Tezos (XTZ) nedir?

Tezos (XTZ), bir dizi işlevi etkinleştirmek için gelişmiş protokolleri içeren dördüncü nesil bir blok zinciri ağıdır. Öncelikle, platform Merkezi olmayan uygulamaların (DApps) geliştirilmesini ve akıllı sözleşmelerin kodlanmasını destekler.

Tezos, varlıklar ve uygulamalar için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ağdır. Bugün Tezos topluluğu, araştırmacılar, geliştiriciler, doğrulayıcılar ve çeşitli destek gruplarından oluşmaktadır. Bu tarafların tümü Tezos ekosistemini genişletmek için ortak hedefi paylaşıyor.

Tezos Tarihi (XTZ)

Tezos’un tarihi, kurucu ortakların, Arthur Breitman ve Kathleen Breitman yeni nesil blok zincirlerinde geliştirmeye başladı. Breitman, özellikle Dapp geliştirmeyi basitleştirme ve dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz bir merkezi olmayan ekosistem yaratma arayışındadır.

Tezos, Eylül 2018’de İsviçre’de resmi olarak faaliyete geçti. Sektördeki diğer birçok proje gibi Tezos da ikili bir şirket yaklaşımı kullandı. Özellikle Tezos’un kurucu şirketi Dynamic Ledger Solutions’dır (DLS).

Arthur Breitman ve Kathleen Breitman

Arthur Breitman ve Kathleen Breitman

Ek olarak, grup kaynak yaratma amacıyla bir vakıf kullanmaktadır. Bu kar amacı gütmeyen kuruluş Tezos Vakfı olarak bilinir. Önemlisi, Tezos Vakfı, ICO sırasında toplanan fonlar da dahil olmak üzere tüm işletme fonlarını elinde tutan şirkettir..

Tezos piyasaya koşarak girdi. Firma 2018’de rekor kıran bir ICO’ya ev sahipliği yaptı. Etkinlik büyük bir başarıydı. Güvence altına aldı 232 milyon $ Bitcoin ve ether’de iki haftadan kısa bir sürede. Etkinliğin başarısı uluslararası manşetlere taşındı. Ayrıca Tezos’un dikkatleri üzerine çekmesine yardımcı oldu.

Yatırımcılar Bitcoin ve Ethereum için XTZ aldı. Tez veya tezzie olarak da adlandırılan XTZ, Tezos ekosistemi için bir yardımcı jetondur. Kullanıcılar hizmetler için ödeme yapabilir ve XTZ kullanarak akıllı sözleşmeler yapabilir. Şu anda dolaşımda 741,546,948 XTZ var.

Tezos, platformun yayınlamayı planladığı toplam XTZ miktarını asla açıklamadı. Geliştiriciler, platformlarının pazardaki kapasitesine asla ulaşmamasını sağlamak için bunu bir teklifte açık bıraktı. Bununla birlikte, uzaydaki bazıları bu eksikliğin kıtlık madalyonun genel değerine zarar verir.

Yönetim Sorunları

Tezos’un ICO başarısı kısa sürdü. Birkaç hafta içinde Tezos Vakfı Başkanı Johann Gevers, Breitman’lar toplanan fonlarla ilgili olarak kamuoyunda tartışmaya girdiler. Özellikle, Gevers parayı Breitman’lara ödemeyi reddetti..

Sorun çok büyüktü fiyasko yatırımcıların projeye olan güvenini kaybetmesine neden oldu. Bu, XTZ’nin değerinin geçici olarak düşmesine neden oldu. Sonunda, Gevers ayrıldı proje ve fonlar hedeflerine ulaştı. Ancak Gevers, sorunları için 400.000 $ ‘lık bir kıdem tazminatı paketini güvence altına aldı..

Tezos (XTZ) Nasıl Çalışır?

Tezos, çeşitli nedenlerle piyasada benzersizdir. Birincisi, bir Liquid proof-of-stake fikir birliği mekanizması kullanıyor. Ayrıca platform, Ağ Kabuğu olarak bilinen agonistik bir yerel ara yazılım sunar. Bu strateji, geliştiricilerin uygulamaların yapımı sırasında modülleri kullanmasını sağlar.

Çoklu Dil Yaklaşımı

Tezos, hem Zorunlu hem de İşlevsel bir dili kullandığı iki dilli anlamına gelir. Solidity gibi zorunlu diller, esneklik açısından akıllı sözleşme programlama için idealdir Oysa, işlevsel diller matematiksel muhakemede daha ustadır ve bu da onları daha güvenli hale getirir..

Tezos, akıllı sözleşmelerinin hem sağlam hem de güvenli olmasını sağlamak için kombinasyonu kullanıyor. Özellikle Tezos ekosistemi şunlara dayanır: Ocaml blockchain programlama için ve Michelson akıllı sözleşmelerin kodlanması için. Bu strateji aynı zamanda ağdaki işlem hızlarını da iyileştirir.

Şu anda, XTZ saniyede yaklaşık 1000 işlem (tps) yapabilmektedir. Sınır, işlem başına izin verilen maksimum gaza bağlıdır. Bu oran, gelecekte zincir dışı ölçeklendirme çözümleri gibi protokol değişikliklerinde oylama yoluyla da artabilir..

Tezos (XTZ) Neden Önemlidir?

Tezos, kullanıcılara önceki blok zincirlerinde bulunmayan bazı özellikler sunar. Bu görevi yerine getirmek için Tezos, işlem ve fikir birliği protokollerini birleştirir. Bu strateji, süreçlerini kolaylaştırır. Kombinasyon, ağ protokolü ile blok zinciri protokolü arasındaki iletişime yardımcı olur..

Liquid Proof-of-Stake – Tezos (XTZ)

Liquid PoS fikir birliği mekanizması EOS ve NEO gibi üçüncü nesil blok zincirlerinde bulunan Temsilci Teminatlı Proof-of-Stake sistemlerine yapılan bir yükseltmedir. Bir DPoS’de, topluluk kimin yetki verilmiş bir düğüm olarak işlev göreceğini oylar.

Önemli olarak, Yetkilendirilmiş düğümler blokları onaylar ve işlemleri blok zincirine ekler. Ek olarak, ağda birkaç hak ve sorumlulukları daha vardır. En önemlisi, izin verilen delege sayısı minimum tahvil boyutu şartına bağlıdır. Şu anda, bu sınır yaklaşık 70.000 delegeye izin veriyor.

LPoS mekanizması şu anda Tezos’a özeldir. Tezos’taki LPoS’nin çok başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Şu anda, ağın 450 onaylayıcı ve 13.000 delege eden arasında yaklaşık% 80’lik bir hisse oranı var. Bu, Tezos’u sektördeki en merkezi olmayan blok zincirlerinden biri yapar..

Daha Fazla Kontrol

Liquid PoS, kullanıcılara DPoS sistemlerine kıyasla daha fazla kontrol sunar. Birincisi, her kullanıcı bir oy alır. Bu strateji, daha uyumlu bir topluluk sağlamaya yardımcı olur. Kesinlikle, kullanıcılar doğrudan oy kullanabilir veya oylama sorumluluklarını başka bir tarafa devredebilir..

Ek olarak, bu delegeler, geçişlilik olarak bilinen bir işlem aracılığıyla oylarını diğer delegelere devredebilir. Özellikle, kullanıcılar oy haklarını istedikleri zaman yeniden kazanmayı seçebilirler. Kararlarına katılmadıkları bir konu olduğunda temsilcilerinin oylarını bile değiştirebilirler..

Sıvı PoS’nin Faydaları

Liquid PoS fikir birliği mekanizması, merkezi olmayan ağ güvenliğine dengeli ve kapsamlı bir yaklaşım sağlar. Her kişinin, ağ değişikliklerinin nihai onayında dikkate alınan bir oyu vardır. Hepsinden iyisi, herkes ücretsiz olarak delege olabilir. Sadece topluluğun saygısını kazanmanız gerekiyor.

Sürece katılmak için bir kullanıcının XTZ’sini bir ağ cüzdanına yatırması yeterlidir. Tezos ekosisteminde bu sürece “pişirme” denir. Ne kadar çok XTZ kek yaparsanız, bir sonraki bloğu ekleme şansınız o kadar artar.

Blok başarılı bir şekilde pişirildikten sonra, ağda işlemi tekrarlayan rastgele 32 fırıncı olacaktır. Bu işlem tamamlandığında fırıncı bir ödül alır. Hepsinden iyisi, fırıncı blok içindeki tüm işlemlerden işlem ücreti alma becerisi kazanır..

Zincir Üzerinde Yönetişim ile Kendi Kendini Değiştiren Defter

Tezos sistemi, bu merkezi olmayan oylama mekanizması aracılığıyla sert çatallanma olasılığını azaltır. Geliştiriciler, ağın kendi kendini değiştirmeler yoluyla merkezi olmayan bir şekilde pasif olarak yükseltme yeteneklerine sahip olmasını sağlamak için ekstra özen gösterdi. Bu şekilde Tezos, topluluğunu aynı hedeflere odaklamaya çalışıyor..

Tezos (XTZ) Oylama Süreci

Oylama süreci, geliştirici bir yükseltme teklifi gönderdiğinde başlar. Teklif, yükseltmenin teknik yönlerini içermelidir. Ayrıca, geliştiricinin çabaları için talep ettiği tazminatı da içermelidir..

Tezos - CoinMarketCap

Tezos – CoinMarketCap

Buradan, protokol topluluğun önüne geçecek. Topluluk, protokolü test edecek ve esasları konusunda değerli geri bildirimler verecektir. Özellikle, her protokol birden fazla test döneminden geçer. Bu şekilde Tezos, yalnızca en kaliteli kodlamanın blockchain’e girmesini sağlar..

Test döneminin tamamlanmasının ardından Tezos token sahipleri, yükseltmeye doğrudan oy verebilir. Onaylanırsa, protokol yükseltmesi “çalışırken değiştirme” adı verilen bir protokol aracılığıyla ağa entegre olacaktır. Ek olarak, geliştirici şu anda çabaları için Tezos Vakfı’ndan tazminat alacak..

Tezos (XTZ) Hesap Türleri

Tezos ekosistemi, size iki farklı hesap türü altında işlem yapma olanağı sağlar. Bu hesaplar isimlere göre değişiyor Örtülü Hesaplar ve Kaynak Hesaplar. Kritik olarak, bu hesaplar Tezos’un altyapısı içinde farklı amaçlara hizmet ediyor. Çoğu durumda, bir Örtülü Hesap temel işlevler için çalışacaktır..

Örtülü Hesaplar

Örtülü Hesaplar, çoğu kullanıcının sahip olduğu hesap türüdür. Bu adresler, geleneksel olarak kripto hesaplarına benzer şekilde çalışır. Her Örtük Hesap hem genel hem de özel anahtarları içerir. Kullanıcılar bakiyelerini kontrol edebilir ve bu adrese çift yönlü para aktarabilir.

Kaynak Hesaplar

Oluşturulan Hesaplar, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler için kullandığı hesaplardır. Örtülü Hesaplardan birkaç temel yönden farklılık gösterirler. Birincisi, bu hesaplar her zaman KT1’e karşı tz1 ile başlar. Tüm Kaynak Hesaplar bir Yönetici, Tutar, Temsil Edilebilir ve Temsilci Alan seçeneklerini içerir.

Tezos (XTZ) Nereden Alınır

Tezos bugün çoğu büyük borsada mevcuttur. Binance, dünyanın en büyük borsası, birden fazla Tezos alım satım çifti sunar. Başlamak için bir hesap açmanız yeterlidir. Hesap doğrulama süreniz sona erdiğinde, hesabınıza itibari para birimi ile para yatırabilirsiniz..

Hesabınızda para olduğunda, bu fonların Bitcoin veya Ethereum’a aktarılması yalnızca bir saniye sürer. Buradan XTZ ile takas etmek isteyeceksiniz. Tüm işlem, hesap doğrulama işleminiz tamamlandıktan sonra on dakikadan kısa sürede yapılabilir..

Tezos'a (XTZ) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Tezos'a (XTZ) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Tezos'a (XTZ) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Poloniex İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Gelişmiş Tüccarlar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Kullanım kolaylığı

Ticaret Ücretleri

% 0.10

Ticaret Ücretleri

% 0.16

Ticaret Ücretleri

% 0.125

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Tezos (XTZ) Nasıl Saklanır

Tezos’u saklamak kolaydır. Mekanda yeniyseniz, güvenilir bir mobil cüzdanı saniyeler içinde indirebilirsiniz. Bu madeni para için en iyi mobil cüzdanlar: Kukai Tezos Cüzdan ve TezBox Cüzdan. Her ikisini de indirmek ücretsizdir ve size gezinmesi kolay bir arayüz sunar.

XTZ’ye büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kripto paranızın “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklanmasını sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X hem Tezos (XTZ).

Tezos – Fırtınanın Dışında

Tezos, şirket içi ile ilgili sorunlarının üstesinden geldiğine göre, firma platformunu ana akım haline getirmeye hazır. Bugün Tezos, piyasadaki en büyük takipçilerden birine sahip. Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda Tezos’u ilk yirmi kripto para biriminde görmeyi bekleyebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me