Orijinal yazar :David Weisberger

2018 artık sona erdiğinden, hem tahmin hem de “gözden geçirme yılı” yorumları bol miktarda bulunmaktadır. Bu makaleler arasında, kripto paranın 2017’de meteorik zirvelere çıktığı, ardından 2018’de acımasız bir ayı piyasasının bıraktığı kripto tsunaminin bıraktığı enkaz hakkında çok şey yazılıyor. teknolojileri. 2018’de hem olumlu hem de olumsuz hikayeler gördük. Olumlu tarafı, benimseme artmaya devam ediyor ve birçok hane halkı ismi pazara girme planlarını açıkladı. Aynı zamanda, düzenleyici eylemler, dolandırıcılık vakaları ve tabii ki yatırımcılar tarafından yapılan tedbirsiz yatırımların feci sonuçları hakkında birçok rapor var..

Endüstrinin öğrenmesi gereken en önemli derslerden biri, aşırı açgözlülük, dolandırıcılık ve meydana gelen organize piyasa manipülasyonu dahil olmak üzere birçok olumsuz hikayenin ardında yatan nedenler olduğudur. Pek çok katılımcının finansal olmayan geçmişi, “ihtar sahibi” nin kabul edilebilir olduğu bir kültür yaratılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda, çoğu kripto piyasasını yönetenler, en iyi uygulama veya adil ve düzenli piyasalar gibi finansal piyasa ilkeleri konusunda çok az deneyime sahipti. Bu arka planla birlikte, yeni bir teknolojinin cazibesi yatırımcıların hayal gücünü ateşlediğinden, kripto piyasası hızla gelişti ve sonuç olarak hızlandırılmış bir açgözlülük ve korku döngüsü.

2017–2018, birçok yönden 1990’ların dotcom balonuna oldukça benziyordu. Birçok endüstride kesinti vaat eden yeni bir teknolojiye ek olarak, büyük varlıkların hızlı fiyat değerlendirmesine ve hatta küçük varlıklar arasında daha büyük fiyat hareketlerine sahipti. Aslında, ICO pazarındaki davranışların çoğu, “The Wolf of Wall Street” filminde kronikleşenler gibi, tezgah üstü (OTC) hisse senedi piyasasından gelen hikayelere yakından benziyordu. (Bu benzerliğin düzenleyiciler için anlaşılması önemlidir; menkul kıymetler 1990’larda yatırımcıları binlerce durumda korumadı, bu yüzden ICO çılgınlığında bir şeyi önleyeceğini varsaymak aptalca olurdu. Dolandırıcılık bir suçtur ve buna ihtiyaç vardır. cezalandırılabilir, ancak bunu yaparken yeni ortaya çıkan bir sektörü boğmak için çok az neden vardır)

Tüm bunları bir perspektife oturtmak için, geçen yıl öğrenilen 4 önemli dersi bakış açımızla birlikte vurgulamak istiyorum:

  • Erken aşama teknolojiler için küresel halktan muazzam yatırım talebi var
  • Yatırımcılar için kolay para bir siren şarkısıdır
  • $$$, fırsatçıları cezbeder ve bu da düzenleyici bir yanıt çekecektir.
  • Finansal piyasaların temel ilkeleri göz ardı edilmemelidir

Sırayla bunların her birini inceleyelim:

Erken aşama teknolojisine yatırım yapmak için büyük bir kamu talebi var: SEC Başkanı Clayton’ın gözlemlediği gibi, sermaye piyasalarının yeni halka açık şirketleri çekme konusunda büyük bir sorunu var. Borsaya kayıtlı şirket sayısı 1997’den beri yarı yarıya azaldı, risk sermayesi ve özel sermaye fonlarından özel şirketlere aktarılan sermaye miktarı önemli ölçüde artmıştır. Bu kombinasyon, bireysel yatırımcıların hisse senedi piyasalarında erken aşamadaki yatırımlara katılmalarını etkin bir şekilde engellemiştir. Bu nedenle, potansiyel olarak değerli blok zinciri projelerine yatırım yapma yeteneği gibi görünen şeyle birlikte, birçok yatırımcının bu şansı yakalaması şaşırtıcı değildir. Fikirlerin temel tanımlarından biraz daha fazlasına rağmen, genellikle gerçek iş planları veya operasyonel ürünler olmadan, şirketler milyarlarca dolar toplayabildiler..

Bu arada, bu tekliflerin küresel doğası, ABD’deki sermaye piyasaları için iki ucu keskin bir kılıç sunuyor Bir yandan, dijital varlıkların piyasa yapısı, dünya çapındaki yatırımcıları ve girişimcileri daha iyi bağlamak için önemli verimlilik vaat ediyor. Diğer bir deyişle, düzenleyicilerimiz aşırı agresif olursa ABD geride kalabilir. Bir kez daha, ABD’deki münhasır risk kapitalistlerine erken aşamada yatırım yapmak yerine, düzenleyiciler ve sektör, yatırımcı haklarını garanti eden daha iyi ifşaatlar ve kurallar için çalışmalıdır..

Yatırımcılar kolay paraya karşı dikkatli olmalıdır: Eski bir deyişe göre, eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir … ICO pazarının siren şarkısı, hem uzun vadeli, hayat değiştirecek yatırımlar yapmak isteyen yatırımcıları hem de hızlı para arayanları cezbetti. . Bununla birlikte, erken dönem yatırımda piyasayı köşeye sıkıştıran risk sermayedarları ile ICO fenomeni arasında iki büyük fark vardı. Birincisi ve en önemlisi, ICO’lar tarafından hedeflenen bireysel yatırımcılar durum tespiti yapamadı veya VC firmalarına verilen yatırımcı koruma türlerini talep edemediler. (Bu kısmen, ICO’ların para toplamak için kurucular arasında neden bu kadar popüler olduğunu açıklıyor). Ancak bu kurucular, ikinci fark nedeniyle bundan kurtulmayı başardılar: birçok proje, kripto “borsaları” listelemesi ve tokenlerin ticareti sayesinde anında likidite vaat edebildi. Bu, bu varlıkların cazibesine önemli ölçüde katkıda bulundu ve yüksek basınçlı satış taktiklerinin başarılı olmasına yardımcı oldu. ICO satışları “kazan dairesi” OTC hisse senedi satıcılarının taktiklerine oldukça benzediğinden, bunun internet balonunu anımsattığını daha önce söylemiştim. Bu varlıklar aynı zamanda anlık likiditeye sahipti ve genellikle meteorik fiyat artışları gösteren pembe sayfalarda fiyatlar sergiledi. İlk yatırımcıların servet kazandığını gösterme yeteneği, bu varlıkların cazibesinin önemli bir bileşeniydi. Maalesef müzik durduğunda çoğu yatırımcı para kaybetti.

Buradan çıkarılacak ders, erken aşamadaki yatırımların (yani, gerçek ürünler ve gelir olmadan) “menkul kıymetler” olsun ya da olmasın aynı şekilde ele alınması gerektiğidir. Sorunu durdurmayı başaramayan modası geçmiş kurallardan ziyade, bu tür varlıkları kontrol eden şirketler ve bunları satan şirketler, satışa ilişkin her şeyi açıklamalı, müşteri uygunluğuna ilişkin katı kurallara tabi tutulmalı ve dolandırıcılığa karşı katı kurallar uygulanmalıdır..

Çok fazla para söz konusu olduğunda, dolandırıcılık şunları takip eder: İnsan doğası düşünüldüğünde bu oldukça açıktır, ancak akılda tutulması önemlidir. Bunu ayrı bir ders olarak belirlememin tek nedeni, dolandırıcıları cezbettiği için bir teknolojinin tamamını göz ardı etmememiz gerektiğini hatırlatmaktır. İnternet, genetik biyoteknoloji, enerji atılımları veya blockchain olsun, dönüşümsel gibi görünen bir teknoloji olduğu her zaman, meşru firmaların ve dolandırıcı sanatçıların bir karışımını çekiyor. Bunun olması utanç verici ve bir süredir tüm sektörü karartıyor, ama aynı zamanda kaçınılmaz görünüyor..

Dolandırıcılık yaygınlaştığında, düzenleyiciler tepki vereceklerdir: Günün geceyi izlediği kadar kesin olduğu gibi, insanlar dolandırıldığında, düzenleyiciler bunun gelecekte olmasını önlemek için bir şeyler yapmaya çalışacaklardır. Bazen kurallar anlamlıdır ve bazen anlamazlar, bu nedenle meşru endüstriler için anahtar, nesne yerine düzenleyicilerle çalışmaktır. & şikayet. Her derde deva olmasa da, en iyi adım genellikle bir tür endüstri işbirliği ve öz düzenlemedir. İyi haber, kripto ile olan şey gibi görünüyor.

Finansal piyasalar önemli nedenlerle gelişti ve kripto piyasaları onları kucaklamalı: Tüm olumsuz hikayeler, kripto yenilikçiliğini sürdüren ilk benimseyenlerin ve teknoloji uzmanlarının çoğunun finansal piyasaların nasıl işlediği hakkında çok az bilgisi olduğu ve yatırımcı koruması, fiyat keşfi ve en iyi uygulama gibi temel yerleşik ilkelerle çelişen temel inançlara sahip olduğu için ortaya çıktı..

Yatırımcı koruması – Modern finans piyasaları, piyasaların adil olmasını ve yatırımcıların bunlardan yararlanmaya yönelik vicdansız girişimlere karşı korunmasını sağlamaya çalışan kurallarla gelişmiştir. Bunlar, müşteri uygunluk kurallarından zorunlu mali açıklamalara, adil erişimi garanti eden piyasa yapısı kurallarına kadar uzanır. Ancak kriptoda, kasıtlı olarak bu ilkeleri göz ardı eden birçok ihraççı ve piyasa modeli vardır. İhraççılar ve “sulandırıcı olmayan sermaye” peşinde koşan danışmanları bunu özetliyor, ancak ihtar kavramı daha da ileri gidiyor. Borsalar var kendi pazarlarında gerçekleşen manipülasyondan kasıtlı olarak habersiz, ve diğerleri çalışanlar bu tür faaliyetlerde suç ortağı olmakla suçlandı.ities. Diğerleri, manipülasyonun kendilerini ilgilendirmediğini kamuoyuna açıklamışlardır. Bir kenara, SEC, bu durumu düzeltmenin ve bir uygunluk kültürü oluşturmanın, Bitcoin ETF’yi onaylamaları için gerekli bir ön koşul olduğunu açıkça belirtti. Bütün bunlar, kurumlar genellikle kendilerine karşı hileli olduğunu düşündükleri pazarlardan kaçınırlar ve onları pazarların adil olduğuna ikna etmenin tek yolu, izlenen açık bir kural kitabıdır..

Fiyat Keşfi / En İyi Uygulama – Modern finans piyasaları, tüm katılımcıların varlıkların fiyatını bildiği ve bu fiyatların adil bir şekilde şeffaf bir şekilde belirlendiği varsayımına dayanmaktadır. Sonuç olarak, fiyat keşfi piyasaların birincil hedefidir; en iyi uygulama kavramı (yani müşterilerin işlem yaptıklarında en iyi fiyatı alma konusunda gerçekçi bir beklentiye sahip olmaları gerekir) yatırımcıların piyasalara güvenmesi için gereklidir. Bununla birlikte, fiyat keşfinin maksimize edilebilmesi için, müşteri siparişlerinin etkileşime girmesi veya en azından diğer piyasalardaki fiyatlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Yine de kripto piyasaları kasıtlı olarak parçalanmış durumda. Hakim borsalar, başka yerlerde mevcut fiyatları görmezden gelirken, eşler arası piyasalar konsolide fiyatlandırma olmadan inşa edilir. Bu arada, popüler kripto web siteleri, farklı fonlama para birimlerine göre bir prim veya fiyatlar üzerinden işlem yapan yargı bölgelerinden gelen fiyatları bir araya getirdikleri için rapor ettikleri fiyatlarda genellikle sürekli olarak yanlıştır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan şey, CoinRoutes’un sağladığı gibi, her yerde bulunan ve yetkili hale gelen konsolide fiyat akışlarıdır..

Sonuç olarak, kripto piyasalarının son iki yıldaki aşırılıkları, sektöre ve onu yeniden düzenlemeye çalışan düzenleyicilere bir uyandırma çağrısı olmalıdır. Finansal piyasaların nasıl işlediğini anlamak ve yatırımcıları koruyan teknolojileri ve kuralları dahil etmek, piyasa bütünlüğünü iyileştirirken tam olarak kripto piyasalarının gerektirdiği şeydir. Dijital varlıkların bankacılık sistemini ve sermaye piyasalarını iyileştirme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, dünya çapındaki girişimcilerin sermayeyle bağlantı kurmasını sağlar, bu ileri doğru hayati bir adım olmalıdır..

Yeniden basıldı: https://medium.com/@daveweisberger_91857/lessons-from-the-crypto-tsunami-1dfe0ba8cedf

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me