orijinal yazar : Audrey Nesbitt

fotoğrafı çeken Riya Kumari itibaren Pexels

Gelişmiş dünyada, çoğunlukla çalışan bir finansal sistemimiz var (Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile ele aldığı finansal çöküşle 2007-2008’de meydana gelen istisna dışında). Ücretlere küfür edebiliriz, özellikle sınır ötesi veya döviz işlemlerinde, bazı işlemler banka saatleri dışında vb. Yapılamaz, ancak çoğunlukla kırılmadıysa sistemi neden düzeltiriz. Bankacılık sistemini denetleyen hükümetlerimiz var, yıllarca çalıştı, bu yüzden Bitcoin gibi bankacılık alternatifleri aramak için gerçekten fazla düşünmedik. Birçoğu Bitcoin gibi dijital para birimlerine ihtiyacımız olmadığını söyler – Bitcoin istiyoruz.

Yeni anket Araştırma hizmeti tarafından YouGov Omnibus, Amerikan Y kuşağının yarısının bir ödeme seçeneği olarak kripto para birimini kullanmakla ilgilendiğini, ancak nihayetinde buna ihtiyaç duymadıklarını, bunu istediklerini gösteriyor. Facebook gibi şirketler de bu Y kuşağı için ödeme platformu olmak için yarışıyor. Bu şirketlerin (genellikle tasarım gereği) güvenlik ve gizlilik ihlallerini göz önünde bulundurarak, daha iyi bir seçim istemiyor muyuz??

Ya Venezuela’da yaşıyorsanız? Venezuela, kripto para piyasasında dalgalanmanın yerel para birimini tutmaya tercih edildiği, hızla değer kaybeden ulusal para birimiyle büyük bir finansal krizin ortasında..

Localbitcoinler, kullanıcıların birbirlerine Bitcoin alıp satabilecekleri bir pazar yeri, Kolombiya, Venezuela ve Peru’da katlanarak hacim artışları bildirdi. Geçtiğimiz hafta Venezüella Localbitcoins piyasaları son 10 haftada sekizinci kez rekor bir hacim kaydetti.

Üçüncü Taraf Kesintileri Yok

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen diğer kripto para birimlerinin en önemli faydalarından biri, hükümetlerin ve bankaların işlemleri kesintiye uğratmaması, hesaplara el koyamaması veya dondurmamasıdır – bu, kripto para birimlerinin değişken bölgelerdekiler için çekici bir özelliği. Venezuela gibi hiper enflasyon yaşayan ülkelerde kripto para birimleri büyük adımlar atıyor. Hiperenflasyon, genel nüfus servetini parasal olmayan varlıklarda veya ABD doları gibi istikrarlı bir yabancı para biriminde tutmayı tercih ettiğinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, Venezuela’daki durumda olduğu gibi, hükümet kontrolleri nedeniyle döviz elde etme yeteneği büyük ölçüde kısıtlanmış ve bu da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini popüler bir alternatif haline getirmiştir. Bu bölgelerin Bitcoin gibi bir bankacılık alternatifine ihtiyacı olduğu tartışılabilir..

Blockchain, Kripto Para Birimleri & Bitcoin – Bankasız ve Bankasızlar için Finansal Alternatifler

Temel bankacılığa erişimimiz olmasaydı hayatın nasıl olacağını hiç düşündün mü??

Birçoğu modern elektronik bankacılığın rahatlığını doğal karşılasa da, nüfusun önemli bir kısmı aslında bankacılık hizmetlerine erişimden yoksundur. Göre 2017 raporu FDIC’e göre, Amerikalıların yüzde 25’inden fazlasının ya hiç banka hesabı yok ya da hesaplarını tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanamıyorlar. Bu sorun, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri kadar zengin olmayan ülkelere baktığınızda daha acil hale geliyor. En son verilere göre, dünya çapında yaklaşık 1,7 milyar yetişkin bankacılığa erişemiyor. Dünya Bankası’nın Küresel Findex veritabanı.

fotoğrafı çeken Vladislav Reshetnyak itibaren Pexels

Herkes için Finansal Araçlara Erişimi İyileştirme

Bir banka hesabına erişimin olmaması büyük bir sorundur, o kadar ki Birleşmiş Milletler bunu hesaplarının yedisinin önemli bir parçası olarak dahil etmiştir. 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri dünyadaki yoksulluk çeken ulusların sürdürülebilir kalkınmasını teşvik etmek. Ancak, büyük bankalar finansal ortama hakim olmaya devam ettikçe ve birçok banka ya yoksulluğun yoğun olduğu bölgelerdeki varlıklarını azalttığı ya da yüksek maliyetler ve risk nedeniyle tamamen çekildiği için sürdürülebilir kalkınma daha zor hale geliyor. Bu yetersiz hizmet alan bölgelerde yaşayan insanlar hala bir bankanın güvenliğine ihtiyaç duyuyor, ancak çevrimiçi temel bankacılık hizmetlerine bile temel erişimden yoksundur. Çek bozdurma gibi temel finansal hizmetler olarak gördüğümüz erişmenin zorluklarına ek olarak, birçok kişi bu temel bankacılık hizmetlerine erişim sağlayan temel kimlik biçimlerinden yoksundur..

Hiç kaybettiyseniz veya herhangi bir kimliğiniz çalındıysa, onu değiştirmenin ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Yoksulluk içinde yaşayanlar için, kimlik alma veya yerine koyma konusunda, ilk etapta hiçbir zaman uygun belgelere sahip olmama, yüksek ücretler, dil engelleri, kimliğini doğrulamak için aile veya sosyal bağlantı eksikliği gibi bir dizi başka engel vardır..

Kim olduklarını doğrulayamamak, evsizleri ve yoksulluk içinde yaşayanları, sağlık ve barınma gibi temel hizmetlerin reddedilmesine neden olabilecek sistemik bir görünmezlik durumunda yaşamaya zorlar.

Bankasız ve Bankasızlara Yardımcı Olan Blok Zinciri Teknolojisi

Blockchain, teknoloji Bitcoin Wikipedia’ya göre, kriptografi kullanılarak bağlanan blok adı verilen ve büyüyen bir kayıt listesi üzerine inşa edilmiştir. Her blok, önceki bloğun kriptografik bir özetini, bir zaman damgasını ve işlem verilerini (genellikle bir merkle ağacı kök karması olarak temsil edilir) içerir. Tasarım gereği, bir blok zinciri, verilerin değiştirilmesine karşı dirençlidir. Bu "iki taraf arasındaki işlemleri verimli ve doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydedebilen açık, dağıtılmış bir defter"

Blockchain teknolojisinin şeffaflığı ve verimliliği, bankasız ve yetersiz bankaların karşılaştığı en büyük zorlukların bazılarını çözmeye yardımcı olmak için onu çekici bir seçenek haline getiriyor..

Kanadalı yazılım çözümleri şirketi Akıllı Sapien kimlik tespiti ve evsiz gençlerin karşılaştığı diğer zorlukları ele almak için blockchain tabanlı bir dijital kimlik ve pazar yeri çözümü üzerinde çalışıyor. Girişim, Silver Linings olarak adlandırılır ve her yerde bulunan bir kimlik kaynağı, harcama kontrolleriyle dijital nakit yaratarak çalışır..

"Teknolojiyi içinde bulunduğumuz hızda kucaklayarak insanlık tarihinin en büyük dönüşümlerinden birini yaşıyoruz. İletişim artık özgür ve sınırsız, günlük alışveriş, film izleme ve sosyalleşme hayatımız teknolojiden oluşuyor, artık teknolojiyi eğitim ve sağlığımızı iyileştirmek için kullanıyoruz, ancak temelini sağlayan ulusal kimlik çözümü yok. bir bireyin kim olduğunun kanıtı – herkesin anonim olduğu dijital bir dünya yarattık. Blockchain, dijital bir dünyada bu benzersiz kimliği oluşturma yeteneğine sahip devrim niteliğinde bir teknoloji parçasıdır ve ayrıca yukarıda listelediğim hizmetler listesinden dengelediğimiz verilerden her yerde bir değer kaynağı yaratır. Blockchain’in bu dünyadaki yoksulluk miktarını azaltmada büyük bir rol oynayacağına ve daha az şanslı olanların daha eğitimli olmasına ve daha hızlı bir rehabilitasyon süreci için başkalarıyla iletişim kurmasına yardımcı olacağına eminim.." – Matt Hinkley, CEO Smart Sapien & Kurucu Ortak ve CEO Liquidus

Blockchain Avantajlarına İlişkin Bankacılık:

– Fiziksel şube gerekmez

– Ağı çalıştırmak için karmaşık veya pahalı bir altyapıya gerek yoktur, sonuçta daha düşük ücretler elde edilir

– Daha fazla şeffaflık

– İşlemlerin hızı

– Mülkiyet kanıtı, arazi tapuları, kimlik, işlem kayıtları ve diğer önemli belgeler bir blok zincirde saklanabilir ve kağıt belgelerin bozulma olasılığını azaltır

– Merkezi olmayan – herhangi bir hükümet veya başka bir kuruluş tarafından kontrol edilmez. Sınır ötesi ödemeler dahil işlemler doğrudan ihtiyaç duyanlara yapılabilir

– Blockchain destekli kredilendirme, daha geniş bir kullanıcı havuzuna kişisel krediler vermenin daha güvenli bir yolunu sunar, bu da kredi sürecini daha ucuz, daha verimli ve daha güvenli hale getirir.

fotoğrafı çeken rawpixel.com itibaren Pexels

Bitcoin

İlk popüler kripto para birimi veya dijital nakit olan Bitcoin, merkez bankası veya tek bir yönetici gerektirmez ve üçüncü taraf bir kolaylaştırıcıya ihtiyaç duymadan kullanıcıdan kullanıcıya, eşler arası gönderilebilir. Kripto para birimleri gibi Bitcoin Banka dışı / yetersiz banka sorunlarına uygulanabilir bir çözüm sunar. Kurulum açısından çok az şey gerektirir – en azından bir cep telefonu ve internet bağlantısı gerektirir. Bitcoin verimlilik, maliyet, hız, güvenlik sunar, üçüncü tarafların yolsuzluk fırsatlarını en aza indirir ve sınırsızdır.

Sonuçta değer transferinde kullanılan ana dijital para birimi olan Bitcoin, Ethereum, Ripple veya başka bir veya iki kripto para birimi veya Facebook veya hiçbiri başka bir tartışma için olsun.

Para birimlerini etkileyen ve en çok ihtiyacı olanları nasıl etkilediğinin altında yatan bankalık sorunu ve sosyo-politik meseleler, Blockchain Teknolojisi alanında birçoğumuz için çözülmesi gereken acil bir zorluk. Her şey tek bir şeye bağlıdır – güvenlik ve istikrar (barınak ve yiyecek) arayışındaki ilk içgüdümüz. Şu anda, blok zinciri ve kripto para birimleri, bankasızlar için erişilebilir bir çözümü temsil ediyor. Sürdürülebilir problem çözücü olup olmadığını bilmiyoruz, ancak şu anda, daha iyisinin olmadığını biliyoruz. ” – CryptoChicks’te İş Geliştirme Direktörü Anna Niemira

Yeniden basıldı: https://medium.com/datadriveninvestor/splitting-bitcoin-into-two-camps-those-that-want-it-and-those-that-need-it-a067cab8920a

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me