Yıllar geçtikçe, blockchain teknolojisi yalnızca finans ve bankacılık endüstrisinde potansiyel değerini kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda diğer birçok endüstride de kanıtladı: politika, emlak, güvenlik, sigorta, otomotiv, hayır kurumu, seyahat, ulaşım, medya, eğlence, eğitim sağlık hizmetlerinin yanı sıra.

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain

Sağlık sektörü ne kadar gelişmiş ve kârlı olsa da, gelişmiş ülkelerde tıbbi bilgilerin ne kadar kötü optimize edilebileceğini görmek hâlâ çok zor. Bu dezavantajın en iyi örneği, tıbbi bilgileri çeşitli coğrafi bölgeler arasında kolayca aktarmanın neredeyse imkansız olmasıdır..

Veri tabanı dağıtımı, eşler arası aktarım, takma adla şeffaflık, kayıtların geri çevrilemezliği ve hesaplama mantığı gibi blok zincirinin temel ilkelerine bakıldığında, dünya sağlık hizmetleri sisteminde devrim yaratma potansiyeli açıkça görülmektedir..

Bir kripto şirketi tüm bu dezavantajları geçmişte bırakmayı amaçlayan iş modelinde güçlü bir Blockchain ile MediBloc.

2017 yılında Güney Kore’nin Seul şehrinde, doktorlar ve geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından kurulan MediBloc, kişisel sağlık hizmeti verilerinin değerini yeniden dağıtarak sağlık hizmetlerine erişim ve deneyimdeki blok zincirini iyileştirmeyi ve dünyanın özel bilgi ademi merkeziyetçilik.

MediBloc Tam Olarak Nedir?

MediBloc, hastalara, sağlık hizmeti sağlayıcılarına ve tıbbi / veri araştırmacılarına merkezi olmayan, şeffaf, güvenli ve pratik bir sağlık ekosistemi sağlayan bir sağlık hizmetleri projesidir..

Her şeyden önce, MediBloc’un sağlık kayıtlarının merkezileştirilmesini sağlayan ve söz konusu verilerin paylaşımını yasaklayan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası olan HIPAA ile tam uyumlu çalıştığını belirtmek gerekir..

MediBloc’un temel avantajı, ilgili tüm tarafların, doktor ziyaretleri ve tıbbi müdahalelerden sigortayla ilgili konulara kadar kişinin sağlık bakımı geçmişinin ve durumunun tüm yönlerini izlemesine ve kaydetmesine izin vermesidir. Kısacası MediBloc, sağlık hizmeti verilerini daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

MediBloc - Sağlık Hizmetlerinde Blockchain

Kaynak: https://medibloc.org/

MediBloc Nasıl Çalışır??

MediBloc, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde çalışan merkezi olmayan bir uygulamadır (dApp). Platformun yapısı Çekirdek, Hizmet ve Uygulama olarak adlandırılan üç katmandan oluşur.

MediBloc Core, sağlık hizmeti veri kaybını önlemek için ekstra depolama alanı eklemekten sorumludur. Sağlık raporlarının, otomatik sigorta taleplerinin ve veri alışverişi bilgilerinin tutulduğu “yerdir”. Bu katman, en iyi şifreleme teknolojilerinden bazılarıyla “güçlendirilmiştir” ve özel anahtarları kullanır, yani yalnızca sahibin veya özel olarak yetkili personelin verilerin şifresini çözebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir..

MediBloc Hizmeti, akıllı sözleşme teknolojisini kullanır ve MediBloc Core ile MediBloc Uygulaması arasındaki arayüzdür. Kısaca MediBloc Hizmeti, iki katman arasında veri alışverişine izin verir.

Son olarak, MediBloc Uygulaması, kullanıcıların çeşitli uygulamaları kullanmasının yanı sıra bilgilere verimli bir şekilde erişmesini ve yönetmesini sağlayan bileşendir..

Dikkate değer bir diğer husus, MediBloc’un genel kullanıcılar, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve veri araştırmacıları için olmak üzere üç tür hesap oluşturulmasını desteklemesidir. Projeye göre Beyaz kağıt, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve araştırmacıların akreditasyonlarını ve sertifikalarını kanıtlamaları gerekir.

iş çizelgeleri infographics

Kaynak: https://medibloc.org/

Milletvekilleri ve MED’ler nedir?

Medi Token, MED, kullanıcıları (hastalar veya sağlık hizmeti sağlayıcıları) MediBloc’a katkılarından dolayı teşvik etmek için kullanılan platformun ERC-20 belirtecidir. MED, MediBloc ile ilişkili kurumların herhangi birinde tıbbi ve ilaç harcamalarının yanı sıra sigorta primleri için işlemleri tamamlamak için kullanılabilir..

MEDX şu anda 190. sırada CoinMarketCap, toplamda 21,313,843 ABD doları ve dolaşımdaki arz 3,157,026,866.

Projenin teknik incelemesine göre The Medi Point (MP), kullanıcıların katkılarının miktarını / kapsamını ölçmek için kullanılan puan tabanlı bir sistemdir. Daha kesin olmak gerekirse, herhangi bir ağ üyesi veri ağı içinde daha yüksek bir MP elde etmek için MEDX’i kullanabilir..

MediBloc Sağlık Hizmetlerinde Nasıl Devrim Yapabilir??

MediBloc, doğru kullanıldığında, merkezi olmayan bir ekosistemde, dünyanın herhangi bir yerinde ve farklı demografik havuzlardan sağlık bilgileri sağlayabilen gerçek zamanlı bir hasta veritabanı olmak için çalışıyor..

MediBloc’un getirdiği bariz birlikte çalışabilirliğin yanı sıra, platform aynı zamanda hasta verilerinin rekor sürede erişilebilir olmasını sağlayarak ölüme yol açabilecek tıbbi komplikasyonların potansiyel olarak azaltılmasını sağlar..

Platform ayrıca kritik durumlarda veya kaza durumunda da kullanışlı oluyor. Bu durumlarda, hasta hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek önemlidir (hastanın kan grubu, çeşitli koşullar, hastalıklar veya genetik bozukluklar).

MediBloc için bir diğer büyük kullanım durumu, IoT alanıyla ilgilidir. Platformun teknolojilerini yapay zeka ile birleştirerek, dünyanın her yerinden hastalar üstün tedavi izlemeden yararlanabilir. Ayrıca, hastalara ilaçlarını veya iğnelerini almaları için bildirimde bulunulabilir..

Sonuç

MediBloc, proje ekibi kartlarını doğru oynarsa, dünyanın her yerinden sağlık sistemlerinde blok zincirinde çok iyi bir şekilde devrim yaratabilir. Sistem hastalara ve tıp uzmanlarına çok zaman kazandırabilir ve ademi merkeziyetçilik yoluyla tıbbı daha da ileriye taşıyabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me