Satoshi Nakamoto takma adıyla 2008 yılında yayınlanan Bitcoin’in teknik raporu, merkezi olmayan ödemelerin temelini attı. Zamanla, merkezi olmayan para birimlerine ve ödeme sistemlerine olan ilgi arttı ve Bitcoin’in değeri de arttı..

Bitcoin’in değer artışına paralel olarak, alternatif kripto para birimleri büyük ölçüde geliştirilmiş bir ölçeklenebilirlikle ortaya çıktı. Kripto banka kartları gibi yeni hizmetler, fiat ödemelerinin kripto ekonomisine sorunsuz entegrasyonuna izin verir. Kripto para birimlerinin küresel bir ödeme sistemi haline gelmek için attığı adımları gözden geçirelim.

Karanlık Ağdan Pizza Teslimatlarına

Eşler arası ödemelerin sözde anonim doğası nedeniyle, Bitcoin’in ilk kullanım durumlarından birinin gölgeli işlemlerin kolaylaştırılması olması kaçınılmazdı. Bu nedenle, kripto para birimi kısa süre sonra karanlık web’deki çeşitli yasal ve genellikle yasadışı teklifler için birincil ödeme seçeneği olarak seçildi..

Bitcoin’in en sesli destekçilerinden biri ve ABD başkanlığı için seri koşucusu olan John McAffee’den başkası, uyuşturucu, porno ve fahişelere kripto para ile ödeme yaptığını açıkça itiraf ediyor. Dark web’in en büyük kara pazarlarından biri olan İpek Yolu için, platformun yaklaşık 1,2 milyar ABD Doları ciroya sahip olduğu tahmin ediliyor. Platform 2013’te kapatıldığında, yetkililer yaklaşık 3 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi..

Ancak Bitcoin ödemeleri özel değildir. Kriptodan fiat’a borsalar da dahil olmak üzere birçok blok zinciri hizmeti, KYC / AML gerekliliklerine uymalıdır. Bu nedenle, yetkililer birçok durumda kripto para birimi işlemlerini bir kimlikle ilişkilendirebilir. Bu, kripto para birimlerini yasal ödeme sistemleri olarak nitelendiriyor.

Yasal işlemler açısından, Electronic Frontier Foundation ve WikiLeaks, 2011’in başlarında bağışlar için Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Ayrıca, yasal olarak çalışan birçok tüccar, Bitcoin’i ve çeşitli Altcoin’lerinden bazılarını ödeme seçeneği olarak kabul etmeye başladı..

Ortaya çıkan Bitcoin’in fiyat değerlenmesi, 7500 Bitcoin içeren sabit diskini bulmak için çaresiz bir girişimde çöplükte tarama yapan adamdan efsanevi pizza işlemine kadar tuhaf hikayelerin adil payına sahipti. 2010 işleminde, Floridalı bir adam (başka biri) iki Papa John’s pizzası karşılığında 10000 Bitcoin ödedi..

İlk Bitcoin alımı olarak tarihe geçen bu etkinlik, her yıl 22 Mayıs’ta kutlanıyor. Son Bitcoin Pizza Günü itibariyle, bu 10000 Bitcoin’in değeri yaklaşık 80 milyon ABD Doları değerindedir..

7 TPS’den Ölçeklenebilir Blok Zincirlere

Saniyede yalnızca 7 işlemle Bitcoin, herkesin bildiği gibi düşük bir işlem hacmine sahiptir. Bitcoin blok zincirindeki işlemler, ücretlerini kullanarak işlem kapasitesi için rekabet ettiğinden, bu, özellikle yüksek işlem talebinin olduğu zamanlarda ücretlerde keskin artışlara yol açabilir..

Tek bir işlemin ücretleri son üç ay boyunca nispeten sabit kalırken, yaklaşık 0,60 $ civarında seyrederken, Bitcoin sahiplerinin ödeme yapmak için birden fazla dolar ödemek zorunda kaldığı dönemler vardı. 2017 balonunun patlaması sırasında, ücretler 54 dolara kadar yükseldi.

Ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için, bazı madenciler blok boyutunu 1 MB’tan 8 MB’a çıkarmayı önerdiler. Madencilerin çoğunluğu bu teklife karşı çıktığı için, savunucular Bitcoin blok zincirinden ayrıldı ve sert bir çatalda Bitcoin Cash’i yarattı..

Yaklaşık aynı zamanda, ölçeklenebilir Altcoinler ortaya çıkmaya ve zaman içinde tutarlı bir şekilde gelişmeye başladı. Saniyede binlerce işlemi idare edebilen modern Proof of Stake blok zincirleri ile, bir sentten daha az maliyetli ve alıcıya sadece beş saniye içinde ulaşan işlemler yapmak mümkündür. Kısa bir süre önce, Bitcoin Cash’ten başka bir hard forkla ayrılan Bitcoin SV, blok boyutlarını tamamen terk etti, neredeyse sınırsız işlem hacmine izin verir.

Blockchain sektöründeki bir başka modern gelişme, stabilcoinlerin ortaya çıkmasıdır. Birçok blok zinciri kullanım durumu, volatiliteleri nedeniyle desteksiz kripto para birimleri ile elde edilemeyen fiyat tahmin edilebilirliği gerektirir. Özellikle tüketiciler, genellikle kripto para biriminin oluşturduğu takas riski yerine sabit fiyatları tercih ediyor. Ayrıca, stablecoinler, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) sektöründe çok çeşitli uygulamalara yol açar..

Cups of Coffee’den küresel bir Ödeme Sistemine

Bu arada, kripto para birimi ödemelerinin kabulü daha da gelişti. Buna bir örnek, Kriptoanarşi Enstitüsü’nü de barındıran Çek hacker alanı Paralelní Polis’dir. Prag’da bulunan bilgisayar korsanlığı, dünyanın ilk yalnızca Bitcoin kahve barı olmaktan gurur duyuyor.

Bitcoin’in ücret artışının en yüksek olduğu dönemde Polis, Litecoin ve Bitcoin Cash’i alternatif para birimleri olarak tanıttı. Daha önce kripto para birimlerine maruz kalmamış ziyaretçiler, bilgisayar korsanlığı alanındaki bir Bitcoin / Litecoin ATM’sinden kripto para satın alarak veya önceden yüklenmiş bir plastik cüzdan kartı satın alarak kahvelerini elde edebilirler..

Geçen yıl bir pilot projede, uluslararası STK Oxfam Vanuatu’daki topluluklara afet yardımı olarak bir grup dokun ve öde kartı dağıttı. Her kart, 50 birim DAI stabilcoin ile önceden yüklenmişti. Yerel mağazalar, kart sahiplerinin yardımlarını kullanabildikleri PoS sistemleri aldı.

Son yıllarda araştırmalar, mali yardımın fiziksel mal bağışından daha etkili olduğunu açıkça göstermiştir, çünkü ikincisi yerel ekonomiyi zayıflatma eğilimindedir. Oxfam, bu tür kripto yardımı nakit transferlerinden veya ayni bağışlardan çok daha verimli olduğu için projenin çok büyük bir başarı olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Vanuatu’da kripto para yardımı ödemelerini yükseltmek istiyorlar..

Tarihi pizza işleminden (alıcı, kredi kartıyla pizza sipariş eden İngiliz bir adamdı) bu yana, bir satıcı doğrudan kripto ödemelerini kabul etmediğinde kripto alımları aracılara dayanıyor. Kısa süre sonra kripto para karşılığında dijital kupon satan çevrimiçi hizmetler ortaya çıktı ve bunlar daha sonra Amazon gibi çeşitli çevrimiçi ve fiziksel pazarlarda kullanılabilir..

Kripto para ödeme sistemlerinin geliştirilmesindeki son trend kripto banka kartlarıdır. Burada, güvenilir bir emanetçi, Visa kartlarını kabul eden herhangi bir PoS’de mükemmel şekilde çalışan bir banka kartı çıkarır. Müşteriler banka kartlarını fiat veya kripto para birimi ile yükleyebilirler. Kripto bakiyesinden bir satın alma işlemi yapmak için kartlarını kullandıklarında, emanetçi satın alma miktarını otomatik olarak değiştirir ve alıcıya fiat para birimini aktarır..

Böyle bir hizmet sağlayıcı CoinZoom’dur. CoinZoom, endüstri lideri gözetim ortakları BitGo ile işbirliği içinde bir dizi katmanlı Visa banka kartları. 50 eyaletin tamamında lisanslarla CoinZoom, ABD’deki müşterileri için tamamen uyumludur.

Kullanıcılar, mevcut kripto fonlarını CoinZoom cüzdanlarına aktarmanın yanı sıra, cüzdanlarını çeşitli geleneksel ödeme yöntemleriyle fiat para birimiyle finanse edebilir ve bu daha sonra 40’tan fazla kripto para birimine dönüştürülebilir. CoinZoom müşterileri, bir mobil uygulama kullanarak, istedikleri zaman, satın alma tutarlarının düşüleceği kripto para birimi cüzdanını seçebilirler..

CoinZoom’u diğer kripto banka kartı sağlayıcılarından ayıran şey, BitGo tarafından sağlanan güvenliktir. BitGo, fonlarının büyük çoğunluğunu soğuk cüzdanlarda tuttuğundan ve 100 milyon dolara kadar kayıplara karşı sigortalı olduğundan, tüm CoinZoom para yatırma işlemleri bilgisayar korsanlarına karşı tamamen güvenlidir. Visa’nın Sıfır Sorumluluk Politikası nedeniyle kart sahipleri, kartların kaybolması veya çalınması durumunda herhangi bir sahtekarlık işleminden sorumlu değildir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me