ip kılavuzu

Contents

Tether Stablecoin Kılavuzu: USDT Crypto Token Nasıl Çalışır?

Tether (USDT) stablecoin, kripto para piyasasının bitcoin topluluğundaki en büyük tartışmalı konularından biridir. Master The Crypto, Tether’i, Stablecoins’in nasıl çalıştığını ve Bitfinex birliği / fiyat manipülasyonu dramını daha iyi anlamak için incelemeniz için üç bölümden oluşan bir kılavuz hazırladı. Hadi başlayalım:

 • 1) Tether stablecoin (USDT) nedir
 • 2) Stablecoins nasıl çalışır + Facebook Libra rekabeti ile stabilcoin karşılaştırması
 • 3) Tether kripto jetonunun ve Bitfinex değişiminin tam hikayesi ve sırada ne var

Canlı Tether Fiyatı: USDT Coin Market Cap

Tether Bağlama: Kapsamlı USDT Rehberi ve ellerinizi en iyi stabilcoin’e götürmeniz gerekiyorsa!

tether usdt'ye genel bakış

Resmi web sitesi tether.to’da bulunan Tether, 1: 1 USD sabit ABD Doları tokenini temsil eden USDT token sembolüne göre bir stablecoin kripto para birimidir. Tether kripto sloganlarının belirttiği gibi, ‘gerçek dünya para birimini blok zincirine getirme’ amacı ile ‘dijital çağ için dijital bir para’ olan USDT, en çok tartışılan topluluk konularından biridir..

Bitcoin’in 2008’de ortaya çıkmasından bu yana kripto para birimlerinin sayısı patladı. Onu 11 yıl boyunca mütevazı başlangıcından ayırarak, şu anda piyasada muazzam sayıda dijital varlık var. Bu farklı para birimleri, benzersiz işlevlerle kendilerini diğerlerinden ayırır veya yalnızca bu sanal para birimlerinin başarısından yararlanmaya çalışır..

Bu farklı varlıklar, çok sayıda kullanıcı ve yatırımcıya içsel değer sağlarken, başka bir dijital para ‘türü’ de etkileyici bir oranda büyümeyi başardı. Bağımsız bir para birimi ile desteklenen Stablecoins, son birkaç yılda ABD Doları gibi popüler olarak bilinen para birimlerinin neredeyse bir uzantısı olarak ortaya çıktı..

Bu stabilcoinlerin tam olarak dijital varlıklarla aynı şekilde patlamayı başaramadığı söylenmelidir, ancak dikkate değer bazı oldukça ilginç yinelemeler var. Elbette bunlardan biri, kullanmak, tutmak ve hatta ödünç vermekle ilgilenenler arasında daha popüler olarak kullanılan stabilcoinlerden biri olan Tether (USDT). CoinMarketCap, CryptoCompare veya CoinGecko olsun, Tether’in fiyatını nereden kontrol ederseniz edin, USDT’yi piyasa değerine göre ilk 5 değilse ilk 10’da ve Bitcoin ile # 1 ve # için alternatif bir işlem hacmi sıralaması göreceksiniz. Blockchain tabanlı token ekosisteminin çoğu için 2.

Fakat Tether tam olarak nasıl başladı? Bunu kullanmanın altında yatan mantık nedir? Ve bunu tam olarak nasıl elde edeceksin? Bu sorulara tam burada ve hemen şimdi dalacağız..

Hızlı Bağlam – Stablecoins Hakkında

tether jetonu hakkında

Stablecoins ile ilgili ilginç şeylerden biri, düşünmek istediğimiz kadar “yeni” olmamalarıdır; Aslında, bu para birimlerinin ilk versiyonlarından bazıları, aslında kripto dünyasındaki en büyük paralardan bazıları olarak bildiğimizden önce tarihe geçmiştir..

Örneğin, ilk olarak Temmuz 2014’te ‘RealCoin’ adıyla piyasaya sürülen Tether de dahil olmak üzere, oradaki ilk stablecoin’lerden bazıları topluluğa 2014’te tanıtıldı. Ayrıca, bir tür kripto teminatı olarak çalışan ABD Doları rezervi olduğu için kullanıcılara sabit fiyatlı bir likit sanal varlık sağlayabilen BitShares (BitUSD) ve Nu (NuBits) de dahil edildi..

Basitçe ‘kripto teminatı’ demek, bu sabit paralardan bazılarının sahip olduğu ve ABD Doları’nın tekil rezervinden ABD Dolarından karma bir dizi holdinge ve benzeri kripto varlıklara kadar değişebilen, genellikle karmaşık likidite sistemini derinlemesine basitleştirmektir. Havuzlanmış Ethereum.

Ne olursa olsun, stabilcoinler, istikrarlı bir ekonomik sistem için kendi benzersiz yaklaşımlarını sağlar. Ve aynısı şimdi içine dalacağımız Tether için de geçerli.

İpin Yırtılması – Bir Kökeni

tether stablecoin geçmişi

Tether, ilginç bir şekilde, kripto para borsasının arkasındaki bir dizi üst düzey yönetim ekibinin bir beyni olarak tanımlayacağımız şey – Bitfinex. Bunu şimdi bilsek de, asıl yönetim ekibi 2014’te ilk kez tanıtıldığında genel halktan gizli kaldı ve aynı yılın Kasım ayında “Tether” olarak yeniden markalanmadan önce “RealCoin” olarak başladı..

Peki Tether tam olarak nedir? Beyaz kağıdına göre, Tether, kullanıcılara ABD Dolarını hem Ethereum hem de Bitcoin blok zincirlerinde kullanma olanağı veren bir tür stabilcoin olarak çalışıyor..

“İtibari para birimi ile desteklenen bir dijital jeton, bireylere ve kuruluşlara, tanıdık bir muhasebe birimi kullanırken sağlam ve merkezi olmayan bir değer alışverişi yöntemi sağlar. Blok zincirlerinin yeniliği, denetlenebilir ve kriptografik olarak güvenli bir küresel defterdir.

Varlık destekli jeton ihraç edenler ve diğer piyasa katılımcıları, tanıdık, daha az değişken para birimleri ve varlıklarla işlem yapmak için gömülü fikir birliği sistemleriyle birlikte blok zinciri teknolojisinden yararlanabilirler..

Hesap verebilirliği sürdürmek ve döviz fiyatında istikrarı sağlamak için, tethers adı verilen bir kripto para birimi belirteci ve bununla ilişkili gerçek dünya varlığı olan fiat para birimi arasında bire bir rezerv oranını korumak için bir yöntem öneriyoruz. Bu yöntem, verilen tokenlerin her zaman tam olarak desteklendiğini ve rezerve edildiğini kanıtlamak için Bitcoin blok zincirini, rezerv kanıtı ve diğer denetim yöntemlerini kullanır. “

Tether ile ilgili ilginç şeylerden biri, hem Bitcoin hem de Ethereum’daki bu kolay uygulamaya geri dönüyor. Çağdaşları, MakerDAO gibi kendi kendine yeten bir sistem olarak bazen kendi blok zincirleri içinde bulunsa da, Tether, sanal tokenlerinin çoğunluğunun mevcut olması ve sırasıyla Bitcoin ve Ethereum’un blok zincirleri üzerinde rutin olarak çalışması nedeniyle farklıdır; token hareketlerinin yüzde 97’sine tekabül ediyor.

Peki bu neden böyle? Çeşitli merkezi ve merkezi olmayan borsalar tarafından yatırımcılar ve potansiyel alıcılar için erişilebilir hale getirilen popüler olarak kullanılan bir belirteç.

Bunun arkasındaki mantık oldukça basit – ana kripto piyasasında düşüş eğilimi olması durumunda alıcılar için iyi bir spekülatif koruma sağlar; Yatırımcılar için, orada bırakmayı seçerlerse değerinde dalgalanma olmayacak bir rezerv varlığa geri dönmelerine olanak tanır. Ancak bu, bir para biriminden diğerine kolayca geçmelerine de olanak tanır..

Kripto para borsaları için – Tether’in kullanılabilirliği, borsaları için ek bir likidite katmanı sağlar; bu, özellikle daha küçük bir merkezi veya merkezi olmayan borsa için önemlidir..

Bunu biraz tuhaf kılan şey, finansal açıdan bakıldığında, bu iki blok zinciri protokolünü devralmanın o kadar da mantıklı olmamasıdır. Buna karşılık, diğer stabilcoinler kendi veritabanlarını geliştirir ve başlatır..

Bunu yaparken, hem Ethereum hem de Bitcoin tarafından kullanılan iş kanıtı fikir birliği mekanizmasına uygun olarak, örneğin madencilerle uğraşmaktan kaynaklanabilecek ek maliyetleri azaltabilirler..

Bu yüzde 97’lik metrik kulağa pek hoş gelmiyor, ancak ona gerçekten ağır bir etki veren şey, Tether’in tokeni USDT’nin dolar ile 1: 1 oranında desteklendiğini düşünmek için zaman ayırdığımız zamandır. Ve bunların 2,2 milyarının dolaşımda olması, Tether’in en az aynı miktarda rezerv taşıdığı anlamına gelir..

Neden Tether kullanmalısınız??

bağlama nasıl kullanılır

Daha önce açıklandığı gibi, bir dijital para biriminin (bir şekilde) egemen bir para birimine eklenmesinin önemli bir değeri vardır. Madeni para borsaları ve benzer kullanıcılar için, bu özellikle kripto piyasasında bir tür finansal korumaya sahip olmayı içerir..

Ancak aynı avantaj, potansiyel müşterilerden kripto para kabul etmek isteyen şirketler ve perakendeciler için de geçerli. Diğerlerinin yanı sıra Microsoft ve Expedia’nın beğenilerinden de gördüğümüz gibi, kriptoda alışveriş yapmak için her türlü motivasyon var, ancak bunu yapmaya çalışırken ortaya çıkan bazı ciddi sorunlar var..

İlk olarak, Bitcoin’deki ürünler için ödeme almaya çalışmakla birlikte gelen çok fazla dalgalanma var. İkinci olarak, bu çözümü daha erişilebilir bir şekilde sağlamak için çalışan üçüncü taraf ödeme sistemleri, temelde kriptoyu bir ödeme aracı olarak almanın değerini reddediyor; ne gereği var?

Tether, her iki dünyanın da en iyisini sunarak tüccarlar ve günlük kullanıcılar arasındaki bu uçurumu kapatmayı amaçlamaktadır; Sabit (ish) bir egemen para birimi ile de desteklenen Bitcoin veya Ethereum’u geri alabilen dijital para birimi.

Borsalar için, kripto para satın almakla ilgilenen kullanıcılar için gerçek dünyadaki parayı dijital türe hızlı bir şekilde çevirmek için bir tür açık kapıya sahip olmak, Tether’in başka bir örnek olarak borsalar arasında yükselmeyi başardığıdır.

Tether’i sunmaya çalışan borsalar ve şirketler, yatırım yapmakla ilgilenenler için kendilerine çok daha büyük bir pazar bulabilirler ve bu, yakın gelecekte avantajlı olabilir..

Diğer herhangi bir stabilcoin ile karşılaştırıldığında, Tether, ekosistemde kullanılan diğer türlere kıyasla en popüler token türüdür..

Peki Tether nasıl çalışır??

tether crypto coin nasıl çalışır

Tether şu anda Bitcoin blok zincirinin üstüne oturan ve kullanan dijital varlıklar için yaygın olarak kullanılan Omni Protokolü üzerinde çalışıyor. Tether’in (USDT) temel önermesi, ABD Dolarının dijital çevirisi olarak çalışması olsa da, tam olarak aynı şekilde çalışmıyor..

Birincisi, ABD Doları, tüm niyet ve amaçlar için, cebinizdeyken nispeten sabit kalırken. USDT bir miktar dalgalanmaya tabidir, ancak 1 $ ‘ın etrafında veya yakın çevresinde oturmayı başarır..

Peki gerçekte nasıl çalışıyor? Varsayımsal olarak, eğer bir kullanıcı Kraken gibi bir kripto para borsasına doğrudan para aktarırsa, Tether’de aynı miktarda sağlanacaktır. Aynı kullanıcılar daha sonra bu miktarda USDT alabilir ve diğer kripto para türleri için işlemleri tamamlayabilir..

Bu, Tether’i ele geçirmek isteyen tüm kullanıcılar için geçerliyken, şirketin son birkaç yıldır yaşadığı bankacılık sorunları nedeniyle artık durum böyle değil..

İşte bu şekilde çalışmak için KULLANILMIŞTIR. Şimdi nasıl çalışıyor? Artık bu tür işlemlere dahil olmamakla birlikte, yine de bir katman-2 çözümü olan Omni Protokolü üzerinde çalışmaktadır..

Tether’in teknik yığınında yeni süreci görebiliyoruz; Bu, Tether Omni’de dolaşırken, kullanıcılar, Merkezi olmayan borsaların bir karışımı ve stabilcoin için kabul edilmiş bir ihraççı veya saklama kuruluşu olmayı başaran merkezileştirilmiş borsaların bir karışımı aracılığıyla kendi Tether hacimlerini elde edebilirler..

Tether’i gerçekten edinmekle ilgilenenler için, şu anda onları sunan borsalardan bazıları şunlardır:

 • Kraken
 • Binance
 • Bithumb Global
 • Poloniex
 • Bittrex
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Bitsdaq
 • BTCTurk
 • UpBit
 • Max Maicoin
 • OmgFin
 • BitoPro
 • IndoDax
 • CITEX
 • WazirX
 • Kuna Borsası
 • BitSonic
 • FTX
 • PieXGo

Bu borsaların her biri şu anda Tether Spot Ticareti sunuyor, diğerleri de kullanıcılara Vadeli işlem ticareti sağlıyor..

Tether’in Tartışmaları

tether (usdt) tartışması

Bu ilk üç yıl boyunca kimse bu projenin arkasında kimin olduğunu tam olarak bilmiyordu. Bu, Tether’in 5 ve 17 Aralık haftaları arasında nihayet ve alışılmadık bir şekilde kendi “Hakkımızda” sayfasını yayınladığı 2017 yılına kadardı. Bu nihayet ortaya çıktıktan sonra, bu projenin büyük üyelerinin Bitfinex ekibinden geldiği ortaya çıktı; özellikle:

 • JL van der Velde (CEO)
 • Giancarlo Devasini (CFO)
 • Philip Potter (CSO)
 • Stuart Hoegner (genel danışman)
 • Matthew Tremblay (baş uyum görevlisi)

Bitcoin Fiyat Tespiti

bitcoin fiyat manipülasyonu

Şimdi, bu, topluluklarındaki yeni oyuncular için oyun alanını düzleştirmek isteyen tutkulu bir kripto para birimi topluluğunun üyeleri olarak basitçe omuz silkilebilir. Sorun şu ki, Bitfinex ekibine bundan daha fazlası olduğunu önermek için kesinlikle yeterli parmak var..

Bir kripto para borsasının arkasındaki beyinler olmak VE ve söz konusu borsalarda kullanılabilecek kolay erişilebilir bir stabilcoin türü olmak, teorik bir tehditten çok gerçek bir tehdit olan bir şeydir..

Bu, o sırada Bloomberg ve Kasım 2018’de Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu gibi haber kaynaklarına göre, Bitfinex ekibinin kesinlikle harekete geçtiği bir şey..

CFTC ve Adalet Bakanlığı’nın bu endişeleri, dürtüleri ve dürtüleri, 2017’de yaşanan Bitcoin hiper boğasının sonrasından geliyor. Bitfinex’in Tether ile doğrudan bağları sayesinde, stabilcoin’i desteklemek için kullandığı konusunda oldukça ciddi iddialar vardı. veya muhtemelen 2017’de pazardaki ralliyi körüklemek.

İşte Bloomberg’in bu süre zarfında konu hakkında söyledikleri:

“Bazı tüccarlar ve akademisyenler, bu İplerin çok önemli anlarda Bitcoin satın almak için kullanıldığını iddia etti, dijital jetonun değeri her yerde daha fazla düşüş gösterdi. Tether Ltd. ve Bitfinex’in CEO’su JL van der Velde, daha önce bu tür iddiaları reddetmişti. “

CEO’su ayrıca, Tether’in potansiyel fiyat belirlemede kullanımıyla ilgili iddialar hakkında şu yanıtı verdi:

“Tether ihraçları, Bitfinex’te Bitcoin veya başka herhangi bir madeni para / belirteç fiyatını yükseltmek için kullanılamaz.”

Sonra 25 Haziran 2018 araştırma raporu geldi “Bitcoin Gerçekten Bağlantısız mı?”Teksas Üniversitesi, Austin Finans Departmanı John M. Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi Amin Shams tarafından Kasım 2019’da güncellenen, kripto piyasasını ve bitcoin fiyatını manipüle etmeye yönelik birçok iddia ve varsayımda bulundu. Carol Alexander ve Michael Dakos’un “Kripto Para Birimi Verilerinin ve Analizinin Kritik Bir Soruşturması Kripto Para Birimi Verilerinin ve Analizinin Kritik Bir İncelenmesi“Mayıs 2019’da piyasaya sürülen”.

İşte 2017, 2018 ve 2019’daki Tether ihracını özetleyen bir grafik, bitcoin’in USDT piyasa değeri artışları ile kaç kez ilişkilendirildiği ile birlikte basılan miktarları gösteren bir grafik (korelasyonun her zaman nedenselliğe eşit olmadığını unutmayın):

tether-usdt-bitcoin-btc-fiyat-manipülasyon-tablosu

Bunun çoğu bilmece Bu Tether kripto incelemesi sırasında hala oynamaya devam ediyor, ancak şimdi USDT stablecoin dünyasında bir ayağımız olduğuna göre, tam bir adım atalım ve stabilcoinlerin nasıl çalıştığını anlayalım ve Tether’i diğer dolara sabitlenmiş kripto paralarla da karşılaştıralım. Facebook Libra stablecoin’in Tether’e karşı ne yapacağına değinmek için.

Stablecoins Kılavuzu: Ultimate Stablecoin Karşılaştırma Listesi

stabilcoinler nasıl çalışır

Stablecoin nedir? En Büyük ve En Popüler Sabit Coin’ler Nelerdir? Stablecoins Nasıl Çalışır? Stablecoins Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Keşfedin

Sabit paralar, değerlerini ABD Doları gibi belirli bir varlığa sabitleyen dijital belirteçlerdir. Kripto endüstrisi büyümeye devam ederken, istikrarlı paralara olan talebin arttığını gördük.

Stabilcoinlere yönelik artan talebe rağmen, birçok insan stabilcoinlerin nasıl çalıştığı konusunda tamamen bilgisiz olmaya devam ediyor. Stabilcoin nedir? Piyasadaki en iyi ve en çok güvenilen stabilcoin’ler hangileridir? Bu kılavuzda, stabilcoinler hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

Stablecoin nedir?

Stablecoin nedir

Stabilcoin, sabit bir değere sahip olmak için sıfırdan oluşturulmuş bir dijital belirteçtir. Birçok stabilcoin, dünyanın en yaygın kullanılan para birimi olduğu için ABD Dolarına sabitlenmiştir. Bununla birlikte, her tür büyük ve küçük itibari para birimine sabitlenmiş sabit paralar da gördük..

Bazı sabit paralar herhangi bir itibari para birimine bağlı değildir ve herhangi bir ulusal ekonomiye bağlı değildir. Örneğin rezervleri dengelemek için akıllı sözleşmeler kullanıyorlar. Akıllı sözleşme, fiyatlar yüksek olduğunda stabilcoin satar, ardından fiyatlar düşük olduğunda piyasadan stabilcoin satın alır..

Neden Stablecoinlere İhtiyacımız Var?

Neden Stablecoinlere İhtiyacımız Var

Stablecoinler, kripto topluluğuna gerekli bir eklentiydi. Stablecoinler bir dizi önemli nedenden dolayı ortaya çıktı. Ancak, stabilcoinlere ihtiyaç duymamızın en önemli iki nedeni şunlardı:

Kripto Oynaklık

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri herkesin bildiği gibi uçucudur. Şu anda işletmeler, tüccarlar veya bireyler için bitcoin kabul etmek zordur çünkü değer günlük bazda önemli ölçüde dalgalanabilir. Bir bayinin Honda’dan 20.000 $ ‘a bir araba aldığını ve ardından bu arabayı birkaç gün sonra 2 BTC’ye sattığını varsayalım. 2 BTC 20.000 $ ‘a eşit olduğu sürece bayilik tamamdır. Ancak BTC’nin değeri düşerse, bayilik binlerce doları aşabilir..

Fiat Para Birimlerinin Düzenleyici İncelemesi

‘Gerçek’ USD veya diğer fiat para birimlerini işleyen kripto borsaları, genellikle daha fazla düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kalır. Bu düzenleyici inceleme nedeniyle, bazı borsalar her türlü fiat ticaretini engelliyor. Fiat sabit paralar, tüccarların belirli düzenleyici engeller olmadan fiat para birimi ticaretinin avantajlarından yararlanmasını sağlar..

Stablecoins Nasıl Çalışır??

Stablecoins Nasıl Çalışır?

Bugün, stabilcoinler, istikrarlı bir değeri korumak için farklı şekillerde çalışıyor.

Örneğin Tether, piyasadaki en iyi bilinen sabit coinlerden biridir. ABD Doları’na 1 ABD Doları Tether (USDT) ile 1 ABD Doları oranında sabitlenmiştir. Tether, USD varlık rezervi tutarak değerini koruyor.

Başlangıçta, Tether her USDT 1: 1’i nakit rezervleriyle tuttuğunu iddia etti. Başka bir deyişle, kripto piyasalarındaki her 1 milyar dolarlık USDT için Tether, banka hesabında 1 milyar dolar likit nakit tutuyordu. Bu iddianın kısa sürede yanlış olduğu kanıtlandı ve Tether şimdi sadece USDT’nin kesinlikle nakit rezervler yerine eşdeğer “nakit ve diğer varlıklar” tarafından desteklendiğini iddia ediyor.

Bazı stabilcoinler, yerleşik algoritmalar veya akıllı sözleşmelerle sabit kalır. Stabilcoin’in değeri belirli bir miktarın altına düştüğünde, akıllı sözleşme piyasadan stabil paralar satın alarak fiyatları yükseltir. Stabilcoin’in değeri belirli bir değerin üzerine çıktığında, akıllı sözleşme piyasa talebini azaltmak için stabilcoin satar..

Diğer stabilcoinler, karmaşık algoritmalar, geri alım programları ve fiat rezervleri içeren daha karmaşık sistemler kullanır. Stabilcoin dünyası genişlemeye devam ederken, yerinde yeni ve yeni stabilite mekanizmaları görüyoruz.

Stablecoinlerin Faydaları

stabilcoin faydaları

Stabilcoin kullanmanın, tutmanın veya ticaret yapmanın faydalarından bazıları şunlardır:

Kripto’nun Daha İyi ve Daha Kolay Genel Kabulü: Metroya doğru yürümeyi ve sandviç sanatçısına bir fit uzunluğundaki denizaltı için 0.0005 BTC ödeyeceğinizi söylemeyi deneyin. İyi şanslar. Artık herkes bitcoin’i duymuştur, ancak çok az insan, USD veya diğer büyük fiat para birimlerinin değerini resmedebildikleri gibi, bitcoin’in değerini hemen canlandırabilir..

Bitcoin’de Kira Ödemez veya Bakkaliye Satın Almazsınız: Dünyanın büyük çoğunluğu kira ödemiyor veya bitcoin ile market alışverişi yapmıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dramatik bir şey olmadıkça, bu sistem yakın gelecekte değişmeyecek. İnsanlar kira ödediği, market alışverişi yaptığı ve başlıca fiat para birimlerinde diğer günlük ihtiyaçları yönettiği sürece, bir tür kolay fiattan kriptoya dönüştürme mekanizmasına ihtiyacımız olacak.

Hedge Piyasaları: Diyelim ki bitcoin tutuyorsunuz. Teknolojiye çok inanıyorsunuz – ancak aynı zamanda bir piyasa düzeltmesinin geleceğine de inanıyorsunuz. Akıllı bir tüccar, sabit bir değere sahip bir varlık için bir miktar BTC satarak pozisyonunu korumaya alacaktır – stabilcoin gibi. 10.000 USD değerinde bir stabilcoin karşılığında 1 BTC satarsınız. BTC, birkaç hafta sonra BTC başına 5.000 dolara düşüyor. Ardından, stabilcoininizi tekrar BTC’ye satarsınız ve sonuçta 1 yerine 2 BTC elde edersiniz..

İstikrar: Binlerce tüccar artık bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kabul ediyor. Bununla birlikte, bitcoin’in yaygın olarak benimsenmesi, bitcoin’in istikrarsızlığı nedeniyle engellenmektedir. Bir satıcı, satıcı hala nakit olarak çalışırken bugün bir ürün için 1 BTC kabul etmek istemeyebilir. Volatilite yüksek olduğunda, bir varlığı para birimi olarak kullanmak zordur.

Stablecoin ile Hisse Senedi Satın Alın: Bazı kripto pazarları işleri bir sonraki seviyeye taşıdı ve kripto para birimlerini, sabit paraları ve hisse senetlerini tek bir kullanışlı kontrol panelinde tutmanıza izin verdi. Bu pazarlar nadiren doğrudan BTC için hisse senedi satın almanıza izin verir, ancak önce kriptodan bir stablecoin’e para aktarmanız gerekebilir..

Yasal ve Mevzuat Avantajları: Stabilcoin kullanmanın birçok yasal ve düzenleyici yararı vardır. Yani, stabilcoinler nakit rezervleriyle aynı ticaret kısıtlamaları tarafından desteklenmez. Bir borsanın doğrudan ABD doları nakit ile uğraşmak yerine, USDT gibi bir proxy para birimi kullanması genellikle daha kolaydır.

Hala Merkezi Olmayan: Stablecoin eleştirmenleri, stabilcoinlerin sadece farklı bir nakit sürümü oluşturduğunu iddia edebilir. Ancak bu tam olarak doğru değil. Birçok stabilcoin, USD ve diğer itibari para birimlerini takip eder; Bununla birlikte, diğer stablecoin’ler diğer varlıkları izler veya hiçbir varlığı takip etmez. İyi bir stabilcoin, kripto savunucularına hitap eden merkezi olmayan bir yönetişim sistemine sahiptir..

Blockchain Tabanlı Dijital Jetonlar: Çoğu stabilcoin blok zinciri tabanlıdır, bu yüzden kripto borsaları arasında kolayca alınıp satılabilirler. Stablecoin tüccarları, itibari para birimlerinin istikrarı ve aşinalığının yanı sıra blok zinciri tabanlı tokenlerin güvenliğinin ve ademi merkeziyetinin tadını çıkararak her iki dünyanın da en iyisini elde eder.

Stablecoin Türleri

stabilcoin türleri

Bugün mevcut olan bir dizi farklı stabilcoin türü vardır. Bununla birlikte, genel olarak, stabilcoinler, teminatlandırılmış ve teminatlandırılmamış stabilcoinler dahil olmak üzere iki geniş kategoriye ayrılır..

Teminatlı Stablecoins

Teminatlı stabilcoinler, bazı varlıklar tarafından desteklenen stabilcoinlerdir. Bu varlığın bir değeri var ve varlığın her birimi belirli bir miktarda stablecoin’e bağlı. Örneğin USDT ile her USDT, USD nakit ile 1: 1 desteklenir. Her Tether birimi tamamen teminatlandırılmıştır. Diğer sabit paralar, kripto para birimleri ile teminatlandırılır – fiat para birimleri değil.

Teminatlı Fiat: Fiat teminatlı stabilcoinler, teminat olarak fiat para birimini kullanır. Örneğin, Tether’in USD rezervleri vardır ve yatırımcıların USDT 1: 1’i USD ile değiştirmelerine izin verir. Tether’in değerinin olmasının nedeni budur. Diğer fiat teminatlı stabilcoinler benzer şekilde çalışır. Dolaşımda 1 milyon dolar değerinde stabilcoin varsa, o stablecoinin değerini destekleyen bir kasada 1 milyon dolar var.

Teminatlı Kripto: Bazı stabilcoinler, kripto para rezervleri tarafından pişirilir. Örneğin MakerDAO’nun borç verme platformu ETH tarafından desteklenmektedir ve kullanıcıların Dai stablecoin’i ödünç almak için% 150 ETH’yi kilitlemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, her bir Dai, minimum% 150 oranında ETH tarafından teminatlandırılır..

Teminatlı Varlık: Üçüncü bir tür teminatlı stabilcoin vardır. Varlık teminatlı sabit paralar, itibari para birimleri veya kripto para birimleri tarafından desteklenmez; bunun yerine, başka bir tür varlık tarafından desteklenirler. Örneğin altın külçeleri veya hisse senetleri ve diğer varlıklar ile desteklenebilirler..

Teminatsız Stablecoinler

Bazı stabilcoinler hiçbir şekilde teminatlandırılmaz. Stabilcoin’in değerini destekleyen belirli bir şey yok. Stabilcoin’in değeri USD, EUR, BTC veya başka herhangi bir geleneksel varlığa sabitlenmemiştir; bunun yerine algoritmalar, akıllı sözleşmeler veya diğer bazı benzersiz teknolojilerle desteklenir.

Bu sabit paralar, ileriye dönük mevcut en ilgi çekici seçenek olabilir. Belirli kuralları uygulamak için gelişmiş blok zinciri teknolojileri ve merkezi olmayan, otomatikleştirilmiş akıllı sözleşmeler kullanırlar. Teorik olarak, iyi tasarlanmış teminatlandırılmamış bir stablecoin, daha geniş kripto veya fiat piyasa hareketlerinden bağımsız olarak değerini sonsuza kadar tutabilir..

Stablecoin’lerin dezavantajları

stabilcoin dezavantajları

Sabit paralar mükemmel olmaktan uzaktır. Diğer gelişmekte olan teknolojiler gibi, stabilcoinler de zaten bazı siğiller göstermeye başladı. Bazı stabilcoinler kapılardan döküldü. Diğer stabilcoinler – Tether gibi büyük olanlar bile – istikrarları, meşruiyetleri ve şeffaflıkları hakkında sorularla karşılaşmaya devam ediyor..

Stabilcoinlerin bazı dezavantajları şunlardır:

Fiat Teminatlı Stablecoins, Bankalar Gibi Çalışır

Neden özel bir şirket, sadece bir stablecoinin değerini desteklemek için nakit olarak 1 milyon dolarlık bir rezerv tutsun? Bu parayı nakit olarak tutmak için herhangi bir teşvik yok ve şirket enflasyon nedeniyle her gün para kaybediyor. Bu parayı elde tutmaya değer kılmak için, şirketin parayı ödünç vermesi veya ona yatırım yapması gerekir..

Basitçe ifade etmek gerekirse, herhangi birinin sadece bir stablecoin’i desteklemek için bir banka rezervinde nakit tutması için herhangi bir teşvik yoktur. Görünüşte açık olan bu sonuca rağmen, Tether gibi şirketler başlangıçta tam olarak bunu yaptıklarını iddia ettiler. Tether, dolaşımdaki her USDT stablecoin’i desteklemek için bir bankada tutulan milyarlarca dolar değerinde USD nakit tuttuklarını iddia etti. Bu doğruysa, Tether sadece enflasyon nedeniyle her gün on binlerce dolar kaybediyordu..

Tether, ABD doları rezervlerini “nakit ve diğer varlıklarda” tuttuklarını iddia ederek ayarını değiştirecekti. Tether şimdi faiz kazanmak için nakit rezervlerine yatırım yapıyor gibi görünüyor. Tabii ki, yatırım her zaman belirli bir riskle birlikte gelir. Tether kötü bir yatırım yaparsa, USDT’nin değeri düşebilir.

Tüm bunlar basit bir sonuca varıyor: belirli fiat teminatlı stabilcoinler tıpkı bankalar gibi çalışıyor. Sadece yeni bir borç verme ve bankacılık sistemi başlatmak için blok zinciri ve kripto para yaratmanın tüm sorunlarından gerçekten geçtik mi??

Parayı Yeniden Yaratmıyor muyuz? Amaç ne?

1879 ile 1933 arasında, dolaşımdaki her ABD doları belirli bir miktarda altınla destekleniyordu. Ancak 1933’te Başkan Franklin Delano Roosevelt Birleşik Devletler’i altın standardından çıkardı Büyük Buhran sırasındaki bir dizi banka iflasından sonra. Altının fiyatı, teorik olarak USD’nin değerini sabitleyerek ons ​​başına 35 dolara çıkarıldı. Bu fiyat noktası, Başkan Nixon’un ABD’nin altın standardını terk edeceğini açıkladığı 1971 yılına kadar tutuldu. O zamandan beri, ABD Doları altının değerine sabitlenmedi ve bunun tersi de geçerli. Eleştirmenler, stablecoin’lerin geçmiş zamanların altın standart sistemlerini yeniden yarattığını söylüyor. Bazıları bunun para birimine somut değer verdiği için iyi bir şey olduğunu söylüyor. Diğerleri ekonomik ilerlemeyi engellediğini iddia ediyor.

Stablecoinler Gerçek Pazar Çöküşlerinde Kendilerini Kanıtlamadı

Stabilcoinlerin normal piyasa koşullarında istikrar talep etmesi kolaydır. Evet, son iki yılda piyasalar inişli çıkışlı bir seyir izledi, ancak herhangi bir önemli çöküş görmedik. Stablecoins, kripto paranın 20.000 $ ‘a yükselmesinden ve ardından 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında 5.000 ila 10.000 $ aralığına düştükten sonra popüler olmaya başladı..

Bitcoin 50.000 $ ‘a kadar yükselirse veya 1.000 $’ a düşerse stabilcoinler değerini koruyacak mı? USD düşerse ve başka bir uluslararası durgunluğa girersek, stabilcoinler değerini koruyacak mı? Bunların hepsi asla cevaplanamayacak güzel sorular.

Bir gemi limandayken en güvenli olanıdır – ama bir geminin olması gereken yer burası değildir. Stabilcoin, istikrarlı piyasa koşullarında en güvenlisidir, ancak önemli dalgalanmalarla karşılaşana kadar nasıl performans göstereceğini bilmiyoruz.

Dolandırıcılar ve Şeffaflık Eksikliği

Stabilcoin endüstrisiyle ilgili başka bir sorun daha var: genel olarak daha geniş kripto pazarına benzer şekilde, dolandırıcılık sorunları ve şeffaflık eksikliği ile karşı karşıya.

Hiçbir stabilcoin, Tether kadar eleştiriyle karşılaşmadı. Tether, kurucu ekibinin Bitfinex gibi çeşitli gölgeli bankalara ve borsalara bağlı olduğu bir gizlilik içinde kuruldu. Ardından, Tether’in nakit rezervleri ve Tether’in rezervlerinde gerçekte ne kadar nakit tuttuğu da dahil olmak üzere tartışma çıktı..

Tether probleminin bir kısmı da aniden popülerlik kazanmasıydı. Birdenbire, küçük bir grup insan, istedikleri zaman, havadan 100 milyon dolar basma kabiliyetine kavuştu. Tether, bu paranın her zaman gerçek ABD doları nakit rezervleriyle 1: 1 desteklendiğini iddia etti, ancak denetimler nadirdi.

Bir gecede kendiniz için 100 milyon dolar basma imkanınız olsaydı, almaz mıydınız? Stabilcoinlerin uygun, merkezi olmayan bir düzenleme sistemi olmadan asla çalışmamasının bir nedeni budur..

En İyi Sabit Coin’ler Merkezileştirildi

Stabilcoinler ile ilgili diğer bir sorun, en büyük stabilcoinlerin genellikle merkezileştirilmiş olmasıdır. Gemini gibi belirli borsalar tarafından oluşturuldular. Veya tamamen Tether gibi merkezi bir varlık tarafından işletilir ve kontrol edilirler.

Evet, insanlar merkezi olmayan stabilcoin sistemleri yaratmaya çalıştılar ve bu sistemlerin çoğu pek çok umut vaat ediyor. Bitcoin gibi herhangi bir varlık tarafından kapatılamayan veya kontrol edilemeyen merkezi olmayan bir para birimi yaratabildiysek, o zaman neden merkezi olmayan bir stabilcoin yaratamıyoruz? İyimser yaklaşım bu – ve gerçekleşebilecek bir şey.

En İyi 14 Stablecoin

kripto pazarındaki en iyi sabit paralar

Bugünün kripto para birimi borsalarında alınıp satılan yaklaşık 20 büyük stablecoin var. 4 milyar doları aşan piyasa değeri ile Tether, açık ara en popüler ve en çok işlem gören stabilcoin’dir..

Bununla birlikte, diğer stabilcoinler artan umut vadediyor. Büyümeye devam ediyorlar. Borsalar, şeffaflıklarına ve meşruiyetlerine bağlı olarak daha yeni stabilcoinleri destekliyor. Genel olarak, topluluk Gemini gibi şirketlere Tether gibi şirketlere güvendiğinden daha fazla güveniyor.

Bunu akılda tutarak, işte bugün mevcut olan ilk on stabilcoin.

Tether (USDT)

 • 4,01 Milyar Dolar Piyasa Değeri
 • 18,4 Milyar $ 24saat İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Tether tarafından işletilmektedir

USD Coin (USDC)

 • 436,28 Milyon Dolar Piyasa Değeri
 • $ 172,7 İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı

Paxos Standart Jetonu (PAX)

 • 241 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 383 Milyon Dolarlık İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Paxos Trust Company tarafından işletilmektedir

TrueUSD (TUSD)

 • $ 190,94 Milyon Piyasa Değeri
 • $ 637 Milyon Hacim (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • TrustToken tarafından işletilmektedir

Dai Stablecoin

 • $ 80,05 Milyon Piyasa Değeri
 • 4,57 Milyon Dolarlık İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Teminatlı Kripto
 • MakerDAO tarafından işletilmektedir

USDK (USDK)

 • 28,45 Milyon $ Piyasa Değeri
 • $ 40,1 Milyon Ticaret Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • OKLink tarafından işletilmektedir

Stasis EURS (EURS)

 • $ 35,46 Milyon Piyasa Değeri
 • $ 387.225 İşlem Hacmi (Mayıs 2019)
 • EUR olarak sabitlendi
 • Fiat Teminatlı
 • Stasis tarafından işletilmektedir

bitCNY (BITCNY)

 • 9 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 151.000.000 $ İşlem Hacmi (Mayıs 2019)
 • CNY’ye bağlı
 • Teminatlı Kripto
 • Bilinmeyen Şirket Tarafından İşletilmektedir

İkizler Doları (GUSD)

 • 8,5 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 2,87 Milyon Dolarlık İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Gemini tarafından işletilmektedir

KararlıUSD (USDS)

 • 6,4 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 678.000 $ İşlem Hacmi (Mayıs 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Stably tarafından işletilmektedir

USDQ

 • 5,49 Milyon Dolar Piyasa Değeri
 • 119.000 $ İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat teminatlı
 • Platin Menkul Kıymetler Tarafından İşletilmektedir

BitUSD (BITUSD)

 • 3,87 Milyon $ Piyasa Değeri
 • 650.000 $ İşlem Hacmi (Eylül 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Teminatlı Kripto
 • BitShares tarafından işletilmektedir

1SG (1SG)

 • 1,3 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 3.800.000 $ İşlem Hacmi (Mayıs 2019)
 • SGD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Mars Blockchain Group tarafından işletilmektedir

sUSD (SUSD)

 • 1,3 Milyon Dolarlık Piyasa Değeri
 • 115.000 $ İşlem Hacmi (Mayıs 2019)
 • USD’ye bağlı
 • Fiat Teminatlı
 • Synthetix tarafından işletilmektedir

Diğer Sabit paralar

Yukarıda listelenen stabilcoinler, bugün piyasadaki en popüler olanlardır. Her birinin piyasa değeri 500.000 doların üzerinde. Bu arada, aşağıda listelenen stabilcoinler daha küçük piyasa değerlerine sahiptir, ancak gelecekte daha belirgin hale gelebilir:

 • Alchemint Standartları (SDS)
 • Beyaz Standart (WSD)
 • NuBits (USNBT)
 • Sabit (CONST)
 • SDUSD (SDUSD)
 • USDCoin (USC)
 • QUSD (QUSD)
 • StableCoin (SBC)

Facebook’un Yaklaşan Terazi Kripto Para Birimi bir Stablecoin’dir

facebook terazisi vs ip

Facebook, Libra kripto para birimini duyurduktan sonra muazzam bir vızıltı yarattı. Ancak bazılarının anlamadığı şey, Libra’nin aslında bir stabilcoin olduğudur..

Facebook, Libra’yı ABD Dolarının tamamlayıcısı olarak görüyor. Şirket, dalgalanmayı önlemek için Libra’yı bir sepet para birimi ve ABD Hazine tahvilleri ile desteklemeyi planlıyor..

Facebook ayrıca çeşitli finansal hizmetlerle ortak olacak. Her ortak, Libra’ya açıldığı gün tam varlık desteği vererek ilk 10 milyon ABD doları enjekte edecek.

Talep üzerine yeni Libra para birimleri oluşturulacaktır. 1 milyon dolar daha fazla Libra para birimi talebi varsa, “Libra Birliği” içindeki ortakların 1 milyon dolar daha katkıda bulunması gerekecektir..

Libra, hizmet ortakları arasındaki ödemeleri uzlaştırmak için dağıtılmış bir defter (blok zinciri) kullanacaktır..

Libra ile bitcoin gibi geleneksel bir kripto para birimi arasında büyük bir fark vardır, ancak: Libra ademi merkeziyetçi değildir; bunun yerine, Libra Association tarafından yönetilen ve fiili bir merkez bankası işlevi gören merkezi bir blok zinciridir. Buna karşılık, bitcoin izinsiz bir blok zinciri kullanır.

Facebook’un Terazisi yakın gelecekte piyasaya çıkma yolunda iyi görünüyor. Facebook, Cenevre İsviçre’de Libra Derneği’ni çoktan kurdu. Libra Derneği’nin Mastercard, PayPal, Visa, Spotify, Lyft, Uber, Coinbase, Andreesen Horowitz, Union Square Ventures, eBay ve diğer büyük kuruluşlar dahil olmak üzere 28 kurucu üyesi vardır..

Libra, merkezileşmesi nedeniyle bazı eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, çok yakın gelecekte kolayca dünyanın en büyük stablecoin’i haline gelebilir. Lansmana yaklaştıkça Libra hakkında daha fazla bilgi için bizi izlemeye devam edin: Libra’nın ilk sürümünün Haziran 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Şimdi, bu ip kripto para birimi kılavuzunun üçüncü ve son bölümü için, Bitfinex ve Tether arasındaki dramayı ve bunun bitcoin fiyatı, kripto varlık piyasası manipülasyonu ve Tether (USDT) için ne anlama geldiğini gözden geçirelim..

Tether ve Bitfinex Krizi: Bilmeniz Gereken Her Şey

tether bitfinex krizi

Çoğu insan için Tether’i anlamak biraz zor. Başka bir para birimi mi? USD’ye alternatif olması mı gerekiyor? Bu tam olarak ne işe yarar? Dürüst olmak gerekirse, gerçek spekülasyonlardan daha kötü.

Uzun lafın kısası, Tether, Bernie Madoff hapse girdiğinden beri benzeri görülmemiş bir aldatmaca. Bu nasıl? Peki, bunu size bu makalede kanıtlayacağım.

Yine de uyarı: bu uzun bir makale olacak, o yüzden git bir fincan kahve, çay ya da en sevdiğin içecek ne ise al ve bunu okumak için en az 10 dakika geçirmeye hazırlan (sana derinlemesine bir fikir vermenin daha iyi olacağını düşündüm. her şeye bu).

USDT’ye yatırım yapma konusunda ciddiyseniz, bu mutlaka okunması gereken bir konudur; dolayısıyla pişmanlık duymazsınız.

En Çok Kullanılan Kripto Nedir?

tether kullanım durumları

Blockchain daha geçerli ve sağlam kullanım durumlarına sahipken, kripto’nun en iyi kullanım durumu spekülatif özelliklerinde yatmaktadır. Çoğunlukla, insanlar spekülasyonun fiyatlarını artırarak “yatırımcılar” için kâr elde etmeleri umuduyla kripto satın alırlar..

Ve bu tokenlerin ticaretini kolaylaştırmak için, tüm dünyada yüzlerce borsa yayıldı. Seçtiğiniz kripto parayı satın almak, genellikle bir miktar fiat para birimi yatırmak ve bu jetonlarla değiştirmek kadar basittir..

Ve seçtiğiniz takası ne olursa olsun, bütün bir ekosistem olduğu için fiyatlar çoğunlukla aynıdır – ücretler hariç, vb. Elbette, kripto topluluğu ademi merkeziyetçilik konusunda büyük olduğundan ekosistem, geleneksel finans sistemiyle aynı şekilde birleşik değildir..

Yapısı, bir zamanlar dünya çapında popüler bir eşler arası değişim ağı olan Liberty Reserve’e çok benziyor. Ancak bu sefer, dünya çapındaki varlıklar arasında değer aktarımını gerçekleştirmelerine yardımcı olan paylaşılan bir defter olması anlamında farklıdır..

Bu defter, blok zinciri olarak bilinen şeydir. Merkezi olmayan bir sistemdir, bu nedenle herhangi bir kuruluşa ait değildir. Bununla birlikte, bu çerçeveye rağmen, kripto topluluğunun hala geleneksel bankacılık ile bazı bağlantıları var çünkü insanların fiat para birimlerini kriptolara çevirmeleri gerekiyor..

Sonuç olarak, birçok borsanın bankalarla bir tür ilişkisi vardır. Bitcoin borsalarının bununla mücadele etmesinin nedeni budur – genellikle Müşterinizi Tanıyın ve Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliklerine uymaları gerekir..

İronik olarak, bu, küresel olarak kabul edilebilir, özel, izinsiz, güvensiz ve düzenlemesiz bir para birimi olan kripto para biriminin tam tersi. Bu şekilde, birden fazla varlık arasında izin, uyum veya kimlik gerekmeksizin para transferi olabilir..

Ne yazık ki şu anda bununla ilgili yapılabilecek çok az şey var. Bu nedenle, akıllı borsalar, müşterilerine çok ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlarken bu düzenlemelerden yararlanmalarına yardımcı olan bir yaklaşım benimsemiştir..

Bitfinex Hakkında Konuşalım

bitfinex ve tether hikayesi

Öncü kripto borsalarından biri olan Bitfinex, Mt. Gox – o zamanın en popüler borsası. Tabii ki, bu riskleri olmadan değildi, bu yüzden 2016’da hack saldırılarının hedefi haline geldi ve yaklaşık 120.000 bitcoin (yaklaşık 70 milyon dolar nakit değeri) kaybına neden oldu..

Mt. ile aynı kaderi önlemek ve kaçınmak için. Gox, Bitfinex, kurtarma adı verilen bir şey yaptı. Artan sorumluluğun bir sonucu olarak, aslında tokenlarını yarattılar ve çalınan 120.000 bitcoin’in yarattığı boşluğu doldurmak için mevduat sahiplerine “teminat” olarak sundular. Böylece, token sayesinde müşteriler Bitfinex hissesine sahip oldular..

Bu belirteçler bir yardımcı program belirteciydi. Böylece insanlar bunları platformda takas edebildiler. Ve isteyen müşteriler, o sırada -1 BFX = $ 1USD nakit karşılığında kendi müşterilerini takas edebilirler. Tek sorun, şirketin likidite sorunlarıydı – olabildiğince çabuk nakit paraya ihtiyaçları vardı.

Bitcoin Borsası / Wells Fargo Banking Brouhaha’ya girin

tether bitcoin kılavuzu

Bitfinex’in operasyonlarının bu noktasında, Hong Kong dışında faaliyet gösterdikleri bildirilse bile şirketin kalıcı bir konumu yoktu. Tayvan merkezli çeşitli bankalarda birden fazla hesabı vardı.

Bilgisayar korsanlığı olayından sonra, birincil banka –Wells Fargo- Bitfinex’in bu bankalarda bulunan hesaplarından kaynaklanan ve bu hesaplara giden fonları takas etmeyeceklerini belirtti. Bu, temelde Bitfinex’in işlemlerini gerçekleştiremedikleri ve müşteriler fonlarını borsaya girip çıkamayacakları için sakatladı..

Sonuç olarak, Fargo’ya – başarısızlıkla ekleyebiliriz – kuyuları dava ettiler ve o zamana kadar oldukça hareketsiz olan bir şirketini kullanmaya başladılar. Bu şirketin adı mı? Tether.

İlginç bir şekilde Bitfinex, davadan önce Tether ile hiçbir ilişkisi olmadığını iddia etmişti. Ancak davadan sonra şirketi operasyonları için kullanmaya başladılar..

Tether’e Hızlı Giriş ve Nasıl Çalışır?

USDT stabilcoin nasıl bağlanır

Tether, 1: 1 para birimi sabitlemesi nedeniyle popülerdir. Yani, 1USDT = 1 $ (veya euro veya GBP). Yani, bu tür bir stabilcoin gibi çalışmasını sağlar. Dolayısıyla, rutin olarak fiyat dalgalanmalarından geçen bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin aksine, Tether bunu yapmaz – en azından fikir bu.

Sonuç olarak, önemli bir riskten korkmadan bazı fonlarınızı park edebileceğiniz ortalama bir para piyasası fonu gibi çalışır. Ancak, genellikle belirli finansal varlıklarla desteklenen bir para piyasası fonundan farklı olarak, Tether’in rezerv tarafından desteklenmesi gerekiyordu.

Diğer bir deyişle, satın aldığınız her 1USDT için, bankada bir yerlerde sözde 1 $ var. İlginç bir şekilde, Tether piyasadaki tek stabilcoin değil. Diğerleri, ipin potansiyel karlılığını fark ettiler ve benzer hizmetler ve değerler sunarak çoğunluğa atladılar..

Tether’in ve diğer stabilcoin’lerin USP’si, bitcoin borsaları arasında transfer kolaylığı, aktif olarak işlem yapmadığınız zamanlarda paranızı park etmek için güvenli kripto limanı ve paralarınızın park edildiği her yerde değerde istikrar içerir..

Bahsedilmeyen en önemli şey, büyük kara para aklama faaliyetlerinde kullanılma eğilimidir. Aslında, Tether’in kara para aklama faaliyetleri için kullanıldığına inanan kamplar var..

Dolayısıyla, KYC sürecini atlayarak Bitcoin satın almak, Tether’e dönüştürmek kolaydır ve yasadışı yoldan elde ettikleri kazançların değerinin düşmesi konusunda asla endişelenmeyin, 1: 1 değerdeki sabitleme sayesinde hayır.

Doğal olarak, bu, yasadışı kazançlarını park etmek için “güvenli bir alan” arayan kara para aklama kuruluşları için çok çekici bir fikirdir. Bunun yanı sıra, bir saldırı durumunda herhangi bir belge olmaması gerçeği, izlenemeyecekleri anlamına gelir.

Ancak, onu kullanan sadece sahtekarlık değildir. Dijital gizliliğin savunucuları, finansal düzenlemelere ve uyumluluğa karşı çıkan insanlar, vergi kaçıranlar ve hükümete güvenmeyen insanlar var. Bu insanlar USDT kullanıcılarının çoğunu oluşturuyor.

Her 1USDT için 1 ABD doları rezerv taleplerinde, bu iddiaların doğruluğu sorusu vardır. Tether’in rezerv iddialarının hiç doğru olmadığına dair güçlü spekülasyonlar var; firmanın rezervlerinin önemli bir kısmının kontrolünde olmadığı.

Ve bu insan haklıydı. Tether kendisine rezervde tutulan geleneksel para birimleriyle desteklenen bir kripto para birimi satarken, onları içeren mahkeme davaları durumun böyle olmadığını kanıtladı. Bir şey olursa, rezervlerinin büyük kısmı Crypto Capital Corp ve diğer şüpheli varlıklar gibi bilinen kara para aklama kuruluşlarını içeren işlemlerden kaynaklandı..

Öyleyse, Bu Fonlar Nereye Park Edildi??

stabilcoin fonlarını bağlamak

2017 ve 2019 yılları arasında, hevesli endüstri gözlemcileri, Tether’in iddia ettiği rezervi nerede tuttuğunu sordu. Görünüşe göre şirket, fonlarını hareket ettirmek için büyük ölçüde paravan kolordu kullanıyor..

Ve bazı bankalar bunu yakaladı ve şirketin kendileri için açık sözlü olmadığını anlayınca fonlarını dondurdu. Günün sonunda, Tether nihayet işini üstlenmeye ve fonlarını onlar için saklamaya istekli bir banka -Puerto Rico merkezli Noble Bank- bulabildi..

Ancak bu, birkaç sorun olmadan da değildi. Örneğin, bankanın yönetim kurulunun, bilinen NYC merkezli saklama bankası BNY Mellon ile ilişkileri nedeniyle Tether bankacılığına karşı tekme attığı biliniyordu..

BNY Mellon’u tanımayanlar için, bu, ana işi ABD’deki harici bankalar için varlık bulundurmak olan büyük bir bankadır. Yani, kendilerini güvende tutmak isteyen büyük varlıkları olan bankalar, onlarla banka.

Ve bir kural olarak, NYC Mellon, para aklayıcılarla iş yapmama konusunda bir üne sahiptir. Bu nedenle, Noble Bank’ın birincil endişesi NYC Mellon’un Tether ile olan ilişkileri nedeniyle onları terk edeceğiydi ve bu süreçte bankayı etkin bir şekilde sakatladı.

Her neyse, ilk engeli aştıktan sonra, Noble Bank Tether’den yüz milyonlarca dolarlık mevduat aldı. Doğal olarak bu, dengelerinin temelde patladığı anlamına geliyordu ve bazı analistlerin bunun bu kadar kısa sürede nasıl olduğunu merak etmesine neden oldu..

Yine de izlerini örtmek için Tether, mevduat sahiplerini bankanın ayrıntılarını kamuya açıklamaları konusunda uyardı. Amaç, BNY Mellon’un öfkesini çekmekten kaçınmaktı. Ne yazık ki, insanlar önceden kestirilemez ve birisi.

Doğal olarak, tüm süreç Noble bankasını yok etti ve onların bankacılık ihtiyaçları için başka bir yere bakmaya zorladı. Bu rezervin bir sonraki alıcısı, fonları Crypto Capital Corp aracılığıyla alan Deltec Bank’tı..

Crypto Capital Corp Hakkında Konuşalım

ip kripto sermaye corp

Bu şirket, müşteri olarak bir dizi kripto işletmesi olan bir kara para aklama şirketiydi. Bunlar arasında, Kanada’nın en büyük bitcoin borsası olan Quadriga ve en büyük müşterileri olan Tether olan Kraken vardı. Ayrıca Kolombiyalı uyuşturucu kartellerini müşteri olarak aldıklarına dair söylentiler var..

Zayıf uyum yapılarına sahip bankaları bularak ve rezervi paravan şirketler aracılığıyla bunlara yerleştirerek işleyebildi. Elbette, bu bankalar kara para aklama planlarında kullanıldıklarını öğrendiklerinde hesapları kapatıyorlar ve Crypto Capital Corp ve onun paravan şirketleri başka yerlere gidiyor..

Tabii ki, Tether, bu sorunlar mahkemede gündeme geldiğinde herhangi bir suçlu olduğunu reddetti. Crypto Capital Corp’un MO’sunda hayrete düşmüşler gibi davrandılar. Bunun doğru olup olmadığı meselenin dışındaydı. Asıl nokta, Tether’in herhangi bir suçlamaya karşı yalıtılmasıydı, çünkü CCC eylemlerinin sorumluluğunu üstlendi..

Daha da kötüsü CCC, Tether’in mevduat sahiplerinin fonlarını hesaplarına almak için ortaklarla, Spiral ve Reggie Fowler ile birlikte çalışıyordu. Yani, fonlar Crypto Capital Corp.’a bile gitmedi. Doğrudan bu kişilerin hesaplarına, özellikle de Reggie Fowler’a gitti..

Peki, Bunun Müşteriler Üzerindeki Etkisi Ne Oldu??

usdt piyasa manipülasyonu

Müşteriler, Tether’e para yatırmak istediklerinde katı talimatlara uymak zorundaydı. Öncelikle, Crypto Capital Corp ile iletişime geçmeleri gerekecek, o da onlara bir kabuk corp’un hesap ayrıntılarını verecek..

Ardından, parayı zararsız görünen ve kripto ile ilgili hiçbir şey olmayan notlarla göndermeleri söylendi. Bu yapıldığında, müşterilerin ödeme onaylanana kadar beklemesi gerekir..

Onaylandıktan sonra, Tether değerini kredilendireceklerdir. Tüm bu planla ilgili olan şey, Bitfinex’in CCC’nin operasyonları ve talimatları hakkında hiçbir fikri olmadığını iddia etmesine rağmen, mevcut kanıtlar bunun doğru olmadığını gösterdi. Gibi talimatlar

“Finans kuruluşunuz dışında [bu talimatları paylaşmayın]. Bu bilgileri açıklamak sadece kendinize ve Bitfinex’e değil, tüm dijital token ekosistemine zarar verebilir. Buna göre, bu bilginin halka açılmasının ciddi olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarılırsınız. “

Tether’i satın almak isteyen müşterilere rutin olarak gönderildi. Bu, ne olduğunu bildiklerini açıkça gösterdi. Ne yazık ki, bu onların sorunlarının en küçüğüydü. Daha fazla kanıt, Reggie Fowler’ın tüm mevduatların yüzde 10’unu aktif olarak gözden geçirdiğini gösterdi. Bu yüzde 10 fon, esasen Reggie Fowler’ın “hizmetleri” için nasıl ödeme aldığıydı.

Her zamanki gibi, Bitfinex plan hakkında bilgisiz olduğunu iddia etti. Mahkemedeki ifadelerinden birinde Bitfinex şunları söyledi:,

“Her para yatırma veya çekme için nominal bir ücretin yanı sıra, Crypto Capital bu hizmetler için [Bitfinex] ‘e hiçbir ücret talep etmedi çünkü [bizim] adına hesaplarında tuttuğu fonlardan önemli bir faiz kazanabildi.”

Ancak, CCC’nin bankacıları faiz oranlarına göre seçmediği düşünülürse bu doğru değildi. Odaklandıkları tek şey, gevşek veya zayıf uyum gösteren bankalardı. Bitfinex’in CCC’nin işleyişini bilme konusundaki isteksizliği, muhtemelen yüzde 10’luk kesintilerin rutin olarak çekilmesiyle sonuçlandı.

Ve Bitfinex bakıyor olsaydı bile, ipin sürekli yükselen dengesi göz önüne alındığında, bunu fark etmek zor olurdu. Muhtemelen farkına varacak kişiler, çok fazla para çekmeyenler (girişlerden daha fazla) veya hırsızlık yapmak isteyen hackerlar olacaktır..

Her neyse, bankacılık düzenleyicileri Crypto Capital Corp’un kullandığı hileyi anladıktan sonra, şirketle bağlantılı paravan şirketlerin hesaplarını hızla dondurdular. Bu eylemler, ciddi likidite sorunlarına yol açtı – şirketin para çekme işlemlerini ödeyememesinin nedeni.

Ve likidite sorunları hakkında duyuru yayıldığında, para çekme işlemleri tavan yaptı – herkes fonlarını çekmeye çalışıyordu. Bu fonları CCC’den transfer edememek, mevduat sahiplerinin ve yatırımcıların paralarını alamayacakları anlamına geliyordu..

Ağustos 2018’de likidite sorunları başlarken, Tether’in iflasına dair söylentiler Ekim 2018’e kadar başlamadı. Ve söylentiler doğruydu. Uzun lafın kısası, düzenleyiciler bu parayı dondurdular ve muhtemelen Bitfinex’e geri vermeyecekler. Mt.’nin tekrarı olduğunu düşünenler için. Üzgünüm, hükümetle Gox anlaşması olur. Muhtemelen olmayacak.

Tether’in Sahip Olduğunu İddia Ettiği Rezervlere Sahip Olduğu Bir Senaryo Var Mı??

stabilcoin rezervleri

Muhtemelen projeye başladıklarında. Durumun böyle olduğuna dair ikna edici bir kanıt olmasa da, sadece Tether’in geçerli iddialarına sahibiz. Durum ne olursa olsun, artık herhangi bir rezerv veya kara para aklama kuruluşu tarafından desteklenmiyor gibi görünüyor..

Tether hale geldikçe kriptolar “ısındığında”, bu varlıkların onlara tekrar güvenmesini sağlamak çok zor olabilir. Banka kaçışından sağ kurtulmuş olmaları çok şaşırtıcı. Bunu nasıl yaptılar?

Sadece yalan söylediler ve artık yapamayacakları kadar para çekme taleplerini yerine getirmenin yollarını buldular. Dolandırıcılar genellikle böyledir – genellikle örtbas etmek için çok çalışmak zorunda oldukları bir boşluk vardır.

Ve yakalandıklarında, gemiye daha fazla emici gelene kadar tekerlekleri döndürmeye devam ederler. Çoğu insanın anlayamayacağı kadar karmaşık bir süreçtir. Hatta belirli para çekme taleplerini yerine getirmek için para katırlarını kullanmaya kadar gittiler:

“[Bitfinex ‘] avukatı tarafından [New York’un] avukatlarına açıklandığı gibi: Bitfinex ve Tether ayrıca, Bitfinex / Tether yöneticilerinin sahip olduğu çeşitli şirketler de dahil olmak üzere müşteri para çekme taleplerini ele almak için bir dizi başka üçüncü taraf” ödeme işlemcisi “kullandı. Bitfinex’in diğer “arkadaşları” olarak – para çekme talebinde bulunan Bitfinex müşterilerine para transfer etmek için banka hesaplarını kullanmaya istekli olan Bitfinex çalışanlarının insan arkadaşları “.

Diğer yöntemler, bu para çekme işlemlerini çözmek için Bitfinex müşterilerine ait fonları kullanmayı içeriyordu. Bunu yaparken, tokenlarını desteklemek için hala yeterli yedeğe sahip olduklarını silahlarına yapıştırdılar. Sonuç olarak, New York Başsavcısı onları soruşturmaya başlayana kadar bir süre iflasın önüne geçmeyi başardılar..

Hükümete ve yatırımcılara iyi olduklarından emin olmak için başka yöntemler geliştirdiler. Hem kısa vadeli menkul kıymetlere hem de dolaşımdaki tüm iplerin yaklaşık 2 / 3’ünü karşılayacak nakit paraya sahip olduklarını iddia etmeye devam ettiler. Şirketin avukatları tarafından sunulan bir beyana göre,

“Bu beyannameyi imzaladığım tarih itibariyle, Tether’in elinde toplamda yaklaşık 2,1 milyar dolar olan nakit ve nakit benzerleri (kısa vadeli menkul kıymetler) var ve bu, mevcut ödenmemiş iplerin yaklaşık yüzde 74’ünü temsil ediyor.”

Kripto Topluluğu Neden Hala Tether’i Destekliyor??

tether kripto topluluğu

Önemli bir neden, pazarın statükosunu korumaktır. Kripto piyasası şu anda çok hassas bir noktada.

Tether’in düşmesi gibi büyük bir darbe muhtemelen yatırımcı güvenini caydıracak ve daha düşük fiyatlar ve ticaret hacimleri ile sonuçlanacak – mevcut durum göz önüne alındığında kabul edilemez. Pazarın canlandığını düşünürsek, topluluğun neden hala onu desteklediğini anlamak kolaydır..

Bu yüzden bazı insanlar kripto para birimi endüstrisinin bir balon olduğuna inanıyor..

“Tether HQ” daki Mevcut Durum Nedir?

Başlangıç ​​olarak, önemli bir kötü aktör olan Reggie Fowler tutuklandı ve şu anda kanunun gazabıyla karşı karşıya. Başka bir kötü oyuncu hala serbest. Şirket başkanı Ivan Manuel Molina Lee, kara para aklamaya yardım ve yataklık suçlamasıyla Yunanistan’dan Polonya’ya iade edildi.

Oz Yosef yakın zamanda New York eyaletinde suçlandı. Tüm bu failler Crypto Capital Corp. ile birlikteydi. Öte yandan Bitfinex, CCC ve onun birden fazla paravan şirketi tarafından işlenen dolandırıcılıkta aktif olarak herhangi bir rol oynamadıkları konusunda ısrar ediyor..

Sonuç olarak, ele geçirilen fonların bankacılık düzenleyicileri tarafından iade edileceğini umuyorlar..

Tether (USDT) ve Stablecoins için Sırada Ne Var??

Kripto topluluğunun stabilcoinlere ihtiyacı var. Stabilcoinlerin yakın zamanda ortadan kalktığını görmek pek olası değil. Ancak, stablecoin’lerin büyümeye ve yeni teknolojiden yararlanmaya devam etmesini bekliyoruz..

Uzun vadede, yukarıda listelenen stabilcoin dezavantajları ortadan kalkabilir. İyimser yaklaşım budur. Tether, açık ara şu andaki “ what-if ” bitcoin ‘kara deliği’, çoğu kişi Tether’in 2019 ve 2020’de nasıl oynadığını merak ediyor.

Elbette ki kötümser yaklaşım, stabilcoinlerin başlangıçta kaçmaya çalıştığımız şeyin yeni versiyonları haline gelebileceğidir: merkezileştirilmiş bankalar ve kredi kurumları.

Elbette, kripto ekonomisinde veya küresel ekonomide bir sonraki piyasa çöküşüne kadar stablecoin’lerin ne kadar değerli olduğunu bilemeyebiliriz. Stabilcoinlerin geleceğinin neler getireceğini görmek için bizi izlemeye devam edin. Tether ve USDT stablecoin mahkeme davaları, denetimleri ve haber duyuruları hakkında daha fazla güncelleme yakında eklenecek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me