Firmanın ICO fonunun% 60’ının kesilmesini içeren zorlu bir başlangıçtan sonra Polkadot nihayet kamu kullanımına hazır. Bu yeni nesil blok zinciri, piyasaya bir dizi yeni işlevsellik ve birlikte çalışabilirlik getiriyor. Sonuç olarak, Polkadot şu anda sektörün en çok beklenen projelerinden biridir. İşte bu platformun yeni destek toplamaya devam etmesinin nedenlerinden bazıları.

Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot, çok zincirli bir uygulamadır çevre Bu, daha önce hayal bile edilemeyen bir düzeyde çapraz zincir birlikte çalışabilirliği mümkün kılar. Özellikle, Polkadot, kullanıcıların blok zincirleri arasında jetonlardan daha fazlasını göndermesine izin verir. Polkadot, bu ağların gerçek verileri iletmesine izin verir.

Polkadot (DOT) Hangi Sorunları Çözer??

Polkadot, blok zinciri sektörünün karşılaştığı en acil sorunlardan biri olan birlikte çalışabilirliği çözmeye çalışıyor. Şu anda, piyasa aşırı bir bölümlendirme durumunda. Blok zincirleri, diğer ağların sahip olduğu bilgilerden çok az yararlanarak ayrı veri adaları olarak işlev görür. Polkadot, çeşitli tescilli teknolojilerin entegrasyonu yoluyla bu endişeleri ortadan kaldırır. Özellikle, Polkadot, bilgileri özel blok zincirlerinden halka açık ağlara veya tam tersi şekilde iletebilir..

Polkadot’un (DOT) Faydaları

Bireysel blok zincirlerini bağlamak istemeniz için sayısız neden vardır. Birincisi, her türden veriyi herhangi bir blok zinciri üzerinden gönderme yeteneği, sektörde devrim yaratıyor. Bu verileri herkese açık, açık, izinsiz blok zincirleri arasında aktarabilir ve her ağın en iyi özelliklerinden yararlanabilirsiniz..

Bu şekilde Polkadot, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve güvenlikte yeni bir çağ başlatıyor. Firmanın esnek ve uyarlanabilir mimarisi, akıllı sözleşme platformları dahil olmak üzere bina teknolojisini kolaylaştırır. Bu şekilde, geliştiriciler özel bir blok zincirinden izin verilen verileri alan ve bunu herkese açık bir blok zincirinde kullanan yeni nesil uygulamalar oluşturmaya başlayabilirler. Bu yetenekler, Polkadot’un Ethereum’un hakimiyetine inandırıcı bir tehdit oluşturduğunu öne süren bazı analistlere sahiptir..

Polkadot (DOT) Nasıl Çalışır?

Polkadot sistemi, parachain ve parathreads adı verilen heterojen blok zincirleri ağını birleştiren benzersiz bir şekilde çalışır. Bu zincirler Polkadot Röle Zincirine bağlanır ve bunlar tarafından güvence altına alınır. Bu zincirlerin köprüler aracılığıyla harici ağlara bağlandığı durumlar da vardır. Bu tasarım Polkadot’a ek esneklik sağlar. İşte ağın ana bileşenleri.

Röle Zinciri

Polkadot’un işlevselliğinin temelinde aktarma zinciri vardır. Bu protokol, ağın paylaşılan güvenliğinden, fikir birliğinden ve zincirler arası birlikte çalışabilirliğinden sorumludur. Bilhassa, röle zinciri üzerinde fikir birliği iki tek sorumluluk uzlaşı mekanizmasıyla elde edilir. Birincisi blok üretimi içindir ve ikincisi kesinliği sağlamaya yardımcı olur.

Paraşütler

Parachainler bağımsız blok zincirleridir. Bunlar, kendi belirteçlerine sahip ağlardır. Çoğu durumda, bu ağlar belirli kullanım durumları için optimize edilmiştir. Kesinlikle, Parachain’ler kendi yönetişim mekanizmalarını tasarlamakta özgürdürler ve diğer parachain’leri etkilemeden maksimum özgürlüğe izin verir.

Parathreads

Parathreads, parachainlere benzer şekilde, ancak birkaç küçük ayar ile çalışır. Bu ağlar, kullandıkça öde modeliyle çalışır. Bu model, doğru çalışması için sürekli ağ bağlantısına ihtiyaç duymayan blok zincirleri için daha düşük maliyetlidir.

Köprüler

Bir diğer önemli özellik ise köprülerdir. Bu protokol, paraşütçülerin ve paraşütlerin Bitcoin gibi harici ağlara bağlanmasına ve bunlarla iletişim kurmasına izin verir. Köprüler, ağın birlikte çalışabilirliğini genişletir.

DOT Jetonu

DOT belirteci, Polkadot ağının yerel belirtecidir. Bu nedenle, sistemde birkaç hayati role hizmet eder. Teklifleri masaya yatırma, oylama ve bağ kurma gibi yönetişim kararlarına katılmak için kullanılır. Elektronik ödeme sistemi olarak da hizmet verebilir.

Yönetim

Polkadot, çok katmanlı bir yönetişim modeline sahiptir. Bu model, sert çatallar yapmaya gerek kalmadan protokol güncellemelerinin yapılmasına izin verir. Sistem, topluluğu bir arada tutmak için şeffaf zincir üzerinde oylamayı entegre eder. Polkadot topluluğu iki gruptan oluşur:

Meclis üyeleri

Konsey üyeleri, pasif paydaşları temsil etmek üzere seçilir. Bu düğümler iki temel role hizmet eder. Ağda yeni referandumlar önerebilirler ve tehlikeli veya maliyeti engelleyici buldukları teklifleri oylayabilirler..

Teknik Komite

Ağ aynı zamanda teknik komiteden oluşur. Bu grup, Polkadot’u aktif olarak inşa eden ekiplerden oluşur. Sorumlulukları arasında acil durum referandumu önermek yer alıyor. Bu sistem, ağdaki en önemli yükseltmelerin oylanmasını ve uygulanmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

GRANDPA Konsensüsü

Polkadot, fikir birliği mekanizmalarına farklı bir yaklaşım getiriyor. Platform, pazara GRANDPA (GHOST-based Recursive Ancestor Deriving Prefix Agreement) olarak bilinen yeni bir fikir birliği mekanizmasını sunuyor. Bu mekanizma, Polkadot’a daha güvenli ve dayanıklı bir ağ sağlar. Özellikle, ağların güvenliği bir araya getirmesine izin verir. Eklenen korumalar daha sonra toplanır ve tüm.

GRANDPA

GRANDPA, Ethereum gibi önceki nesil kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında inanılmaz derecede ölçeklenebilir. Örneğin, Ethereum yaklaşık 12 tps işleyebilir. GRANDPA, büyük bir yükseltme sunuyor. Sistem neredeyse anında onay süreleri sağlar. Ortalama olarak, normal ağ koşullarında, işlemlerin tamamlanması bir saniyenin altında sürer. Bu görevi gerçekleştirmek için GRANDPA, fikir birliği sistemine birkaç yeni rol getiriyor.

Adaylar

Adaylar, Röle Zincirini güvence altına almakla görevlidir. Bu görev, adayların ekosistemde güvenilir doğrulayıcılar ve belirleyici noktalar seçmesini gerektirir..

Doğrulayıcılar

Doğrulayıcılar, röle zincirinin güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Doğrulayıcılar, noktaları yerleştirerek, harmanlayıcılardan gelen kanıtları doğrulayarak ve ağdaki diğer doğrulayıcılarla fikir birliğine katılarak bu görevi yerine getirir..

Harmanlayıcılar

Harmanlayıcıların amacı, kullanıcılardan parça işlemlerini toplayarak parçaları korumaktır. Bu bilgiler toplandıktan sonra, Harmanlayıcılar doğrulayıcılar için kanıtlar üreteceklerdir..

Balıkçılar

Ağ ayrıca, Balıkçılar olarak bilinen bazı benzersiz izleme protokollerini kullanır. Bu düğümler ağı izler ve kötü davranışları doğrulayıcılara bildirir. Özellikle, Collators ve herhangi bir parachain full node, Polkadot ekosisteminde balıkçı rolünü yerine getirebilir..

Teknik özellikler

Polkadot, Dapp geliştirmeyle ilişkili en yaygın programlama görevlerini basitleştirmek için sıfırdan oluşturuldu. Platform, Substrat. Substrat pazarda çok popülerdir çünkü farklı tipte uygulamaya özel blok zincirleri oluşturma, dağıtma, yükseltme ve deneme sürecini basitleştirir. Bu entegrasyon, DApp kurucularının bir blok zinciri oluşturma ve çalıştırma mekaniğinden ziyade yeniliklere daha fazla dikkat etmesini sağlar..

Ana Sayfa üzerinden Polkadot Technical

Ana Sayfa üzerinden Polkadot Technical

Polkadot ayrıca libp2p olarak bilinen eşler arası uygulamalar için esnek bir platformlar arası ağ çerçevesini entegre eder. Bunu, geliştiricilerin Rust, C ++ ve Golang gibi çeşitli dillerde kod yazmasına olanak tanıyan bir çalışma zamanı ortamıyla birleştirdiğinizde, Polkadot’un Ethereum’un ilk tasarımını nasıl geliştirdiğini görmek kolaydır..

Polkadot Tarihi (DOT)

Polkadot’un tarihi aslında Ethereum’un tarihi ile başlıyor. Polkadot, Ethereum ortak geliştiricisi tarafından kuruldu., Gavin Wood. Wood, Ethereum’un kurucu ortağı, ilk CTO’su ve çekirdek geliştiricisiydi. Aynı zamanda, icat eden kişi olarak da bilinir. Sağlamlık Ethereum’un işlevselliğinin özünde bulunan akıllı sözleşme programlama dili.

Wood, 2016’nın başlarında daha sağlam bir programlanabilir blok zinciri oluşturmak için Ethereum’dan ayrılmaya karar verdi. Özellikle, Ethereum’un parçalanmış bir versiyonunun nasıl geliştirileceğini düşündü. Ekim 2016’ya kadar teknik yönlerini çözdü ve blockchain’in teknik raporunu yayınladı..

ICO

Tam olarak bir yıl sonra Polkadot, İlk Para Teklifini başlattı. 15-27 Ekim 2017 tarihleri ​​arasında gerçekleşen etkinlik, zamanın en büyük ICO’larından biriydi. Spesifik olarak, şirket yaklaşık 145 milyon dolar kazandı. Ancak etkinliğin başarısı kısa sürdü.

İki haftadan kısa bir süre sonra, Polkadot’un arkasındaki ana geliştirme ekiplerinden biri olan, aslen EthCore olan Parity Technologies saldırıya uğradı. Bu hack, yaklaşık 150 milyon USD tutarında bir toplam kayıpla sonuçlandı. Ne yazık ki Polkadot’un ICO finansmanı, % 60 Hack sırasında donmuş fonların oranı. Bu finansman kaybı, projenin ilk günlerinde gelişimi yavaşlattı.

2018

Polkadot, 2018 yılında Barbekü Huş ağacı testnet. Daha da önemlisi, bu lansman Substrate ile bir Web Montajı akıllı sözleşmeler zinciri oluşturma ve dağıtma yeteneğini gösterdi. Aynı yılın Aralık ayında, Web3 Vakfı, Web3 ekosistemini iyileştirmek için hibe programı finansman çabalarının başladığını duyurdu. Özellikle ikisi de ChainSafe ve Soramitsu, Polkadot Runtime Environment’ı Go ve C’de uygulamak için hibe aldı++.

2019

Polkadot geçen yıl yoluna devam etti. Firma, PoC-3’ün tamamlanmasının ve Alexander test ağının piyasaya sürülmesinin ardından önemli bir kilometre taşını başardı. Yeni gelişmeler, iyileştirilmiş bir yönetişim mekanizması ve bir dizi başka yeni özellikle birlikte geldi. Polkadot 2020’de gelişimini daha da ileriye taşıdı. Platform kısa süre önce bakiye transferlerini etkinleştirdi.

Polkadot Nasıl Satın Alınır (DOT)

DOT’u piyasadaki çeşitli üst düzey saygın borsalarda bulabilirsiniz. Çoğu borsa, doğrudan fiat’tan DOT’a ticaret çiftleri sunmaz. Önce itibari para birimini yüklemeniz, ardından bunu ETH veya BTC’ye aktarmanız gerekecektir. BTC veya ETH’ye sahip olduğunuzda, bu kripto para birimlerini doğrudan DOT için takas edebilirsiniz..

Poladot (DOT) şurada mevcuttur: Binance.

Polkadot'a (DOT) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Polkadot'a (DOT) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Polkadot'a (DOT) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Binance İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Kraken İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Poloniex İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Dijital varlıklar (kripto para birimi) komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

İçin en iyisi

Gelişmiş Tüccarlar

İçin en iyisi

ABD Tüccarları

İçin en iyisi

Kullanım kolaylığı

Ticaret Ücretleri

% 0.10

Ticaret Ücretleri

% 0.16

Ticaret Ücretleri

% 0.125

Promosyonlar

% 10 Nakit İade

İndirim Kodu: EE59L0QP

Promosyonlar

Yok

Promosyonlar

Yok

Polkadot (DOT) Nasıl Saklanır

Polkadot’unuzu (DOT) güvenli bir şekilde saklamanın birkaç yolu vardır. Platform bir resmi sunuyor Polkadot JS Cüzdan kullanıcılara ücretsiz. Cüzdan iki bölüme ayrılmıştır. Denetleyici bölümü ağda sipariş verebilirken, Stash özelliği büyük miktarlarda DOT depolarken kullanılır..

Bu kripto para birimi için gerçekten harika mobil cüzdanlar da var. En popüler seçeneklerden biri, Polkawallet app. Bu Android Dapp, kullanıcıların DOT’u kolayca ve hızlı bir şekilde depolamasına olanak tanır. Mobil uygulamalar çok daha kullanışlıdır, ancak çevrimiçi kaldıkları için bilgisayar korsanlarına karşı daha hassastırlar.

DOT’a büyük bir yatırım yapmak istiyorsanız veya bu kriptoyu uzun süre HODLing yapmayı planlıyorsanız, bir donanım cüzdanı en iyi seçenektir. Donanım cüzdanları, kripto paranızın “soğuk depoda” çevrimdışı olarak saklanmasını sağlar. Bu strateji, çevrimiçi tehditlerin varlıklarınıza erişmesini imkansız hale getirir. Ledger Nano S veya daha gelişmiş Ledger Nano X her ikisi de Polkadot’u (DOT) destekler.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me