Orijinal yazar : Haebin Lee

Nina Paley tarafından görüntü / Fiyata karşı Değer

Piyasa gözünüzün önünde çöktüğünde, bundan sonra ne olacağını hayal etmek zordur. Blockchain teknolojisinin kendisi hükümetler, kamu hizmetleri ve bazı özel şirketler ile gelişirken, halka açık blockchain işletmeleri umutsuzca piyasada kalan bir umut işareti arıyor. Bununla birlikte, bu aynı zamanda blockchain teknolojisinin ve bu pazarın sunabileceği gerçek değer hakkında konuşmak için mükemmel bir zaman olabilir. Blockchain teknolojisi, işletmeler ve tüketiciler için değerde değişiklik getirebilir mi? Eğer öyleyse, kime ne kadar değer veriyor? Yerleşik işletmeye kıyasla rekabetçi bir iş modeli önerebilir mi? Blockchain işinin – daha spesifik olarak, halka açık blockchain işletmelerinin ortaya çıkmasının – değer, fiyat ve maliyetin üç perspektifinden getirebileceği yeni değer türü hakkında konuşalım..

Maliyet: Faturayı Kim Alacak?

En temel değer, fiyat ve maliyet çerçevesini kendimize hatırlatalım. Fiyat ve maliyet bir firmanın kârını belirler, fiyat ve değer ise tüketicinin fazlasını verir..

[Şekil 1] Değer, Fiyat ve Maliyet Çerçevesi

Hizmet sağlayıcının bakış açısından, maliyeti düşürmek veya (ve) fiyatı yükseltmek kârını artıracaktır. Birçoğu, blockchain teknolojisinin bir işi yürütmenin maliyetini düşürdüğünü söylüyor, ancak bu argüman tartışmalı olabilir. Merkezi veri sunucusu veya ağını çalıştırmanın maliyeti söz konusu olduğunda, blockchain teknolojisi bu tür maliyetlerden tasarruf sağlar. Bununla birlikte, beklenmedik maliyet, blok zinciri ağına katılan birkaç düğümle istikrarlı hizmet kalitesi sağlamada ortaya çıkabilir – hepimizin bildiği gibi, blok zinciri, merkezi ağ olarak üstün verimlilik sağlayan bir teknoloji değildir. Birden fazla projede görüldüğü gibi, “verimsizlik maliyeti”, iş büyüdükçe blockchain teknolojisi kullanılarak tasarruf edilen maliyetten bile daha yüksek olabilir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, “Amazon’un EC2’sinin (esnek hesaplama bulut hizmetine sahip) orta ölçekli bilgi işlem maliyeti saatte 0,04 dolarken, Ethereum’da aynı görevi yapmanın maliyeti 200 milisaniye başına yaklaşık 13,40 dolar. ki bu Amazon’dan 1,4 milyon kat daha pahalı. ” [1] Bu, blockchain endüstrisinin yetişmek zorunda kalabileceği mevcut verimlilik açığını gösteriyor. İş büyüdükçe, blok zincirinin sınırlı ölçeklenebilirliği ve verimsizlik maliyeti daha da kötüleşirken, merkezi ağ sunucusu ölçek ekonomisinin keyfini çıkarır ve tüketici başına daha az maliyet oluşturur. Bu nedenle, blok zinciri işletmesinin toplam maliyetinin öncekinden çok daha düşük olacağını iddia edemeyiz.. Bununla birlikte, blockchain işiyle ilgili gerçekten çarpıcı olan şey, genellikle bu tür bir maliyetin faturasını ödeyenlerin firmalar değil tüketiciler olmasıdır..

Geleneksel iş modelinde, böyle çalışır – bir şirket, kullanıcılardan gelen birçok talebi karşılayabilen merkezi ağ sunucusu oluşturur ve sürdürür. Bu tür bir ağı çalıştırmanın maliyeti bir firma tarafından karşılanır ve kullanıcılara hizmet vermenin karı bundan sonra gelir. Bununla birlikte, bir blockchain ağında, firmalar kullanıcı taleplerini işlemekten sorumlu değildir, ancak “gönüllü olarak katılan düğümler” öyledir. Ve kullanıcılardan, onları ödüllendirme maliyeti için ücret alınır. Örneğin, insanlar Ethereum ağına dayalı bir DApp kullandıklarında, isteklerini DApp veya ETH tarafından verilen belirteçte işlemek için düğümlerin ödülünü ödemeleri gerekir – bu, artık faturayı ödeyen tek kişi olmadığı anlamına gelir. ağ çalışıyor.

Fiyat: Görünmeden Görülene

Fiyat, maliyet artı bir firmanın kârını içerir. Her gün kullandığımız BT hizmetlerini kullanmak için ne kadar ödediğimizi düşünelim. “Bir hizmeti kullanmak için ödeme yapma” fikrinin mevcut BT işinde oldukça yabancı olması şaşırtıcı. İnternete bağlandıktan sonra, Google’a her e-posta gönderdiğinizde veya arkadaşlarınızın Facebook’taki fotoğraflarını kontrol ettiğinizde tek bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz. Reklamı atlamak veya bulut depolamayı genişletmek için premium üyelik planları dışında, çoğu BT firması hizmetlerini kullanmak için kullanıcılardan ücret almaz. Bu, bu hizmetlerin tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelmez – karşılığında, kullanıcıların verilerinin kontrolünü işin birincil gelir kaynağı olan hizmet sağlayıcılara ve reklamverenlere devretmesi gerekir.. Bazı BT devlerinin, hizmetlerine yalnızca “görünmez bir fiyat etiketi” konulduğunda kullanıcı verilerini kötüye kullandıkları için eleştirilmeleri şaşırtıcı değildir.. İçinde yaşadığımız “ücretsiz kaydolun ve hizmetimizi kullanın” dünyasına hoş geldiniz.

Bununla birlikte, blok zinciri tabanlı hizmetlerde bir fiyat etiketi daha görünür hale gelir. Ve bir hizmeti kullanması için kullanıcı verilerini sağlamak artık onu kullanmak için ödeme yapmaktan kesinlikle ayrılmıştır. Kullanıcı verilerinin sahipliğini bir blockchain ağı içinde tek başına yönetebilen ve sahipliğini talep edebilen hizmet sağlayıcı değil, kullanıcıdır. Bazı blok zinciri işletmeleri, kullanıcılarının jeton kazanmak veya hizmetleri kullanmak için ödeme yapmak için verilerini “satmasına” bile olanak tanır. Görünür bir fiyat etiketi koyan blockchain tabanlı hizmetlerin, ücretsiz görünen şeylere alışmış kitlesel tüketiciler için şok edici veya makul olup olmayacağı hala bir soru. Yakında birkaç kullanım durumu bu soruyu yanıtlayabilecek.

Değer: Pratiklik Üzerine Felsefe?

Çerçeve arasında, “değer”, blockchain işinde tartışılması en zor kısımdır. Firmalar için değer genellikle karları olarak tanımlanır, ancak tüketiciler için daha karmaşıktır. Basit bir deyişle, değer, ‘tüketicilerin bir ürünü / hizmeti satın almak istemesini sağlayan şey’ ile ilgilidir.Genellikle ‘gizliliğinizin daha fazla kontrolünü elinize alın’ veya ‘daha şeffaf ve merkezi olmayan işlem’ gibi blockchain hizmetlerinin reklam ifadeleriyle sık sık karşılaşıyoruz. reklamlar, belirli hizmetleri kullanmanın ne kadar hızlı, ucuz veya kullanışlı olduğunu vurgulamak için kullanılır. İşte takip edilebilecek bazı sorular. Tüketiciler, verimlilikten ödün verirken ve müşteri hizmetlerini hızlıca kullanırken blockchain hizmetlerini kullanmaya istekli olur mu? Gizlilik ve merkezi otoriteye karşı direnç gibi blockchain işletmesi tarafından önerilen değerler, kitlesel tüketici havuzunu çekecek kadar güçlü olabilir mi??

İyinin kötülük olmadan var olamayacağını söylüyorlar. Blok zinciri endüstrisinde, bu tür kavramlar başından beri çok netti – ademi merkeziyetçilik iyidir, oysa merkezileştirme değildir. Birçok blockchain iş modeli genellikle ‘Yeterince merkezi olmayan’ veya ‘Hizmetinizin blockchain hizmeti olarak adlandırılamayacak kadar merkezileştirilmiş olduğunu düşünmüyor musunuz?’ Gibi geri bildirimler alırken, birkaç yorum ‘Yeterince pratik değil. ‘Sosyal işletmedeki sayısız başarısızlıkta gördüğümüz gibi, iyi nedeni vurgulamak, tüketicinin diğer seçeneklere karşı seçimini gerçekten kazanıp kazanamayacağını kolayca görmezden gelir. Bize felsefenin tek başına bu endüstriyi uzağa götüremeyeceğini söyleyen birçok ders aldık. İyi bir şirketi herkes sever, ancak ancak insanlara tüketicileri olmak için iyi bir neden sunabildiği zaman. Bazıları, altında yatan jeton ekonomisi ve felsefesinin, finansal ödül peşinde koşan tüketicileri sihirli bir şekilde cezbedebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, gerçek hayattaki kanıtlardan veya kullanım durumlarından yoksundur. Token ekonomisinin çoğunun tüketicilere değil yatırımcılara hizmet ettiğiyle yüzleşmeliyiz. Ayrıca, ademi merkeziyet felsefesinin çok az görünür el ile değiştirildiğine de tanık olduk. Kişinin felsefeye olan inancını kaybetmesi kolaydır, ancak pratikte öyle değildir. Yalnızca blockchain işletmesi hizmetinin pratikliğinden ödün vermediğinde, felsefe tüketicilere son bir dokunuş olarak sunulabilir..

Rakiplerin Ötesine Geçmek

Birçoğu, gelecek vadeden blockchain işinin dev rakiplerini yenip yenemeyeceğini merak ediyor. Şekil 2, rakibine karşı blockchain işinin değeri, fiyatı ve maliyet çerçevesi için ideal senaryoyu özetliyor – maliyet ve fiyat, daha fazla tüketici artığı ile daha düşük hale geliyor, bu da sonunda toplamda rakiplerinden daha fazla değer yaratıyor. Bu ideal senaryonun gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini kimse bilemese de, firmanın blockchain işindeki karlılığının rakiplerinden daha düşük gösterilmesi tartışmalı olabilir. Ancak şimdilik, sloganına sadık kalalım – “aracılar için daha az kira”, çünkü firmalar ağın düğümleri ile son kullanıcılar arasındaki aracıdır. Ve elbette, bu rakam sadece kısa bir karşılaştırma içindir ve çerçevedeki maliyet, fiyat ve değerin belirli kısımları şirketten şirkete değişebilir..

[Şekil 2] Rakiplerine karşı blockchain işi için ideal değer, fiyat ve maliyet çerçevesi

Şu an itibariyle, kazanılması zor bir oyun gibi görünüyor – değer, fiyat ve maliyetle ilgili üç perspektifin tümü, mevcut firmalarla rekabet hakkında iç karartıcı bir öngörüde bulunuyor. Verimsizlik maliyeti çok yüksek, tüketiciler “ücretsiz” hizmetlere alışkın ve blockchain felsefesinin kitlesel tüketicilere hitap edip edemeyeceği söz konusu. Bu belirsizliğin parlak tarafına – Clayton Christensen tarafından ‘The Innovator’s Dilemma: When New Technologies Cause Great Firms to Fail’ adlı kitabında önerilen ‘Innovator’s Dilemma’ ile birlikte bakalım. mevcut piyasa ve hatta bazı devlerin işsiz kalmasına neden oluyor. Kitap, piyasadaki temel değer önerisini değiştiren ve en güçlü ve en büyük oyuncuların çoğu kez uyum sağlayamadığı şiddetli ve ani bir paradigma değişikliğine neden olan ‘yıkıcı teknolojilerin’ özelliklerini tanımladı. Blockchain teknolojisini yıkıcı olarak tanımlarsak, mevcut BT devleriyle rekabet etmeden bile tamamen farklı bir paradigmaya dönüşüyor olabilir. Bu teorinin, yıkıcı teknolojinin başlangıçta mevcut çözümlerden daha az kapasiteyle daha düşük performans sunduğunu savunmasına şaşmamalı. Değer, fiyat ve maliyet çerçevesi blockchain işinin parlak bir geleceğini anlatmasa da, içinde yaşadığımız paradigmada henüz göremediğimiz bir blockchain işi potansiyeli olabilir. insanların düşünme şeklinin küçük kısmını kırdı. Çok daha fazla insan, “uygunsuz” miktarda aracı kiraları veya merkezi iş ve ekonomi ile ilgili sorunları fark etmeye başladı.. Blockchain teknolojisi bu sorunları çözemediğinde ve havada kaybolduğunda bile geride kalanlar sürecek ve gerçekten işe yarayan bir sonraki bozulmanın ortaya çıkmasını hızlandıracaktır.. Peki, umutlarımızı yüksek tutalım.

Blockchain teknolojisinin kendisi, “uygun” iş modeli veya değer çerçevesi ile birlikte gelmez. Bu teknoloji yalnızca yeni iş modellerinin adapte olması gereken bir ortam sağlar. Hiç kimse, blockchain hype’ın gerçek iş başarısına dönüşmesinin ne kadar süreceğini tahmin edemez. Ve blockchain teknolojisi bize insanlık tarihindeki en kazançlı işi vaat etmeyebilir. Ancak kesin bir gerçek şudur ki, firmanın karını maksimize etmenin eskiden bir erdem olarak görüldüğü merkezi iş dünyasını bozarak bize yeni normalin olasılığını gösterdi. Bu, bu endüstrinin her zaman zor zamanlarda sadık kalması gereken umuttur..

Yeniden basıldı: https://medium.com/block-crafters/value-price-and-cost-how-blockchain-changes-business-value-b17c2aecb06f

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me