“Bitcoin HYIP” adı verilen bir şeyin reklamlarını görmüş olabilirsiniz veya göreceksiniz. Satış konuşması genellikle kısa bir süre içinde Bitcoin’inizde önemli bir getiri elde etme sözü içerecektir – potansiyel olarak şu anda programa yatırım yapan insanlardan (olduğunu iddia eden). Ama güvenilmeli mi?

Bitcoin HYIP’in ne olduğunu ve Bitcoin yatırımcıları için meşru seçenekler olup olmadığını inceleyeceğiz..

HYIP nedir?

HYIP, Yüksek Verimli Yatırım Programı anlamına gelir. Uzun zamandır buralardalar ve Bitcoin veya kripto para birimi için yeni bir şey değiller..

HYIP aslında bir saadet zinciridir – çoğu zaman bir aldatmaca. Yeni yatırımcılar tarafından yatırılan parayla daha önceki yatırımcılara getiri ödemeyi içerir. Sonuç olarak, yeterince erken gelirlerse bazıları olumlu bir geri dönüşle uzaklaşıyor. Ancak bu sürdürülebilir bir model değil. Yeni yatırımcılar gelmeyi bıraktığında, nakit akışı durur ve çoğu zaman çok sayıda önemli kayıpla sonuçlanır..

Yüksek getiri elde etmek için, HYIP’ler genellikle yatırımcıların parasını günlük alım satım hisse senetleri veya tahviller veya spor bahisleri gibi yüksek riskli girişimlere yatırır. Bir Bitcoin HYIP, yatırım para birimi olarak Bitcoin veya başka bir kripto haricinde aynı şekilde çalışabilir. HYIP’leri çalıştıranlar, kripto para biriminin sağladığı sınır ötesi ödemelerin yanı sıra kripto sahiplerinden yatırım yapma isteğinin artmasından faydalanmak istiyorlar..

Geleneksel HYIP’in kriptodaki yaygın bir varyasyonu, bir “madencilik havuzuna” yatırım yapmaktır. Bunun fikri, üyelere ödenen madencilik ödülleri ile bir kripto para birimi madenciliği operasyonuna para yatırmaktır. Çoğu zaman bunlar bir saadet zinciri için cephedir, ancak bazı durumlarda gerçek olabilirler..

Bitcoin HYIPs Yasal mı?

Durum bazında alınması gerektiğinden, tüm Bitcoin HYIP’lerinin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu söylemek zor. HYIP’lerin çoğu aslında dolandırıcılıktır. Crypto’nun dolandırıcıları cezbetme ve kısa sürede zengin olma planları yapma tutkusu, bu planları uygulayanlar için mükemmel hale getirir.

Bir madencilik operasyonunu finanse etmek gibi gerçek bir yatırım planı olan bazı programlar var. Görünüşe göre, meşru bir HYIP ile açık bir dolandırıcılık arasında ayrım yapmak zor olabilir. Ayrıca, herhangi bir Bitcoin HYIP’in kripto pazarının kendi istikrarına da bağlı olduğunu belirtiyor. Kripto para birimine yatırım yapmak başlı başına bir risktir, bu nedenle paranızı yüksek getirili bir yatırıma yatırmak iki kat daha tehlikelidir. Bu programlara konulan herhangi bir para, kaybetmeye hazır olduğunuz para olmalıdır.

Gerçek Bir HYIP’yi Nasıl Bulurum?

Kripto para birimine yapılan herhangi bir yatırımla, kendi kapsamlı araştırmanızı yapmanız önemlidir. HYIP riskinin artması nedeniyle, daha da hayati önem taşır. Bir yatırımla ilgili durum tespiti yapmazsanız, kendinizi bir dolandırıcılığın veya basitçe kötü yönetilen bir programın kurbanı olarak bulabilirsiniz..

Yatırım yapmadan önce bir programda olabildiğince çok materyal bulun. Sahte referanslarla meşru görünen bir web sitesi kurmak kolaydır. Başka hiçbir yerde bağımsız bir bilgi bulamazsanız, yatırım yaparken son derece dikkatli olun. Aynı şekilde, web sitesindeki kırmızı bayraklara da dikkat edin. Kötü yazım, tutarsız bilgiler veya hızlı ve ucuz bir şekilde bir araya getirilmiş gibi görünen herhangi bir şey endişe kaynağı olmalıdır..

Dolandırıcılık yatırımları çoğu zaman, gerçek olamayacak kadar iyi olan son derece çekici getirilerin reklamını yapar. Büyük, hızlı, risksiz bir geri dönüş vaadinin insanların gözünü kamaştıracağını ve uygun araştırma yapılmadan yatırımı teşvik edeceğini umuyorlar. Bu iddialar konusunda çok dikkatli olun. Bir plan günde% 5,% 10 (veya daha fazla) kadar büyük bir geri dönüş vaat ederse, yasal olma olasılığı düşüktür. Gerçek bir program, riskler ve potansiyel getiriler konusunda gerçekçidir. Meşru olan herhangi bir şey muhtemelen en fazla% 1 günlük getiri sağlayacaktır..

Soğuk e-postalar veya sosyal medyada olduğu gibi genellikle HYIP’leri soğuk potansiyel müşterilere tanıtan insanlar bulacaksınız. Ulaşanlar, kendilerinin yüksek getiri elde ettiklerini iddia edecekler ve bunu yapabileceğiniz konusunda da ısrar edecekler. Bunun gibi herhangi bir şey önemli bir uyarı işareti olmalıdır. Asla birinin sözünü kolayca almayın ve bir karar vermeden önce kendi araştırmanızı yapın. Daha fazla bilgi için araştırma yaptığınızda birisi yönünüzü değiştirmeye çalışırsa uzaklaşın.

Bitcoin HYIP’leri – Özetle

Eski deyişe göre – eğer kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, doğrudur. Kısa sürede büyük bir getiri vaat eden planlara karşı dikkatli olun, çünkü “hızlı bir şekilde zengin olun” teklifleri her zaman büyük ölçüde risk içerecektir.

HYIP’ler, ICO’lara veya kriptodaki başka herhangi bir şeye benzer şekilde ele alınmalıdır. Kendi araştırmanızı yapmanız zorunludur ve paranızı bir ayda ikiye katlamayı düşünüyorsanız, hepsini aynı hızla kaybedebileceğinizi bilin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me