OKEx olarak sürekli geleceğe bakıyoruz ve bunun merkezi olmayan finans anlamına geldiğine inanıyoruz.

Mesajı yaymak için CEO’muz Jay Hao, çeşitli sektörlerden liderlerle DeFi’deki ilerlemelerini, içgörülerini ve gelecek planlarını tartışmak üzere yeni bir sanal #OKExDeFi yuvarlak masa konuşma dizisi düzenliyor..

Jay, bu yuvarlak masa toplantısında Maker Foundation’ın iş geliştirme başkanı Gregory Di Prisco ile röportaj yapıyor. MakerDAO, Ethereum blok zincirinde dünyanın ilk merkezi olmayan, teminat destekli stabilcoin’i olan Maker Protokolü ve Dai’yi yönetir..

İşte yuvarlak masa toplantısında öne çıkan önemli noktalar.

MakerDAO topluluğu, geçtiğimiz ay PaperChain ve ConsolFreight tokenlerinin kripto teminatı olarak kabul edilmesi için yeşil ışık yaktı. Gelecekte MakerDAO’nun ekosistemine daha fazla gerçek dünya varlığının eklendiğini görebilir miyiz??

Öyleyse, önce bir saniyeliğine geri adım atıp biraz yardımcı katılım sürecimiz hakkında konuşmama izin verin, çünkü bugün itibariyle, henüz bu iki varlığa karşı Dai üretemezsiniz. Yeşil ışıklı bir anketten geçtiler..

Varlık alıştırmamızın şu anki çalışma şekli, tamamen topluluk odaklı olmasıdır. Maker Foundation’ın hangi varlıkların protokole girip hangilerinin girmediğine ilişkin herhangi bir girdisi yoktur. Topluluğumuzun protokolle etkileşim kurma yolu, Maker İyileştirme Önerileri adı verilen bu sosyal çerçevedir.. 

Şimdi, Maker İyileştirme Önerileri birçok şeyi ana hatlarıyla açıklıyor. Bunlardan biri, teminatın fiilen protokole girip Dai’yi oluşturduğu süreçtir. Dolayısıyla, bu süreçteki ilk adım yeşil ışık anketi dediğimiz şeydir – Burası Maker sahiplerinin oylayacağı ve protokole girmesini istedikleri varlıklara öncelik verecekleri yerdir. Bu, daha sonra bu varlıkları gerçekten işe almanın iç ve dış süreçlerini başlatacaktır.. 

Gördüğünüz şey, ConsolFreight ve PaperChain’in yeşil ışık listesinde çok üst sıralarda yer almasıydı, bu nedenle Maker sahipleri bu varlıkları çok istiyorlar – ancak şimdi onları protokole sokmak için yapılması gereken çok şey var.. 

Bu kayda göre, bunun büyük bir trend olacağını düşünüyorum. DeFi’nin blockchain alanı dışındaki herkes için yararlı olmasının tek yolu, onu bu eski katılımcılar için yararlı hale getirebilmemizdir. Dünyanın ConsolFreights ve PaperChain’lerine hizmet veremezsek, o zaman küçük bankalara bile hizmet veremeyiz – MakerDAO aracılığıyla kredi oluşturmak istiyorlarsa ve buna hizmet edemiyorsak, o zaman gerçekten hiçbir şey başaramadık çünkü Dai tedarik her zaman blockchain ekosistemi tarafından desteklenecektir. 

Bu yüzden, bence, gerçek dünyadaki varlıklar önümüzdeki 12 ay boyunca DeFi için bir sonraki büyük trend olacak.

Gerçek dünya varlıkları ekleme hareketi, MakerDAO’nun geleneksel finansal sistemleri rakiplerinden daha çok arkadaş olarak görmeyi tercih ettiğini gerçekten düşündürüyor. MakerDAO’nun DeFi’nin geliştirilmesinde merkezi finansın veya CeFi’nin rolünü nasıl değerlendirdiğini bize anlatır mısınız? Birbirlerini tamamlıyorlar mı yoksa itiyorlar mı?

İkisini de yapıyorlar çünkü bazı durumlarda rakiplerimiz olacak. Ancak çoğu durumda, tamamlayıcılarımız ve bileşenlerimiz olacaktır. Bence bunu vurgulamanın harika bir yolu – bugün mikro ölçekte bile – USDC ve gerçek USD’nin Maker Protokolü’ndeki teminat varlıkları olduğu gerçeğidir. Bu nedenle, bazı cephelerde bu iki varlık ile rekabet ederken, Dai ile talep için rekabet eden istikrarlı paralar ürettikleri için, onlar da bizim için çok faydalıdır çünkü diğer dolarlar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen yüksek kaliteli olanlar ilk etapta Dai oluşturmak için iyi teminat kaynakları. 

Dolayısıyla, DeFi ve CeFi’yi iki farklı dünya olarak resmetmek neredeyse bir hatadır çünkü günün sonunda aynı değer havuzundan bahsediyoruz ve bu, ilk etapta paranın nasıl ortaya çıktığı kavramına geri dönüyor. . Para, varlıklara karşı bir kredi olarak ortaya çıkar. Dolayısıyla, varlıklar dolaylı olarak gerçektir ve çok yakın zamanda blok zincirlerine özgü varlıklara sahibiz. Dolayısıyla, dünyaya bir değer katmak istiyorsak, mümkün olduğunca çok varlığa erişebilmeliyiz.. 

OKEx ve MakerDAO bu yıl birlikte çok iyi çalışıyor – Dai Tasarruf Oranı birkaç ay önce OKEx Havuzuna entegre edildi. Öyleyse, bizim gibi merkezi oyuncuların DeFi alanını kolaylaştırmak için daha fazlasını yapmasını mı bekliyorsunuz??

Şimdiye kadar yaptıklarınızın harika olduğunu düşünüyorum. Ürünlerimize ihtiyaç duyan tüccarlar için bize bu çok önemli köprüyü sağladığınızı biliyorsunuz. Dai’nin tasarruf oranı daha yüksek olduğu için bu harika – ancak son tüketicilere ulaşmasını sağlayacak OKEx gibi dağıtım kanallarına sahip değilse, o zaman bir boşlukta var olur. 

Yani, dünyada gerçekten bir fark yaratmak için sadece harika bir ürüne ihtiyacınız yok – harika bir dağıtım ortağına ihtiyacınız var ve bence OKEx burada harika bir ortak oldu. 

DeFi’nin geleceğini ve nedenini anlatmak için bir kelime önerir misiniz??

Tek kelimem görünmez çünkü DeFi’nin yaygın olacağını ve her yerde olacağını düşünüyorum. DeFi kullandığınızı bilmeyeceksiniz, ancak küresel finans sistemini yavaş yavaş herkesin DeFi’yi kullanacağı noktaya kadar devralmaya başlayacak. Perde arkasında neredeyse görünmez olacak. 

Blok zinciri, kripto para birimi ve DeFi hakkında daha fazla bilgi edinmek için kanallarımıza katılın:

Jay Hao – OKEx CEO’su 

https://twitter.com/JayHao8

https://www.linkedin.com/in/jayhaookex/

OKEx Resmi

#OKExDeFi Yuvarlak Masa Konuğumuza Kredi:

Gregory Di Prisco – İş Geliştirme Başkanı @MakerDAO

https://twitter.com/g_dip

https://www.linkedin.com/in/gregory-di-prisco-0672a9125/

MakerDAO

https://twitter.com/MakerDAO

https://www.linkedin.com/company/makerdao/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me