Şu anda bir kripto yatırımcısı veya tüccar olarak ilk adımlarınızı atıyorsanız, en popüler Bitcoin ticaret platformlarından biri olan BitMEX’e zaten bakıyor olabilirsiniz. Günlük işlem hacmi 35.000 BTC’nin üzerindedir ve aylık 540.000’in üzerinde erişime sahiptir. Kuşkusuz, BitMEX çok sayıda yararlı ticaret aracına sahip etkileyici bir platformdur..

Sürekli sözleşmeler, yukarı yönlü kar ve aşağı yönlü kar sözleşmeleri, fonlama ücretleri, alım satım ücretleri, gerçekleşmemiş ve gerçekleşen PNL (Kar ve Zarar), tüm bu koşullar ilk başta sizin için sıkıntılı olabilir. BitMEX’te verimli bir şekilde ticaret yapmadan önce, ne anlama geldiklerini anlamanız zorunludur çünkü yalnızca onları anlayarak söz konusu platformda karınızı hesaplamayı öğrenebilirsiniz..

Bitmex, neyle ilgili olduğunu öğrenmek için biraz sabrınız varsa, nispeten kolaylıkla kullanılabilecek yerleşik bir kar / zarar hesaplayıcısına sahiptir. Yolunuzu biraz daha iyi tanımanıza yardımcı olmak için BitMEX hesap makinesinde hızlı bir gözden geçirme oluşturduk.

Bitmex Kar Hesaplayıcı

Bitmex Kar / Zarar Hesaplayıcı

BitMEX kar hesaplayıcısına, Sipariş Ver bölümünde BitMEX arayüzünün sol üst kısmından erişilebilir. Erişmek için, menünün sağ üst tarafında, Ayarlar düğmesinin hemen yanında bulunan hesap makinesi şeklindeki düğmeyi tıklayın..

Hesaplayıcının uzun ve kısa olmak üzere iki ana “tarafı” ve üç sekmesi vardır: Kar / Zarar, Hedef Fiyat ve Tasfiye Fiyatı. Altında, Miktar, Giriş Fiyatı, Çıkış Fiyatı ve Kaldıraç girmek için belirlenmiş alanları bulabilirsiniz. Sonuçlar, hesap makinesinin kompakt kullanıcı arayüzünün sağ tarafında, Marj, Giriş Değeri, Çıkış Değeri, Kar / Zarar, Kar / Zarar% ve ROE% gibi bölümlerde otomatik olarak görüntülenir..

Alış ve Satış Açıklaması

Nasıl olduğunu daha fazla açıklamak için BitMEX Kar / Zarar hesaplayıcı çalışır, Sürekli Sözleşmeler, Üst Kar Sözleşmeleri ve Aşağı Yönlü Kar Sözleşmelerinin gerçek örneklerini kullanacağız..

Sürekli Sözleşmeler

Ortalama giriş fiyatı 1.000 $ olan 1.000 XBTUSD sözleşmesini istediğinizi hayal edelim. XBTUSD mark fiyatı şu anda 1.250 $ ise, gerçekleşmemiş PNL (Kar ve Zarar) ortalama giriş fiyatı ile marka fiyatı arasındaki farka dayanır..

Gerçekleşmemiş kar şu şekilde hesaplanır: (1 $ / 1.000 $ – 1 $ / 1.250 $) * 1.000 = 0.20 XBT

Gerçekleşen PNL, ortalama giriş fiyatı ile XTBUSD sattığınız fiyat arasındaki farka dayanır. Gerçekleşen PNL, pozisyonunuzu nereden alabileceğiniz veya satabileceğinize göre hesaplanır. Çoğu zaman bu, piyasa fiyatı değildir.

Aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır: (1 $ / 1.000 – 1 $ / 1.500 $) * 500 = 0.17 XBT, burada 1500 XBTUSD’nin son fiyatı ve 500 ise sattığınız sözleşme sayısı.

Üst Kar Sözleşmesi

Ortalama giriş fiyatı 0,03 XBT olan 100 XBT7D_U110 sözleşmesi satın almak istiyorsunuz. XTB7D_U110’un şu anda bilinen son fiyatı 0,05 XBT’dir.

Bu durumda, gerçekleşmemiş PNL, son fiyat ile ortalama giriş fiyatı arasındaki farkla temsil edilir. Şu şekilde hesaplanır: (0,05 XBT – 0,03 XBT) * 100 = 2 XBT.

Gerçekleşen PNL, XBT7D_U110’u satmaya karar verdiğiniz fiyat ile ortalama fiyat girişi arasındaki farkla temsil edilir. Örneğin, 0,05 XBR’de 50 XBT7D_U110 sözleşmesi satmaya karar verirseniz, formül (0,05 XBT – 0,03 XBT) * 50 = 1 XBT olacaktır.

Olumsuz Kar Sözleşmesi

Bu örnek uğruna, ortalama fiyatı 0,02 XBT olan 50 XBT7D_D90 sözleşmesi satın almak istediğinizi ve ayrıca XBT7D_D90’ın son fiyatının şu anda 0,04 XBT olduğunu unutmayın..

Gerçekleşmemiş PNL, son fiyat ile ortalama giriş fiyatı arasındaki farkla temsil edilir ve şu şekilde hesaplanır: (0,04 XBT – 0,02 XBT) * 50 = 1 XBT

Gerçekleşen PNL, ortalama giriş fiyatı ile XBT7D_D90’ı sattığınız fiyat arasındaki farkla temsil edilir. 25 XBT7D_D90’ı 0,04 XBT’de satacaksanız, gerçekleşen kar (0,04 XBT – 0,02 XBT) * 25 = 0,5 XBT olacaktır.

Finansman Ücretleri

BitMEX sözde Sürekli Sözleşmeler için destekle birlikte gelir. Kalıcı bir sözleşme alacak veya satacaksanız, ticaret dönemi boyunca ara sıra fonlama ücreti ödeyecek veya alacaksınız..

Kalıcı Sözleşme, bir Vadeli İşlem Sözleşmesine oldukça benzer. Bununla birlikte, aşağıdaki özelliklere sahip olarak yukarıda belirtilen sözleşmeden ayrılır: vade veya uzlaşma söz konusu değildir, marj bazlı bir spot piyasayı taklit edebildiği için Endeks Fiyatına çok yakın işlem yapabilir. Hakkında daha fazla bilgi Sürekli Sözleşmeler ve Gelecek Sözleşmeler BitMEX’in resmi web sitesinde bulunabilir

Diyelim ki XBTUSD ticareti yapıyorsunuz ve her 8 saatte bir, şu anda% 1 değerinde bir fonlama ücreti var. Finansman ücreti alıcılardan satıcılara ödenir. Örneğin, şu anda 100 XBT değerinde XBTUSD için özlem duyduğunuzu varsayalım. Pozisyonun gerçekleştirilmiş PNL’si yoksa ve finansman süresi söz konusuysa, 1 XBT ödemeniz gerekir. Fonlama ücreti ödendikten sonra, fark edilen PNL’niz artık -1 XBT’dir.

Ticaret Ücretleri

Gerçekleşen PNL, gerekli tüm işlem ücretlerini hesaplamak için kullanılır. Örneğin, XBTUSD satın alacaksanız ve piyasa aynı kalacaksa, gerçekleşmemiş PNL’niz 0’dır ve gerçekleşen PNL negatiftir çünkü XBTUSD’yi satın alırken bir alma ücreti ödemişsinizdir..

Gerçekleşen PNL Muhasebesi

Mevcut bir pozisyonun boyutunu küçültüyorsanız veya tamamen kapatıyorsanız, gerçekleşen PNL BitMEX işlem panosunda otomatik olarak görüntülenecektir..

Örneğin, 10 XBT tutarında gerçekleşen kârı olan açık bir pozisyon için, Açık Pozisyonlar sekmesi bu tutarı görüntüleyecektir. Aynı pozisyonu kapatırsanız ve 10 XBT kar elde ederseniz bunun tam tersi olur. Ardından 10 XBT Kapalı Pozisyonlar sekmesinde görüntülenecektir..

Söz konusu sözleşmede yeni bir pozisyon oluşturursanız, gerçekleşen PNL 0 XBT olacak ve Açık Pozisyonlar sekmesinde görüntülenecektir. Tersine, eğer pozisyonu kapatırsanız, gerçekleşen herhangi bir PNL daha sonra Kapalı Pozisyon Sekmesine eklenecektir..

Bu kılavuzun, oldukça zahmetli bir hesap makinesi gibi görünen ve hesaplamanızın hesaplanmasına biraz ışık tutacağını umuyoruz. BitMEX bundan sonra kâr bir esinti olacak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me