OKEx Insights’ın DeFi Özeti, merkezi olmayan finans sektörünün haftalık incelemesidir.

DeFi Digest resmi

DeFi Market Snapshot’ı

BTC ve buna bağlı olarak merkezi olmayan finans için tarihi bir hafta oldu. Pazar lideri kripto para birimi, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini hızla geçti ve sadece bu hafta sonu küresel kripto para birimi borsalarında 24.000 $ ‘ın üzerindeki seviyelere ulaştı. Bu dalgalanma aynı zamanda şu anda yakın olan DeFi pazarında kilitlenmiş toplam değer için yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine yol açtı. 17 milyar $.

DeFi kredilendirme alanındaki toplam borçlanma hacmi, Compound’un% 55’lik pay ile bu sektördeki pazar hakimiyetini sürdürmesiyle bu hafta% 8 arttı. Bu arada, merkezi olmayan borsaların haftalık ortalama işlem hacmi% 3 arttı – Uniswap’in hakimiyeti% 36’ya düştü..

Verim tarımı sektöründe, Curve, yazının yazıldığı tarih itibariyle kilitli toplam değeri 0,73 milyar dolar olan en büyük likidite havuzu olmaya devam etti. SushiSwap, 0,69 milyar dolarlık toplam değeri ile ikinci sırada yer aldı.

DeFi’de kilitlenen toplam değer, 16 milyar doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kaynak: DeFi Pulse ve DeBank

Cryptocurrency topluluğu, Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin ardından, merkezi olmayan finans konusunda yükselişe devam ediyor..

Ethereum protokol güncellemesinde stake etmek, artık kullanıcılara sunulan OKEx’te tek tıklamayla ETH 2.0 stake etme şeklinde bir destek aldı. Ek olarak, bu hafta OKEx zincirler arası ağ geçidinin lansmanı, kullanıcıların kripto varlıklarını birden fazla blok zinciri üzerinden aktarmasına olanak tanıyacak..

MetaMask numarası

Bu hafta DeFi dünyasındaki en büyük haber, DeFi sigorta platformu Nexus Mutual’ın CEO’su Hugh Karp’ın kişisel MetaMask cüzdanından 8 milyon dolar kaybetmesi oldu..

Nexus Mutual tarafından açıklandığı gibi, saldırgan platformun bir üyesiydi geçti 3 Aralık’taki müşterinizi tanıyın prosedürleri Nexus Mutual’ın yerel simgesi olan NXM, yalnızca transfer protokol üyeleri arasında. Gerçek kimliğini gizlemek için saldırgan değiştirildi 11 Aralık’ta Karp’ın cüzdanına saldırmak için kullanılan adrese üyelikleri daha sonra Karp’ın jetonlarını almak için kullanıldı..

Saldırgan daha sonra Karp’ın bilgisayarına uzaktan erişim kazandı ve MetaMask cüzdan uzantısını değiştirdi. Bu, Karp’ı bir işlem yaklaşık 8 milyon dolar değerinde 370.000 NXM tokenini saldırganın adresi genel bir ad etiketi ile "Nexus Karşılıklı Hacker 1."

Daha sonra saldırgan, çalınan NXM jetonlarını diğer kripto para birimlerine dönüştürmeye başladı. Önce onlar dönüştürülmüş NXM belirteçlerini wNXM belirteçlerine, sonra dönüştürülmüş bunların bir kısmını merkezi olmayan borsalar 1 inç değişim ve Uniswap aracılığıyla ETH’ye aktarın. WNXM tokenlerinin küçük bir kısmı Bancor’da BNT’ye dönüştürüldü..

Saldırgan ilk önce çalınan NXM jetonlarını WNXM jetonlarına dönüştürdü. Kaynak: Etherscan

İlk aklamadan sonra, "Nexus Karşılıklı Hacker 1" adres, iki kişi tarafından gönderilen bir dizi işlemden RENBTC aldı cüzdan adresleri. Bu RENBTC daha sonra bilgisayar korsanından dışarıya aktarıldı başka adres.

Saldırgan RENBTC’yi aldı ve başka bir cüzdan adresine aktardı. Kaynak: Etherscan

"Nexus Karşılıklı Hacker 1" adres bir denge baskı süresi itibariyle sıfır Eter.

Nexus Mutual yasal işlem yapabilir

Çalınan NXM tokenleri, toplam NXM arzının% 6’sını oluşturuyordu ve NXM’nin fiyatı ilk başta saldırıdan hemen sonra düştü. Karp ilk iken iltifat Saldırganın yaptığı için "çok güzel numara," daha sonra NXM’yi tam olarak iade etmelerini istedi ve karşılığında bunun karşılığında 300.000 $ ödül verecekti. 

Saldırgan, Karp’ın ödül teklifine doğrudan yanıt vermezken, diye sordu Karp’tan 4,500 ETH için – bu yazının yazıldığı sırada yanıt vermedi. Nexus Mutual ekibi, saldırının kişisel bir saldırı olduğunu ve Nexus Mutual protokolünün fonlarının ve güvenliğinin etkilenmediğini yineledi..

Nexus Mutual ekibi daha sonra saldırgan tarafından kullanıldığından şüphelenilen adreslerden birinin ait kayıtlı telefon numaraları, e-posta adresi ve ikametgah IP adresi olan Singapurlu bir kişiye.

Takım başlatıldı Bilgiye dayalı bir Telegram sohbeti ve saldırganı kendilerinden önce işbirliği yapmaya çağırdı. dahil etmek Singapur hukuki yaptırımı. Ancak, Telegram bağlantısı, Karp’ın cüzdanına saldırmayı reddetti..

Çürük tohum ifade saldırılarına dikkat edin

Karp’taki hacklemenin yanı sıra, bazı DeFi kullanıcıları için MetaMask cüzdanları sömürülen geçen ay bilgisayar korsanları tarafından.

MetaMask ekibi durumun farkında ve bunun inanıyor kullanıcıların sözde çürük tohum ifade saldırılarının kurbanı olduğu. Bu tür saldırı, kötü amaçlı web sitelerinin, kullanıcıların MetaMask uzantısını yüklemeye çalıştıkları web sitelerini taklit etmesi olarak tanımlanır. Esasen, kötü amaçlı web siteleri, kullanıcılar için sahte ilk katılım süreçlerini taklit eder. Bir kullanıcı başlangıç ​​cümlesinin bir yedeğini gerçekleştirdiğinde, dolandırıcı kullanıcının başlangıç ​​cümlesini elde edebilir – kullanıcının fonlarına tam erişim sağlar..

MetaMask ekibi, hiçbir zaman tohum cümleleri istemediğini veya kullanıcılara tohum cümleleri sağlayan web sitelerine ev sahipliği yapmadığını yineledi. Ek olarak, firma, doğrudan metamask.io yerine, bir arama motoru reklamı yoluyla bir kripto cüzdanı yüklerlerse kullanıcıların tehlikeye atılma olasılığının daha yüksek olabileceğini belirtti..

OKEx Insights, pazar analizleri, derinlemesine özellikler ve orijinal araştırmalar sunar & kripto uzmanlarından seçilmiş haberler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me