün tBTC’si var. BTC’nin bu tokenleştirmesi, kullanıcıların BTC’sini gözetim altına almak için aşırı teminatlı, rastgele seçilen imzalama düğümlerini kullanır. Bu imzalayanlar, platform kullanıcıları tarafından ödenen ücretlerin bir kısmını alır ve gözetimlerinde BTC’nin% 150’si değerinde bir ETH tahvili ile dürüst tutulur. Şu anda, dolaşımda yaklaşık 1.000 tBTC (~ 15 milyon $) var, bu da onu tokenize edilmiş BTC’nin daha küçük uygulamalarından biri yapıyor..

Ethereum’da tokenize edilmiş BTC’nin daha küçük bir payını temsil etmesine rağmen, tBTC’nin arkasındakiler şu anda Bitcoin ile ideolojik olarak en uyumlu uygulamayı temsil ettiğine inanıyor. Reckhow’un kendi sözleriyle:

"tBTC, Bitcoin sahiplerinin değerleri ve öncelikleriyle tutarlı olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu, ademi merkeziyetçiliğe ve güvenliğe öncelik vermek anlamına gelir. tBTC tamamen güvenilmezdir, yani tBTC’yi herhangi bir zamanda BTC karşılığında kullanmak için hiçbir aracının imzalamasına gerek yoktur.."

sBTC

Merkezi olmayan türev ticaret platformu Synthetix’in arkasındaki geliştiriciler, Ethereum ağında Bitcoin’in değerini temsil etmek için başka bir yaklaşım geliştirdiler. SBTC belirteci aslında BTC’nin değerinin sentetik bir temsilidir. WBTC, renBTC ve tBTC’nin aksine, sBTC, BTC tarafından desteklenmez. Bunun yerine Synthetix’in SNX jetonu, sBTC jetonlarını basmak için gerekli teminatı sağlar. SBTC’yi basmak isteyen kullanıcılar, BTC değerinin yaklaşık% 700’ü değerinde SNX’i kilitlemelidir. Bu aşırı teminatlandırma, sistemi BTC’ye kıyasla SNX fiyatında ani bir düşüşe karşı korumak için gereklidir..

Hem SNX hem de sBTC’nin Ethereum blok zincirinde çalıştığı göz önüne alındığında, Synthetix tarafından temsil edilen varlıklar, diğer çözümlerin yaptığı gibi blok zincirleri arasında gerçekten köprü oluşturmaz. Sistem gerçek BTC içermez. Bu nedenle, sBTC, BTC için kullanılamaz. Bu nedenle, sBTC, yatırımcıların yalnızca BTC fiyatına maruz kalmasına izin verir ve BTC piyasasının büyük likiditesini Ethereum ağına getirmez..

Farklı tokenize Bitcoin uygulamalarından kaynaklanan sorunlar

Bitcoin’i Ethereum’a getirme çabalarının hiçbiri şu anda dezavantajsız değil. En önemlisi – en azından şimdilik – merkezi bir varlığa güvenme gerekliliğidir. Nihayetinde, bu tür sistemlerin merkezi kontrolünü uygulayanlar üzerindeki dış baskı, işlem sansürüne ve hatta gözaltında BTC’nin ele geçirilmesine neden olabilir..

WBTC, HBTC ve imBTC ile bu tür bir merkezi kontrol oldukça açık hale getirilmiştir. Gözaltındaki BTC, merkezi bir varlık tarafından kontrol edilen cüzdanlarda tutulur. Kullanıcılar, bu merkezi varlığın dolaşımdaki her tokenize BTC için gerçekten bir jeton tuttuğuna ve saklama cüzdanının içeriğiyle aniden kaybolmayacağına güveniyor. Bununla birlikte, net olmayan şey, BTC’nin daha güvenli bir şekilde en aza indirgenmiş bir şekilde tokenize edilmesini sağladığını iddia eden çözümlerin arkasındaki kişiler tarafından yönetilen merkezi kontrol seviyesidir..

Hem tBTC hem de renBTC, daha önce kendi ademi merkeziyetçilik iddiaları nedeniyle eleştiri almıştı. Wanchain Vakfı, 26 Ağustos 2020’de bir Orta gönderi renBTC’nin iddiaları ile gerçek uygulaması arasındaki tutarsızlıkları belirledi. RenVM nezaretindeki tüm BTC’nin tek bir BTC adresinde kaldığı belirtildi. Bu özel anahtarın kontrolü, bir saldırganın projenin gözetimindeki tüm BTC’yi ağdaki herhangi bir adrese aktarmasına izin verir..

Ren Projesi yanıt verdi kendi postası, başından itibaren tam ademi merkeziyetçiliğin kendi sorunlarını davet ettiğini düşünmek. Yazılım hataları – özellikle karmaşık, son teknoloji yazılımlarla uğraşırken – yaygındır. Bu nedenle, Ren Projesi aşağıdakileri takip etmektedir: yol haritası tam ademi merkeziyetçilik olarak tanımladığı şeye doğru.

Gönderi, projenin arkasındaki kişilerin gerçekten de RenVM’nin gözetimindeki bu fonlara erişmek için dahili olarak işbirliği yapabileceklerini ortaya koydu. Ancak, olduğunu iddia etti "bunu yapmamak için güçlü teşvikler." Bunlar arasında "Yıllarca süren sıkı çalışma ve itibarı çöpe atmak," yanı sıra potansiyel yasal sonuçlar ve çalınan varlıkların kara listeye alınması, bu tür bir çıkış dolandırıcılığının etkinliğini sınırlar. Nihayetinde, kullanıcılar gizli anlaşma olmayacağına güvenmek zorundadır..

Daha önceki bir konu – bu sefer tBTC ile birlikte – hem merkezileşme endişelerini hem de baştan itibaren tam ademi merkeziyetçiliğin kendi risklerini nasıl ortaya koyabileceğini vurguladı. TBTC’nin Mayıs 2020 lansmanından sadece birkaç gün sonra Keep Network ekibi, para yatırma duraklamasını tetiklemek proje koduna yazılan işlev. Adını verdiği şeyi tetikleyerek "kırmızı kol," Ekip, imzalayan birleştirme sistemiyle ilgili sorunları ele alırken kullanıcı fonlarının kaybını önleyebildi. Bu tür bir merkezi kontrol olmadan, tespit edilen güvenlik açıklarından yararlanılmış olabilir.

Ren Projesi gibi, Keep Network’ün de tBTC için tam ademi merkeziyetçiliğe doğru ilerlediği bildiriliyor. Merkezi güven noktalarını ortadan kaldırmak için aşamalı bir süreci ana hatlarıyla belirtir. Bu, ağ katılımcılarını öngörülemeyen güvenlik açıklarından korumak için sistemin belirli yönleri üzerinde kontrolü sürdürürken diş çıkarma sorunlarının çözümüne izin vermeyi amaçlamaktadır. Açıkça görülüyor ki, bu görünüşte güveni en aza indirgeyen çözümlerde hala bazı kullanıcı güvenine ihtiyaç var..

Farklı blok zincirleri arasında köprü kurarken merkezi saklama görevlilerini değiştirme çabaları, kripto para biriminin merkezi olmayan doğasına daha uygun olabilir, ancak göreli karmaşıklıkları da yeni potansiyel saldırı vektörlerini davet ediyor. Birçok kripto para birimi protokolünde olduğu gibi, kodlarındaki kusurlar, eğer kötüye kullanılırsa, kullanıcı fonlarının kaybına neden olabilir. Bu, kendi BTC varlıklarını tokenize etmeyi düşünen herkes için önemli bir husustur..

OKEx Insights ile konuşan Abugov, merkezi saklama hizmetleri ile en aza indirilmiş bir şekilde BTC tokenleştirme sağlamaya çalışanlar arasındaki değiş tokuş hakkında yorum yaptı:

"Bazıları, perakende kullanıcılarının merkezi finansal ürünlerinin arkasındaki teknolojiyi anlamadıklarını söyleyebilir – sadece çalışmak için onlara ihtiyaçları var. Bu doğru olabilir, ancak merkezi ürünlerde tanımlanmış bir sorumlu taraf vardır. İşler ters giderse olacak prosedürler var. DeFi’de bundan çok daha azı var."

Ethereum’da tokenize edilmiş BTC’nin genel riskleri ve eksiklikleri

Akıllı sözleşme riski

Bu yıl Ethereum’da BTC’nin büyümesi göz önüne alındığında, BTC sahiplerinden Ethereum’un patlayan DeFi sektöründe çalışmak için yatırımlarının değerini koymaları için çok fazla talep olduğu açık. Ancak, merkezi olmayan finansal uygulamalarla etkileşime girmeden önce DeFi’nin doğasında olan riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir..

OKEx Insights’ın daha önce araştırdığı gibi, DeFi uygulamalarının bir araya getirilebilirliği, koddaki güvenlik açıklarından yararlanmak isteyenler için potansiyel olarak geniş bir saldırı yüzeyi oluşturur. 2020 boyunca pek çok kez akıllı sözleşmeler, fırsatçılar ve kötü niyetli aktörler tarafından tüketildi. Doğal olarak, pek çok saldırı, tamamen denetlenmemiş projeleri hedef almıştır ve bu, aynı zamanda tokenize edilmiş BTC kullanarak pasif gelir oluşturma fırsatları da sunabilir..

Verildi, artan sayılar DeFi projeleri artık akıllı sözleşme denetim hizmetlerini tercih ediyor. Yine de, denetlenen projeler bile riskler oluşturabilir. Sektörün açık, izinsiz doğası ve farklı protokollerin birlikte çalışabilirliği, sistemler hayata geçene kadar algılanması zor ve gerçek sermaye tehlikede olan güvenlik açıkları yaratabilir. DeFi kadar yeni ve karmaşık olan ve giderek artan miktarda para içeren bir alanda, denetçilerin akla gelebilecek her istismarı hesaba katabileceğine inanmak çok zor..

Burgess, OKEx Insights’a Bitcoin’in tokenleştirilmesiyle ilgili birleşik risk hakkında şunları söyledi:

"Bir varlığı Ethereum’a getirerek (tokenleştirme yoluyla) ve bir DeFi uygulamasına yatırarak, Bitcoin blockchain riskini, Ethereum blockchain riskini, tokenleştirilmiş model riskini ve DeFi uygulamasının (akıllı sözleşme) riskini birleştiriyorsunuz. DeFi’de tokenize edilmiş varlıklar için bu kaçınılmazdır ve kullanıcılara iletilmelidir, böylece hangi model ve risk profilinin ihtiyaçlarına en uygun olduğu konusunda eğitimli kararlar alabilirler.."

Benzer şekilde, projeler bir denetim firmasından olumlu bir değerlendirme aldıktan sonra kodlarını değiştirebilirler. Bu tür değişiklikler yeni saldırı vektörlerini ortaya çıkarabilir. Projenin önceki denetimlerine rağmen, tokenize edilmiş BTC (veya bu konuda herhangi bir dijital varlık) ile bu tür protokollerle etkileşime girenler risk altında olabilir..

Abugov, hem tokenize edilmiş Bitcoin protokolleri hem de daha genel olarak DeFi sektörü ile ilişkili riskler hakkında yorum yaptı:

"Bence ek risk var. Geçtiğimiz birkaç ay içinde bir dizi projenin çeşitli saldırılardan muzdarip olduğunu gördük. BTC tokenleri, en azından ek bir teknolojik risk seviyesi yaratır. Daha önce, şu anda alanın büyük bir ‘beta testine’ benzediği söylendi. Bu nedenle, uygulamaları kullananların ne kullandıklarını anlamaları yardımcı olacaktır.."

Benzin fiyatları Bitcoin’i diğer ağlara yönlendiriyor

Ethereum DeFi ile tokenize edilmiş BTC aracılığıyla etkileşimde bulunmanın ek bir eksikliği, ölçeklenebilirlik ile ilgilidir. Bu yıl ağdaki DeFi uygulamalarındaki BTC ve TVL miktarı hızla arttı, aynı zamanda işlem ücretleri de arttı.

Ethereum tabanlı uygulamalarla her etkileşim, blok zincirinin güncellenmesini gerektirir. DeFi’nin blok alan talebini artırmasıyla, gaz fiyatları, sözde açık ve erişilebilir finansal hizmetlerin kullanılmasıyla bile en zenginleri hariç en pahalı olanları fiyatlandıran seviyelere yükseldi..

Ethereum blok zincirinin mevcut uygulamasındaki eksiklikleri, diğer akıllı sözleşme uyumlu platformların savunucularını DeFi geliştirmeyi daha ciddiye almaya teşvik ediyor. Örneğin TRON ağı, konumlandırmaya çalışmak merkezi olmayan finans için çok daha ucuz bir platform olarak kendisi. Gibi çabalar Justswap DEX, pearl.finance, salmon.finance ve diğerleri, yalnızca Ethereum tabanlı meslektaşlarının işlevselliğinden değil, aynı zamanda saygısız markalarından da ödünç alıyor. Artan DeFi gelişimini gören diğer Ethereum rakipleri arasında Polkadot, EOS ve Cosmos bulunmaktadır..

DeFi kullanıcıları için seçenekler arttıkça, tokenize edilmiş BTC çözümlerinin artık Bitcoin blok zinciri ve Ethereum dışı ağlar arasında köprüler sağladığını görmek biraz şaşırtıcı. BitGo, Eylül ayı sonunda TRON ile çalıştığını duyurdu. WBTC’yi ağa getirin. Bu arada, TRON’un kendi ev yapımı çözümü SADECE BTC. Benzer şekilde, Interlay üzerinde çalışıyor Polkadot’un ilk tokenize edilmiş BTC’si 2021’in başlarında hayata geçirilmesi beklenen PolkaBTC uygulaması.

BTC’nizi belirtmeli misiniz??

Güvenlik sizin asıl endişenizse, bunun cevabı olabilir "Hayır." Ethereum’da BTC’yi tokenleştirmenin tüm mevcut yöntemleri bazı ek güvenlik riskleri sunar. Burgess bunu düzgün bir şekilde özetliyor:

"BTC ve diğer varlıklar için en güvenli yer kendi yerel zincirleridir. İstisna yok. Tüm tokenize modeller (renBTC, WBTC, tBTC, vb.) Bileşik risk ve aksi belirtilmemesi samimiyetsizdir. Kullanıcıların bunun farkında olması gerekir."

Yine de, toplamda yaklaşık 2 milyar dolar değerinde BTC sahipleri bu riski aldı. Çoğu, Ren Project ve Keep Network’ün yaklaştığı gibi daha karmaşık sistemler yerine WBTC’nin merkezi saklama modelini tercih ediyor..

Kurumsal pazarda bu tür merkezi çözümler için devam eden bir talep beklediğini yorumlayan Reckhow, OKEx Insights’a risk açısından merkezi ve güven azaltılmış BTC tokenleştirme projeleri arasındaki ödünleşimler hakkında konuştu:

"Kullanıcılar, seçtikleri teknolojileri anlamalı ve kendileri için nitelendirmeli ve riskleri kabul ederlerse bunları kullanmalıdır. DeFi ve kripto projeleri ve protokolleri arasında çok fazla fark var. Merkezileştirilmiş projelerde, riskler, güvenlik veya yeniden tanımlama riski (yani Bitfinex riski) etrafında bir üçüncü tarafa güvenme ihtiyacında yatmaktadır ve daha merkezi olmayan projelerde, teknik / akıllı sözleşme risklerine bakıyorsunuz.."

Sektör lideri sigortalı ancak merkezi gözaltına sahip WBTC’nin Ethereum’daki tüm BTC’nin dörtte üçünden fazlasını oluşturmaya devam etmesi, piyasanın risk iştahını anlatıyor. Kullanıcılar, DeFi protokolleri ile etkileşimde bulunmanın potansiyel ödülü için akıllı sözleşme riskini üstlenmekten mutlu olsalar da, güveni en aza indirgeyen çözümlerden birini kullanmayı seçmenin kazanacağı çok az şey ve kaybedecek çok şey vardır. Sonuçta, kripto dünyasının en değerli varlığı ile yepyeni, karmaşık ve yetersiz test edilmiş sistemlere güvenmekten bahsediyoruz..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me