Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 1929 yılında, görevi “yatırımcıları korumak, adil, düzenli ve verimli pazarları sürdürmek ve sermaye oluşumunu kolaylaştırmak” olan menkul kıymetler piyasasının ilk federal düzenleyici otoritesi olarak kuruldu.

Öncelikle menkul kıymetlerin teklifleri ve satışlarıyla ilgilenmeye, işlem gördükleri borsaları düzenlemeye, şirketlerin performansları veya gelecekteki beklentileri hakkında yanıltıcı bilgiler açıklamamalarını ve yatırımcıların sahtekarlıklardan korunmasını sağlamaya odaklanırlar..

SEC

Kaynak: wikipedia.org

Son yıllarda dijital belirteçlerin giderek yaygınlaştığını ve popüler hale geldiğini gören SEC’in eylemleri, dijital para birimlerinin fiyatlarını etkilemiş gibi görünüyor. SEC, günlük kripto haber döngüsünde yer alan düzenli bir konu haline geldi.

İster dijital para birimlerinin durumunu belirleme, ister yeni ürünler veya borsalarla ilgili düzenleme olsun, SEC’in kararları, kripto alanının nasıl hareket ettiği üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu..

Bugünün makalesinde, kripto para birimi piyasasıyla ilgili en önemli son SEC kripto para birimi kararlarından ve eylemlerinden bazılarını ele alacağız..

Ethereum ve Bitcoin Menkul Değerler Değil

SEC Başkanı Jay Clayton, Meclis Tahsilat Komitesi önünde Nisan ayında yapılan duruşmada, komisyonun statüsüne ilişkin tutumunu açıklığa kavuşturdu. Bitcoin.

“Bu karmaşık bir alan. Çünkü dediğin gibi farklı kripto varlık türleri var. Onları iki alana ayırmaya çalışayım. En çok alıntı yapılan saf bir değişim aracı Bitcoin’dir. Çoğu insan tarafından bir menkul kıymet olmadığı belirlenen para biriminin ikamesi olarak.

Sonra projeleri finanse etmek için kullanılan tokenlar var. Kayıtlara geçmiştim ki çok az var, hiç görmedim, menkul kıymet olmayan jetonlar var. Bir şeyin menkul kıymet olduğu ölçüde, onu bir menkul kıymet olarak düzenlemeliyiz ve menkul kıymetler düzenlemelerimiz ifşaya dayalıdır ve insanlar bunları takip etmeli ve ihtiyacımız olan bilgileri sağlamalıdır. “

Açıklamasına göre, Bitcoin’in henüz bir menkul kıymet olarak kabul edilmediği açık..

Haziran ayında, dünyanın en popüler ikinci kripto para biriminin, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından resmi olarak bir yatırım aracı olmadığı açıklandı. Ajansın kurumsal finans bölümü müdürü William Hinman şunları söyledi: Eter– Ethereum platformunun güçlendirildiği token – hisse senetleri ve tahvillerle aynı şekilde düzenlenmeyecektir..

Yasadışı Menkul Kıymetler Olarak DAO Tokenları

SEC, 2017 yılının Temmuz ayında, bir ICO 2016’da 150 milyon doların üzerinde toplanan tutar artık menkul kıymet olarak kabul edilecek. Bu açıklamayı daha sonra Şubat ayında Senato’da düzenlenen ve SEC Başkanı Jay Clayton’ın “Gördüğüm her ICO’nun bir teminat olduğuna inanıyorum” dediği bir duruşma izledi.

İlk jeton teklifi, bu jetonların jeton satışından önce SEC’e kaydedilmediği için yasayı ihlal ediyordu. Bu karar yalnızca DAO’yu etkilemekle kalmadı; Bu kararın sonuçları, birçok ICO’nun gelecekte de yasal sorunları olabileceğini gösterdi..

SEC karar sırasında herhangi bir suçlama yapmadı, ancak o zamana kadar aylarca herhangi bir düzenleme olmadan çalışmasına izin verilen ICO sahnesinin gidişatını etkili bir şekilde değiştirdi..

Kripto para topluluğu, duyuruya olumsuz bir tepki vermiş olsa da, piyasa üzerindeki genel etki ihmal edilebilir düzeydeydi. Kaynaklara göre, ilk beş kripto para, duyurunun yapıldığı gün bir fiyat düşüşü yaşadı, ancak bundan sonra oldukça hızlı bir şekilde geri döndü..

Winklevoss ETF Reddedildi

Temmuz 2018’de SEC, Winklevoss kardeşlerin bir bitcoin ETF başlatmak için ikinci girişimini reddetti. 26 Temmuz’da SEC, kardeşlerin Bitcoin piyasalarının “doğası gereği manipülasyona dirençli” olduğu iddiasının doğru olmadığına karar vererek, bu ve diğer nedenlerle bir ETF önerilerini reddetmelerine neden oldu..

Bu, kripto para piyasalarının hızlı ve olumsuz bir şekilde yanıt vermesini sağladı. BTC sadece 3 saatte 400 doların üzerinde değer kaybetti. Ve her zamanki gibi, Bitcoin düşerse, diğer paralar da eğilimi takip eder. Bununla birlikte, piyasa değeri açısından bir numaralı kripto para birimi 24 saat içinde değerini geri aldı..

7 Ağustos’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), önerilen bir kural değişikliğinin onaylanmasına veya reddedilmesine ilişkin kararını ertelediğini duyurdu. Cboe BZX Değişimi Bitcoin borsasında işlem gören bir fonu (ETF) listelemek.

Aynı zaman diliminde, ajans ProShares, Direxion ve GraniteShares tarafından sunulan dokuz Bitcoin ETF teklifinin tamamını üç ayrı siparişle reddetti..

Şimdi, ETF onayı için bir sonraki son tarih Aralık ayının sonuna doğru yeniden değiştirildi, ancak nihayetinde herkes kararın 2019’da gerçekleşmesini bekliyor..

Winklevoss

Kaynak: forbes.com

VanEck SolidX ETF Reddedildi

Haziran 2018’de, VanEck ve SolidX CBOE’nin BZX Hisse Senedi Borsasında listelenmesi için fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF için başvurdu ve Ağustos ayında bir karar alınmasını bekliyorlardı. Diğer ETF’lerde olduğu gibi SEC, VanEck ve SolidX ETF teklifleriyle ilgili duyurusunu da erteledi..

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, SEC’in kararı piyasayı derinden etkiliyor, Ripple değerinin% 20’sinden fazlasını kaybediyor.

İlginç bir şekilde, bu haber ne olumlu ne de olumsuzdu. Winklevoss ETF’nin durumundan farklı olarak, bu, ürünleri için bir ret değildi. Bunun yerine, yalnızca kararın erteleneceğini duyurdu. Yine de bu, piyasalardan güçlü bir tepki yarattı..

SEC ve CFTC Kripto Para Birimlerini Birlikte Tanıdı

SEC’in eylemlerinin çoğu kripto fiyatlarının düşmesine yol açıyor gibi görünse de, eğilime uymayan bir örnek var. 2018 Şubat ayında, SEC ve Kripto para birimleri, ICO’lar ve blok zinciri meselesini inceleyen Emtia ve Gelecek Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından ortak bir duruşma düzenlendi..

Temsilciler, bu yeni endüstrinin büyük önem taşıdığını kabul ederek, uzun vadeli başarısını sağlamak için adil düzenleyici çerçevelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Düzenleyiciler ayrıca, “Bitcoin olmasaydı, blok zinciri olmayacağına” dikkat çekti.

Piyasanın bu açıklamaya tepkisi güçlü bir yükseliş eğilimine dönüştü. Çin ve Hindistan kripto para birimini çökertmek için harekete geçtiği ve piyasalar azalan bir yörüngede ilerlediği için duyuru mükemmel bir zamanlamaya sahipti. Hem BTC hem de ETH, duruşmayı takip eden günlerde yaklaşık% 20 kazanç elde etti.

Sonuç

SEC’in kripto endüstrisinde önemli bir idari rol oynadığı ve yaptıkları düzenlemelerin ve açıklamaların ABD sınırlarının ötesine ve küresel kripto pazarlarına ulaşan anlık bir etkiye sahip olduğu açıktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me