TradingView, hem geleneksel finansal piyasalar hem de kripto piyasaları için grafikler sunan popüler bir grafik platformudur. TradingView hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

TradingView nedir?

TradingView, tüccarlar ve yatırımcılar için bir finansal platformdur. Diğer grafik platformları ve analiz araçları gibi, TradingView de yatırımcılara bilinçli işlem yapmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamak istiyor. Bu amaç göz önünde bulundurularak, TradingView grafikler, ticaret fikirleri, gelişmiş teknik analiz araçları, gerçek zamanlı teklifler ve daha fazlasını sunar..ticaret nedir

TradingView’in temel özelliği, basit hareketli ortalamalardan gelişmiş teknik analiz bantlarına kadar platformun çizelgeleri üzerindeki hemen hemen her şeyi çizebilmenizdir..

TradingView ayrıca bitcoin’i entegre eden ilk büyük grafik platformlarından biriydi. TradingView, 2011 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde, geleneksel finans piyasaları için veri ve grafikler yayınladı. Bununla birlikte, Haziran 2013’ten bu yana, TradingView bitcoin grafiğini desteklemektedir. Şirket başlangıçta Mt. Kripto değişim verileri için Gox.

tradingview-bitcoin-fiyat-çizelgeleri

Bugün, TradingView hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için çok çeşitli grafik araçları sunmaktadır. Platform, hisse senedi yatırımı, küresel ticaret ve piyasa analizi dünyasına hepsi bir arada bir ağ geçidi olmayı hedefliyor..

tradingview-market-quotes

TradingView’in grafik araçlarını kurduktan sonra, doğrudan platform üzerinden kağıt ticaretiyle uğraşmaya başlayabilirsiniz. Hatta gerçek para yatırmadan önce stratejilerinizi çeşitli piyasa koşullarına karşı test edin.

Ardından, TradingView aracılığıyla gerçek emirler vermeye hazır olduğunuzda, desteklenen birkaç brokerden biriyle bir aracılık hesabı açabilir, bu aracılık hesaplarına para yatırabilir ve hesabı TradingView’e bağlayabilirsiniz..

Bununla birlikte, TradingView yalnızca az sayıda borsa aracısını ve kripto para birimi borsalarını desteklemektedir (şu anda yalnızca Poloniex desteklenmektedir). Çoğu tüccar TradingView’i komisyonculuklarından ayrı tutar. Bir aracı kurum hesabına bağlanmadan TradingView’i kolayca kullanabilirsiniz.

TradingView’in temel sürümü ücretsizdir ve aylık 15 ila 60 $ arasında değişen abonelik planları vardır..

TradingView Özellikleri

TradingView’in temel özellikleri aşağıdakilerin tümünü içerir:

Finansal Araçların ve Piyasaların Çeşitliliğini Takip Edin: TradingView, kripto para birimleri (CoinMarketCap, CryptoCompare ve CoinGecko gibi), fiat para birimleri, hisse senetleri, endeksler, vadeli işlemler, tahviller ve CFD’ler dahil olmak üzere tek bir uygun platformdan birden fazla piyasayı ve finansal ürünü izlemenizi sağlar.

tradingview-kripto-piyasa-özellikleri

Birden Çok Alt Kategoriyi İzleyin: TradingView her kategoride birden çok alt kategori listeler. Örneğin, BCH, BTC, ETH, XRP ve diğer büyük para birimleri için bireysel kripto para piyasalarını görüntüleyebilirsiniz. İtibari para birimleri için “küçük”, “büyük”, “egzotik” ve “Avrupa” gibi alt kategorileri görüntüleyebilirsiniz..

Belirli Hisse Senedi Türlerini Hedefleyin: TradingView, platformu aracılığıyla hisse senetlerini ve piyasa hareketlerini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, TradingView, platformunda diğer kategorilerin yanı sıra “en çok kazananlar”, “en çok kazananlar”, “en çok kaybedenler”, “en aktif” ve “en değişken” gibi alt hisse senedi kategorilerine sahiptir..

Ücretsiz ve Ücretli Seçenekler: TradingView, aylık ücretsiz ile 60 $ arasında değişen dört farklı abonelik seviyesine sahiptir..

Çoklu Endeksler: TradingView, döviz endeksleri, S dahil olmak üzere çeşitli endeksleri izlemeyi kolaylaştırır.&P sektörleri, ABD endeksleri ve başlıca dünya endeksleri.

Vadeli İşlem Piyasaları: TradingView, tarım, enerji, para birimleri, metaller, dünya endeksleri ve faiz oranları dahil olmak üzere birçok kategoride vadeli işlem piyasalarını destekler.

Tahviller: Tahvil kategorileri arasında “büyük 10Y”, “Amerika”, “Avrupa”, “Asya”, “Pasifik”, “Orta Doğu” ve “Afrika” yer alır..

CFD’ler: Fark Sözleşmeleri (CFD’ler) kategorisi, tarım, enerji, metaller, dünya endeksleri ve tahvil ve faiz oranları gibi alt kategorileri içerir..

Herhangi Bir Tarayıcıda Çalışır: TradingView, herhangi bir ek yazılım yüklenmeden herhangi bir tarayıcıda çalışır.

HTML5: TradingView’in herhangi bir modern tarayıcıda çalışmasının nedeni, tamamının HTML5 ile kodlanmış olmasıdır..

50+ Akıllı Çizim Aracı: İleri düzey tüccarlar, TradingView’in gelişmiş çizim araçlarından yararlanarak grafikler üzerinde neredeyse her şeyi çizmenize olanak tanır..

tradingview-kripto-çizim-araçları

Çoklu Grafik Türleri: TradingView, Renko, Kagi, satır sonu, P dahil olmak üzere her tür grafik türüne ve düzenine sahiptir.&F çizelgeleri ve daha fazlası.

Ücretsiz denemeler: Dört TradingView abonelik paketinin tümü 30 günlük ücretsiz denemelere sahiptir.

Sunucu Tarafı Uyarıları: TradingView, belirli bildirimler için uyarılar göndermek üzere özelleştirilebilir. Pazar sizin özel belirlediğiniz kriterleri karşıladığında bir bildirim alabilirsiniz. Örneğin, Microsoft hisse senetleri Bollinger Bands kanalının dışına düştüğünde veya BTC 7.000 $ ‘ın altına düştüğünde TradingView’e bir uyarı göndermesini söyleyebilirsiniz. Göstergelere veya çizim araçlarına uygulanabilecek 12 farklı uyarı koşulu vardır.

Eleme Araçları: TradingView’de hisse senedi ve kripto tarayıcıları vardır. Bu elekler, varlıkları belirli kriterlere göre filtrelemenize izin veren arama araçlarıdır. Örneğin, en düşük F / K oranına göre filtreleyerek en çok para kazanan en ucuz şirketleri bulabilirsiniz. Görüntüleyiciler aracılığıyla 100’den fazla alan mevcuttur.

50+ Değişim ve Veri Beslemesi: TradingView, 50’den fazla borsaya ve veri akışına bağlıdır. Platform, hisse senetlerine, vadeli işlemlere, tüm önemli endekslere ve CFD’lere doğrudan erişim sağlayan profesyonel bir ticari veri akışına sahiptir. Bu, TradingView kullanıcılarının doğrudan Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası piyasalardan aktarılan fiyatlar, hacim ve geçmişe ilişkin premium verileri alması anlamına gelir..

tradingview-göstergeler-stratejiler

Mobil uygulamalar: TradingView, iOS ve Android için mobil uygulamalara sahiptir. Uygulamalar, hareket halindeyken gerçek zamanlı fiyat teklifleri yayınlamanıza, diğer TradingView kullanıcılarına yanıt vermenize ve kaydedilen grafiklere her yerden erişmenize olanak tanır.

Sosyal ağ: TradingView, bugün mevcut olan sosyal odaklı grafik araçlarından biridir. Diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir, ticaret stratejilerini paylaşabilir ve TradingView forumlarına katılabilirsiniz. 8’den fazla TradingView kullanıcısı var. Bazı kullanıcıları yüzlerce başka tüccar izliyor. Örneğin, son piyasa hareketleri hakkında fikirlerini almak için birini takip edebilirsiniz. Bazı tüccarlar, ticaret sohbet odaları aracılığıyla günlük ticaret kursları veya eğitim programları bile sunar..

tradingview-en iyi yazarlar

Özelleştirilmiş Teknik Analiz: TradingView, ayrıntılı pazar analizi için 100’den fazla önceden oluşturulmuş çalışmaya sahiptir. Bu çalışmalar en popüler ticaret kavramlarını ve göstergelerini kapsar.

Çam Programlama Dili: TradingView’in arkasındaki ekip, özel çalışmalar ve sinyaller oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan Pine programlama dilini geliştirdi. Herhangi bir çalışmanın kodu kolayca değiştirilebilir ve bu kod kullanılarak neredeyse tüm özel göstergeler sıfırdan oluşturulabilir.

tradingview-betikleri-dili

Kağıt Ticareti: TradingView, sanal para karşılığında varlıkları alıp satmanıza izin veren tam özellikli bir kağıt alım satım sistemine sahiptir. Herhangi bir gerçek para yatırımı yapmadan önce ticaret stratejilerini çeşitli piyasa koşullarında test edebilirsiniz..

Özelleştirilebilir Grafik Seçenekleri: TradingView, düzinelerce farklı seçenekle grafikleri özelleştirmenizi sağlar. Örneğin, grafiklere hacim ve fiyat gibi temel şeyler ekleyebilirsiniz. Bollinger Bantları, Donchian Kanalları bantları ve Ichimoku Kurşun (9, 26, 52, 26) gibi daha gelişmiş özellikler de ekleyebilirsiniz..

tradingview-grafik-seçenekleri

Çoklu Broker Desteği: TradingView, desteklenen brokerlerle bir hesap açarak istediğiniz zaman doğrudan platform üzerinden gerçek bir sipariş vermenizi sağlar. Sadece bu aracı kurum hesabına para yatırın, hesabı TradingView’e bağlayın ve ardından ticarete başlayın.

Poloniex’i destekler: Kasım 2019 itibarıyla TradingView yalnızca bir kripto para brokerini destekliyor – Poloniex.

tradingview-kripto-tarayıcı

TradingView Nasıl Kullanılır

TradingView, yeni başlayanlar için kullanımı kolay ve sezgisel, ancak aynı zamanda gelişmiş grafikçilerin ustalaşması için yeterince güçlü olması amacıyla oluşturuldu.

Temel olarak, TradingView size çok çeşitli grafik araçları sunar. Ardından, bilinçli işlemler yapmak için bu grafik araçlarını kullanırsınız. Bitcoin fiyatını veya dünyadaki büyük pazarlardan herhangi birini bulmak gibi herhangi bir yerden araştırmanızı yapmanıza izin veren gerçek zamanlı veriler ve tarayıcı tabanlı grafikler elde edersiniz..

ticaret görünümü nasıl çalışır

Tüm TradingView verilerine herhangi bir modern internet tarayıcısından doğrudan erişilebilir. Herhangi bir yazılım yüklemeye gerek yoktur (ancak iOS ve Android için mobil uygulamalar mevcuttur).

TradingView’e kaydolduktan sonra, hisse senetleri, endeksler, kripto para birimleri, vadeli işlemler, tahviller, itibari para birimleri ve CFD’ler dahil olmak üzere birden fazla piyasada gezinmeye başlayabilirsiniz..

Ayrıca komut dosyalarına göz atabilir veya komut dosyalarını kendi grafiklerinize uygulayabilirsiniz. TradingView, komut dosyalarını osilatörler, merkezli osilatörler, volatilite, trend analizi, hacim, hareketli ortalama ve Bill Williams göstergeleri gibi alt kategorilere ayırır..

nasıl kullanılır ticaret görünümü

Doğru varlığı bulmak için ayırıcıyı da kullanmak isteyeceksiniz. TradingView’de bir hisse senedi görüntüleyicisi, bir forex görüntüleyicisi ve bir kripto görüntüleyicisi vardır.

tradingview-faydaları

Örneğin, binlerce farklı kripto para birimini görüntülemek için kripto tarayıcıyı kullanabilir, ardından listeyi belirli filtrelere göre daraltabilirsiniz. TradingView, açıklayıcı, temel ve teknik filtreler dahil olmak üzere geniş bir filtre yelpazesine sahiptir. Dijital jetonları hacim ve fiyat gibi açıklayıcı bir alt filtreye, toplam madeni paralar ve işlem gören madeni paralar gibi temel bir alt filtreye veya 52 haftalık en yüksek gibi teknik bir alt filtreye göre filtreleyebilirsiniz.

tradingview-kripto-tarayıcı

TradingView ile hangi pazara bakarsanız bakın, o pazar için çok çeşitli göstergeleri görebilirsiniz. 1 hafta, 1 ay, 3 ay, 6 ay, YTD ve 1 yıllık performans dahil olmak üzere belirli bir zaman dilimindeki yüzde değişimini görüntüleyebilirsiniz. Harika osilatör, Donchian Kanalları bantları ve Ichimoku Lead (9, 26, 52, 26) gibi daha gelişmiş kriterlere teklif gibi temel şeyler dahil olmak üzere her grafiğe (kelimenin tam anlamıyla) düzinelerce başka gösterge ekleyebilirsiniz..

tradingview-teknik-analiz

Nihayetinde, ister piyasalarda gelişmiş teknik analiz yapmak isteyin ister sadece fiyat ve hacim gibi temel faktörlere bakmak isteyin, TradingView, ticaret ihtiyaçlarınıza göre grafikleri özelleştirmeyi kolaylaştırır..

Bu arada, TradingView üzerinden doğrudan alım satım yapmak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. TradingView hesabınıza az sayıda aracı kurum hesabı bağlayabilir, ardından doğrudan TradingView üzerinden alım satım yapabilirsiniz..

Şu anda TradingView, aşağıdakiler dahil yaklaşık 20 farklı komisyoncuyu desteklemektedir:

Vadeli İşlem Komisyoncuları: WH-Selfinvest, AMP Global Clearing, Advantage Futures, Dorman Trading, Global, Mirus, Phillip Capital, RJO’Brien, Rosenthal Collins Group LLC, Robbins Trading, Straits Financial, Tradovate, Wedbush ve Modalmais.

Hisse Komisyoncuları: Modalmais ve Alor.

Forex Brokerleri: OANDA, FOREX.com ve DirectFX.

Kripto Komisyoncuları: Poloniex

Bir komisyoncuyu TradingView platformuna doğrudan entegre edebilirsiniz, ancak çoğu kullanıcı TradingView grafiklerini aracılık platformlarından ayrı tutacaktır..

TradingView Nasıl Çalışır?

TradingView, verilerini dünya çapındaki çeşitli borsalardan ve kaynaklardan alır. Şirket, ticari düzeyde veri akışı için ödeme yapar ve bu verileri kullanıcılarla grafikler şeklinde paylaşır..

TradingView, aracı kurumların TradingView’e bağlanmasını da kolaylaştırır. Aracı, TradingView’in özelliklerine göre kendi sunucularında bir REST Web API’si oluşturur. Ardından, komisyoncunun platformu TradingView ile entegre edilir. TradingView’in HTML5 altyapısı sayesinde tüm entegrasyon internet üzerinden gerçekleşir.

Tüm bunlar TradingView ile perde arkasında gerçekleşir. TradingView ile etkileşim kurmanın birincil yolu çizelgeler ve grafikler biçiminde olacaktır..

TradingView Fiyatlandırması

tradingview-fiyatlandırma-maliyeti

TradingView dört farklı abonelik seviyesi sunar.

Temel (Ücretsiz)

 • Sekme başına 1 grafik
 • Aynı anda 1 cihaz
 • 1 kayıtlı grafik düzeni
 • Gün, hafta ay çubuğu tekrarı
 • 12 özelleştirilebilir grafik türü
 • 50’den fazla akıllı çizim aracı
 • Sembolleri karşılaştırın
 • 100’den fazla önceden oluşturulmuş gösterge, 8.000 topluluk destekli gösterge
 • Grafik başına 3 gösterge
 • Fiyat, göstergeler veya çizimler hakkında 1 sunucu tarafı uyarısı
 • Reklam destekli
 • Müşteri desteği yok

Pro (Yıllık Ödenen Aylık 12,95 ABD Doları / Aylık Ödenen 14,95 ABD Doları)

 • Sekme başına 2 grafik
 • Aynı anda 1 cihaz
 • Kaydedilmiş 5 grafik düzeni
 • Özel zaman aralıkları ve aralık çubukları
 • 12 özelleştirilebilir grafik türü
 • 50’den fazla akıllı çizim aracı
 • Sembolleri karşılaştırın
 • 100’den fazla önceden oluşturulmuş gösterge, 8.000 topluluk destekli gösterge
 • Grafik başına 5 gösterge
 • Fiyat, göstergeler veya çizimler hakkında 10 sunucu tarafı uyarısı
 • reklamsız
 • Düzenli müşteri desteği

Pro + (Yıllık Ücretli Aylık 24,95 ABD Doları / Aylık Ücretli 29,95 ABD Doları)

 • Sekme başına 4 grafik
 • Aynı anda 2 cihaz
 • Kaydedilmiş 10 grafik düzeni
 • Özel zaman aralıkları ve aralık çubukları
 • Özel formüllere (spreadler) dayalı gün içi grafikler
 • Gün İçi Renko, Kagi, Satır Sonu, Nokta & Şekil çizelgeleri
 • 12 özelleştirilebilir grafik türü
 • 50’den fazla akıllı çizim aracı
 • Sembolleri karşılaştırın
 • 100’den fazla önceden oluşturulmuş gösterge, 8.000 topluluk destekli gösterge
 • Grafik başına 10 gösterge
 • Fiyat, göstergeler veya çizimler hakkında 30 sunucu tarafı uyarısı
 • reklamsız
 • Öncelikli müşteri desteği

Premium (Aylık Ödenen Aylık 49,95 $ / Aylık Ödenen Aylık 59,95 $)

 • Sekme başına 8 grafik
 • Aynı anda 5 cihaz
 • Sınırsız kaydedilmiş grafik düzeni
 • Özel zaman aralıkları ve aralık çubukları
 • İkinci temelli aralıklar
 • Özel formüllere (spreadler) dayalı gün içi grafikler
 • gün içi Renko, Kagi, Satır Sonu, Nokta & Şekil çizelgeleri
 • 12 özelleştirilebilir grafik türü
 • 50’den fazla akıllı çizim aracı
 • Sembolleri karşılaştırın
 • 100’den fazla önceden oluşturulmuş gösterge, 8.000 topluluk destekli gösterge
 • Grafik başına 25 gösterge
 • Fiyat, göstergeler veya çizimler hakkında 200 sunucu tarafı uyarısı
 • reklamsız
 • Birinci öncelikli müşteri desteği
 • Tüm planlar için 30 günlük ücretsiz deneme mevcuttur.

İlk siparişler (ilk alımlar) için geri ödeme yapılmaz ve aylık planlar için geri ödeme yapılmaz. Geri ödemeler, yalnızca ödeme tarihinden itibaren 14 takvim günü içinde yıllık ödemeler için (deneme süresinden sonra ve yenilemeden sonra) otomatik bir kesinti yapıldıktan sonra yapılabilir..

TradingView, tüm önemli kredi kartları ve PayPal ile ödeme kabul eder. Yıllık planlar için bitcoin ile de ödeme yapabilirsiniz..

TradingView hakkında

TradingView merkezi New York City’de olup, ikincil ofisi Londra, Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır. Şirket 2011 yılında kuruldu.

TradingView 2013 yılında platforma bitcoin grafikleri ekledi ve şirket yıllar boyunca platforma kripto grafikleri eklemeye devam etti..

Son söz

TradingView, çok çeşitli grafik araçları, analiz özellikleri ve daha fazlasını sunan HTML5 tabanlı bir grafik platformudur. Platform, günümüzde mevcut olan en gelişmiş grafik platformlarından sadece biri değil, aynı zamanda gelişen bir sosyal tüccar ağıdır. Ağdaki 8 milyondan fazla tüccar ile TradingView’de herkes için bir şeyler var.

Genel olarak, TradingView, alım satımlarını bir sonraki seviyeye taşımak isteyen orta ila ileri düzey tüccarlar için idealdir. Yeni tüccarlar için yeterince başlangıç ​​dostu, ancak daha deneyimli tüccarların ilgisini çekecek kadar gelişmiş özelliklere sahip.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me