En azından kripto para birimi alanıyla ilgileniyorsanız, muhtemelen Ethereum’u duymuşsunuzdur. Şu anda piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para, çünkü diğer pek çok token Ethereum’da çalışıyor ve kısmen de geliştirme ekibi çok yetenekli..

Her iki durumda da, bu gönderi POW’dan POS’a geçişle ilgili.

Peki, POW nedir (Proof-of-Work)?

POW şu anda Bitcoin, Ethereum (şimdilik) ve Litecoin dahil olmak üzere çoğu kripto para birimi tarafından kullanılıyor. Madeni para çıkarılabiliyorsa, bu, bir POW sistemi kullandığı anlamına gelir.

Madenciler kendi GPU’lar veya ASIC’ler Blockchain’i doğrulayan kriptografik hash fonksiyonlarını çözmek için. GPU’lar öncelikli olarak oyun oynamak için tasarlanmıştır. RX 580 şimdi madenciler tarafından istihdam ediliyor.

GPU’ları, imkansız bir matematik probleminin yanında farklı çözümleri hızla tahmin ediyor ve kontrol ediyor. Denklemi başarıyla çözdüklerinde, defter (blok zinciri) güncellenir ve madenci, jeton ve / veya işlem ücretleri şeklinde bir blok ödülü alır..

Buna İş Kanıtı adı verilir çünkü madenciler, madencilik donanımlarıyla matematiksel denklemleri işlemek şeklinde birçok iş yaparlar. Madenciler olmasaydı pek çok ağ var olamazdı. Madenciler, jeton karşılığında elektrik için para ödüyor.

Proof of Stake nedir ve nasıl farklıdır?

Proof-of-Stake biraz farklı. Daha önce madenciler ağı ne kadar hızlı doğrulayabileceklerini kanıtladılar; şimdi, ETH sahipleri a denen bir şeyi çalıştırarak ne kadar sahip olduklarını gösterecekler. ana düğüm. Bir ana düğüm oluşturduğunuzda, ona sahip olduğunuzu kanıtlamak için belirli bir miktarda ETH’yi kilitlemeniz gerekir..

Ödüller, ne kadar kilitli kaldığınıza ve ne kadar süreyle kilitli kaldığınıza göre dağıtılır. Örneğin, ağı doğrulayan 1.000 madencinin yerine, Proof-of-Stake aracılığıyla Ethereum’u tutan yaklaşık 10.000 cüzdan olabilir..

POS ile enerji tasarrufu sağlanır. Madencilerin cüzdanlarımız ve gezegenimiz için iyi olan kriptografik hash işlevlerini çözmek için çok fazla elektrik tüketmeleri gerekmeyecek. Ek olarak, Ethereum’u kilitleyerek, fiyatı artırması gereken bir kıtlık yaratılır..

Tabii ki, hepsi güneş ışığı ve gökkuşakları değil. Görünüşe göre bu yeni sistemle zenginler daha da zenginleşecek ve fakirler de yine fakir olacaklar. Yeni sistem, halihazırda çok fazla Ethereum’a sahip olanları ödüllendiriyor çünkü blok ödülleri artık sahip olduğunuz miktara göre dağıtılıyor..

Ayrıca, madencilik donanımı artık Ethereum ile kullanılamayacağından, ETH madencilik topluluğu çatal oluştuğunda çok mutlu olmayacak. Hâlâ madenciliği yapılabilen yeni bir para birimine geçmeleri gerekecek.

POW olarak kalacağına inandığım için şu anda Ethereum Classic’in yükselişini görmeyi bekliyorum. ETH madencilik topluluğundaki bir grup üyenin, muhtemelen Ethereum Cash olarak adlandırılan, Ethereum’dan çatallanan yeni bir para birimi yaratması da mümkündür..

Şu anda Ethereum madenciliği yapıyorsanız, madencilik yapmak için yeni bir para birimi bulmak akıllıca olacaktır. Litecoin, Vertcoin, Zencash ve daha fazlası gibi hala birçok seçenek var..

Bu güncelleme bir süredir çalışıyor, cüzdan güncellemeleri ve topluluktan gelen bazı geri tepmeler gibi sorunlar nedeniyle ertelendi. Bununla birlikte, CEO ve Ethereum’un arkasındaki beyin Vitalik Buterin, POS’a geçiş için..  

Ağın doğrulanma şeklini tamamen değiştiren büyük bir karar olduğundan, anahtarın ETH topluluğu veya ağı için sorunlara yol açmayacağını umuyoruz. Bununla birlikte paniğe gerek yok. Ethereum geliştirme ekibi ne yaptıklarını biliyor. Sonuçta, piyasadaki en büyük ikinci kripto para biriminin kurucularıdır..

Her şey gibi, kendinizi çeşitlendirmek akıllıca olacaktır. Her şeyi tek bir madeni paraya yatırmayın; bunun yerine her şeyden biraz tutmak akıllıca. Dahası, çok değişken bir ortam olduğu için tüm varlıklarınızı kripto para birimine aktarmayın.

Şu anda ETH madencilik donanımı satın almak istiyorsanız, bunun için gidin derim. Satın almaya karar verirseniz, onu daha uzun süre kullanmayacağınızı anlayın. Satın alırken, kartın diğer para birimlerini de karlı bir şekilde kazabildiğinden emin olun çünkü gelecekte başka yerlere bakmanız gerekecek. O zamana kadar, olabildiğince çok ETH yatırmaya çalışın!

Görüntü Kaynağı: BlockGeeks

Bu, sahibi Jacob Tuwiner tarafından yazılan konuk bir gönderidir. EasyPC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me