Çin’in merakla beklenen test arayüzünün ekran görüntüleri DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) finans, blok zinciri ve kripto alanlarına bir bomba. Arayüzün açığa çıkması, DCEP’in muhtemelen geliştirmenin son aşamasında olduğuna işaret ediyor ve söylentilere göre, Çin Halk Bankası (PBOC) Xiong’An, Suzhou, Chengdu dahil dört şehirde dijital yuan pilotlarını başlatmaya hazırlanıyor. ve Shenzhen.

Çok fazla heyecan ve ilgiyle OKEx’in CEO’su Jay Hao ile konuştuk ve ona DCEP hakkında sık sorulan on soru sorduk..

DCEP’in test arayüzü

S1. Nedir DCEP ve nasıl farklıdır? mevcut Çin yuanı?

Jay: Basitçe söylemek gerekirse, DCEP her gün kullandığımız Çin yuan banknotları ve madeni paralarıdır dijitalleştirilmiş.

S2. DCEP ve Bitcoin benzer şeyler mi?

Jay: Hayır, iki farklı farkla tamamen farklı şeyler:

Birincisi, DCEP, hükümetin rezerv fonu tarafından% 100 devlet tarafından desteklenmektedir. Başka bir deyişle, merkez bankasının PBOC tarafından garanti edilen borçlarıdır. Yani, ulusal bir egemen para birimidir. Öte yandan, Bitcoin herhangi bir merkez bankası tarafından desteklenmiyor. Bu yüzden değerinde büyük bir fiyat dalgalanması var.

Tasarım açısından, DCEP iki katmanlı bir işletim sistemi benimser – PBOC önce DCEP’yi bankalara veya diğer finans kurumlarına dönüştürür ve daha sonra bu kurumlar dijital para birimini halka daha da dağıtır. Bitcoin, herhangi bir merkez bankası veya ticari banka içermeyen, madencilik adı verilen ademi merkeziyetçi bir şekilde çıkarılır ve doğrudan halka dağıtılır..

S3. DCEP, Libra ve USDT gibi başka bir stabilcoin mi??

Jay: Hayır, DCEP Çin hükümeti tarafından desteklenen ve yayınlandı, Libra ve USDT özel kurumlar tarafından verilir ve ABD doları veya diğer fiat para birimleri tarafından teminatlandırılırken.

Yasal açıdan bakıldığında, DCEP bir yasal teklif, Bu, ödeme için DCEP kullandığımızda, tüccarların reddedemeyeceği anlamına gelir. Aksine, Libra ve USDT yasal ihale değildir ve tüccarlar, onlarla ödeme yapmak istiyorsak hayır deme hakkına sahiptir..

S4. Blockchain teknolojisi DCEP’e uygulanıyor mu?

Jay: Mevcut teknoloji, gerçekleşecek yüksek eşzamanlılığı kaldıramadığından, blok zinciri teknolojisini DCEP’e tam olarak uygulamak PBOC için zor. Bildiğim kadarıyla DCEP, blockchain teknolojisindeki bazı kavramları ödünç aldı, çünkü blockchain aslında asimetrik kriptografi, çalışma kanıtı ve zaman damgası gibi mevcut birçok olgun teknolojinin akıllı bir kombinasyonu. En son açıklanan patentinden görüldüğü gibi, DCEP asimetrik kriptografi, harcanmamış işlem çıktısı (UTXO) ve akıllı sözleşme teknolojileri ile entegre edilmiştir. Bununla birlikte, halka açık blok zincirlerinin anahtarı olan fikir birliği mekanizmasının benimsenmesi olası değildir..

S5. DCEP ile Alipay / WeChat Pay’deki bakiyeler arasındaki fark nedir?

Jay: Alipay ve WeChat Pay, Çin’deki en popüler mobil ödeme uygulamalarıdır. Ancak DCEP, başka bir sanal cüzdan bakiyesinden daha fazlasıdır.

Para arzı açısından, DCEP mevcut Rezerv Paranın yerini alacak şekilde tasarlanmıştır (M0), nakit olan Alipay ve WeChat Pay’de depolanan fonlar ait olmak M2, emanetçi olmayan mali kurumların mevduatları. Demek ki, DCEP yeni nakit.

Ayrıca, merkez bankası dijital para biriminin yasal statüsü ve güvenlik seviyesi, Alipay ve WeChat Pay bakiyelerinden çok daha yüksektir. Ticari bankalara benzer şekilde, bu üçüncü şahıs ödeme şirketleri bir gün iflas ettiğinde, insanlar fonlarını kaybetme riskiyle yüzleşmek zorundadır. Ancak DCEP sahipleri asla bu sorunla uğraşmak zorunda kalmayacak.

S6. DCEP’in avantajları nelerdir?

Jay: DCEP birçok avantajla birlikte gelir.

Birincisi, yüksek banknot basma, çekme ve saklama maliyetlerinin yanı sıra nakit taşıma ve kullanmadaki zorluklara çözüm sunar..

İkincisi, mevcut merkez bankasının para politikası yapmasındaki sorun, para biriminin kullanıma girdikten sonra dolaşımını ve kullanımını izlemenin imkansız olmasıdır. DCEP ile, işlem verilerinin ve dolaşım bilgilerinin toplanması çok daha kolay hale getirilerek, gelecekteki para politikalarını formüle etmek ve uygulamak için mükemmel bir referans sağlar..

Üçüncüsü, DCEP kara para aklamayla mücadele, vergi kaçırmayla mücadele, yolsuzlukla mücadele ve terörle mücadele finansmanı çalışmalarını kolaylaştırır. PBOC tarafından yayınlanan bilgilere dayanarak, dijital para birimi kontrol edilebilir anonimliği benimsese de, PBOC şüpheli işlemleri belirlemek ve kara para aklamayı önleme ve terörle mücadele finansmanı denetimi yapmak için büyük verileri ve diğer teknolojileri kullanmaya devam edebilir..

Dahası, DCEP, Çin’in dijital ekonomisinin gelişimini destekleyebilir. Örneğin, DCEP, Çin’in kredi endüstrisinin gelişimini teşvik edebilecek devasa büyük veriler oluşturabilir, bu da kötü borç oranının ve finans kuruluşlarının karşılaştığı risklerin azalmasına neden olabilir..

Son olarak, az gelişmiş ve uzak bölgelerdeki finansal hizmetlerin kalitesini iyileştirir. Şu anda, bu bölgelerdeki insanlar para transferi, mevduat ve krediler gibi kullanışlı finansal hizmetlerden hala yararlanamıyor. Bununla birlikte, DCEP oyunun kurallarını değiştirebilir.

S7. PBOC’nin DCEP’i tanıtması, Çin’in nakitsiz bir topluma doğru ilerlediği anlamına mı geliyor??

Jay: Genel olarak, nakitsiz bir toplum herhangi bir fiziksel para birimi olmadan işleyebilir. ABD, 20. yüzyıldan itibaren kredi kartı kullanmaya başladı. On yıl öncesine kadar hızlı bir şekilde, Çin’de üçüncü taraf mobil ödeme uygulamaları ortaya çıktı. Aslında bunlar nakitsiz işlem sistemleridir. Dünya, sandığımızdan daha önce nakitsiz bir topluma doğru ilerlemeye başladı.

Para arzından bahsetmişken, nakit M0 olarak sınıflandırılır ve kredi kartları ve Yuebao sırasıyla M1 ve M2’ye aittir. Ve yukarıda da bahsettiğim gibi DCEP, M0 olarak sınıflandırılıyor. Bu nedenle, Çin gerçekten nakitsiz gidiyor. Ancak nakitsiz geçiş zaman alır – Bunu başarmak on yıllar, hatta bir yüzyıl alabilir.

S8. DCEP, Çin yuanının uluslararasılaşmasına nasıl fayda sağlayabilir??

Jay: Çin yuanının sayısallaştırılması öyle. sınır ötesi ödemeleri ve işlemleri basitleştirmek ve para biriminin denizaşırı dolaşımını iyileştirmek. Ancak, yuan’ın uluslararasılaşmasına katkıda bulunan tek faktör bu değildir.

Açık deniz dolaşımını kolaylaştırmak uluslararasılaştırma planının yalnızca bir parçasıdır. Yuan’ın nihai hedefi, dünyanın önde gelen rezerv para birimi ve ticari ödeme para birimi haline gelmektir. Özellikle, yuan cinsinden varlıklar, merkez bankalarının önemli bir döviz rezervi haline gelmelidir ve yuan ile ödenen işlemler, uluslararası işlemlerde belirli bir oranı hesaba katmalıdır. Yuan’ın sayısallaştırılması bunlardan herhangi birine ulaşmaktan çok uzak..

S9. DCEP, Çin nüfusunun ödeme alışkanlıklarını nasıl değiştirecek??

Jay: Aslında DCEP, Alipay, WeChat Pay veya diğer üçüncü taraf ödeme hizmetleriyle aynı şekilde çalışır. Ancak DCEP, ödeme endüstrisindeki engelleri bir dereceye kadar aşabilir. Örneğin, Alipay’den WeChat’e doğrudan veya tersi şekilde para transfer edemiyor olsak da, DCEP hem banka hesaplarına hem de Alipay ve WeChat cüzdanlarına yatırılabilir..

S10. DCEP tamamen paranın yerini alacak mı?

Jay: Bunu söylemek için henüz çok erken. Yine de, şüpheye yer bırakmayan DCEP, Çin hükümetinin para politikası yapımını kolaylaştıracaktır. Cebinizdeki para hala sizin, ancak ülke çapında ve hatta dünya çapında dolaşımı çok daha verimli olacak.

PBOC, bir işlemin her iki tarafı da çevrimdışı olduğunda bile işlemlerin tamamlanmasına izin veren bir “çifte çevrimdışı ödeme” teknolojisi geliştiriyor. Bu tür bir teknoloji, şüphesiz DCEP’i çoğu durumda son derece kullanılabilir hale getirecek ve kullanım kolaylığı için insanları benimsemeye çekecektir..

OKEx’i takip edin:

https://twitter.com/OKEx

https://www.facebook.com/okexofficial/

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://t.me/OKExOfficial_English

https://www.reddit.com/r/OKEx/

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me