DEX görüntüsü

Merkezi olmayan finans veya DeFi, son zamanlarda daha geniş kripto topluluğunun ilgi ve tartışma odağı oldu. DeFi piyasasında kilitli USD cinsinden toplam değer aştı Temmuz’da ilk kez 2 milyar dolar. kullanıcı sayısı DeFi pazarında da önemli bir büyümeye tanık oldu ve 6 Temmuz itibarıyla neredeyse 240.000’e ulaştı.

DeFi nişinin son zamanlardaki patlayıcı büyümesinin, özellikle Haziran ortasında yönetişim belirteci COMP’un dağıtımından başlayarak popülerlik kazanmaya başlayan bir borç verme protokolü olan Bileşik tarafından yönlendirildiğine inanılıyor. Compound, önde gelen DeFi projesi olan Ethereum tabanlı borç verme protokolü Maker’ı hızla geride bıraktı ve 9 Temmuz itibarıyla protokole kilitlenmiş yaklaşık 700 milyon dolarlık varlığa ulaştı..

DeFi etrafındaki yutturmaca, genellikle DEX olarak adlandırılan merkezi olmayan borsalara da fayda sağlamış gibi görünüyor. Ethereum analiz hizmeti Dune Analytics’ten alınan veriler gösterir DEX’lerdeki işlem hacimleri Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,52 milyar $ ‘ı, Mayıs ayına göre% 70 artışla belirledi. Özellikle, DEX platformları Uniswap ve Curve sırasıyla 446 milyon dolar ve 350 milyon dolarlık işlem hacmi ile piyasaya hakim oldu..

Ocak 2019’dan Haziran 2020’ye kadar aylık DEX hacimleri. Kaynak: Dune Analytics, OKEx Insights

OKEx Insights, merkezi olmayan borsaların popülaritesindeki son artışın arkasındaki nedenleri ve ayrıca DEX’lerin sunduğu likidite, güvenlik ve kullanıcı deneyimlerinin mevcut durumunu inceliyor.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar

Çoğu kripto borsası merkezileştirilmiştir. OKEx gibi borsalar, diğer tekliflerin yanı sıra uzun zamandır kripto para birimi ticareti için birincil konumlar olmuştur. Bu saklama takası durumunda, kullanıcıların fonları güvenilir bir aracı tarafından tutulur – genellikle borsanın operatörü. Exchange genellikle kullanıcıların varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olduğundan, bu, esasen tek bir hata noktası olan bir sistem oluşturur..

Bu, güvenlik açıklarını kullanarak milyonları çalabilen bilgisayar korsanları için merkezi borsaları ana hedef haline getirdi. Örneğin, 500 milyon dolar Coincheck kesmek Ocak 2018’de, merkezi kripto para birimi borsalarının kullanıcıların varlıklarını şeffaf bir şekilde koruyup koruyamayacağı konusunda yaygın endişeler ortaya çıktı..

Bir dizi büyük kripto para birimi değişim saldırısından sonra 2018 ve 2019, kullanıcılar merkezi olmayan değişimleri düşünmeye başladı. Bir DEX’te ticaret, bir blok zincirindeki akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu, işlemde herhangi bir üçüncü tarafın bulunmadığı ve kullanıcıların kendi kripto para birimleri üzerinde tam kontrole sahip olduğu anlamına gelir..

Merkezi kripto para birimi borsalarına kıyasla, kullanıcıların kendi fonları üzerinde tam kontrole sahip olması nedeniyle DEX’lerin tek bir başarısızlık noktası yoktur. Bu, bilgisayar korsanlarının büyük miktarlarda kripto para çalmalarını zorlaştırır, çünkü korsanlık için gereken süre ve maliyet, merkezi kripto para birimi borsalarından çok daha yüksektir..

Merkezi olmayan borsalar nihayet hacim kazanıyor

Merkezi olmayan borsalar, gözetim altında olmayan yapıları ve iddia edilen gelişmiş güvenlikleri ile 2018’de kısa vadeli bir ilgi kazandı. Bununla birlikte, DEX’leri çevreleyen yutturmaca, merkezi borsalara kıyasla düşük işlem hacimleri nedeniyle büyük ölçüde azaldı..

Örneğin, IDEX testere Temmuz 2018’de iki haftada 69.339 takas yapılırken, Bitfinex sadece iki günde 92.024 takas sözleşmesini kolaylaştırdı. Mayıs 2018’de DEX’lerde işlem gören 1,5 milyar dolarlık zirvenin ardından, Diar araştırması bildirildi DEX işlem hacmi, Ocak 2019’da aylık en düşük 49 milyon $ ‘a ulaştı.

DEX’ler, Compound ve daha geniş DeFi alanının yükselişinin ardından 2020’de bir kez daha çekiş kazanmaya başladı. Örneğin, merkezi olmayan borsa Eğrisindeki toplam işlem hacmi büyüdü 16 Haziran’da COMP dağıtımının başlangıcındaki yaklaşık 7,1 milyon $ ‘dan 21 Haziran’da 42 milyon $’ ı aşan rekor zirvesine neredeyse% 500.

DeFi çılgınlığı ateş seviyesine ulaştığında, DEX’ler nihayet yaygın bir şekilde benimsenecek mi??

Likidite önemli bir endişe olmaya devam ediyor

Likidite, kripto para borsalarının benimsenmesi ve kullanıcı büyümesi için tartışmasız temel itici güçtür. Likidite, bir varlığın fiyatını etkilemeden bir varlığın nakde dönüştürülme kolaylığını ifade eder. Bir ticaret emrinde, bir teklif, bir satın alma emrine, bir satış ise bir satış emrine atıfta bulunur. Fark, en yüksek teklif ile en düşük satış arasındaki farkı ifade eder. Daha düşük bir spread daha likit bir piyasayı gösterirken, daha yüksek bir spread daha likit olmayan bir piyasayı gösterir..

Likiditeyi değerlendirmek için iki temel bileşen vardır:

  1. Varlığı dönüştürmek için gereken hız ve çaba olan kolaylık.
  2. Daha büyük bir siparişte beklenen fiyat ile uygulama fiyatı arasındaki fark olan fiyat düşüşü.

Likit bir piyasada, varlıklar minimum kayma ile kolayca nakde dönüştürülebilir. Merkezi olmayan borsalar iki tür likidite modeline ayrılabilir: sipariş defteri eşler arası borsalar ve otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılara dayalı borsalar.

Bir emir defteri eşler arası değişim, işlemleri gerçekleştirmek için bir alış / satış sistemi kullanır. Ticaret sadece idam Bir tüccarın alım / satım emri seçilen bir fiyattaki ters emirle eşleştiğinde borsanın eşleştirme motoru tarafından. Emir defteri takas modeli, yüksek likiditeye işaret ettiği ve sıkı bir spread yarattığı için, yüksek işlem hacmine sahip merkezi borsalar için idealdir. Bu nedenle, tüccarlar minimum kayma ile büyük siparişler verebilir.

Ancak, emir defteri değişim modeli DeFi madeni paraları ve jetonları ile iyi çalışmaz. Merkezi olmayan finans protokollerinin çoğu erken aşamalarında olduğundan, varlıkları aktif olarak işlem görmüyor ve piyasada yeterince alıcı ve satıcı yok. Tokenlerin nispi likiditesi, onları büyük bireysel işlemlerin neden olduğu fiyat dalgalanmalarına duyarlı hale getirir. Büyük fiyat dalgalanmaları da geniş bir yayılmaya yol açar. Ek olarak, yüksek fiyat oynaklığına sahip varlıkların emir defteri borsalarında listelenme olasılığı daha düşüktür..

DeFi tokenleri sipariş defteri değişimlerinde yaygın olarak alınıp satılmadığından, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılara dayalı platformlar bir alternatif olarak hizmet eder. AMM tabanlı bir değişim kullanır tüccarlardan gelen likiditeyi havuzlamak ve pazar yapmak için parametreleri ayarlayan bir dizi deterministik algoritma. Alış ve satış siparişleri için geleneksel bir sipariş defteri kullanmak yerine, AMM tabanlı borsalardaki hem alıcılar hem de satıcılar için fonlar zincir içi likidite havuzlarında depolanır..

DeFi bağlamında, AMM sistemleri, ticaret çiftleri belirlemenin aksine varlıkların takas edilmesini sağlayan büyük bir likidite havuzu oluşturmak için tasarlanmıştır. Geleneksel bir sipariş defteri değişimiyle karşılaştırıldığında, tüccarların siparişlerinin likidite havuzlarındaki diğer tüccarlarla eşleştirilmesine gerek yoktur. Bunun yerine, bu havuzlar, tüccarlar varlıklarını yatırdıklarında sürekli likidite sağlar. Ek olarak, likidite havuzundaki tokenların fiyatlandırması, borsalar arasında fiyatlandırma bilgilerini toplamak yerine akıllı sözleşmelerde ayarlanan bir algoritma tarafından belirlenir..

Likidite havuzları, hem bu DeFi coin ve tokenlerinin arkasındaki ekipler hem de varlıkların yatırımcıları için faydalıdır. Proje ekipleri için likidite havuzları Kaldır proje gerçek bir hizmet sunmadan önce likidite sağlayan bir ağın önyükleme ihtiyacı. Yatırımcılar için likidite havuzları, aktif olarak alınıp satılmadıklarında coinleri ve tokenları çekmelerini sağlar..

Likidite madenciliği ve verim çiftçiliği

Compound’un çarpıcı yükselişi, mümkün olduğunca çok getiri elde etmek için bir veya birden fazla DeFi protokolü kullanma eylemi olan “verim çiftçiliğini” teşvik etti. Verim tarımı, sözde “likidite madenciliği” nin yükselişiyle veya düzenli getirilere ek olarak bir protokolün yeni basılan yerel jetonunu kazanmasıyla daha da popüler hale geldi..

Likidite madenciliği Bir getiri çiftçisinin belirli bir madeni para veya jetona ihtiyaç duyulan likiditeye katkıda bulunmak için piyasa yapımına katılması ve bunu yaparken getiri oranını artı protokol jetonunun fazladan bir birimini elde etmesi durumu ifade eder..

Compound, yönetişim belirteci COMP’u dağıttığında, likidite madenciliği mekanizması, yatırımcılar getirilerini en üst düzeye çıkarmaya ve COMP kazanmaya çalışırken, önümüzdeki dört yıl boyunca likidite madenciliği yoluyla kullanıcılara dağıtılacak olan büyük bir getiri çiftçiliği zorlamasına yol açtı..

Bileşiğin başarısı, çok varlıklı havuzlar sunan ve herkesin platformda likidite sağlayıcısı olmasına izin veren bir DEX protokolü olan Balancer gibi diğer DeFi protokollerinde de benzer şekilde görülmüştür. Haziran sonundan itibaren, Dengeleyici’deki likidite sağlayıcıları için iki gelir kaynağı vardı, yeni basılan BAL’da işlem ücretleri ve ödüller – protokolün yönetişim belirteci – likidite madenciliği için dağıtıldı.

BAL’ın amacı servis tüccarlar ve likidite sağlayıcıları için protokolün yönetişimine ve karar alma sürecine katılmaya teşvik olarak. BAL’ın son dağıtımı, Balancer’daki likidite sağlayıcıları için fazladan bir gelir kaynağı sağlıyor ve bu da BAL kazanma talebini artırıyor. Bu, 23 Haziran’da jeton dağıtımının başlamasından bu yana Dengeleyicide kilitli toplam değerde (USD)% 300’ün üzerinde bir artışa yol açtı..

Dengeleyicide kilitli toplam değer (USD). Kaynak: DeFi Nabız

Bununla birlikte, likidite madenciliğinin sürdürülebilirliği hala tartışmaya açık. Kripto analiz firması CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, OKEx Insights’a işlerin erken dönemde iyi göründüğünü söyledi. Açıkladı:

“Likidite madenciliği modeli, iş kanıtı blok ödül sistemine benzer bir protokol teşvik biçimidir. Enflasyon modeli protokole dahil edilir ve parasal model herkes tarafından bilinir.

Likidite madenciliği modelinin sürdürülebilirliği, protokolün teşvik süresi boyunca ne kadar kullanım toplayacağına bağlı olacaktır. Buradaki fikir, teşvik azaltıldıktan veya kaldırıldıktan sonra yeterli sayıda kullanıcının protokolleri kullanacağı ve böylece yönetişim belirteçlerinin yönetişim konularında oylama talep ettiği kendi kendine sürdürülebilir bir ekosistem haline geleceği yönündedir. Bu noktada, bir şey söylemek için hâlâ çok erken – ancak ilk işaretler oldukça olumlu. “

Bazı DEX’ler tarafından benimsenen likidite madenciliği modeli, ticaret hacmine göre pazar paylarında kısa vadeli bir artışa neden oldu. Örneğin, Balancer’ın yönetişim belirtecinin dağıtımını duyurmasından bu yana, 22 Haziran haftasında ticaret hacmindeki pazar payı% 1,66’dan% 13,53’e yükseldi..

Merkezi olmayan borsaların haftalık hacmine göre pazar payı. Kaynak: Dune analytics, OKEx Insights

Dune Analytics’in kurucu ortağı Fredrik Haga, OKEx Insights’a DEX’lerin işlem hacminin Temmuz ayında pozitif ivmesini koruyabileceğinden emin olduğunu söyledi. Açıkladı:

“Haziran ayında ticaret hacminin büyük ölçüde rekolte tarımı tarafından yönlendirildiği görüldü. Bununla birlikte, Temmuz ayının yaklaşık 1 / 4’ü geçti ve DEX’lerde ~ 420 milyon $ ‘lık işlem gördük. Bu eğilim devam ederse, Temmuz, Haziran ile yaklaşık aynı hacimde olacak (~ 1.5 Milyar $ işlem görüyor). “

Yıllara göre gruplandırılmış aylık merkezi olmayan döviz hacmi. Kaynak: Dune Analytics, OKEx Insights

Temmuz ayında DEX’lerdeki toplam işlem hacmi geçen yılınkini çoktan geride bırakmış olsa da, 2020’nin 3. çeyreğine bakarken Haga, göz önünde bulundurulması gereken birkaç DEX’in altını çizdi:

“Dengeleyici ve Eğri referansından, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılarının hacmi oldukça hızlı bir şekilde artırabileceği aşikar hale geliyor. Şimdi, Mayıs ayında piyasaya sürülen Gnosis Protokolü gibi yeni modellerin nasıl performans gösterdiğini ve likidite çekip çekemeyeceğini görmek ilginç olacak. Ayrıca, artan gaz fiyatları ile birlikte Loopring ve Diversifi gibi katman 2 çözümlerini takip etmek ilginç olacak. “

DEX’lerin kitlesel olarak benimsenmesi için hala uzun bir yolu var

Merkezi olmayan borsalarda Haziran ayında artan hacimlere rağmen, DEX’lerin merkezi kripto borsalarıyla karşılaştırılması için henüz çok erken – aslanın kullanıcı payına ve ticaret hacimlerine çok fazla sahip. Belirtildiği gibi Araştırma TokenInsight’tan, Q1 2020 itibariyle, DEX’lerdeki işlem hacmi, tüm kripto pazarındaki toplam spot ticaretin yalnızca% 2,68’ini oluşturuyordu..

USD cinsinden, DEX’lerdeki işlem hacimleri, tüm kripto spot piyasasında işlem gören 6.6 trilyon $ ‘a kıyasla 2020’nin 1. çeyreğinde 180 milyar $’ a ulaştı. TokenInsight, oran hala küçük olsa da, DEX hacimlerinin toplam spot hacminin% 0,01’inden fazlasını oluşturduğu ilk seferdi..

Dengeleyicinin son 500.000 $ ‘lık sömürüsünün de yansıttığı gibi, güvenlik endişeleri, merkezi olmayan borsaların yaygın bir şekilde benimsenmesine de engel olmaya devam ediyor. 29 Haziran’da CoinDesk bildirildi bir saldırganın 23 milyon dolar değerinde WETH token ödünç alarak protokoldeki bir boşluktan yararlandığı. Daha sonra sürekli olarak WETH’yi Statera’ya (STA) karşı artan miktarlarla ticaret yaptıkları ve STA’nın likidite havuzunu kurutdukları bildirildi. Hacker’ın kimliği bir sır olarak kaldı ve Statera ekibi, hack mağdurlarına para iadesi yapamayacaklarını açıkladı..

DEX protokolü Loopring’in baş işletme sorumlusu Jay Zhou, OKEx Insights’a Ethereum çıktılarının sınırlandırılmasının DEX’lerin karşılaştığı güvenlik sorunlarına da ışık tuttuğunu söyledi. Açıkladı:

“Benim endişem, Ethereum’un çıktıları ile ilgili teknoloji sınırlaması. 12 Mart’taki “kara kuğu” olayı, DeFi pazarının değerini tek bir günde% 50 buharlaştırdı. Bu, fiyatın kısa sürede önemli ölçüde değişmesi durumunda mevcut blok zincirinin DeFi kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayamayacağı anlamına gelir. MakerDAO ve dYdX gibi önde gelen DeFi protokollerinden bazıları blok zincirinde katman-1 ölçekleme çözümlerini kullanırken, önümüzdeki yıl giderek daha fazla dapp’ın katman-2 ölçekleme çözümlerini benimsediğini göreceğiz. “

Merkezi olmayan borsalardaki zayıf kullanıcı arayüzleri, popüler merkezileştirilmiş borsalara kıyasla, kullanıcının benimsemesini de engelliyor. CoinGecko’dan Ong, OKEx Insights’a, DEX’leri kullanmanın karmaşıklığının kullanıcı deneyimini engellediğini ve bu nedenle DeFi’nin ana akıma gitmesini engelleyen bir engel olarak kaldığını söyledi. O detaylandırdı:

“Yüksek verimin nasıl elde edilebilir hale getirileceği kavramını anlaması herkes için zor. Otomatik piyasa yapıcıları, likidite havuzları vb. Kavramlarını kripto endüstrisindeki katılımcılara bile açıklamak zordur. Ortalama kripto bilgisine sahip bir kişinin bunları kullanabilmesi için Metamask’a aşina olması, ETH ve / veya stablecoin’leri öğrenmesi – DAI, USDT, USDC gibi mevcut çeşitli sabit paralardan bahsetmeye gerek yok – veya bir kontrol paneli kullanmaları gerekir. Instadapp gibi verim tarımı düzgün bir şekilde gerçekleştiriyor. ”

Ong ayrıca şu anda – diğer hususların yanı sıra Ethereum’da yüksek ücretlerle – DeFi protokollerinde verim çiftçiliğinin etkili olabilmesi için, kullanıcıların başlamak için büyük miktarda para bırakmasını gerektirdiğini, “görmek için minimum 10.000 $ bazı gerçek karlar. ” Ekledi:

“Bunun anlamı, DeFi verim çiftçiliğinin artık esasen yüksek verim elde etmek için akıllı sözleşmeler riskini üstlenmeye istekli büyük balinalar tarafından oynanan bir oyundur.”

Yukarıda belirtilen engellerin yanı sıra, merkezi olmayan uygulama veri şirketi DappRadar’ın iletişim direktörü Jon Jordan, merkezi değişimleri kullanmanın ataletinin DEX’leri “ana akımdan uzak” kıldığına olan inancını OKEx Insights ile paylaştı. Açıkladı:

“Bence DEX’lerin ana akım haline gelmemesinin ana nedeni, kripto ilk patladığında, bu yeni varlıklara erişmenin tek yolunun merkezi borsaları kullanmak olduğu tarihi meselesi. Bir kişi kayıt olduktan ve böyle bir ürünü kullanmaya başladıktan sonra, başka bir şeye geçmelerini sağlamak çok zordur..

Bununla birlikte, daha spesifik olarak, DEX’lerle ilgili sorun her zaman (ve olmaya da devam ediyor), daha yavaş olmaları, kullanımlarının daha pahalı olması ve en iyi merkezi borsalardan daha az likidite sunmaları olmuştur. Bu, birçok güvenlik sorunuyla birleştirilir. Bu nedenlerden dolayı, DEX’lerin ana akım ürünler olduğunu görmüyorum. “

Ürdün, DEX’lerin kısa vadede ana akım haline gelmediğine inanırken, kullanıcılar için iki net avantaj sunduğunu düşünüyor:

“DEX’in ilk avantajı, bazı kullanıcılar için önemli olan KYC / AML kısıtlamalarının olmamasıdır. Ana avantaj, şu anda yaşadığımız şeydir, DEX’lerin daha geniş DeFi patlamasına entegre edilme şeklidir. Bu, birden fazla eylemi içerebilen karmaşık bir DeFi işleminin parçası olarak yeni yollarla erişilebilen Uniswap, Kyber, 1 inç, Eğri vb. Ürünlerin yükselişini gördü..

DEX’in sunduğu bir diğer avantaj ise verimli tarım olgusudur. Kullanıcılar, teminat yatırarak, krediler çekerek ve eşzamanlı olarak jetonları değiştirerek Compound’un yeni COMP tokenini toplama yeteneklerini en üst düzeye çıkarıyorlar. Bu, DeFi ve DEX hacimlerinde muazzam bir patlamaya neden oluyor, ancak kullanıcı sayısı merkezi borsalara kıyasla çok düşük kalmaya devam ediyor. “

OKEx Insights ile yaptığı konuşmada DappRadar’dan Jordan, DEX’lerin DeFi ekosistemine tamamen entegre olacağına olan inancını da belirtti:

“DEX’lerin DeFi ekosistemiyle tamamen entegre olduklarında bir dönüşüm göreceğimizi umuyorum. Ve bir noktada muhtemelen DEX’lerden ayrı bir ürün türü olarak bahsetmeyi bırakacağız. “

Merkezi olmayan borsalar – ve bir bütün olarak DeFi – hala erken aşamalarındayken ve sınırlı bir kullanıcı tabanı için etkin bir şekilde kullanılabilirken, CoinGecko’nun Ong, DeFi’nin hala herkese finansal hizmetleri demokratikleştirmek için muazzam fırsatlar sunduğuna inanıyor:

“DeFi’nin geleceği konusunda genel olarak iyimserim. Bu, çok-on yıllık bir büyüme yörüngesinin başlangıcıdır ve DeFi, bize finansal hizmetleri ademi merkeziyetçi hale getirme konusunda çok fazla potansiyel vaat ediyor.

Yukarıda bahsedilen birçok sorun olmasına rağmen zamanla Ethereum ölçekleri ve DeFi geliştiricileri daha karmaşık hale geldikçe bu şeyler gelişecek ve kullanıcı deneyimi herkesin katılabileceği şekilde çok daha iyi hale gelecektir. Bu gerçekleştiğinde, yatırım getirisi daha yüksek olan karmaşık finansal hizmetler sadece zenginlerle sınırlı kalmayacak, herkes için demokratikleştirilecek. “

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me