COVID-19 salgını, on yıllardır en şiddetli küresel ekonomik gerilemelerden birini tetikledi.

Dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılar, viral salgından kaynaklanan ekonomik hasarı sınırlamak ve sınırlamak için geniş önlemler aldı. Bu önlemler arasında faiz oranlarının çok düşük seviyelere indirilmesi ve trilyonlarca dolar değerinde varlık satın alma programlarının uygulanması yer alıyor..

Bu tür eylemlerin dünyadaki varlık fiyatlarını daha da şişirmesi beklenirken, bu Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıkları için ne anlama geliyor??

Fed faiz oranları en az 2022’ye kadar çok düşük kalacak

COVID kaynaklı ekonomik belirsizlikler, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nı bir kez daha sıfıra yakın faiz oranları sunma kervanına atlamaya itti. Mart ayında yapılan iki plansız faiz indirimi toplamda 150 baz puan düşürdü ve oranın hedef aralığını% 0 -% 0,25 arasında yaptı.

Hareketler, Fed’in koronavirüs durumunun olumsuz ekonomik etkisini hafifletmek için küresel olarak koordine edilmiş bir eylemin parçası olarak Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Japonya’daki muadillerine yeniden katıldığını gördü..

Federal Rezerv yetkilileri de Haziran ayı politika toplantısında faiz oranları görünümlerini açıkladılar. En son nokta arsa, Federal Açık Piyasa Komitesindeki 15 katılımcının – Fed’in açık piyasa işlemlerini denetlemekle görevli komitesi – ABD merkez bankacılığı sisteminin 2022’den önce faiz oranlarını yükseltmesini beklemediğini gösteriyor. Bu arada, sadece iki yetkili, faizin artmasını bekliyordu. 2022’deki oranlar.

Sıfıra yakın oranların 2022’ye kadar kalmasının beklendiğini gösteren nokta grafiği. Kaynak: Bloomberg

Ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell, Haziran ayı politika toplantısında şunları söyledi: Beyan:

"Komite, ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yolunda olduğundan emin olana kadar bu hedef aralığını korumayı umuyor. “

ABD’deki işsizlik durumu, önümüzdeki iki yılda sıfıra yakın oranlara sahip olma durumunu sağlamlaştırabilir. Mayıs ayındaki işsizlik oranı% 13,3’tür ve bu oran Nisan ayında% 14,7 ile rekor yüksek, geleneksel pazarlar, sayının yakın zamanda COVID öncesi seviyelere dönmesini beklemiyordu. Mevcut iş piyasası, Fed’in ekonomiye sahip olma hedefinden hâlâ çok uzak. "maksimum istihdamı elde etme yolunda," Haziran politika beyanına göre.

Fed’in bilançosu şişiyor

Çok düşük faiz oranlarının yanı sıra, Federal Rezerv’in varlık satın alma programının yeniden başlaması, finansal piyasaları desteklemeyi amaçlayan genel paketin bir başka önemli parçasıdır ve ABD merkez bankasının bakiyesini kullanmadaki çaresizliğini fark etmek zor değildir. likidite sağlamak için yeni parasal aracı olarak sayfa:

  • 15 Mart’ta Federal Rezerv duyuruldu Hazine menkul kıymetlerinde en az 500 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde en az 200 milyar dolar satın almayı taahhüt edeceğini.
  • 23 Mart’ta Fed yapılmış program açık uçlu olup, “piyasanın sorunsuz işleyişini ve para politikasının daha geniş finansal koşullara ve ekonomiye etkin bir şekilde aktarılmasını desteklemek için gereken meblağları satın alacağını” belirtir.
  • 15 Haziran’da merkez bankası beklenmedik bir şekilde dedim büyük işverenler için piyasa likiditesini ve kullanılabilir krediyi artırmak için, Fed’in COVID-19’a yanıt olarak kurumsal tahvil piyasasını desteklemek için özel amaçlı aracı olan İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Aracı aracılığıyla kurumsal tahvil satın almaya başlayacaktır..

Yeni varlık alımları ile birlikte Fed’in bilançosu, COVID öncesi 4.1 milyon $ seviyesinden Haziran ortasında 7.1 milyon $ ‘ın üzerine çıktı..

Fed’in bilançosu şişmeye devam ediyor. Kaynak: Bloomberg

Bitcoin, merkez bankası müdahalesinden faydalanabilir

Faiz oranlarının yakın gelecekte sıfıra yakın seviyelerde kalması muhtemeldir ve varlık fiyatlarının sadece ABD Merkez Bankası’ndan değil, diğer büyük merkez bankalarından da varlık satın alma programları ile artırılması beklenmektedir. Bu, Bitcoin gibi kripto varlıklarına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir..

Kartopu varlık fiyatları

Sisteme yeni para pompalanmaya devam ettiğinde, yatırımcıları sadece nakit tutmak yerine daha yüksek getirili varlıklar aramaya iter. Bunun nedeni, para arzındaki artışın paranın değerini düşürmesi ve satın alma gücünü azaltmasıdır..

Hisse senetleri ve altın, tarihsel olarak bu hafifletici anlatıların faydalanıcılarından bazıları olmuştur ve Bitcoin gibi kripto varlıkları bundan yararlanabilecek başka bir varlık olabilir..

Enflasyon ve deflasyon

Merkez bankalarının istedikleri zaman yazdırabildikleri itibari para birimlerinin aksine, Bitcoin arzı sınırlı. Bu arz sınırlaması, her şeyden önce kripto para birimine, fiat para birimlerinin sahip olmadığı bir anti-enflasyon özelliği verir. Bu, BTC’yi altın gibi emtialara daha benzer hale getiriyor.

Dahası, Bitcoin’in ağı merkezi değildir ve kullanıcılarına daha fazla koruma sağlar.

Bu özellikler, kısmen, Bitcoin’in değer deposu anlatısını daha güçlü kılar – ve küresel merkez bankalarının COVID sonrası eylemleri yalnızca bu önermeyi güçlendirebilir..

CBDC’ler Bitcoin’in doğru yolda olduğunu doğruladı

Genellikle CBDC’ler olarak bilinen merkez bankası dijital para birimleri, yalnızca blok zinciri ve kripto izleyicileri arasında değil, aynı zamanda son aylarda geleneksel finans dünyası arasında da önemli bir moda sözcük haline geldi..

Çin, lansmanı olan kendi CBDC’sini yaratma konusunda tam gaz ilerliyor. bildirildiğine göre ufukta. Bu arada, diğer ülkeler ve merkez bankaları arayı kapatıyor.

Politika yapıcılardan hem artan açıklık hem de tutum değişikliği, daha blok zinciri dostu bir manzaraya işaret ediyor – Bitcoin’in, temel teknolojisini birlikte kullanan CBDC’lere merkezi olmayan bir alternatif olarak parladığı bir yer..

Bitcoin’in anlatısı COVID sonrası ekonomiyle şekillenecek

COVID-19 salgınının potansiyel bir ikinci dalgasının herhangi bir ekonomik toparlanma tehdidi oluşturduğu bir zamanda, ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının, gevşeme anlatılarını ve politikalarını uzun bir süre boyunca sürdürmeleri bekleniyor. Bu, orta ve uzun vadeli perspektifte daha geniş dijital varlık pazarı için anlatıyı şekillendiren en önemli temel faktörlerden biri olabilir..

Finans piyasaları ABD’nin önümüzdeki iki yıl içinde sıfıra yakın faiz oranlarını korumasını beklerken, bu beklentiler de her zaman değişebilir. Bu nedenle, hem makro izleyiciler hem de Bitcoin tüccarları muhtemelen en son COVID-19 gelişmeleri ve reel ekonominin toparlanmasına yakından dikkat etmeye devam edecekler..

OKEx Insights, piyasa analizleri, derinlemesine özellikler ve kripto profesyonellerinden seçilmiş haberleri sunar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me