Cardano nedir?

Cardano (ADA), alandaki en tanınmış blok zincirlerinden ve kripto projelerinden biridir. Charles Hoskinson tarafından ortaklaşa kurulan Cardano, geliştiriciler ve kullanıcılar için ölçeklenebilir ve güvenli bir mimari sunan akıllı bir sözleşme platformu olarak kabul edilebilir.. 

Göre resmi site Cardano üzerinde çalışan geliştirme şirketi Input Output Hong Kong’un (IOHK) projesi, pazardaki diğer protokollerden daha gelişmiş özelliklere sahip bir blockchain platformudur. Cardano’nun ekibi, dijital para birimi ve ağın piyasadaki en hızlı ve en ölçeklenebilir blok zinciri projelerinden biri olmasını sağlayacak bir PoS sistemi oluşturmak için çalışıyor.. 

Felsefe ve hakemli akademik araştırmalar dikkate alınarak geliştirildiği için Cardano’nun uzaydaki diğer kripto projelerine göre farklı bir yaklaşıma sahip olduğunu belirtmekte fayda var.. 

Cardano, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve güvenlik sorunlarını çözmeyi ve ele almayı amaçlayan üçüncü nesil bir kripto para birimi olarak kabul edilir.. 

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson, sadece Cardano’nun değil, aynı zamanda Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve IOHK’nın CEO’sudur. Bay Hoskinson Çalışma uzun bir süre uzayda. Örneğin, 2013 ve 2014’te büyümekte olan birkaç kripto girişimine yatırım yaparak başladı.. 

Projeyi Eylül 2017’de başlattığından beri, uzaydaki boğa piyasasının Bitcoin’in tüm zamanların yeni zirvelerine ulaşmasına yardımcı olduğu zamandan beri Cardano üzerinde çalışıyor. Hoskinson, Cardano’yu finans kurumlarında ve savunma yazılımlarında kullanılan Haskell programlama dilini kullanarak yazdı.. 

Hoskinson, farklı projelerde çalışan, etkinliklerde konuşan ve Cardano’nun yanı sıra Ethereum’un pazarda genişlemesine yardımcı olan kripto para piyasasında çok saygın bir figürdür.. 

Cardano Nasıl Çalışır??

Cardano, gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olan üç farklı organizasyona dayanmaktadır: Cardano Vakfı, IOHK ve Emurgo. Bu üç şirket, tüm Cardano projesinin temel direkleri olarak biliniyor..

Cardano Vakfı, Cardano projesini bir bütün olarak standartlaştırarak, koruyarak ve teşvik ederek çalışır. Cardano ağının kullanımını teşvik edebilmek için farklı ülkelerde çalışıyorlar..

IOHK bireyler ve şirketler için erişilebilir finansal hizmetler oluşturmayı amaçlayan bir araştırma ve geliştirme şirketi olarak çalışmaktadır. Şu anda, şirket 2020 yılına kadar Cardano ile çalışacak ve çalışmaya devam edip etmeyeceklerine karar vermeleri gerekecek.. 

Emurgo Cardano’yu geliştirmek için farklı bir alanda çalışıyor. Nitekim firma tüm projenin ticari ve girişimci kolu olarak çalışmaktadır. Japonya ve Singapur’da bulunan firma, Cardano blok zincirinin dünya çapında benimsenmesini teşvik etmek için bir ekosistem olarak birlikte çalıştıkları için IOHK ile çok yakın temas halindedir.. 

Cardano Neden Üçüncü Nesil Kripto Para Birimi Olarak Görülüyor??

Cardano, diğer dijital varlıklardan farklı bir şekilde çalışır ve diğer dijital varlıkların şu anda karşı karşıya olduğu birçok zorluğa çözümler sunar. Cardano’nun üçüncü nesil bir kripto para birimi olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Makalenin bu bölümünde birinci, ikinci ve üçüncü nesil dijital varlıklar arasındaki farkı açıklayacağız..

Bitcoin

Cardano, üçüncü nesil bir kripto para birimi projesi olarak kabul edilir. Bu, blok zinciri ağlarının zaman içinde nasıl geliştiğiyle ilgilidir. Piyasadaki ilk sanal para birimi olan Bitcoin (BTC), işlemi onaylamak ve işlemek için merkezi bir otoriteye güvenmek zorunda kalmadan dünya çapında para göndermenin bir yolu olarak yaratıldı.. 

Bununla birlikte, Bitcoin neredeyse yalnızca ödeme göndermek ve almak için kullanılabilir. Bitcoin’in blok zincirinin bazı akıllı sözleşmeleri yürütmek için de kullanılabileceği gerçeğine rağmen, bu genellikle yan zincirlerin kullanılmasını gerektirir.. 

Bitcoin şu anda saniyede 7 işlem gerçekleştiriyor. Bu, bu dijital varlık hakkında hatırlanması gereken çok önemli bir şey. Makalede daha sonra bunun hakkında konuşacağız. 

Ethereum

Bu nedenle Ethereum (ETH), Bitcoin’in başa çıkamadığı bu sorunların çoğunu çözmeye çalışıyor gibi görünüyordu. Vitalik Buterin, Ethereum’u yalnızca Charles Hoskinson ile değil, aynı zamanda Joseph Lubin de dahil olmak üzere diğer önemli ve tanınmış figürlerle birlikte kurdu. Ethereum sadece basit bir ödeme sistemi değil, aynı zamanda şirketlerin ve bireylerin akıllı sözleşmeler uygulayabileceği bir platformdu.. 

Ethereum gibi ikinci nesil kripto para birimi projeleri, bireylere ve firmalara çözüm sağlamak için çok faydalı olsa da, bazı sorunları da vardı. Örneğin, Ethereum, CryptoKitties’in Ethereum’un blok zinciri aracılığıyla takas edildiği 2017’nin sonunda tamamen tıkanmıştı.. 

Ethereum saniyede 15 ila 20 işlem gerçekleştiriyor ki bu, bunun gibi akıllı bir sözleşme platformu için ideal olmaktan çok uzak.. 

Cardano

Cardano, ölçeklenebilirliği, birlikte çalışabilirliği ve sürdürülebilirliği iyileştirerek Ethereum’u ve bu tür ağları etkileyen sorunları çözmek istiyor. Geliştiriciler tarafından uygulanan mühendislik ve sahip oldukları bilimsel felsefe sayesinde, proje Yüksek Güvence Kodu elde edilerek inşa edilir.. 

Söylenmesi gereken önemli bir şey, Ethereum’un birkaç yıl önce ağın Ethereum ve Ethereum Classic (ETC) arasında bölündüğü bir hard fork yaşadığıdır.. 

Hoskinson ve Cardano’nun arkasındaki ekip bu sorunlardan kaçınmak istiyor. Bu nedenle, ana Cardano ağından ayrılmamak için kaliteli koda çok dikkat ediyorlar.. 

Cardano’nun resmi sitesi, Cardano’nun bugün olduğu ağ olmasına izin veren bir dizi tasarım ilkeleri, mühendislik ve en iyi uygulamaları benimsediklerini açıklıyor. Bu ilkelerden bazıları muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılmasını, gelecekteki çalışmalar için merkezi olmayan bir finansman mekanizmasının geliştirilmesini, mantıklı özellikleri kucaklayarak yaklaşık 1000 altcoin’den öğrenme sürecini ve ticaretin sosyal unsurlarını keşfetmeyi içerir. diğerleri arasında. 

Cardano’nun sayfası aşağıdaki gibidir:

“Bu yapılandırılmamış fikir dizisinden, Cardano üzerinde çalışan müdürler hem kripto para birimi literatürünü keşfetmeye hem de bir soyutlama araç seti oluşturmaya başladı. Bu araştırmanın çıktısı, IOHK’nın kapsamlı makale kitaplığı, bu yeni betik diline genel bakışın yanı sıra Akıllı Sözleşmelerin Ontolojisi ve Scorex projesi gibi çok sayıda anket sonucudur. “

Doğru Ölçeklendirmek Neden Önemlidir ve Cardano Nasıl Yardımcı Olabilir??

Hoskinson, ölçeklendirmenin bir blockchain ağının saniye başına yaşadığı işlemlerden daha fazlası olduğunu düşünüyor. Cardano için ağ ve veri ölçeklendirmeyi de hesaba katmanın önemli olduğuna inanıyor.. 

Cardano, Bitcoin’in dayandığı geleneksel Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritmasından çok daha hızlı olan bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritması olan Ouroboros ile çalışır. Litecoin (LTC), Ethereum ve Bitcoin SV (BSV) veya Bitcoin Cash (BCH) gibi diğer kripto para birimleri de kullanıyor. 

PoW, madenciler tarafından tüketilen enerji miktarı nedeniyle oldukça verimsizdir. Bu dijital varlıkları çıkarmak için ASIC madencileri ve özel ekipman edinmenin kolay olmadığı düşünüldüğünde, ademi merkeziyetçiliği başarması zor bir şey. Tüm Bitcoin ağının hash gücünün büyük bir kısmının sahibi olan bazı büyük madenciler var.. 

Bitcoin ağında, Bitcoin ağının tüm hash oranının yüzde 10’unu oluşturan beş farklı madencilik havuzu vardır. Bu, en eski ve en popüler kripto para birimi için kesinlikle olumlu değil. 

PoS algoritmalarıyla işler farklı bir şekilde çalışır. Ağda madenciler yerine, bazı coinleri (bu durumda ADA coinleri) stake edecek ve ağ tarafından doğrulanacak bir sonraki bloğa bahis yapacak olan doğrulayıcılar var. Blok eklenirse, stake sahiplerine yapılan iş için bir ödül verilir.. 

Bitcoin’in PoW’sinin temel farkı, PoS fikir birliği algoritmalarının işlemleri doğrulamak için büyük miktarda enerji harcaması gerekmemesi ve giriş engellerinin daha düşük olmasıdır (ASIC veya özel madencilik ekipmanı gerekmez). 

Ouroboros

Artık PoS sistemlerinin nasıl çalıştığını bildiğimize göre Ouroboros, ekosistemdeki jetonların dağılımını kontrol ederek dünyayı farklı dönemlere bölerek daha sonra yuvalara bölünecek. Bu dönemlerin her birinin 20 saniyeye eşit çok kısa bir ömrü vardır.. 

Bu biraz teknik gelebilir, ancak anlaşılması çok kolaydır. Yukarıda belirtilen aralıklar daha sonra rastgele seçilen bir lidere sahip olacaktır. Bu liderler daha sonra PoW sistemlerindeki madencilerin yaptıklarına benzer bir şekilde ağa eklenecek yeni blokları seçecekler.. 

Slot liderlerinin Cardano’da en az% 2 hissesi olmalıdır. Paydaşlar, bir sonraki çağ için liderleri seçme olanağına sahiptir.. 

Daha iyi ölçeklendirme çözümleri sağlamak için Cardano, RINA veya Özyinelemeli Ağlar Arası Mimari adlı bir teknoloji ile çalışıyor. Temel amaç, gizlilik, şeffaflık ve aynı zamanda ölçeklenebilirlik sağlayan heterojen bir ağ oluşturmaktır.. 

Ouroboros, Cardano’nun arkasındaki ekip tarafından en kısa sürede piyasaya sürülmesi için geliştiriliyor. Bu, Cardano yatırımcılarının ve kullanıcılarının beklediği en çok beklenen özelliklerden biridir.. 

Ölçeklenebilirliği ve Birlikte Çalışabilirliği İyileştirme

Kripto ağları dünya çapında genişledikçe, çözülmesi o kadar kolay olmayabilecek ölçeklendirme sorunlarıyla uğraşmaları gerekiyor. Ağın ölçeklenmesine yardımcı olmak için Cardano’nun hesaba kattığı üç farklı yol vardır: Budama, Abonelikler ve Sıkıştırma. 

Buna ek olarak, geliştiriciler blok zincirini bölümlemeyi ve depolanması gereken veri miktarını azaltmayı düşünüyor. Bunun, kullanıcıların uğraşması gereken verileri azaltması bekleniyor. 

Birlikte çalışabilirlik de Cardano için çok önemli bir şey. Şu anda, uzayda faaliyet gösteren farklı kripto para birimleri var. Hepsi kendi özelliklerine sahiptir ve farklı şekillerde çalışır. Ancak bu sanal para birimlerini aynı anda bağlamak ve kullanmak çok zordur. Ağları kolay bir şekilde bağlanamaz. 

Kripto para borsaları, kullanıcıların dijital varlıkları takas etmelerine ve kripto dünyasını geleneksel finansal ortama bağlamalarına olanak tanır. Bu nedenle, Cardano, bu kripto para birimlerini birbiriyle ve tüm blok zinciri ekosistemini eski finans dünyasıyla daha yakın temas kuracak şekilde bağlamanın daha kolay bir yolunu sunmayı amaçlamaktadır.. 

Bunu yapmanın yolu yan zincirlerden geçer. Birçok kripto ağında dijital varlıklara farklı çözümler sunan birçok yan zincir vardır. Bu yan zincirler aracılığıyla, ağlar birbirine bağlanacak ve farklı ağlardan farklı özelliklere sahip olmanın daha hızlı bir yoluna izin verecek şekilde iletilecektir.. 

Bankalar ve diğer finans kurumlarıyla bağlantı kurmak için kripto alanı meta verilere, ilişkilendirmeye ve uyumluluğa odaklanmalıdır. Tüm piyasa, geleneksel finans kurumlarıyla birlikte çalışabilir olmak istiyorsa, tüm bunlar çok önemlidir. Meta veriler, bu şirketlere ve kuruluşlara verilerin taraflar arasında nasıl taşındığına, elektronik veri organizasyonunun nasıl daha etkili hale getirilebileceğine ve daha pek çok şeye yardımcı olur.. 

Bu, kripto para birimi dünyası için çok tehlikeli bir şey. Neden? Blockchain teknolojisi nedeniyle. Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) birçok farklı şey için yararlı olsa da, yanlış kullanılması da zararlı olabilir. Özel bilgilerin değişmez bir blockchain ağında depolanması gerekiyorsa, bu verilere diğer taraflarca erişilebilir, bu da gizlilik için iyi bir şey değildir.. 

Cardano, meta verileri analiz ederek ve blok zincirinde paylaşılacak belirli bilgileri seçerek bu sorunu çözmek istiyor. Bu, geleneksel finans sektörüne daha iyi bilgi sağlar ve aynı zamanda kullanıcıların gizliliğini de korur.. 

Dahası, bankaların dijital varlıklarla uğraşan ve finansal işlemleri gerçekleştirenlerin isimlerine ihtiyacı olduğundan, Cardano geliştiricileri, kullanıcılara verilerini nasıl paylaşacaklarına karar verme imkanı sağlamak için çalışıyorlar.. 

Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörle Mücadele Finansmanı (ATF) da hesaba katılması gereken önemli şeylerdir. Finansal kurumlar, kullanıcıların işlemlerle nasıl uğraştıklarını anlamak için bu bilgilere ihtiyaç duyar. Kullanıcılar, meta verilerden yararlanarak ve kişilere verileriyle ne yapacaklarına karar verme özgürlüğü sağlayarak, bankalar ve diğer kurumlarla daha hızlı bir etkileşime sahip olabileceklerinden emin olabilirler.. 

Cardano Ağını Geliştirme ve İyileştirme

Cardano büyümeye devam etse de, tüm bu projelerin er ya da geç piyasaya sürülmesini sağlayacak sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmak önemlidir. Charles Hoskinson ve Cardano projesine dahil olanlar, başlatıldığında bir İlk Para Teklifi (ICO) yapmamaya karar verdiler.. 

Bu nedenle Cardano, blok ödülünün küçük bir kısmı ile finanse edilen bir hazine oluşturmaya karar verdi. Ekosistemde bazı şeyleri değiştirmek isteyen bir firma varsa Hazine’den hibe talep edebilir. Cardano ağındaki paydaşlar daha sonra hibenin verilip verilmediğine karar verecekler.. 

Ağ büyüdükçe ve genişledikçe, geliştiriciler tarafından daha fazla fon kullanılabilecektir. Ağdaki ücretler bu denklemle hesaplanır:

Transfer Ücreti = işlemin a + b * boyutu. 

“A” harfi 0,155381 ADA’ya eşittir, “b” 0,000043946 ADA / bayta eşit başka bir sabittir ve işlemin boyutu bayt olarak sonuna eklenmelidir. 

ADA Fiyat Tahmini

ADA şu anda piyasadaki en iyi kripto para birimlerinden biridir. Sanal para biriminin piyasa değeri 1,47 milyar ABD doları ve jeton başına fiyatı 0,056 ABD dolarıdır, bu da onu 12. en büyük dijital para birimi yapar.. 

UseTheBitcoin’de ADA fiyat tahmini hakkında bir makale yazdık. Birçok uzman, uzun, orta ve kısa vadenin ADA için yükselişe geçtiğini düşünüyor. Bununla birlikte, örneğin bir ayı veya boğa piyasası varsa, genel piyasa performansını hesaba katmalıyız.. 

Rakipler

Cardano (ADA), dijital varlığın yaratılma, piyasaya sürülme ve şu anda nasıl yönetildiği açısından benzersiz olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Facebook’un üzerinde çalıştığı Libra kripto para birimi, ADA’nın şu anda faaliyet gösterdiği ülkeler üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Libra, kullanıcılara, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde işlem yapmaları ve finansal hizmetlere erişmeleri için yardım etmeyi amaçlamaktadır. 

Finance Magnates ile yaptığı görüşmede Charles Hoskinson, Etiyopya, Addis Ababa’da altı milyon kişi için bir ödeme ağı üzerinde çalıştıklarından bahsetti.. 

Facebook’un Cardano ile rekabet etme olasılığı ile ilgili olarak şu yorumda bulundu:

Bu pazarı yaşıyorum. Ve size söyleyebilirim, ABD hükümeti, tanımı gereği dünyanın en güçlü kuruluşu, Etiyopya’ya ödeme yapmakta zorlanıyor. Mücadele ediyorlarsa, özel bir şirket bunu nasıl yapacak? “

ADA Nasıl Satın Alınır ve Nerede Saklanır?

Piyasada yatırımcıların ve kullanıcıların ADA satın almasına izin veren birçok kripto para birimi borsası var. Yeni başlayanlar için ADA kripto para birimini nereden satın alacaklarını bilmek genellikle zordur. Bu nedenle Cardano satın almak isteyen insanlar ve yatırımcılar için bir rehber yazdık.. 

Kullanıcıların bu dijital varlığa sahip olmalarını sağlayan borsalardan biri, dünyanın en popüler kripto platformlarından biri olan Binance. Binance aynı zamanda piyasadaki en büyük işlem hacmine sahip borsalardan biridir.. 

Binance Coin (BNB), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Paxos Standard (PAX), TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC) ve Tether (USDT) dahil olmak üzere farklı para birimleriyle ADA satın almak mümkündür.. 

Kullanıcıların ADA’yı farklı çiftler aracılığıyla da satın almasına olanak tanıyan başka kripto para birimi borsaları var. 

ADA tutmak isteyen yatırımcılar, fonları bu dijital varlığı destekleyen bir kripto para cüzdanına göndererek bunu yapabilirler. Borsalar, bireylerin sanal para birimlerini depolaması için iyi değildir çünkü bunlar saldırıya uğrayabilir ve saldırılardan etkilenebilir.. 

Cardano (ADA) dahil olmak üzere dijital varlıkların düzgün şekilde depolanması çok önemlidir. Bu nedenle piyasadaki en iyi Cardano cüzdanlarının bir listesini oluşturduk. Yatırımcılar onları kontrol edebilir ve ihtiyaçlarına en uygun olanı anlayabilir.. 

En son gelişmeleri

Cardano Vakfı’na göre, Shelley testnet web sitesini yeni başlattılar. Bu, kripto para biriminin daha da genişlemesine yardımcı olması beklenen Cardano ağı ile ilgili en önemli gelişmelerden biridir.. 

Dahası, proje ayrıca Byron ve Shelley’den nasıl hareket edeceklerini açıklayacakları yeni bir yol haritası da getirdi. Bu, ağların, Charles Hoskinson’ın düşündüğü topluluk tarafından yönetilen ağ haline gelmesine izin verirdi.. 

Topluluk tarafından talep edilen Cardano resmi yol haritası aşağıdaki gibidir:

“Cardano, çok varlıklı bir defter ve doğrulanabilir akıllı sözleşmelerle merkezi olmayan bir uygulama (dApp) geliştirme platformu olarak geliştirilen çığır açan bir risk kanıtı blok zinciri ağıdır.”

Cardano, Bitcoin’den yüz kat daha fazla ademi merkeziyetçi olmak istiyor ve Charles Hoskinson ve Cardano’nun geliştirme ekiplerinin şu anda yapmaya çalıştıkları şey bu.. 

Son olarak Weiss Ratings, Cardano’nun etkili ve karlı bir blockchain platformu olduğunu düşünüyor. Bağımsız derecelendirme kuruluşu tarafından yazılan yakın tarihli bir Tweette Cardano, alandaki en iyi projelerden biri ve aynı zamanda oradaki en ucuz kriptolardan biri.. 

#Cardano alandaki en iyi projelerden biri ve aynı zamanda piyasadaki en ucuz kriptolardan biri. #ADA #kripto #kripto para #altcoins #bitcoin #BTC

– Weiss Kripto Derecelendirmeleri (@WeissCrypto) 20 Mayıs 2019

Sonuç

Cardano, kripto para birimi piyasasında en umut verici ve planlanan kripto para birimi projelerinden biridir. Ağ, sağlayabilecekleri en iyi hizmetleri ve ürünleri sunmaya odaklanan farklı alanlardaki uzmanlar tarafından geliştirilmektedir.. 

CoinMarketCap’e göre ADA dijital varlığı, piyasadaki en popüler ve aynı zamanda en değerli olanlardan biridir. 2019 ve 2020 tüm kripto pazarı için çok önemli yıllar ve Cardano kesinlikle en devrimci projeler arasında yer alacak.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me