Ark vs Lisk – Proof-of-Stake Kripto Para Birimleri Savaşı

Proof-of-Stake (POS) kripto para birimi alanında daha popüler hale geldikçe, en iyi seçeneklerin dökümlerini yapıyor olacağız. Bu bizim bakışımız Ark ve Lisk.

Ark

Ark, kullanıcılar, geliştiriciler ve yeni başlayanlar için yenilikçi blockchain teknolojisi sağlar. Amacı, bir blok zinciri benimsemeyi artırmak için diğer blok zincirlerine bağlanır. Ark, çok sayıda kullanım alanı sunarak onu uyarlanabilir, esnek ve ölçeklenebilir hale getirir. Bu temel özellikler, sıradan insanların blockchain’i kullanmasını çok kolaylaştırıyor.

Gördüğünüz gibi Ark, bir kripto para biriminden daha fazlası olmaya çalışıyor. Genel halk için tasarlanmış güvenli bir platformdur ve hangi hizmetlerin, tüketicilerin ve geliştiricilerin ihtiyaç duyduğunu sağlar. Aynı zamanda blok zincirleri arasında bir iletişim köprüsü görevi görür.

Ark, bu SmartBridge teknolojisini çağırıyor. SmartBridge, Ark’ın en önemli satış noktasıdır. SmartBridge’i uyumlu hale getirmek için, yalnızca küçük bir kod parçasının Ark’ın çekirdeğine farklı bir blok zincirinden yerleştirilmesi gerekir. Kod gömüldükten sonra, blok zinciri Ark ile etkileşime girebilir veya “akıllı köprülemeye izin veren başka herhangi bir blok zinciriyle etkileşime girebilir

mavi

Kaynak: https://ark.io/

Ark’ın Özellikleri

Hızlı

Ark blok zinciri ağı, 8 saniyelik bir blok süresine sahiptir ve sektördeki en hızlı ağlardan biridir..

Dağıtılmış

ARK, değiştirilmiş bir DPoS (Delegated-Proof-Of-Stake) fikir birliği mekanizması kullanır. Bir DPoS fikir birliği algoritması, para sahiplerinin, işlemleri doğrulamaktan ve blok zincirini sürdürmekten sorumlu olan “delegeler” için oy kullanmasını gerektirir. Bu ilk olarak, daha sonra Lisk, Crypti ve Ark tarafından benimsenen BitShares tarafından tanıtıldı.ARK düğümünün görevi, ARK blok zinciri ağını çalıştırmak ve tıpkı Bitcoin madencileri gibi ödül puanları kazanmaktır..

Ölçeklenebilirlik

ARK’nın temel amacı, çoğu blockchain projesi için temel bir konuyu ele almaktır – ölçeklenebilirlik. Oldukça ölçeklenebilir bir blok zinciri sağlamayı amaçlamaktadır. Özel SmartBridge özelliğini kullanarak, kullanıcılar gerekli olmayan özellikleri birkaç yan zincire yükleyebilir. Bu, ana ARK blok zincirinin doğruluğunu ve hızını korurken ölçeklenebilirliğe izin verir.

Açık kaynak

ARK ekosistemi, kullanıcıların kendi SmartBridge’lerini ve diğer merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmalarına yardımcı olan tamamen açık kaynaklı bir blok zinciri projesidir. Her şey burada barındırılıyor GitHub kullanıcı rahatlığı için.

Masaüstü Cüzdanı

Ark’ın masaüstü cüzdanı, tüm büyük masaüstü işletim sistemleri için tasarlanmıştır. ARK cüzdanı endüstri lideri güvenlik standartlarını karşılar ve aşağıdakilerle uyumludur: Ledger Nano S. Ark cüzdanı, tüm blok zinciri verilerini indirmek zorunda kalmadan bir ağdaki diğer eşlerle senkronize olur.

Ark cüzdanının kullanılmasıyla senkronizasyona gerek kalmaz ve 8 saniyelik blok onay süresi ile kullanıcılar işlemi neredeyse gerçek zamanlı olarak görebilir! Kullanıcının yalnızca işlemin 30 dakika sonra onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmesi gerekir..

Ark’ın diğer blok zincirleriyle bağlantısı ona büyük bir potansiyel sağlıyor. Ekip, istikrarlı ve güçlü büyüyen bir proje yaratma konusunda büyük kararlılık gösterdi. Ark bu yıl en iyi alışverişlerden biri olabilir.

Lisk

Lisk 2016’da doğdu ve bir Crypti çatalı. İki kurucu, Max ve Oliver, Crypti’de çalışıyorlardı. Crypti’nin gelecekteki geliştirme yönünü kabul etmediler ve kurucu ekibinden Lisk’i geliştirmek için ayrıldılar.

lisk 2

Kaynak: https://lisk.io

Lisk’in Özellikleri

Lisk, aşağıdakilere dayanan ilk gerçekten modüler kripto para birimidir. yan zincirler. Yan zincirlerin temel avantajı, spam gönderenlerin hileli işlemler yaptığı bir senaryoda olduğu gibi ağı yavaşlatılmaya karşı korumalarıdır..

Zincir, “ana zincirin” esnekliğini ve verimliliğini korumak ve yüksek işlem hacimleri altında ağ tıkanıklığı sorununu çözmek için faaliyete geçirilmiştir. Yan zincirler, ana blok zinciri ağına eklenir. Tüm yüksek hacimli işlemler yan zincire yerleştirilebilir, bu nedenle ana blok zinciri rahatsız etmez..

Mutabakat Anlaşması: Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS Algoritması)

LISK, DPoS’ye dayalı bir fikir birliği mekanizmasıdır. Bu yaklaşım için fikir birliği, Bitshares takım. DPoS’nin ne olduğunu bilmiyorsanız, bu bir hissedarlık belgesidir. Steemit’inki gibi basit terimlerle Tanık Sistem, jetona sahip her kişi bir temsilci için oy kullanır ve yeni bir jetonun nasıl oluşturulacağına karar verir. Aynı haklara sahip olan bir süper düğüm olarak da kabul edilebilir. Şuna benzer Parlamenter Sistem veya Kongre. Görevlerinizi yerine getiremezseniz, yeniden seçilmeyeceksiniz..

Lisk’in jetonlarının tümü, seçilen 101 mütevelli tarafından kullanılır ve yalnızca jetonlar, mütevelli heyetinden temettü almak için kullanılabilir.

Genel olarak Lisk, dApp geliştirme için tasarlanmıştır. Bu nedenle, Lisk’in hedeflerinden biri, blok zinciri uygulamaları ve hizmetleri için fiili hale gelmektir. Rakipleri arasında Ethereum, Tezos, EOS, ve Dalgalar.

Lisk’in dünyadaki ilk JavaScript tabanlı kripto para birimi olduğunu da unutmamak gerekir. Lisk geliştiricileri, blockchain teknolojisinin anlaşılmasını kolaylaştırmak için bu programlama dilini seçti – özellikle yeni başlayanlar için.

lisk ürün sayfası

Kaynak: https://lisk.io

Sonuç

Hem Ark hem de Lisk, onlara uzun vadeli yaşayabilirlik sağlayan çok sağlam temellere sahiptir. Seçiminiz, kullanım durumunuz ve tercihiniz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Sonuç olarak, her bir blok zinciri projesinin arkasındaki sistemlerin ve protokollerin sürekli gelişim halinde olduğunu akılda tutmaya değer. Şu anda hayati bir özelliği eksik olan bir özellik, birkaç ay içinde iyileştirmeler sunabilir. Genel olarak, hem Ark hem de Lisk’in büyük bir potansiyeli var.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me